więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1086263solidarnych Solidarni z Ukrainą

Obrzezanie kobiet - dlaczego są okrutnie okaleczane?.

Logo dostawcy  wp.pl |  aktualizacja 2012-06-20 (09:18) 1 rok 10 miesięcy 3 dni 11 godzin i 40 minut temu
drukuj


Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki
Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki opinie
Nim skończycie czytać ten tekst, co najmniej jedna dziewczynka zostanie brutalnie okaleczona. Jeśli nie wykrwawi się na miejscu lub nie zeżre jej gangrena, do końca życia będzie cierpiała męki przy oddawaniu moczu, wyła z bólu przy menstruacji i nigdy nie dozna orgazmu. Dlaczego w XXI wieku dziewczynki wciąż są poddawane brutalnemu obrzezaniu?

Kobiety od zarania dziejów były dyskryminowane, wykorzystywane, upokarzane, traktowane jak ludzie drugiej kategorii. Mimo iż przez lata udało im się wywalczyć poprawę swoich warunków życia, ochronę prawną czy traktowanie na równi z "płcią brzydszą", na świecie wciąż istnieją miejsca, gdzie nie mają nic do powiedzenia. Nawet wtedy, gdy są okrutnie okaleczane - w imię religii, poczucia estetyki, tradycji czy "kalkulacji" na rynku małżeńskim.

W prawie 30 krajach wciąż przeprowadzane są "zabiegi" ekscyzji (żeńskiego obrzezania) kilku-, kilkunastoletnich dziewczynek, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnym obrzezaniem mężczyzn w islamie czy judaizmie. Zabiegi w cudzysłowie, bo co to za operacja, jeśli jest robiona zużytą żyletką, kawałkiem szkła czy nawet zębami, a dziewczynka - o ile się nie wykrwawi lub nie wykończy jej gangrena - do końca życia jest okaleczona, skazana na ból, upokorzona?

Obrzezanie kobiet to odrażająca zbrodnia. Każdy, kto podejmuje się takiego zabiegu, powinien być karany z całą surowością prawa. Lynne Featherstone, brytyjska minister ds. równości
Co gorsza, to kobiety wyrządzają tę krzywdę swoim córkom, wnuczkom, sąsiadkom, rodaczkom. Mężczyźni nie mają prawa nawet z nimi o tym rozmawiać. Zarządzają tylko: "już czas". Wtedy znachorki łapią, co mają ostrego pod ręką i dokonują rzezi. Waris Dirie, pochodząca z Somalii światowej sławy modelka i ambasadorka Fundacji Ludnościowej ONZ, wprost nazywa je "morderczyniami".

"Znachorka splunęła na żyletkę"

"Popatrzyłam między nogi i zobaczyłam, jak znachorka szykuje się do roboty. (…) Patrząc na mnie tępym wzrokiem, sięgnęła do torby zrobionej z kawałka starego sukna. Śledziłam jej ruchy, bo bardzo byłam ciekawa, czym będzie mnie ciąć. Spodziewałam się jakiegoś wielkiego noża, ale ona wyciągnęła mały płócienny woreczek, wyłowiła z niego złamaną żyletkę i zaczęła ją dokładnie oglądać. (…) Znachorka splunęła na żyletkę i zaczęła ją wycierać o suknię. W tym momencie zrobiło mi się ciemno przed oczami - to matka przesłoniła mi je szarfą. A potem dowiedziałam się, jak to jest, gdy ci wycinają część ciała. Słyszałam odgłosy tępego narzędzia rżnącego w tę i nazad moją własną skórę". Waris Dirie*

Ekscyzja znana i praktykowana jest od czterech tysięcy lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje obecnie około 140 milionów kobiet, które zostały poddane zabiegowi, a prawie dwie trzecie z nich (92 miliony) mieszka w Afryce. Prym wiodą Indonezja (97 proc. dziewczynek jest poddawanych obrzezaniu), Egipt, Somalia, Mali (po 90 proc.), Sierra Leone, Burkina Faso, Sudan, Etiopia , Erytrea (po 70-90 proc.) Republika Środkowoafrykańska, Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej (50-70 proc.).

