więcej

mazowieckie

Ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa przyczyną śmierci biegacza "Biegnij Warszawo".

tvn24.pl, PAP, Radio Zet, WP.PL |  aktualizacja 2013-10-09 (12:38) 1 rok 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 33 minuty temu
drukuj


Ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa przyczyną śmierci biegacza "Biegnij Warszawo"
opinie video
Znana jest przyczyna śmierci biegacza, który zmarł na mecie "Biegnij Warszawo". To ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa - tak wynika ze wstępnej sekcji zwłok przeprowadzonej na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na razie nie wiadomo, czy gdyby fachowa pomoc nadeszła szybciej, mężczyznę udałoby się uratować. Szczegółowe wyniki sekcji będą znane za kilka tygodni - informuje Radio ZET.

- Nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich. (...) Ostateczną przyczynę (śmierci) poznamy za klika tygodni - powiedział Przemysław Nowak z warszawskiej prokuratury. Dodał, że zostały zlecane dodatkowe badania - m.in. toksykologia.

Przyjaciele i rodzina szukają świadków

Przyjaciele i rodzina biegacza proszą o kontakt wszystkich świadków. Stworzyli w tym celu specjalny adres. O sprawie informuje TVN24.pl.

"Przyjaciele i rodzina biegacza-amatora zmarłego podczas tegorocznej edycji "Biegnij Warszawo" szukają świadków tego zdarzenia. Bliscy starają się ustalić, czy organizator biegu dostatecznie zabezpieczył zdrowie uczestników. Pod specjalnie stworzonym adresem bylemswiadkiem@gmail.com mogą się zgłaszać osoby, które widziały akcję ratowniczą i tragiczne zdarzenia na mecie biegu" – można przeczytać w oświadczeniu żony biegacza.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w niedzielę. Na mecie 10-kilometrowej trasy imprezy "Biegnij Warszawo" zasłabł młody mężczyzna, który zmarł po przewiezieniu do szpitala. Zgodnie z relacjami części świadków, osoby, które wymagały reanimacji, musiały czekać na karetkę nawet 20 minut.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście. Jak powiedział w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, śledztwo będzie prowadzone roboczo w kierunku art. 155 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka.

Źródło: tvn24.pl, Radio Zet


(asz, fbi, ap, msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 24 9.41%
nie 231 90.59%

Przeczytaj też

Śmierć na mecie "Biegnij Warszawo". Trwają przesłuchania świadków

dodane 2013-10-08 (14:36) 1 rok 2 miesiące 10 dni 12 godzin i 35 minut temu

Ireneusz Raś: Śmierć w Warszawie. Biegi masowe pod lupą Komisji Sportu

dodane 2013-10-08 (08:59) 1 rok 2 miesiące 10 dni 18 godzin i 12 minut temu

materiał wideo

Będzie śledztwo w sprawie śmierci na mecie biegu "Biegnij Warszawo"

aktualizacja 2013-10-07 (12:26) 1 rok 2 miesiące 11 dni 14 godzin i 45 minut temu
materiał wideo

Uczestnik biegu "Biegnij Warszawo" nie żyje, trzy osoby w szpitalu

aktualizacja 2013-10-06 (18:05) 1 rok 2 miesiące 12 dni 9 godzin i 6 minut temu

Utrudnienia w Warszawie w związku z "Biegnij Warszawo"

dodane 2013-10-06 (09:09) 1 rok 2 miesiące 12 dni 18 godzin i 2 minuty temu

"Maszeruję - Kibicuję" to akcja towarzysząca imprezie "Biegnij Warszawo"

dodane 2013-10-04 (15:46) 1 rok 2 miesiące 14 dni 11 godzin i 25 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (690)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

296
41
~ktoś 2013-10-09 (11:55) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 16 minut temu

żałosne. a co rodzina zrobiła w tym kierunku? czy sprawdziła stan zdrowia "biegacza? to dorosły człowiek i wiedział co robi! ale jak to w Polsce, szukamy winnych wszędzie tylko nie u siebie. to raczej szukanie możliwości ubiegania się o odszkodowanie!!!

