więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1059076solidarnych Solidarni z Ukrainą

śląskie

24. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-02-02 (13:55) 1 rok 2 miesiące 16 dni 16 godzin i 36 minut temu
drukuj


Poseł PiS Mariusz Błaszczak w czasie 24. Pielgrzymki Parlamentarzystów Polskich
Poseł PiS Mariusz Błaszczak w czasie 24. Pielgrzymki Parlamentarzystów Polskich opinie
Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów. W słowie do polityków metropolita częstochowski abp Wacław Depo wskazał m.in. na bolesny brak szacunku dla chrześcijańskich symboli i wartości.

Pielgrzymka Parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji, często z rodzinami. Wśród uczestników tegorocznego spotkania dominowali posłowie PiS; był m.in. szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak.

W homilii abp Wacław Depo odwołał się do nauk Jana Pawła II. - Błogosławiony papież uczył nas: wszelka antropologia, a więc nauka o godności człowieka, bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem; a wówczas każdy człowiek dla siebie jest prawem i normą, co prowadzi do samopogardy, agresji i samounicestwienia - powiedział metropolita.

- Nasza epoka już dzisiaj określa siebie jako kulturalnie postnowoczesna, postmetafizyczna, postdemokratyczna, posthumanistyczna i oczywiście postchrześcijańska; tak, jakby świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury wiary i moralności, jak również symbolami takimi jak krzyż i obraz; boleśnie dotknęliśmy tej sprawy i 9 grudnia ubiegłego roku tutaj. To nas musi boleć; nie można powiedzieć: Polacy nic się nie stało! - podkreślił abp Depo, nawiązując do grudniowej profanacji jasnogórskiego obrazu.

Podczas spotkania wspominano ten incydent, kiedy obraz Matki Bożej został obrzucony żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Sprawca tego czynu usłyszał prokuratorskie zarzuty i został skierowany na obserwację psychiatryczną. Klub PiS złożył w sejmie projekt uchwały potępiającej akt profanacji, nie został on jednak przyjęty. Obraz nie ucierpiał, zniszczone zostały natomiast elementy ołtarza.

Arcybiskup wskazał na powinności wobec przyszłych pokoleń, które - jak mówił - zapytają "co zostawiliśmy im w dziedzictwie - pustkę czy fundament życia?". Oprócz abp. Depo mszę celebrowali m.in. biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży oraz duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej ks. Paweł Powierza. Duszpasterstwo Parlamentarzystów organizuje doroczną pielgrzymkę.

W wypowiedzi dla biura prasowego Jasnej Góry szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wskazał m.in. na groźne - jego zdaniem - procesy ateizacji życia publicznego, wzywając do przeciwstawienia się im "w imię naszej przyszłości i tożsamości narodowej". - Jasna Góra jest miejscem, z którego płynie energia i siła, żeby właśnie te procesy, które na zachodzie Europy doprowadziły do dezintegracji społecznej, w Polsce nie zostały zaakceptowane - powiedział Błaszczak.

Na Jasnej Górze parlamentarzystów powitał przeor klasztoru o. Roman Majewski, który przypomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ojczyzna zespolona jest nie "parcianym powrozem, ale sercem wiary", a "siłą naszego narodu jest wiara Chrystusowa".

- Dziękuję za świadectwo waszej wiary w Boga i w Polskę, zespoloną nie parcianym powrozem, lecz wiarą w Polskę silną, mądrą, honorową i dumną. Dziękuję za to, że wielu z was od lat tutaj pielgrzymuje (...). Dziękuję za słowa obrony tego miejsca, gdy bronić go trzeba przed tymi, którzy depczą świętość ołtarzy na polskiej ziemi - powiedział przeor.

Politycy w akcie osobistego oddania zawierzyli siebie i Polskę Matce Bożej. W drodze powrotnej do Warszawy tradycyjnie parlamentarzyści zatrzymują się w Piotrkowie Trybunalskim - w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów.

