więcej

Brakuje inkretyn, leków koniecznych w leczeniu cukrzycy.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-06-25 (04:05) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 5 godzin i 23 minuty temu
drukuj


_
opinie
Na nowej liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia brakuje Onglyzy (saksagliptyny), najczęściej stosowanego leku na cukrzycę z grupy inkretyn, niezbędnego dla chorych na cukrzycę typu 2 - alarmuje "Nasz Dziennik".

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.

Lek ten hamuje rozwój choroby i opóźnia konieczność stosowania insulin. Resort zdrowia uwzględnił tylko potrzeby chorych na cukrzyce 1. stopnia, a zupełnie pominął tych, którzy chorują na cukrzycę typu 2.

Sprawa dotyczy ponad tysiąca chorych, którzy będą musieli płacić za lek z własnych środków. Jedno jego opakowanie kosztuje od 200 do 500 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy lek jest dostępny w tabletkach czy zastrzykach.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wysłało do resortu list z pytaniem o powody pominięcia specyfiku na liście - czytamy w "Naszym Dzienniku".

(oso, kab, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 8 4.57%
nie 167 95.43%

Przeczytaj też

Nowa lista leków: zmiany korzystne m.in. dla cukrzyków

aktualizacja 2012-06-20 (17:22) 2 lata 2 miesiące 2 dni 16 godzin i 6 minut temu

Szokująca decyzja resortu zdrowia dla 70 tys. Polaków

dodane 2012-03-06 (19:44) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 13 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (230)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
1
~13 2012-06-25 (07:07) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 21 minut temu

Ale leku "onglyza" nigdy nie było na liście leków refundowanych. To jest artykuł sponsorowany mający na celu zwiększyć sprzedaż tego preparatu, poprzez wpisanie go na listę.

odpowiedz

5
2
~13 2012-06-25 (07:06) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 22 minuty temu

Ale leku "onglyza" nigdy nie było na liście leków refundowanych. To jest artykuł sponsorowany mający na celu zwiększyć sprzedaż tego preparatu, poprzez wpisanie go na listę.

odpowiedz

6
1
~anonimka 2012-06-25 (07:05) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 23 minuty temu

W zachodniopomorskim zdobycie insuliny Humalog graniczy z cudem. Farmaceuci tłumaczą, że brakuje jej w hurtowniach. Jest to lek niezbędny w leczeniu cukrzycy typu 1, szczególnie u młodych ludzi i kobiet w ciąży stosujących pompy insulinowe. Nie mamy tu żadnej alternatywy, jak w cukrzycy typu 2, gdzie można stosować leki doustne. Skazujecie ludzi na śmierć!!!

odpowiedz

6
2
~Anna 2012-06-25 (07:05) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 23 minuty temu

Kto wreszcie pomoze Polakom,zwyklym obywatelom i zatrzyma bandyctwo w bialych rekawiczkach?

odpowiedz

15
0
~Grzegorz 2012-06-25 (06:33) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 55 minut temu

By żyło się lepiej !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~całusek 2012-06-25 (06:58) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 30 minut temu

Z innej działki: w psychiatrii NFZ zabrał refundację większości leków przeciwdepresyjnych - liczba samobójstw wzrośnie. Odebrali prawo leczenia nowymi, bezpiecznymi lekami przeciwpsychotycznymi- młody człowiek ma odbyć dwie kuracje starymi lekami - stać się sztywną, zaślinioną i nic nie kojarzącą rośliną. Jeśli będzie miał "szczęście" i pojawi się u niego złośliwy zespół poneuroleptyczny ( to stan zagrożenia życia) wtedy dopiero można zacząć leczyć go lekiem nowej generacji. Po leku nowej generacji zastosowanym od razu ( obowiązkowe postępowanie wg WHO i wiedzy medycznej) młody człowiek wraca do normalnego życia, pracuje i funkcjonuje. Po starym nadaje się tylko na rentę ( oczywiście głodową). Jeśli lekarz postąpi zgodnie z najlepszą wiedzą i przysięgą lekarską i da od razu nowoczesny lek - dostaje karę!!! TO JEST WŁAŚNIE NFZ !!! Dalej bezmyślnie plujcie na lekarzy!!!

