Trwa ładowanie...
d2ra4n9

Święto Niepodległości 11 listopada

Najnowsze informacje
o2.pl zajawki wewnętrzne
Źródło: o2.pl zajawki wewnętrzne, fot: Kamil Karnowski

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Narodowe Święto Niepodległości – dlaczego 11 listopada?

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski.

Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości – historia

Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.

Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości

W 2018 roku zorganizowane zostały w całej Polsce uroczyste obchody z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W wielu miastach na cały rok zaplanowano wydarzenia, wystawy, koncerty, konferencje i spotkania w celu upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie odbędą się 11 listopada.

Marsz Niepodległości

Jednym z najbardziej charakterystycznych wydarzeń cyklicznych organizowanych w celu upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości jest odbywający się w Warszawie Marsz Niepodległości. Jest on manifestacją w formie pochodu, który co roku 11 listopada przechodzi ulicami Warszawy.

Chociaż liczne marsze z okazji dnia niepodległości odbywały się po 1989 roku w różnych miastach Polski, to właśnie warszawski Marsz Niepodległości urósł do rangi wydarzenia organizowanego na największą skalę. W 2010 roku marsz współorganizowały środowiska nacjonalistyczne, a w wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób. Nie obyło się przy tym bez konfliktów między przedstawicielami organizacji prawicowych i antyfaszystowskich, jak również bez prób zablokowania przemarszu.

W 2011 roku Marsz Niepodległości zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny przyciągnął o wiele więcej uczestników, których według szacunków było ok. 20 tysięcy. Podczas manifestacji doszło do starć z policją, ataków na dziennikarzy i innych aktów agresji.

Ze względu na zakłócenia spokoju w czasie rokrocznych Marszów Niepodległości i pojawiające się w ich trakcie problematyczne hasła faszystowskie i rasistowskie, wydarzenie to budzi kontrowersje, jest też szeroko komentowane w mediach krajowych i zagranicznych.

d2ra4n9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ra4n9
d2ra4n9
d2ra4n9
Więcej tematów
d2ra4n9