więcej

Brakuje inkretyn, leków koniecznych w leczeniu cukrzycy.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-06-25 (04:05) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 1 minutę temu
drukuj


_
opinie
Na nowej liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia brakuje Onglyzy (saksagliptyny), najczęściej stosowanego leku na cukrzycę z grupy inkretyn, niezbędnego dla chorych na cukrzycę typu 2 - alarmuje "Nasz Dziennik".

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.

Lek ten hamuje rozwój choroby i opóźnia konieczność stosowania insulin. Resort zdrowia uwzględnił tylko potrzeby chorych na cukrzyce 1. stopnia, a zupełnie pominął tych, którzy chorują na cukrzycę typu 2.

Sprawa dotyczy ponad tysiąca chorych, którzy będą musieli płacić za lek z własnych środków. Jedno jego opakowanie kosztuje od 200 do 500 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy lek jest dostępny w tabletkach czy zastrzykach.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wysłało do resortu list z pytaniem o powody pominięcia specyfiku na liście - czytamy w "Naszym Dzienniku".

(oso, kab, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 8 4.57%
nie 167 95.43%

Przeczytaj też

Nowa lista leków: zmiany korzystne m.in. dla cukrzyków

aktualizacja 2012-06-20 (17:22) 2 lata 6 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 43 minuty temu

Szokująca decyzja resortu zdrowia dla 70 tys. Polaków

dodane 2012-03-06 (19:44) 2 lata 9 miesięcy 15 dni 12 godzin i 21 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (230)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~w 2012-06-25 (07:19) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 46 minut temu

WSZYSTKO PRZECIWKO POLAKOM PO ŻYCZY

odpowiedz

3
3
~maria 2012-06-25 (07:17) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 48 minut temu

Kasa idzie na kościól, a nie na leczenie. A klechom ciągle mało. Sama katecheza w szkołach miliard złotych, a salki katechetyczne wynajęte.Głosujcie na Palikota, tylko Jego się boją

odpowiedz

6
6
~ph 2012-06-25 (06:44) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 21 minut temu

Ludzie nie czytajcie tych bzdur. Lek w POlsce od roku i tylko w politerapi, nigdy nie refundowany. Koszt ok 200pln/miesiąc więc mało kto go stosował. Autor zmanipulowany przez promocję firmy BMS.

odpowiedz

1
1
~dodo 2012-06-25 (06:39) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Alez owa onglyza nie jest lekiem niezbednym i najczesciej stosowanym. Mega bzdury . Owszem ulatwia leczenie ale akurat onglyza jest najdrozsza- sa inne , tansze , podobnie skuteczne !

odpowiedz

3
3
S.a.r.n.a. 2012-06-25 (06:27) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 38 minut temu

Tak istotny lek, a tylko 1000 osób z niego korzysta przy tak ogromnej rzeczy chorych na cukrzycę typu 2? Moja mama od lat choruje na cukrzycę 2 ale o tym leku nie miałam pojęcia. Również odnoszę wrażenie, że to prasowa maniplacja

odpowiedz

1
2
~Mario 2012-06-25 (08:48) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 17 minut temu

NA STWARDNIENIE ROZSIANE TEŻ NIE MA I MUSZĘ ŻYĆ TO CO MNIE OBCHODZĄ CUKRZYCY "A życzę Ci żebyś i Ty zachorował.... ciekawy jestem wtedy Twojej wypowiedzi cywilizowany człowieku !!!!!" ADA MA RACJĘ NIE CHLAJ TYLE I JUŻ. DLACZEGO TY MASZ MIEĆ ZAWSZE A JA NIGDY. W CALE MI CIĘ NIE ŻAL!!!

odpowiedz

1
2
~CCCCC 2012-06-25 (08:15) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 50 minut temu

Cukrzyca typu II to choroba na życzenie a typu I nie !!!!!!!!!!

odpowiedz

2
3
~gość 2012-06-25 (07:57) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 8 minut temu

Na mnie Onglyza zupełnie nie działa. Placebo? Jedynie dużo kosztowała.