Czytaj również: Tam co 75 sekund zostaje zgwałcona kobieta.

Obrzezanie kobiece ma kilka odmian, a właściwie stopni okaleczenia: "sunnę", klitoridektomię i infabulację. "Sunna" to zabieg najprostszy, polegający na odcięciu żołędzia łechtaczki. Bardziej okrutna jest klitoridektomia, czyli usunięcie łechtaczki i warg sromowych mniejszych. Najbardziej zaś - infibulacja, zwana też obrzezaniem faraońskim. To klitoridektomia w wersji "rozszerzonej" o wycięcie prawie całych warg sromowych i zaszycie rany nićmi lub kolcami akacji. Pozostaje więc jedynie niewielki otwór, którym kropelka po kropelce wycieka mocz i krew menstruacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje jeszcze czwarty rodzaj okaleczenia: "wszystkie pozostałe szkodliwe procedury, którym poddawane są kobiece genitalia, w celach innych niż medyczne, na przykład nakłuwanie, przekłuwanie, nacinanie, skrobanie i przypalanie narządów płciowych".

Warisi Dirie, tak jak zdecydowana większość jej rodaczek, została poddana obrzezaniu faraońskiemu. Miała wtedy pięć lat. W Egipcie czy Somalii większość dziewczynek, które są w ten sposób okaleczane jest w wieku pięciu do czternastu lat. W Burkina Faso, Kenii czy Mali bywa, że obrzezanie jest wykonywane jeszcze wcześniej, a w Jemenie 75 proc. dziewczynek jest poddawanych zabiegowi we wczesnym niemowlęctwie.

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 8 72.73%
nie 3 27.27%

Przeczytaj też

22-latka z Jordanii zadźgana przez brata - kolejne zabójstwo honorowe?

dodane 2012-08-04 (12:00) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 8 godzin i 58 minut temu

Niemieccy posłowie chcą ustawy dopuszczającej obrzezanie

dodane 2012-07-19 (15:05) 1 rok 9 miesięcy 4 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Żydzi obrzuceni wyzwiskami i wyrzuceni z krakowskiej restauracji przez kelnerów?

dodane 2012-07-09 (14:50) 1 rok 9 miesięcy 14 dni 6 godzin i 8 minut temu

Posłowie poddali się obrzezaniu w ramach walki z AIDS

dodane 2012-06-23 (09:44) 1 rok 10 miesięcy 11 godzin i 14 minut temu

W innych serwisach

Wojny, konflikty, zamachy

Kiedy świat płonie, najwięcej informacji znajdziesz w nowym serwisie Konflikty.wp.pl


Opinie (393)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~:) 2014-03-18 (22:38) 1 miesiąc 4 dni 22 godziny i 20 minut temu

Dlatego trzeba ich nawracać ogniem i mieczem. Amen.

odpowiedz

11
0
~neutralny 2013-08-07 (17:19) 8 miesięcy 16 dni 3 godziny i 39 minut temu

Brak słów !!!! Z trudem dokończyłem czytanie tych okropności. Ciemnota do entej potęgi. Żal mi tych dziewczynek, no i kobiet oczywiście.

odpowiedz

18
0
~ania 2013-03-13 (17:16) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 3 godziny i 42 minuty temu

