Strona główna serwisu
Dostali odszkodowania za błędy lekarskie
Dostali odszkodowania za błędy lekarskie

Dostali odszkodowania za błędy lekarskie

Dwie osoby, które poniosły szkody w wyniku leczenia niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną, otrzymały odszkodowania na podstawie orzeczeń wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w Poznaniu - poinformowała przewodnicząca komisji Wioletta Cieślak.
Od początku 2012 roku w każdym województwie działają komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W Wielkopolsce od tego czasu do komisji wpłynęły 104 wnioski o odszkodowania za błędy medyczne.

- Do tej pory rozstrzygnęliśmy 46 takich wniosków, w 30 przypadkach komisja wydała orzeczenie o braku zdarzenia medycznego, a w 16 stwierdziliśmy, że do takich zdarzeń doszło, co jest podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania - powiedziała Cieślak.

Szpitale, przeciw którym kierowano wnioski wypłaciły dwa pierwsze odszkodowania. Jedna z pacjentek otrzymała 1 tys. złotych za nieprawidłowy przebieg porodu, drugi przypadek dotyczył utraty zdrowia po operacji neurochirurgicznej, poszkodowana osoba dostała 43 tys. zł.

Komisja rozpatruje wnioski pacjentów szpitali, którzy ponieśli szkody w wyniku błędnego leczenia. Jeżeli komisja uzna, że doszło do takiego zdarzenia medycznego wydaje orzeczenie, które wraz z uzasadnieniem kierowane jest do stron postępowania.

Następnie ubezpieczyciel bądź podmiot leczniczy, którego sprawa dotyczy proponuje pacjentowi kwotę odszkodowania. Pacjent może się na taką kwotę zgodzić i wtedy otrzymuje ustaloną kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia lub nie zgodzić się na propozycję. W takim przypadku pozostaje mu droga sądowa, w której orzeczenie wojewódzkiej komisji może, ale nie musi, być brane pod uwagę przy rozstrzygnięciach przez sąd.

- Mieliśmy cztery przypadki, w których pacjenci nie zgodzili się na proponowane przez szpitale lub ich ubezpieczycieli kwoty - poinformowała Cieślak.

Dzięki komisjom, osoby, poszkodowane w wyniku leczenia szpitalnego mogą szybciej otrzymać odszkodowanie za błędy lekarskie lub złą diagnozę.

- Nasza Komisja w składzie dwóch prawników i dwóch przedstawicieli zawodów medycznych, rozpatruje taki wniosek w ciągu czterech miesięcy, po uprawomocnieniu się naszych decyzji pacjent może liczyć na pieniądze po ok. 7 miesiącach. Dochodzenie tych samych praw przed sądem trwa o wiele dłużej i jest bardziej kosztowne - powiedziała Cieślak.

Powołanie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych to wymóg noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (20)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~MIKA 2013-09-25 (17:53) 32 minut temu

ODSZKODOWANIE NIE POWINIEN PŁACIĆ SZPITAL, ALE LEKARZ , KTÓRY POPEŁNIA KARYGODNE BŁĘDY. CZAS ZMIENIĆ NASZE PRAWO. JEST BEZNADZIEJNE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~małgosia 2013-09-03 (14:56) 3 godziny i 29 minut temu

leczyłam zeby u pani SWARD Joanny we wrocku i to co mi zrobila to kalectwo , gdy chciałam zmienic lekaarza grozila mi izba medyczna mnie ignorowala [ sward i jarosz trzesli wrocławiem jarosz tesc , komisja mnie olała , zeby zrobiłam w niemczech przesłałam cala dokumencje , wygrałam lecz trwało to 10 lat i mam w dupie polskie sady zaklamane

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~watel 2013-09-03 (14:32) 3 godziny i 53 minut temu

w USA za to samo ,odszkodowania liczone w milionach dolarów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~olga 2013-09-04 (07:35) 10 godzin i 50 minut temu

a mnie kto da odszkodowanie za zarazenie mnie hcv

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~iza 2013-10-13 (07:43) 10 godzin i 42 minut temu

mamy wyrok z przed 6 lat lekarze zostali uznani za winnych i dostali wyroki w zawieszeniu ciekawe czy mozna z tym zglosic sie do komisji o odszkodowanie moze ktos podpowie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~aelithe 2013-09-04 (14:56) 3 godziny i 29 minut temu

tysiące złotych na leczenie a przekazano w łapy prawników.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
zielonyj1 2013-09-03 (16:19) 2 godziny i 6 minut temu