odpowiedz

2
3
~Gosc12 2012-06-25 (07:48) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 17 minut temu

Bardzo elokwentne wypowiedzi na forum. Teoretycznie wszyscy macie racje. Niestety zasada jest taka, jesli sam sobie nie pomozesz to nikt Ci nie pomoze. Jest tylko jeden czlowiek, ktory Wam tez nie pomoze ale wskaze konkretna droge. Jest nim dr. Kwaśniewski. Poczytajcie sobie a w szczególności ludzie chorzy na cukrzyce. Wieloletnie zaniedbania żywieniowe naszech rodaków prowadzą najkrotsza droga do wszelkich chorob wlasnie takich jak cukrzyca, miazdzyca, itp...

odpowiedz

0
1
~moh99 2012-06-25 (05:35) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 2 godziny i 30 minut temu

bełłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłlooooooooooooooooooooskie preca wona nu toto na łumkem do nos do storsy na scioranie ostamy pokszyfamy pogunic nagusym toto nu i nu won prec toto bełłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłoooooooooooooooskie nu

odpowiedz

0
2
~radikk 2012-06-25 (09:42) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 22 godziny i 23 minuty temu

Dlaczego nie piszecie o rzeczywistych efektach działania tego leku ? Wg niektórych specjalistów diabetologów lek ten wcale nie jest taki dobry i skuteczny. Wiele osób w końcu przechodzi i tak na insulinę, gdyż ONGLYZA za słabo obniża poziom glukozy. A NFZ nie będzie refundował leku " o wątpliwej, lub niedostatecznej skuteczności".

odpowiedz

0
2
~Olga 2012-06-25 (08:54) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 11 minut temu

"Nasz Dziennik" i wszystko jasne. Ha ha ha ha.

odpowiedz

2
4
~ojoj 2012-06-25 (06:52) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 13 minut temu

Artykulik jest dowodem, że dealer ma dojścia do mediów.

odpowiedz

0
2
~Marcelina 2012-06-25 (06:38) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 27 minut temu

"Po prostu na surowo-cofanie cukrzycy w 30 dni" na youtube.com - obejrzyjcie i przestańcie się szprycować lekami.

odpowiedz

2
4
~farmaceuta 2012-06-25 (06:17) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Totalna bzdura,ten lek nigdy nie był na liście leków refundowanych,a w aptece w której pracuję/duża apteka w dużym mieście/od stycznia nie było sprzedaży ani jednego opakowania tego leku-więc nie jestto taki popularny lek.Kto wypisuje takie farmazony i nakręca złą atmosferę?pozdrawiam

odpowiedz

0
2
~maha77 2012-06-25 (05:38) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 2 godziny i 27 minut temu

o take polskie walcylim s niem toto grubasa nu a co ni mose un toto fystumpic i potympic bełłłłłłłłłłłłłłłłłlooooooooooooskie nu dafajta toto fiepsza do storsy na łumkem pogunic nagusym toto jak sfynie do szyki nu prec won nu

odpowiedz

1
4
~no nie 2012-06-25 (09:01) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 4 minuty temu

posłuchajcie nieuki przestańcie lobbować,tego leku praktycznie się nie stosuje.

odpowiedz

0
3
~chemist 2012-06-25 (06:38) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 27 minut temu

Onglyza nigdy nie była refundowana, nigdy nie była popularna. Artykuł sugeruje, że to najczęściej stosowany lek. No, może z tej grupy leków. Prawda jest taka, że to lek stosowany baaaaaardzo rzadko. Proszę się douczyć, a nie siać paniki.

odpowiedz

3
7
~reel 2012-06-25 (07:59) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 6 minut temu

"Jedno jego opakowanie kosztuje od 200 do 500 zł miesięcznie" ????????? Piszcie wy po polsku, ni ch nie wiadomo, czy tyle kosztuje opakowanie, czy tyle trzeba wydać miesięcznie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
5
~jabol 2012-06-25 (09:58) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 22 godziny i 7 minut temu

Oj tam. oj tam!!!!!!Najważniejsze że nie rządzi pis!!!!!!!!!!!

odpowiedz