odpowiedz

10
2
~ZZZ 2012-06-25 (06:57) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 31 minut temu

i oto , cały nasz rząd . wprowadzili cichą eutanazję . po co szarpać się z dyskusjami i głosowaniami w sejmie - jak można inaczej , a ludzie poumierają , bo nie stać ich na lekarstwa . ponadto rząd myśli jak wprowadzić podatek katastralny , a chorych ma głęboko w d.......e

odpowiedz

2
4
~ojoj 2012-06-25 (06:52) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 36 minut temu

Artykulik jest dowodem, że dealer ma dojścia do mediów.

odpowiedz

4
0
~Gienek 2012-06-25 (06:52) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 36 minut temu

GestaPO .

odpowiedz

8
0
~Endru 2012-06-25 (06:50) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 38 minut temu

Przecież ten rząd chce żyby pracować do 67-ciu lat żeby płacić jak najmniej emerytur więc logiczne jest żeby nie leczyć ludzi.

odpowiedz

1
6
~wolny człowiek 2012-06-25 (06:50) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 38 minut temu

nic się nie stało jako naród wybrany jesteśmy w Boskiej opiece .Zostaniemy uzdrowieni nie trzeba żadnych lekarstw wystarczy słuchać radia Maryja albo kazań ks.Natanka.

odpowiedz

14
0
Czarny13 2012-06-25 (06:49) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 39 minut temu

dlaczego mnie to nie dziwi ?!?!?!? PO prostu kolejny dowód na POwolną planową eutanazję sPOłeczeństwa!!!!

odpowiedz

10
0
~jac 2012-06-25 (06:47) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 41 minut temu

ktoś rozliczy tych złodzieji kiedys. Jeśli strace pracę przez ich pier... prywatyzacje przysiegam sam to zróbie. Oni też mają rodziny... . Niech uważaja

odpowiedz

6
6
~ph 2012-06-25 (06:44) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 44 minuty temu

Ludzie nie czytajcie tych bzdur. Lek w POlsce od roku i tylko w politerapi, nigdy nie refundowany. Koszt ok 200pln/miesiąc więc mało kto go stosował. Autor zmanipulowany przez promocję firmy BMS.

odpowiedz

9
0
~zeta 2012-06-25 (06:43) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 45 minut temu

wydaje mi sie ze tusk i jego banda ..straciła całkowicie kontakt z rzeczywistosci..

odpowiedz

2
0
~pfm 2012-06-25 (06:41) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 47 minut temu

Po słownictwie, a przede wszystkim błędach merytorycznych widać, że artykuł pisał laik. Warto byłoby to wcześniej skonsultować z diabetologiem. A swoją drogą, brak leków na liście refundacyjnej, to rzeczywiście skandal!

odpowiedz

2
1
~Energetyk 2012-06-25 (06:41) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 47 minut temu

przypomina mi sie dialog z ziemi obiecanej " niech oni wszyscy zdechna,co to mnie obchodzi "Brawo Panstwo Polskie za komuny nie do pomyslenia !!!!!!!

odpowiedz

27
3
~oblew 2012-06-25 (06:05) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 3 godziny i 23 minuty temu

TUSK TUSK TUSK do dymisji !!! mamy cię dość !!! mam już dość TUSKA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~As 2012-06-25 (06:40) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 48 minut temu

Państwo zabiera nam prawie 70% naszych zarobków w podatkach (ZUS, PIT, CIT, VAT), a w zamian daję ułudę bezpieczeństwa. Jak widać to tylko ułuda. Za czasów okupacji podatki wynosiły 33%. Jak widać bliżej nam do niewolnictwa niz do czasów okupacji. Dlatego gospodarka rozwija sie w tak beznadziejnym tempie, dlatego ludzie nie maja pieniedzy żeby się leczyć. Zamiast biadolić o refundacjach powinniśmy zadbać o to żeby zabierano nam mniej. Wtedy możnaby więcej pieniędzy przeznaczać na leczenie. Ale ludzie zdają się tego nie rozumieć i wolą nażekać jak to jest źle, a przy urnach za 3 lata znowu wybiorą kogoś z bandy czworga żeby znowu jęczeć. Powodzenia

odpowiedz

0
0
~Marcelina 2012-06-25 (06:40) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 2 godziny i 48 minut temu

"Po prostu na surowo-cofanie cukrzycy w 30 dni" na youtube.com - obejrzyjcie i przestańcie się szprycować lekami.

odpowiedz