Strona główna serwisu
Naukowcy: wirus Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

Naukowcy: wirus Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

• Francuscy naukowcy potwierdzili, że możliwy jest związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym
• Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet"
Jak poinformował prof. Arnaud Fontanet, który kierował badaniami, oparto je na danych uzyskanych w Polinezji Francuskiej, w której w latach 2013-14 epidemia zachorowań wywołanych przez wirus Zika dotknęła 2/3 ludności.

Zespół Guillaine'a-Barrego powoduje osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach trudności w oddychaniu wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. U osób z osłabionym układem odpornościowym syndrom może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię) i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

W Polinezji zaburzenia oddychania o różnym natężeniu wystąpiły u 20 proc. chorych a 5 proc. zarażonych zmarło.


Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła już, że wirus Zika stanowi zagrożenie na skalę światową. W Brazylii zanotowano już 1,5 mln zachorowań; wirus rozprzestrzenł się też na inne kraje.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Zobacz także: Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA


PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~nonta 2016-03-01 (12:46) 21 godzin i 49 minut temu

Z archiwum X S10E06 ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~gruby 2016-03-01 (17:59) 16 godzin i 36 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
7
~ewa 2016-03-01 (10:24) 11 minut temu

Pare dni temu pisali że trzeba ułatwić aborcje by zarażone matki mogły likwidować ciąże,teraz należy ułatwić likwidacje zarażonych?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~zazu 2016-03-02 (15:33) 19 godzin i 2 minuty temu

na rynekzdrowia.pl pisali, że wirus zika coraz bliżej. pierwszy przypadek w sąsiedztwie Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~ada 2016-03-01 (21:28) 13 godzin i 7 minut temu

Mam wrazenie ze to ohydne klamstwo ,zeby mlode kobiety europejki pozbawic rodzenia dzieci . Gdzies czytalam ...na yotube jak chca pozbyc sie cywilizacji europejskiej . Ja mam corke 10 letnia i na zadne szczepienia jej nie pozwole. Apeluje do matek ktore maja dziewczynki w podobnym wieku poczytajcie ,posluchajcie jak szczepionki dzialaja na te male dziewczynki w wieku gdy sa juz mlodymi kobietami .Posluchajcie na yotube o dziewczynkach z Dani ... to jest szokujace . film pod tytulem zaszczepione dziewczeta HVP (maj 2015)Nie pozwolcie na to !!!!jestesmy matkami i mamy prawo decydowac !!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~bartek 2016-03-02 (11:53) 22 godzin i 42 minut temu

Dla mnie organizacja zdrowia naglasnia specjalnie by sprzedawac szczepionki bo to miliardy zysku---wszedzie role graja pieniadze-chciwosc na pieniadze a nie zdrowie Kowalskiego Dlaczego nie ma szczepionki na raka ONO bo leczenie raka chemia itp to wplyw bbaardzo duzej kasy do tego ludzie sami zbieraja na leczenie-czlowiek umiera to nikt pomoc nie chce ale kase na byle jakie szczepionki tak BO miliardy szczepionek sprzedane i przemysl farmaceutyczny zyje w luksusie--a co ze swinska grypa TYLE alarmu i lipa-a ile panstwa samej europy wydaly kasy potem to utylizowali i znowu kasa GIGANT farmaceutyczny ma sie dobrze-szkoda ze reszta nie----wiec WHO niech wymysla co innego-najlepiej ludzi zastraszyc choroba albo terroryzmem-tak dziala dzisiejsza polityka i ekonomia swiatowa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~ru 2016-03-01 (18:29) 16 godzin i 6 minut temu

To nic tylko teraz stosować tabletki antykoncepcyjne oraz ewentualnie aborcję- i interes się kręci/

odpowiedz

zgłoś do moderacji