Strona główna serwisu
Naukowcy: wirus Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

Naukowcy: wirus Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

• Francuscy naukowcy potwierdzili, że możliwy jest związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym
• Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet"
Jak poinformował prof. Arnaud Fontanet, który kierował badaniami, oparto je na danych uzyskanych w Polinezji Francuskiej, w której w latach 2013-14 epidemia zachorowań wywołanych przez wirus Zika dotknęła 2/3 ludności.

Zespół Guillaine'a-Barrego powoduje osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach trudności w oddychaniu wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. U osób z osłabionym układem odpornościowym syndrom może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię) i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

W Polinezji zaburzenia oddychania o różnym natężeniu wystąpiły u 20 proc. chorych a 5 proc. zarażonych zmarło.


Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła już, że wirus Zika stanowi zagrożenie na skalę światową. W Brazylii zanotowano już 1,5 mln zachorowań; wirus rozprzestrzenł się też na inne kraje.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Zobacz także: Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA


PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~nonta 2016-03-01 (12:46) 6 godzin i 55 minut temu

Z archiwum X S10E06 ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~gruby 2016-03-01 (17:59) 1 godzinę i 42 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
7
~ewa 2016-03-01 (10:24) 9 godzin i 17 minut temu

Pare dni temu pisali że trzeba ułatwić aborcje by zarażone matki mogły likwidować ciąże,teraz należy ułatwić likwidacje zarażonych?

odpowiedz

zgłoś do moderacji