Barbarzyństwo w XXI wieku, bardzo współczuję dziewczynkom:)

odpowiedz

17
58
~kalecine1 2012-06-21 (19:22) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 36 minut temu

wiem , że okaleczanie 2 osoby to barbarzyństwo, ale czy ktoś pomyślał, ze skoro przez tyle lat nie udało się tego wykorzenić, bo to ich tradycja, religia, nakaz plemienny ( jak zwał tak zwał) to może należałoby pomyśleć o tym , żeby pomóc realizować takie zabiegi w warunkach pozwalających na jak najmniejszą traumę i utratę zdrowia dla tych dziewcząt (np. w gabinetach lekarskich, lub przez osoby które mają pojęcie o anatomii człowieka i zachowują podstawowe standardy medyczne). Praktyki zakazane przez państwo maja to do siebie , że schodzą do podziemia, gdzie los takich dziewcząt jest nadal żałosny. I z mojej strony nie jest to przyzwolenie na okaleczanie ich ale po prostu rzeczowa konstatacja. Pamiętajcie ,że część z tych dziewcząt jest przekonana , że tak trzeba ( są utwierdzane w tej potrzebie od najmłodszych lat), co z resztą potwierdziła sama Waris

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

24
0
~ANNA 2012-09-05 (17:44) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 3 godziny i 14 minut temu

CO ZA OKROPNE BARBARZYŃSTWO. JEDEN ŚWIAT, JEDNO ŻYCIE. CIEMNOTA, ZACOFANIE I OKRUCIEŃSTWO... JAK POMÓC TYM WSZYSTKIM LUDZIOM?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

26
1
~Mimbla 2012-11-14 (02:56) 1 rok 5 miesięcy 9 dni 18 godzin i 2 minuty temu

To dlatego, że kobiety za bardzo kochają mężczyzn, i na wyścigi jedna przez drugą próbują im się przypodobać. Nie są solidarne między sobą. Potrafią poobcinać sobie części ciała, bo mężczyzna ma taki kaprys. Tak się dzieje wszędzie na świecie, a te operacje plastyczne kobiet to niby co innego. Zauważcie, że matka Waris poszła na pustynię za mężczyzną, którego pokochała. Rodziła dzieci i okaleczała je, bo jemu się to podobało, on te dziewczynki sprzedawał. On nie kochał jej tak mocno, i w książce jest napisane, że gdy się postarzała, sprowadził sobie drugą żonę, młodą dziewczynkę młodszą od Waris. To nasza wina, kobiety, bo nie jesteśmy solidarne. Gdybyśmy wszystkie odmówiły mężczyznom takich rzeczy, to oni nie mieliby w kim przebierać, i musieliby wybierać kandydatkę na żonę spośród tych nieobrzezanych, bo innych by nie było. Po co depilujemy całe ciało, malujemy się, odchudzamy? Nosimy wysokie obcasy? Bo gdy tego nie robisz, to facet pójdzie do innej, która tak robi. A gdyby żadna tak nie robiła?? Mężczyźni są solidarni, wszyscy jak leci nie malują się, nie malują paznokci, z reguły zapuszczają brzuchy itp. I co z tego? I tak ich bierzemy, takimi jacy są, bo nie ma w czym wybierać. Oni stosują sprytną taktykę równania w dół, a my równamy w górę, podnosząc sobie i innym kobietom poprzeczkę wciąż wyżej i wyżej... i wpadamy we własne sidła. Teraz żeby móc się nazwać meżczyzną wystarczy urodzić się z członkiem, ale żeby być kobietą to już trzeba mieć wykształcenie, dobrą pracę, znać języki, mieć dzieci, mieć męża, prowadzić samodzielnie dom, być wypielęgnowaną i piękną. I jeszcze to: dziewica do slubu, a po ślubie nagle demon seksu :p Same tak się urządziłyśmy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

127
15
~viola 2012-06-19 (23:27) 1 rok 10 miesięcy 3 dni 21 godzin i 31 minut temu

oglądalam jakiś czas temu reportarz na ten temat , łzy płynely ciurkiem , jestem matką 3latki-zabiłabm gdyby ktoś próbował skrzywdzić moją córke a one spokojnie patrzą i trzymaja dziecko gdy wyje z bolu - jak matka może na to pozwalać to chore

