Strona główna serwisu
Obserwują, śledzą, nagrywają z powietrza

Obserwują, śledzą, nagrywają z powietrza

Muszą mieć świetną wyobraźnię przestrzenną i niemal ptasi instynkt. Choć nie zasiadają za sterami myśliwców, pilotują samoloty bezzałogowe. "Polska Zbrojna" opisuje zadania żołnierzy z Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego.
Do służby w specjalności nowego typu w Dywizjonie Rozpoznania Powietrznego przyjęto najpierw ochotników z 49 Pułku Śmigłowców Bojowych i zwiadowców z jednostek z całego kraju. Przyszło też wielu kaprali zaraz po szkole podoficerskiej. Szybko okazało się, że od żołnierzy pracujących z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi (BSR) wymagane są umiejętności wykraczające poza te, które mają żołnierze konwencjonalnych jednostek.

Fachowiec z wyobraźnią

Operatorzy, zarówno stojący na powietrzu, przy rozstawionych na trójnogach monitorach Orbiterów, jak i siedzący w kontenerach technicznych Aerostarów, muszą przede wszystkim wykazać się wyobraźnią przestrzenną, niemal ptasim instynktem.


Obraz, który widzą na monitorach, trzeba umieć odpowiednio interpretować. Do wyrobienia wyobraźni przestrzennej przyczyniają się w dużym stopniu gry komputerowe. Dlatego cenieni są tu szczególnie fani symulatorów lotniczych. Praktyka dowodzi, że po odbyciu u izraelskiego producenta Orbiterów i Aerostarów tajemniczych testów, będących częścią szkolenia, to oni mają największe szanse zostać operatorami BSR-a.

Praca operatora polega wyłącznie na wykonywaniu misji. Nie musi on zawracać sobie głowy startem i lądowaniami. Tych ostatnich nie da się jeszcze wykonać zza monitora. Docelowo ma to robić pokładowy komputer, tak jak w przypadku komputerowych strzelanek. Obecnie odpowiada za nie jednak tak zwany pilot zewnętrzny. Stoi on przy pasie i jest w stanie lepiej korygować lot maszyny niż operator znajdujący się przed monitorem. Do niego należy manewr startu i doprowadzenie maszyny na wysokość około 400 metrów bądź przejęcie powracającego samolotu na podobnej wysokości.

Po otrzymaniu parametrów (wysokość, prędkość, warunki pogodowe) od kończącego zadanie operatora pilot zewnętrzny sprowadza następnie maszynę na ziemię. -
Piloci zewnętrzni też rekrutują się częściowo z hobbystów. To zazwyczaj ludzie zajmujący się modelarstwem Remote Control podpułkownik Krzysztof Kiszczeński, dowódca Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego
Piloci zewnętrzni też rekrutują się częściowo z hobbystów. To zazwyczaj ludzie zajmujący się modelarstwem Remote Control (RC) - mówi podpułkownik Krzysztof Kiszczeński, dowódca Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego. - Właśnie oni najlepiej radzą sobie z nauką zdalnego sterowania samolotem. Zresztą do szkolenia nie wykorzystujemy BSR-ów, tylko modele RC - dodaje.


Trudno twierdzić, że praca w Dywizjonie Rozpoznania Lotniczego to zabawa garstki pasjonatów. Kapitan Mariusz Antkiewicz przyznaje: - Bardzo szybko to, co przywykło się uważać za hobby, staje się codzienną pracą.

Operatorzy, piloci zewnętrzni i technicy w razie konfliktu zbrojnego błyskawicznie zostaną przydzieleni wraz ze sprzętem do związków taktycznych na terenie całego kraju. Dywizjon jako całość istnieje więc wyłącznie w czasie pokoju - w jednym miejscu łatwiej jest się szkolić i przyjmować kolejne nowinki techniczne.

Gniazdo

Siedzibą Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego jest 12 Komenda Lotniska w Mirosławcu. To dogodne miejsce, choćby dlatego, że nieopodal, w Drawsku Pomorskim, znajduje się poligon. BSR-y wykonują na potrzeby szkolących się tam wojsk loty zwiadowcze. Z jednej strony dowódcy oddziałów pancernych i piechoty mają okazję docenić wsparcie udzielane im przez latających zwiadowców, z drugiej zaś operatorzy uczą się wykrywania i identyfikacji najróżniejszego rodzaju obiektów i sprzętu wojskowego.