Te odszkodowania to ochłapy*1,8 miliona euro odszkodowania sąd apelacyjny w Turynie przyznał dzisiaj kobiecie, której córka z winy lekarzy od 24 lat znajduje się w stanie śpiączki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~jurek 2013-09-28 (07:39) 10 godzin i 46 minut temu

za bledy lekarzy odszkodowanie dostaja tylko wybrani,miedzy innymi jakis tam olimpijczyk,reta dla jego dziecka miesiecznie 8 tysiecy z groszami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~yeedetis 2015-03-30 (22:46) 19 godzin i 39 minut temu

i bardzo dobrze, ze dostali :) sprawiedliwości stalo sie zadość. Mój adwokat Artur Zbroniec też mi pomógł i tez mam odszkodowanie także solidaryzuje się ze zwycięzcami powyższej sprawy i pamiętajcie ze warto walczyć

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~hand 2014-03-26 (22:08) 20 godzin i 17 minut temu

Hej ludzie! nic nie zastapi dobrego prawnika. mi pomógł artur zbroniec z Wrocławia. jego tel. +48 607 107 245. ja uważam, że ludzie sludznie coraz cześciej walcza o swoje. Taka rzeczywostość nastała na szczęćie ;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~sam 2013-12-17 (08:27) 9 godzin i 58 minut temu

Chcesz odszkodowanie to się ubezpiecz! Nie wyciągaj łapy do podatników! Przez głupie ustawy wkrótce zabraknie naszych podatków aby zaspokoić pazerność pacjentów i prawników. A błędy medyczne zawsze były i będą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~wygrana 2013-10-13 (00:25) 18 godzin temu

aż dziw że trafiłam na artykuł w który mowa o moim przypadku. ten tysiąc ja wygrała, ale adwokat kosztował mnie 6 tysięcy. a dlaczego tylko tysiąc? bo szpital nie ma wykupionego ubezpieczenia i może zaproponować 1zł i byłoby ok. gdyby był ubezpieczyciel odszkodowanie wyniosłoby około 63 tys. wg szacunków zrobionych na podstawie rozporządzenia dotyczącego wypłat odszkodowań. dlaczego nie poszłam do sądu? - odp. bo to kolejne koszty, ca 20 tys. a gwarancji żadnej że się cokolwiek dostanie. mnie wystarczyła satysfakcja wytknięcia błędów szanownym doktorom i położnym. bo jedni w tym szpitalu spartolili żeby ich koledzy zdziałali cuda i mnie odratowali. poza tym taka sprawa toczy się około 9 m-cy, ponieważ jest 1 instancja, potem jest opcja ponownego rozpatrzenia, a potem jest jeszcze kasacja. nerwów kosztuje takie postępowanie masę ale wygrana wynagradza ten trud, zwłaszcza psychiczny. rozważającym podjęcie kroków z terenu Poznania i okolic polecam kancelarię adwokacją Krotoski adwokaci. jest tam Pani Mecenas, która jest rzetelnym, przyjaznym człowiekiem, który oszacuje czy warto iść przed komisję i naprawdę potrafi dać kopa nieudolnym konowałom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pacjent 2013-09-04 (08:44) 9 godzin i 41 minut temu

Polecam neurochirurga dr.Skrzyńskiego on błędów nie popełnia i jest to perfekcjonista światowej klasy i jego zespół.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Michał Rosiński | Kancelarcia Excambium 2013-09-03 (15:58) 2 godziny i 27 minut temu

Aktualnie w mojej firmie pracujemy nad dużą sprawą również dotyczącą błędu lekarskiego mającego miejsce we Wrocławiu podczas przeszczepu nerki. Lekarz prowadzący zabieg był pracownikiem kontraktowym i miał oddzielna polisę OC i teraz, mimo dojść jasnego stanowiska sądu w tej sprawie (zawinił lekarz oraz szpital przez niewprowadzenie odpowiednich procedur), ubezpieczyciele zapierają się rękoma i nogami, aby nie płacić odszkodowania. Znam sprawę i maiłem okazję rozmawiać z poszkodowaną osobiście. Feralny zabieg miał miejsce już ponad dwa lata temu. Niezależnie od kwestii prawnych i odszkodowawczych dla mnie osobiście jest to po prostu przykre, że osoba, która tyle przeszła (przeszczep, dializy, rehabilitacja) musi jeszcze borykać się z tego typu problemami od organizacji (Towarzystw Ubezpieczeniowych), które właśnie w takich przypadkach powinny pomagać (przynajmniej) finansowo za wyrządzone krzywdy.

odpowiedz