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

10
0
~Oliwia 2013-01-28 (21:57) 1 rok 2 miesiące 25 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Normalnie lecą mi łzy ... Nasze komentarze żadnej dziewczynce nie pomogą ... Co można zrobić??? Jak pomóc???

odpowiedz

6
2
~POL 2013-01-25 (00:43) 1 rok 2 miesiące 29 dni 20 godzin i 15 minut temu

PIS do LAMUSA. TO JUZ BYLO I NIE WROCI WIECEJ !!!

odpowiedz

2
5
~donata 2012-09-05 (22:38) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 20 minut temu

Podobno obrzezanie ma swe plusy i minusy tego dowiedzieliśmy się podczas badania u ginekologa bo mąż uczestniczy i nie za parawanem bo to nie przedszkole a czego się mam wstydzić męża a gina nie to chore podejście przy każdym moim badaniu mam do ego prawo i nie wolno wyrzucić nawet z zabiegu w szpitalu bo są surowe konsekwencje dla ginekologa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
rafalx106 2012-09-05 (11:46) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 9 godzin i 12 minut temu

Do autora, jeśli już to "infibulacja" - pojęcie użyte w w/w artykule nawet nie występuje w słowniku :/ Te pismaki z WP coraz częściej dają popis godny 10latka, jeszcze trochę i będzie pomyłkowe "jusz, muj" itd... nie ma to jak wykwalifikowana kadra :) PS. czemu komentarze tego typu są kasowane? Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
artysta78 2012-11-02 (20:57) 1 rok 5 miesięcy 21 dni i 1 minutę temu

mam wrażenia, że władza brytyjska boi się zemsty od muzułmanów, dlatego przymyka oko na podziemie takich rzeźników. Zobaczyli co umieją ...

odpowiedz

44
2
~japonia 2012-06-21 (22:14) 1 rok 10 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 44 minuty temu

w japonii krepowano kobietom stopy, w indiach były palone na stosie razem ze zmarłym mezem, kazdy zwyczaj zaniknie tylko trzeba uświadamiac ludzi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
15
~sana 2012-08-04 (21:17) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 23 godziny i 41 minut temu

na pewno nie w Jemenie jak ja lubię, jak ktoś bzdury pisze, a znam ten kraj od lat od podszewki, tam to jest zabronione i karane! Ale czemu by nie sprawdzić???? Bo nikt się nie zna... i dalej mydlić wszystkim oczy jaki to wschód jest zły. chciałąbym by Polska choć wpołowie była "taka zła"... przynajmniej dzieci które mordują rodzice by żyły... żal mi się robi ... chcecie znać prawdę czytajcie u źródeł, a nie mydlinę! :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~żołnierz 2012-11-02 (20:44) 1 rok 5 miesięcy 21 dni i 14 minut temu

No właśnie, ulemowie swoje - znachorki swoje. Widzicie jak to jest - księdza nie słuchać, tylko się mądrzyć i dalej prowadzić taką rzeźnię. W Wielkiej Brytanii istnieje podziemie rzeźnickie a brytyjska władza bezsilna ??? - za to gdzie indziej mocna, jak zwykle (wiemy co to "Amazing Grace"). Ach, żeby już ten koniec świata jak najszybciej nastąpił, bo w takim piekle nie da się już żyć.....

odpowiedz

32
7
~julcia 2012-06-21 (17:38) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 3 godziny i 20 minut temu

Piszecie o kulturach, polityce, obrzedach, anatomii a czy ktos z was przez chwilke pomyslal o tych przerazonych dziewczynkach ? No wlasnie....nikt...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

21
0
~Ojciecpolak 2012-08-21 (18:08) 1 rok 8 miesięcy 2 dni 2 godziny i 50 minut temu