Pasy startowe w Mirosławcu są solidne i nie powinny być problemem dla Aerostarów o delikatnych podwoziach czy innych większych bezzałogowców, które w przyszłości może otrzymać DRP. Jak na razie jednak podłoże betonowe w ogóle nie jest potrzebne. Niewielkie Orbitery - a tylko one stacjonują teraz w Mirosławcu - są wystrzeliwane z prostej dwuszynowej wyrzutni, którą trzeba stabilizować na trawniku. Aby wzbić się w powietrze, potrzebują zaledwie 200 metrów pustej przestrzeni. Niewielkie drony wracają na spadochronie. W bazie w Mirosławcu przygotowano siedzibę dla żołnierzy dywizjonu i hangar. Ten ostatni jest na razie pusty - Aerostarów jeszcze nie ma, a Orbitera można trzymać w niewielkim pomieszczeniu. Jedna osoba jest w stanie go przenieść na rękach, a na stanowiska polowe przewozi się je jednym z 17 HMMWV, w które wyposażony jest dywizjon.


Baza w Mirosławcu ma też wady. Teren jest wietrzny, a więc lekkie BSR-y są narażone na kaprysy pogody. Problem stanowi też charakterystyczna dla całej Polski i szkodliwa dla zaprojektowanych w Izraelu maszyn wilgotność powietrza. Zachmurzenie natomiast powoduje, że mniejsza jest przydatność zwiadowczych dronów. - Aby zapewnić rozpoznanie, bezzałogowiec musi widzieć ziemię - przyznaje kapitan Antkiewicz. - Kiedy jest niski pułap chmur, można zejść niżej, ale to drastycznie ogranicza zasięg samolotu. Czasami trafi się na dziurę w chmurach, ale trudno liczyć na coś takiego, więc w pochmurne dni rzadko latamy - wyjaśnia.

Małe skrzydła

Żołnierze służący w Dywizjonie Rozpoznania Powietrznego nie mają żadnych przywilejów właściwych wojskom lotniczym. Operatorzy i piloci zewnętrzni nie mogą liczyć na wyróżnienia honorowe, takie jak statuetka Ikara na koniec służby czy dodatki finansowe. Kapitan Antkiewicz przyznaje, że na forach internetowych trwa zażarta dyskusja na ten temat: - Z jednej strony jako operatorzy nie jesteśmy tak narażeni na wypadki jak piloci samolotów. Z drugiej jednak, kiedy stoimy przed monitorem, nie czujemy maszyny tak dobrze jak piloci i łatwiej o takie zdarzenia. A jeżeli stanie się coś złego, jest to rozpatrywane jak wypadek lotniczy i ponosimy za to odpowiedzialność.

Także technicy nie dostają za pracę przy maszynach "dodatku betonowego" należnego ich odpowiednikom pracującym przy samolotach załogowych, mimo że także i tutaj wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy i lotu są podobne. - Nie ma urządzeń charakterystycznych dla kokpitu pilota, ale znajdują się inne. Bardzo ważne są systemy łączności i sterowania bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Przed misją trzeba także wprowadzić do komputera odpowiednie mapy i inne dane - opowiada chorąży Grzegorz Płucienniczak, żołnierz dywizjonu, służący w kluczu technicznym. Jego praca jako technika wymaga znajomości informatyki, modelarstwa, a nawet meteorologii. Ta ostatnia umiejętność jest wymagana z uwagi na wrażliwość dronów na pogodę.