(pp)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 7 29.17%
nie 17 70.83%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (27)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Stary Ślązak 2013-02-05 (14:40) 1 rok 2 miesiące 13 dni 15 godzin i 51 minut temu

Takie zachowania dokładnie opisano w Biblii a rzecz dotyczy faryzeuszy! Kto nie wierzy, niech sobie poczyta!

odpowiedz

6
0
~benedykt 100 2013-02-03 (12:47) 1 rok 2 miesiące 15 dni 17 godzin i 44 minuty temu

STARA PRZEPOWIEDNIA GLOSI ZE DNO PIEKLA BEDZIE USLANE DUCHOWNYMI a PAPIEZ BEDZIE UCIEKAL Z WATYKANU PO GLOWACH KARDYNALOW

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~QTC 2013-02-04 (09:05) 1 rok 2 miesiące 14 dni 21 godzin i 26 minut temu

A na zdjęciu w tle NAWIEDZONY, przyjechał wymodlić się o władzę.

odpowiedz

1
0
~Oozy 2013-02-04 (00:12) 1 rok 2 miesiące 15 dni 6 godzin i 19 minut temu

Pielgrzymka zdrajców i watykańskich sprzedawczyków.

odpowiedz

6
0
~007 2013-02-03 (15:48) 1 rok 2 miesiące 15 dni 14 godzin i 43 minuty temu

Tadeusz Rydzyk zebrał miliony na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Ani złotówka nie trafiła do stoczniowców, choć prosili o pieniądze wielokrotnie. Nikomu nie powiodły się też próby wpłynięcia na Rydzyka ani przy pomocy kościelnych zwierzchników bądź prokuratury. Co Rydzyk zrobił z pieniędzmi na stocznię? Pamiętacie jak Rydzyk powiedział stoczniowcom, że nie da pieniędzy "na przeżarcie" ? Rydzyk omamił ludzi ideą wykupu Stoczni, która od początku była chybiona, bo wszystko miało tylko jeden cel: żeby ludzie kochający Stocznię, "Solidarność" i Gdańsk wpłacili mu pieniądze, których potrzebował. Tak czy tak pieniądze zatrzymał bo dla mnie jest to zwykły złodziej i oszust pod przykryciem kościoła i sutanny.

odpowiedz

5
0
~007 2013-02-03 (14:56) 1 rok 2 miesiące 15 dni 15 godzin i 35 minut temu

Błaszczak to jeden z tych co szukają jak zwykle elektoratu w kościołach , żałosne.

odpowiedz

5
0
~byly ministrant 2013-02-03 (12:32) 1 rok 2 miesiące 15 dni 17 godzin i 59 minut temu

Podczas pielgrzymek najwiecej CHLOPCOW bez opieki RODZICOW a oddanych pod opiekie koscielnych organizatorow pada w lapy ZBOCZENCOW ! bo jak ma powiedziec mamusi czy tatusiowi ze podczas pielgrzymki nocowalismy w stodole lub w namiocie i w nocy poczulem reke szperajaca w moich majtkach i sam skierowal moja reke do jego wielkiego penisa ! Ludzie wszyscy bylismy mlodzi i wiemy jaki wplyw maja wyrafinowane starsze osoby jak potrafia zastraszyc niedoswiadczonych we wlasnej obronie chlopcow

odpowiedz

6
0
~abcd_r 2013-02-03 (10:50) 1 rok 2 miesiące 15 dni 19 godzin i 41 minut temu

Żołnierze Watykanu mszą strzec wpływów w kondominium. Bez manifestowania przynależności grozi ekskomunika i piekło.

odpowiedz

4
0
~ale455 2013-02-03 (10:07) 1 rok 2 miesiące 15 dni 20 godzin i 24 minuty temu

Politycy prawicowi wraz z klerem strzępią swoje gęby wartościami chrześcijańskimi, w tym wartością małżeństwa i rodziny, tylko co oni przez ostatnie 20 lat dla tej rodziny zrobili? Idioci nie rozumieją, że nie sposób założyć rodzinę nie mając pracy, czy dachu nad głową. Jak ci złodzieje mogą mówić w ogóle o wartościach chrześcijańskich??????????

odpowiedz

6
0
~agencja B.W. 2013-02-03 (07:24) 1 rok 2 miesiące 15 dni 23 godziny i 7 minut temu

Między biskupami watykańska wtyka, konfident Błaszczak.

odpowiedz

7
0
~fafik 2013-02-03 (04:26) 1 rok 2 miesiące 16 dni 2 godziny i 5 minut temu

Faktycznie, Pisiory łamiące VIII przykazanie jako obrońcy krzyża...ubaw po pachy!

odpowiedz

6
0
~kiki 2013-02-02 (22:20) 1 rok 2 miesiące 16 dni 8 godzin i 11 minut temu

o jeny. jak nowa szyba przejdzie testy to w rozmodleniu gotowi na placu kamiennych płyt dokonać eutanazji choiny, by na kwiecień miał gdzie zstąpić 14 metrowy papa....papapaaa

odpowiedz

7
1
~NO TAK 2013-02-02 (20:51) 1 rok 2 miesiące 16 dni 9 godzin i 40 minut temu

Za komuny PZPR jeździła po wytyczne do Moskwy ! PIS ma biżej !

