Strona główna serwisu
Meksyk otwiera proces ekstradycji do USA bossa narkotykowego "El Chapo"

Meksyk otwiera proces ekstradycji do USA bossa narkotykowego "El Chapo"

• Meksyk rozpoczyna proces ekstradycji do USA jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowych Joaquina "El Chapo" Guzmana
• Schwytano go pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia
• Poinformował o tym meksykański rząd


Władze podkreślają, że w zeszłym roku prokuratorzy dostali nakazy aresztowania w celu ekstradycji. Obrońcy Guzmana mają trzy miesiące na przedstawienie odwołań.

Jak pisze agencja AP, powołując się na słowa anonimowego urzędnika, wg najszybszego scenariusza do ekstradycji mogłoby dojść za sześć miesięcy, właśnie ze względu na odwołania składane przez obronę. Chociaż - jak twierdzi urzędnik - takie wnioski są zazwyczaj odrzucane, każdy z nich oznacza, że sąd musi przeprowadzić kolejne przesłuchania. - To może zająć tygodnie czy miesiące i opóźnia ekstradycję - powiedział. - Mieliśmy przypadki, w których trwało to sześć lat - dodał.
Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, został ujęty w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa, po tym jak zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk. Tam, po tym jak aresztowano go w lutym 2014 roku, odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.
Po aresztowaniu "El Chapo" w lutym meksykański prezydent Enrique Pena Nieto odmówił jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i zapowiadał osądzenie go na terenie Meksyku - przypomina agencja AFP.

Zobacz również: Wzmożone kontrole w Hamburgu. Policja poszukuje podejrzanych o sylwestrowe ataki

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
31
~dfgh 2016-01-10 (10:49) 8 godzin i 7 minut temu

Guzman - to jakieś meksykańskie nazwisko?? :))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
29
~Wali. 2016-01-10 (06:32) 12 godzin i 24 minut temu

Dlaczego w USA meksyki tak łatwo handlują narkotykami to widać na co dzień na ulicach czy policja ich chroni?.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
19
~frankopol 2016-01-10 (18:48) 8 minut temu

W USA szybciej przekupi straznika hamburgerem lub Budwaiserem

odpowiedz

zgłoś do moderacji