Ja jako Europejczyk(Polak)zawsze bylem przeciwny nierownosciom nigdy nie uwazalem ze kobieta jest kims gorszym zawsze bylem wychowywany w kulturze gdzie matka byla nawet kims wazniejszym niz ojciec.Kobieta dla mnie zawsze byla i jest partnerem(partnerka)z ktora ide przez zycie szanuje ja tak jak i ona mnie bywa roznie bo zycie nie jest jakas tam basnia ale przez zycie latwiej sie idzie razem.Do czego zmierzam?tylko do jednego wychowalem sie w Polskiej rodzinie wyuczylem pewnych wartosci a jak patrze dookola slysze jacy to Polacy sa nieatrakcyjni jako partnerzy wiele polskich kobiet nie szanuje polskich mezczyzn wyjezdzaja wychodza za obcokrajowcow czesto islamistow bo Polak jest niewystarczajaco dobry.Pytam dlaczego nie jest wystarczajaco dobry przeciez mamy rownosc maz daje tyle ile zona i nie chodzi o pieniadze.Pewien znajomy ma zone dwoje malych dzieci facet pracuje po 12 godzin nie ma sil na nic a po pracy jeszcze dziecmi sie zajmuje bo zona zmeczona a ostatnio uslyszalem ze zona znalazla kochanka bo maz sie jej znudzil.Czasem jak patrze na ten swiat nie bronie mezczyzn bo sa rozni ale jak wielu sie poswieca dla zony ,dzieci a w zamian za posiwecenie dostaja odrzucenie sa zdradzani to nie rozumie kobiet i ciezko mi uronic choc jedna lze nad ich losem.Jak czytaliscie tekst to aktow obrzezania dokonuja matki te ktore same przeszly przez ten bol co nimi kieruje milosc?kto z nas chce zranic w jaki kolwiek sposob osobe ktora kocha? Ktos powiedzial ze islam jest zly to nie prawda to ludzka ciemnota jest zla.Glupota okalecza zabija religia nigdy nikt kto mysli nie pojdzie za religia ktora uczy nienawisci.Dlaczego tak wielu poszlo za Chrystusem?bo uczyl jak kochac druga osobe.?Kazdy chce byc kochany nawet na ulicy jak ktos potraktuje was zyczliwie to tym samym mu odplacacie wiec jesli takie zlo dzieje sie a dzieje sie od wiekow to nie za przyczyna religii(islamu)ale brudnych interesow i korzysci rodzicow ktorzy nie wyksztalceni bo skad maja w Afryce byc wyksztalceni chca dorobic sie kosztem wlasnych corek tego nie zmieni prawo nie zmieni religia tylko wy matki mozecie to zmienic nikt tylko wy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~KOBIETA 2012-09-05 (21:44) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 14 minut temu

KOSZMAR I PIEKŁO NA ZIEMI ,tak mogę to tylko określić.Ten kto to wymyślił był PSYCHOPATĄ.To skutki uprzedmiotowienia kobiety przez mężczyznę....

odpowiedz

4
0
~Ja 2012-09-05 (13:12) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 7 godzin i 46 minut temu

masakra

odpowiedz

1
4
~ALLAH 2012-09-04 (13:59) 1 rok 7 miesięcy 19 dni 6 godzin i 59 minut temu

Pani Aneto Wawrzyńczak ! ALLAH.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie bombowce
dodane 2014-04-23 (20:25) 33 minuty temu

Tragedia w Zduńskiej Woli. 16-latka zginęła od strzału
dodane 2014-04-23 (19:13) 1 godzinę i 45 minut temu

Słynny kamień papieski na krakowskich Błoniach sprofanowany
dodane 2014-04-23 (18:56) 2 godziny i 2 minuty temu

Witalij Kliczko kandydatem na mera Kijowa
dodane 2014-04-23 (19:40) 1 godzinę i 18 minut temu

"Witajcie u przyjaciół". Żołnierze USA wylądowali w Polsce
dodane 2014-04-23 (17:44) 3 godziny i 14 minut temu

Żona i rodzice Sławomira Nowaka: zegarek był prezentem od nas
dodane 2014-04-23 (16:25) 4 godziny i 33 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 2119