odpowiedz

5
1
~Leming 2013-02-02 (20:45) 1 rok 2 miesiące 16 dni 9 godzin i 46 minut temu

Jesli ten parlament i kraj sa tak zarliwie katolicki to dlaczego Bog nie zsyla na najjadniejsza lask dobrobytu tylko na takie ateickie kraje jak Niemcy, Francja, Skandynawia itd....jakos te modly malo skuteczne.

odpowiedz

10
0
~Pomódlcie sie 2013-02-02 (20:06) 1 rok 2 miesiące 16 dni 10 godzin i 25 minut temu

Aby niby profesor pawłowicz jakiego chłopa znalazła !

odpowiedz

8
0
~Ja47 2013-02-02 (19:24) 1 rok 2 miesiące 16 dni 11 godzin i 7 minut temu

Idą modlic się o zdrowie bo na rozum już zapózno.

odpowiedz

6
2
~ala ma kota 2013-02-02 (18:00) 1 rok 2 miesiące 16 dni 12 godzin i 31 minut temu

Jeden autobus pielgrzymów od Kaczyńskiego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~tiger man 2013-02-02 (18:39) 1 rok 2 miesiące 16 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Ciemnogród i Jasna Góra.

odpowiedz

11
1
~FELCZER 2013-02-02 (18:36) 1 rok 2 miesiące 16 dni 11 godzin i 55 minut temu

Herr Hofman modli się o to , aby L-4 jego żonie nie skoczyło się przez kolejne dwa lata ! Czy CBA skontrolowało tego lekarza , który tak nieudolnie leczy ???

odpowiedz

9
0
~xxx 2013-02-02 (18:03) 1 rok 2 miesiące 16 dni 12 godzin i 28 minut temu

I pomyśleć, że według naszych światłych parlamentarzystów gdzieś tam w przestworzach fruwa sobie Królestwo Niebieskie, gdzie zasiada Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty; Matka Boska oraz Józef Stary wstawiają się do Syna, ten do Ojca, a do nich wszystkich razem wstawiają się Święci, potencjalnie poza kolejnością w Niebie - w sumie będzie już kilka tysięcy wstawionych, w tym Wielki Papież Polak. Ciągłe wstawianie urozmaicają im chóry anielskie oraz wysłuchiwanie intencji modlitewnych. Zwierząt brak, bo zostały wyrzucone bezpowrotnie za przyczyną gadającego węża. Technologii, rozrywek i przemysłu zero, bo to diabelskie wynalazki. No ale z drugiej strony co tam na grzbiet założyć, skoro czystka Miłosiernego dotknęła także florę. Cała nadzieja w kooperacji Nieba z Piekłem, które w ramach mocy przerobowych może wdzianka na bazie poliestrów jako efekt uboczny gotowania i smażenia ludzi wyprodukować w zamian za inspirujące pomysły męczarni dla potępionych - a Pan w tym temacie nie powiedział ostatniego słowa, czego dowodzą ostatnie epidemie czy wojny. Co prawda, prototypowe egzemplarze Na Wzór i Podobieństwo o nazwie Adam i Ewa nie były w stanie wytrzymać znacznie łagodniejszej wersji Raju, jednakże starannie wyselekcjonowani tytani wiary typu święty katolicki czy starotestamentowy prorok nie ulegną jakiemuś kusicielowi.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

71. rocznica powstania w getcie warszawskim
dodane 2014-04-19 (02:38) 3 godziny i 53 minuty temu

Tomasz Siemoniak: obecność wojskowa USA w Polsce będzie rosnąć
dodane 2014-04-19 (05:25) 1 godzinę i 6 minut temu

MSZ Rosji: USA próbują "wybielić" władze w Kijowie i grozić sankcjami
dodane 2014-04-18 (17:30) 13 godzin i 1 minutę temu

XXI Centralna Droga Krzyżowa
dodane 2014-04-18 (20:55) 9 godzin i 36 minut temu

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie: pieniądz nowym wcieleniem szatana
dodane 2014-04-18 (18:00) 12 godzin i 31 minut temu

Iran pręży muskuły
dodane 2014-04-18 (14:54) 15 godzin i 37 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się wojny na Ukrainie?

liczba oddanych głosów: 5971