Strona główna serwisu
Lech Wałęsa apeluje o pokój na świecie na okres olimpiady w Rio de Janeiro

Lech Wałęsa apeluje o pokój na świecie na okres olimpiady w Rio de Janeiro

• Były polski prezydent chce zaprzestania wojen na czas olimpiady
• Swoje wezwanie ogłosił podczas zjazdu skautów w Gdańsku
• "Zagwarantujmy ludziom choć chwilę wytchnienia" - napisał Wałęsa
Lech Wałęsa Lech Wałęsa ()
O pokój na świecie i zaprzestanie wojen na czas igrzysk letnich w Rio de Janeiro zaapelował w Gdańsku Lech Wałęsa. Laureat pokojowej Nagrody Nobla podkreślił, że "każdy dzień wojny to dzień wielkiego nieszczęścia".

Swoje wezwanie o przerwanie konfliktów wojennych na czas igrzysk olimpijskich w Brazylii Wałęsa ogłosił podczas rozpoczętego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Forum Komisarzy Zagranicznych tj. spotkania liderów skautowych z 40 krajów Europy.

Apel Wałęsy został odczytany przez jednego z uczestników zjazdu skautów.


"Miliony ludzi cierpią głód i poniżenie przez to, że wokół nich trwa wojna. Dzieci pozbawiane są szkół, wierni są wyganiani ze świątyń. Ludzie zamiast pracować i radować się żyją w nieustannym strach i cierpieniu lękając się o życie swoje i swoich najbliższych" - napisał Wałęsa.

Dodał, że "każdy dzień wojny to dzień wielkiego nieszczęścia".

"Widząc, że świat nie potrafi dzisiaj budować zgody i zakończyć trwających współcześnie konfliktów - jako laureat pokojowej Nagrody Nobla zwracam się z apelem do wszystkich przywódców tego świata. Zagwarantujmy ludziom choć chwilę wytchnienia. Uczyńmy wszystko co jest w naszej mocy, by dać światu chwilę spokoju" - zaapelował Wałęsa.


Przypomniał, że w starożytności na czas trwania zmagań olimpijskich "przerywano wszelkie spory i wojny".

"Apeluję: niech olimpiada 2016 roku w Rio de Janeiro stanie się przełomowym momentem w naszej historii. Niech znowu zacznie obowiązywać 'święty pokój' w czasie trwania igrzysk olimpijskich. Apeluję i proszę o przerwanie toczonych wojen na świecie, z nadzieją, że ten czas może pomóc uzyskać więcej - trwały pokój" - głosi odezwa Wałęsy.

Jak podkreślił, apeluje o to "z respektem dla godności życia, dla najwyższych wartości, w obowiązku do innych i w poczuciu odpowiedzialności za siebie". "Wszak nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić, żeby zapanował pokój" - zauważył.

"Niech dla nas wszystkich będzie to sprawą honoru i odpowiedzialności. Każdy dzień bez wojny, to dzień nadziei na pokój na świecie" - dodał polski laureat pokojowej Nagrody Nobla.

Pytany przez dziennikarzy o skuteczność swego apelu wygłoszonego przed przedstawicielami skautów z całej Europy Wałęsa powiedział: "Jeśli ta młodzież się dobrze włączy, to jest to możliwe. Chętni są, może da się tu coś osiągnąć".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (266)
Nie zgadzam się z opinią
74
Zgadzam się z opinią
554
~Dyzma 2016-01-15 (13:33) 14 godzin i 39 minut temu

Ilu ludzi skrzywdziłeś swoimi donosami do UB.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
63
Zgadzam się z opinią
496
~TW Bolek 2016-01-15 (13:35) 14 godzin i 37 minut temu

Spie............j donosicielu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
57
Zgadzam się z opinią
471
~głos z Gdyni 2016-01-15 (13:43) 14 godzin i 29 minut temu

A w czasie kiedy Bolek puszcza wiatry wszyscy wstrzymują oddech....

odpowiedz

zgłoś do moderacji