Maciej Szopa, "Polska Zbrojna"


Espirt de corps

BSR to nowy środek prowadzenia walki w Wojsku Polskim, dlatego związane z nimi tradycje dopiero się kształtują. Stacjonujący w Mirosławcu Dywizjon Rozpoznania Powietrznego nawiązuje tradycją do przedwojennych eskadr zwiadowczych służących na samolotach Lublin R.XIII. Dywizjon utrzymuje kontakty z analogicznymi jednostkami armii Izraela i Francji. Bezzałogowce są tam o kilka lat dłużej i ukształtowały się już pewne tradycje.
Polska Zbrojna

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (35)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
potas 2011-08-05 (08:19) 22 godzin i 51 minut temu

Jestem modelarzem lotniczym od ponad 20 lat. Loty RC FPV wykonuje już chyba 30 % modelarzy w Polsce RC FPV - (radio control first person view) to system, który ma juz kilka dobrych lat. Nie trzeba być żołnierzem w służbie aby polatac takim modelem - miec taki sprzęt. Najczęściej jest to niewielki szybowiec. Dla zwiekszenia zasięgu w normalnym nadajniku modelarskim montuje sie wzmacniacz antenowy i możemy polatać nad domem sasiada mieszkającego kilka kilometrów od nas i nakręcić niezły film z jakością full HD. Poza tym na pokładzie modelu można zaisnatlowac co się dosłownie chce. GPS, wariometr, barometr, termometr, pomiar stanu naładowania akumulatorów to juz podstawa, itp. System może być zaprogramowany tak, że w razie jakichkolwiek zakłóceń lub utraty łączności z nadajnikiem sam powróci do miejsca startu. A ha, modele takie nie potrzebują 200 m pasa startowego, bo startuja z ręki, chyba że redaktor miał na mysli model wyposażony w bomby, czy rakiety z głowicami nuklearnymi, ale mowa była o lotach zwiadowczych, więc nie rozumiem - model jak jest napisane przeniesie żołnierz sam więc nie jest zbyt ciężki i duży. Wyrzutnia - może i tak , ale w powietrze pójdzie pod katem 45st. To tak dla wyjaśnienia tematu ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~bezzalogowce.pl 2011-08-05 (11:47) 19 godzin i 23 minut temu

W artykule jest mowa o 200 m pustej przestrzeni, a nie o 200 m pasa startowego. Jest ona potrzebna do rozpędzenia samolotu na wznoszeniu do 80 km/h. Samolot może być przenoszony przez jedną osobę, ale istnieje stacja sterowania, a z tą już ciężko (tak jak napisali - musi być wożona). Modelarze RC są świetni jako piloci zewnętrzni (start i lądowanie), ale to tylko dwa elementy misji w której nawet kontrola lotu nie jest kluczowa. W locie bezzałogowcem (opisywanym w artykule) najważniejsze jest poprawne rozpoznanie tego co widać na ekranie wideo, odróżnienie obrazów fałszywych od prawdziwych, utrzymanie się w pobliżu obiektu tak aby nie zostać przez niego zauważonym, zmylenie radarów... Do tego służy cała "niebieska" taktyka poruszania się w powietrzu. Poza samym wykonaniem lotu, załoga, na ziemi działa w sposób podobny do grupy specjalnej i podobne warunki muszą spełniać ludzie którzy tam służą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
mus 2011-08-05 (08:11) 22 godzin i 59 minut temu

Po co kupujemy takie samoloty od kogoś skoro studenci w ramach kół naukowych lub też prac dyplomowych tak owe robią. Znając życie kosztowało to nas (podatników) krocie a nasza młodzież zrobiłaby to z pewnością dużo taniej. Występują jako samoloty (potrzebny pas startowy ), ale i również takie pionowego startu (np. quadrocopter który jest bardzo stabilny, łatwy w sterowaniu). Te urządzenia posiadają naprowadzanie GPS, kamery ze standardowym obrazem jak i również kamery termowizyjne. Właściwie to co można umieścić w tych pojazdach latających ograniczone jest jedynie wyobraźnią konstruktora. W tych projektach obraz z tych samolocików na żywo jest przekazywany nawet do sieci Ethernet. Taki quadrocopter razem z całym osprzętem waży ok 1,5kg i ma średnicę ok 70cm, także spokojnie wystarcz jeden operator (nawet nie będzie musiał się przemęczać przy noszeniu tego). Pozdrawiam "geniuszy" kolejnego nietrafionego zakupu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji