więcej

Obrzezanie kobiet - dlaczego są okrutnie okaleczane?.

Logo dostawcy  wp.pl |  aktualizacja 2012-06-20 (09:18) 2 lata 5 miesięcy 3 dni 18 godzin i 21 minut temu
drukuj


Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki
Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki opinie
Nim skończycie czytać ten tekst, co najmniej jedna dziewczynka zostanie brutalnie okaleczona. Jeśli nie wykrwawi się na miejscu lub nie zeżre jej gangrena, do końca życia będzie cierpiała męki przy oddawaniu moczu, wyła z bólu przy menstruacji i nigdy nie dozna orgazmu. Dlaczego w XXI wieku dziewczynki wciąż są poddawane brutalnemu obrzezaniu?

Kobiety od zarania dziejów były dyskryminowane, wykorzystywane, upokarzane, traktowane jak ludzie drugiej kategorii. Mimo iż przez lata udało im się wywalczyć poprawę swoich warunków życia, ochronę prawną czy traktowanie na równi z "płcią brzydszą", na świecie wciąż istnieją miejsca, gdzie nie mają nic do powiedzenia. Nawet wtedy, gdy są okrutnie okaleczane - w imię religii, poczucia estetyki, tradycji czy "kalkulacji" na rynku małżeńskim.

W prawie 30 krajach wciąż przeprowadzane są "zabiegi" ekscyzji (żeńskiego obrzezania) kilku-, kilkunastoletnich dziewczynek, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnym obrzezaniem mężczyzn w islamie czy judaizmie. Zabiegi w cudzysłowie, bo co to za operacja, jeśli jest robiona zużytą żyletką, kawałkiem szkła czy nawet zębami, a dziewczynka - o ile się nie wykrwawi lub nie wykończy jej gangrena - do końca życia jest okaleczona, skazana na ból, upokorzona?

Obrzezanie kobiet to odrażająca zbrodnia. Każdy, kto podejmuje się takiego zabiegu, powinien być karany z całą surowością prawa. Lynne Featherstone, brytyjska minister ds. równości
Co gorsza, to kobiety wyrządzają tę krzywdę swoim córkom, wnuczkom, sąsiadkom, rodaczkom. Mężczyźni nie mają prawa nawet z nimi o tym rozmawiać. Zarządzają tylko: "już czas". Wtedy znachorki łapią, co mają ostrego pod ręką i dokonują rzezi. Waris Dirie, pochodząca z Somalii światowej sławy modelka i ambasadorka Fundacji Ludnościowej ONZ, wprost nazywa je "morderczyniami".

"Znachorka splunęła na żyletkę"

"Popatrzyłam między nogi i zobaczyłam, jak znachorka szykuje się do roboty. (…) Patrząc na mnie tępym wzrokiem, sięgnęła do torby zrobionej z kawałka starego sukna. Śledziłam jej ruchy, bo bardzo byłam ciekawa, czym będzie mnie ciąć. Spodziewałam się jakiegoś wielkiego noża, ale ona wyciągnęła mały płócienny woreczek, wyłowiła z niego złamaną żyletkę i zaczęła ją dokładnie oglądać. (…) Znachorka splunęła na żyletkę i zaczęła ją wycierać o suknię. W tym momencie zrobiło mi się ciemno przed oczami - to matka przesłoniła mi je szarfą. A potem dowiedziałam się, jak to jest, gdy ci wycinają część ciała. Słyszałam odgłosy tępego narzędzia rżnącego w tę i nazad moją własną skórę". Waris Dirie*

Ekscyzja znana i praktykowana jest od czterech tysięcy lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje obecnie około 140 milionów kobiet, które zostały poddane zabiegowi, a prawie dwie trzecie z nich (92 miliony) mieszka w Afryce. Prym wiodą Indonezja (97 proc. dziewczynek jest poddawanych obrzezaniu), Egipt, Somalia, Mali (po 90 proc.), Sierra Leone, Burkina Faso, Sudan, Etiopia , Erytrea (po 70-90 proc.) Republika Środkowoafrykańska, Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej (50-70 proc.).

Czytaj również: Tam co 75 sekund zostaje zgwałcona kobieta.

Obrzezanie kobiece ma kilka odmian, a właściwie stopni okaleczenia: "sunnę", klitoridektomię i infabulację. "Sunna" to zabieg najprostszy, polegający na odcięciu żołędzia łechtaczki. Bardziej okrutna jest klitoridektomia, czyli usunięcie łechtaczki i warg sromowych mniejszych. Najbardziej zaś - infibulacja, zwana też obrzezaniem faraońskim. To klitoridektomia w wersji "rozszerzonej" o wycięcie prawie całych warg sromowych i zaszycie rany nićmi lub kolcami akacji. Pozostaje więc jedynie niewielki otwór, którym kropelka po kropelce wycieka mocz i krew menstruacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje jeszcze czwarty rodzaj okaleczenia: "wszystkie pozostałe szkodliwe procedury, którym poddawane są kobiece genitalia, w celach innych niż medyczne, na przykład nakłuwanie, przekłuwanie, nacinanie, skrobanie i przypalanie narządów płciowych".

Warisi Dirie, tak jak zdecydowana większość jej rodaczek, została poddana obrzezaniu faraońskiemu. Miała wtedy pięć lat. W Egipcie czy Somalii większość dziewczynek, które są w ten sposób okaleczane jest w wieku pięciu do czternastu lat. W Burkina Faso, Kenii czy Mali bywa, że obrzezanie jest wykonywane jeszcze wcześniej, a w Jemenie 75 proc. dziewczynek jest poddawanych zabiegowi we wczesnym niemowlęctwie.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 14 70%
nie 6 30%

Przeczytaj też

22-latka z Jordanii zadźgana przez brata - kolejne zabójstwo honorowe?

dodane 2012-08-04 (12:00) 2 lata 3 miesiące 19 dni 15 godzin i 39 minut temu

Niemieccy posłowie chcą ustawy dopuszczającej obrzezanie

dodane 2012-07-19 (15:05) 2 lata 4 miesiące 4 dni 12 godzin i 34 minuty temu

Żydzi obrzuceni wyzwiskami i wyrzuceni z krakowskiej restauracji przez kelnerów?

dodane 2012-07-09 (14:50) 2 lata 4 miesiące 14 dni 12 godzin i 49 minut temu

Posłowie poddali się obrzezaniu w ramach walki z AIDS

dodane 2012-06-23 (09:44) 2 lata 5 miesięcy 17 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

Wojny, konflikty, zamachy

Kiedy świat płonie, najwięcej informacji znajdziesz w nowym serwisie Konflikty.wp.pl


Opinie (401)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~STANA 2014-11-17 (14:42) 6 dni 12 godzin i 57 minut temu

To takie okrutne ,jak tak można krzywdzić kobietki ,myślę ,żeby cały Świat się temu przeciwstawił !!!!!!

odpowiedz

137
15
~viola 2012-06-19 (23:27) 2 lata 5 miesięcy 4 dni 4 godziny i 12 minut temu

oglądalam jakiś czas temu reportarz na ten temat , łzy płynely ciurkiem , jestem matką 3latki-zabiłabm gdyby ktoś próbował skrzywdzić moją córke a one spokojnie patrzą i trzymaja dziecko gdy wyje z bolu - jak matka może na to pozwalać to chore

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~AS 2014-09-06 (00:52) 2 miesiące 18 dni 2 godziny i 47 minut temu

Skoro "od zarania dziejów" tak im to wycinali to jak przetrwała ich cywilizacja do dziś?

odpowiedz

4
2
~Krokodyl 2014-07-24 (17:09) 3 miesiące 30 dni 10 godzin i 30 minut temu

To pokazuje, że każda religia jest zbrodnicza - religia chrześcijańska także. Dojdzie do te tego, że tę praktykę wprowadzą też w Polsce dzięki łatwowiernym i ogłupiałym fanatykom.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~kamil 2014-07-24 (16:10) 3 miesiące 30 dni 11 godzin i 29 minut temu

No cóż, to zniewalanie kobiet przez patriarchalne społeczeństwo - mężczyzn, którzy nie potrafią i nie chcą zapanować nad swoją seksualnością - gorzej jak zwierzęta. Projektują swoje frustracje w tym temacie na kobiety

odpowiedz

4
0
~Martinos 2014-07-24 (16:03) 3 miesiące 30 dni 11 godzin i 36 minut temu

Nic nowego. Religia zawsze bazuje na ciemnocie społeczeństwa. To samo jest w kościele katolickim tylko dotyczy bardziej obyczajowych spraw jak in-vitro czy seks przedmałżeński. Z resztą nie od dziś wiadomo, że chrześcijanie są z reguły bardziej inteligentni od reprezentantów pozostałych wyznań stąd i religia bardziej humanitarna.

odpowiedz

12
0
~wyborca 2014-06-03 (16:24) 5 miesięcy 20 dni 11 godzin i 15 minut temu

Z takich właśnie powodów mają miejsce wojny religijne. Skoro w imię religii robi się takie rzeczy to znaczy że religia jest zła. Tłumaczenie okrucieństwa religią to odwrócenie przyczyny i skutku. Czyn jest czynem. Fakt, czy został zrobiony z powodów religijnych czy nie nie ma znaczenia. Skoro dana religia nawołuje do działań niezgodnych z prawami człowieka to trzeba ją wyeliminować wszystkimi dostępnymi metodami. Każde działania , które odsuwają obiektywny zdrowy rozsądek ( religia, fanatyzm, prawo ) powinny wreszcie zniknąć. Może wtedy ludzie będą żyć normalnie.

odpowiedz

6
1
~:) 2014-03-18 (22:38) 8 miesięcy 5 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Dlatego trzeba ich nawracać ogniem i mieczem. Amen.

odpowiedz

23
0
~neutralny 2013-08-07 (17:19) 1 rok 3 miesiące 16 dni 10 godzin i 20 minut temu

Brak słów !!!! Z trudem dokończyłem czytanie tych okropności. Ciemnota do entej potęgi. Żal mi tych dziewczynek, no i kobiet oczywiście.

odpowiedz

31
0
~ania 2013-03-13 (17:16) 1 rok 8 miesięcy 10 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Barbarzyństwo w XXI wieku, bardzo współczuję dziewczynkom:)

odpowiedz

20
65
~kalecine1 2012-06-21 (19:22) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 8 godzin i 17 minut temu

wiem , że okaleczanie 2 osoby to barbarzyństwo, ale czy ktoś pomyślał, ze skoro przez tyle lat nie udało się tego wykorzenić, bo to ich tradycja, religia, nakaz plemienny ( jak zwał tak zwał) to może należałoby pomyśleć o tym , żeby pomóc realizować takie zabiegi w warunkach pozwalających na jak najmniejszą traumę i utratę zdrowia dla tych dziewcząt (np. w gabinetach lekarskich, lub przez osoby które mają pojęcie o anatomii człowieka i zachowują podstawowe standardy medyczne). Praktyki zakazane przez państwo maja to do siebie , że schodzą do podziemia, gdzie los takich dziewcząt jest nadal żałosny. I z mojej strony nie jest to przyzwolenie na okaleczanie ich ale po prostu rzeczowa konstatacja. Pamiętajcie ,że część z tych dziewcząt jest przekonana , że tak trzeba ( są utwierdzane w tej potrzebie od najmłodszych lat), co z resztą potwierdziła sama Waris

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

30
0
~ANNA 2012-09-05 (17:44) 2 lata 2 miesiące 18 dni 9 godzin i 55 minut temu

CO ZA OKROPNE BARBARZYŃSTWO. JEDEN ŚWIAT, JEDNO ŻYCIE. CIEMNOTA, ZACOFANIE I OKRUCIEŃSTWO... JAK POMÓC TYM WSZYSTKIM LUDZIOM?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
1
~Mimbla 2012-11-14 (02:56) 2 lata 10 dni i 43 minuty temu

To dlatego, że kobiety za bardzo kochają mężczyzn, i na wyścigi jedna przez drugą próbują im się przypodobać. Nie są solidarne między sobą. Potrafią poobcinać sobie części ciała, bo mężczyzna ma taki kaprys. Tak się dzieje wszędzie na świecie, a te operacje plastyczne kobiet to niby co innego. Zauważcie, że matka Waris poszła na pustynię za mężczyzną, którego pokochała. Rodziła dzieci i okaleczała je, bo jemu się to podobało, on te dziewczynki sprzedawał. On nie kochał jej tak mocno, i w książce jest napisane, że gdy się postarzała, sprowadził sobie drugą żonę, młodą dziewczynkę młodszą od Waris. To nasza wina, kobiety, bo nie jesteśmy solidarne. Gdybyśmy wszystkie odmówiły mężczyznom takich rzeczy, to oni nie mieliby w kim przebierać, i musieliby wybierać kandydatkę na żonę spośród tych nieobrzezanych, bo innych by nie było. Po co depilujemy całe ciało, malujemy się, odchudzamy? Nosimy wysokie obcasy? Bo gdy tego nie robisz, to facet pójdzie do innej, która tak robi. A gdyby żadna tak nie robiła?? Mężczyźni są solidarni, wszyscy jak leci nie malują się, nie malują paznokci, z reguły zapuszczają brzuchy itp. I co z tego? I tak ich bierzemy, takimi jacy są, bo nie ma w czym wybierać. Oni stosują sprytną taktykę równania w dół, a my równamy w górę, podnosząc sobie i innym kobietom poprzeczkę wciąż wyżej i wyżej... i wpadamy we własne sidła. Teraz żeby móc się nazwać meżczyzną wystarczy urodzić się z członkiem, ale żeby być kobietą to już trzeba mieć wykształcenie, dobrą pracę, znać języki, mieć dzieci, mieć męża, prowadzić samodzielnie dom, być wypielęgnowaną i piękną. I jeszcze to: dziewica do slubu, a po ślubie nagle demon seksu :p Same tak się urządziłyśmy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
0
~Oliwia 2013-01-28 (21:57) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 5 godzin i 42 minuty temu

Normalnie lecą mi łzy ... Nasze komentarze żadnej dziewczynce nie pomogą ... Co można zrobić??? Jak pomóc???

odpowiedz

6
2
~POL 2013-01-25 (00:43) 1 rok 9 miesięcy 30 dni 2 godziny i 56 minut temu

PIS do LAMUSA. TO JUZ BYLO I NIE WROCI WIECEJ !!!

odpowiedz

2
10
~donata 2012-09-05 (22:38) 2 lata 2 miesiące 18 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Podobno obrzezanie ma swe plusy i minusy tego dowiedzieliśmy się podczas badania u ginekologa bo mąż uczestniczy i nie za parawanem bo to nie przedszkole a czego się mam wstydzić męża a gina nie to chore podejście przy każdym moim badaniu mam do ego prawo i nie wolno wyrzucić nawet z zabiegu w szpitalu bo są surowe konsekwencje dla ginekologa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
rafalx106 2012-09-05 (11:46) 2 lata 2 miesiące 18 dni 15 godzin i 53 minuty temu

Do autora, jeśli już to "infibulacja" - pojęcie użyte w w/w artykule nawet nie występuje w słowniku :/ Te pismaki z WP coraz częściej dają popis godny 10latka, jeszcze trochę i będzie pomyłkowe "jusz, muj" itd... nie ma to jak wykwalifikowana kadra :) PS. czemu komentarze tego typu są kasowane? Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
artysta78 2012-11-02 (20:57) 2 lata 21 dni 6 godzin i 42 minuty temu

mam wrażenia, że władza brytyjska boi się zemsty od muzułmanów, dlatego przymyka oko na podziemie takich rzeźników. Zobaczyli co umieją ...

odpowiedz

48
2
~japonia 2012-06-21 (22:14) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 5 godzin i 25 minut temu

w japonii krepowano kobietom stopy, w indiach były palone na stosie razem ze zmarłym mezem, kazdy zwyczaj zaniknie tylko trzeba uświadamiac ludzi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
15
~sana 2012-08-04 (21:17) 2 lata 3 miesiące 19 dni 6 godzin i 22 minuty temu

na pewno nie w Jemenie jak ja lubię, jak ktoś bzdury pisze, a znam ten kraj od lat od podszewki, tam to jest zabronione i karane! Ale czemu by nie sprawdzić???? Bo nikt się nie zna... i dalej mydlić wszystkim oczy jaki to wschód jest zły. chciałąbym by Polska choć wpołowie była "taka zła"... przynajmniej dzieci które mordują rodzice by żyły... żal mi się robi ... chcecie znać prawdę czytajcie u źródeł, a nie mydlinę! :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 13 godzin i 5 minut temu

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech. 22 osoby ranne
dodane 2014-11-23 (08:16) 19 godzin i 23 minuty temu

materiał wideo

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 1 dzień 18 godzin i 58 minut temu

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 2 dni 13 godzin i 59 minut temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 1 dzień 4 godziny i 49 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 2 dni 14 godzin i 37 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 13339