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

199
14
~Pyt 2013-10-09 (11:57) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 14 minut temu

Jest to WIELKA tragedia dla rodziny ! Jednak w myśl zasady " chcącemu nie dzieje się krzywda" biegacz musi liczyć sie z faktem że oprócz kontuzji może mieć dużo poważniejsze problemy. ( analogicznie ...jadąc autem liczymy się z możliwościa wypadku ) Przez to zdarzenie ( bo trudno to nazwać wypadkiem) za rok organizator zarząda od zawodników karty zdrowia sportowca czyli w skrócie badanie : EKG spoczynkowe EKG wysiłkowe, krew mocz , usg serca , spirometria, etc . I nagle sie okaże że wystartuje 500 uczestników. Obym był złym prorokiem. Jeszcze raz podkreślam że BARDZO współczuje rodzinie.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

228
66
~Spitfire 2013-10-09 (12:21) 1 rok 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 50 minut temu

Szybko, szybko może uda się wyrwać jakąś kasę od organizatora...zamiast opłakiwać śmierć bliskiej osoby, kombinują już jak dostać odszkodowanie. Pieniądze to byłaby ostatnia rzecz o której bym myślał. Jak widać dzisiejsze społeczeństwo jest tak zdegenerowane, że śmierć bliskich już się nie liczy. Ważna jest kasa. Brzydzę się takimi ludźmi.

odpowiedz

pokaż 28 ukrytych odpowiedzi

153
22
~eme-rytka 2013-10-09 (12:22) 1 rok 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 49 minut temu

Współczuję rodzinie, ale życia zmarłemu już NIC nie zwróci. Jestem zgorszona determinacją, której celem jest uzyskanie jak najwyższego odszkodowania i zniszczenia życia organizatorom. Mam 70, nie biegam ja ani nikt z moich bliskich. Nie sądzę, aby zamiarem organizatorów było pozbawienie kogoś życia. Moim zdaniem, każdy, kto bierze udział w tego typu imprezie, podejmuje ryzyko n a w ł a s n ą odpowiedzialność. W przeciwnym razie organizatorzy powinni każdemu zagwarantować karetkę. W mieście potrzebne są karetki i lekarze dla nie biorących udziału w imprezach. Uważam też, że działali w dobrej wierze, choć jestem przeciwna, jako mieszkanka stolicy, do organizowania tak częstych "imprez" ulicznych nie licząc się z mieszkańcami, którym utrudnia się życie dla radości nielicznych.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

111
10
~AED 2013-10-09 (12:13) 1 rok 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 58 minut temu

Nie chcę się wymądrzać, ale teraz rodzina i przyjaciele wszędzie będą się starali znaleźć winnych na siłę. A gdzie byli gdy ten człowiek zamierzał startować do biegu? Pytali go czy stan jego zdrowia na to pozwala? Czy jest dostatecznie przygotowany? Jeżeli ktoś się decyduje na bieg w tej imprezie, to nie powinien ryzykować, tylko zadać sobie zasadnicze pytanie - czy jestem do tego przygotowany, a nie jakoś to będzie, może ratownicy mnie uratują. Faktem jest, że trzeba sprawdzić zabezpieczenie tej imprezy przez organizatorów, ale to nie przesądza o ich winie, bo być może nawet natychmiastowa pomoc mogła mu nie pomóc. Przykładem są podobne przypadki np. podczas rozgrywek piłkarskich. To tragedia, ale u nas zawsze wszyscy inni są winni, nie my.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

73
6
~waldek 2013-10-09 (12:30) 1 rok 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 41 minut temu

Taka impreza ,ma charakter masowy i rekreacyjny a nie wyczynowy. Uczestnik takiego biegu powinien wiedzieć, ze przy kryzysie organizmu musi zejść z trasy lub przejść do fazy spacerku. Przecież nie chodzi o wynik. Szukając winnych należy zacząć od siebie i osób bliskich. Podejrzewam, że w tym wszystkim biorą udział firmy zajmujące się dochodzeniem odszkodowań( za 25%) uzyskanego odszkodowania.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

67
3
~Opanowany 2013-10-09 (11:56) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 15 minut temu

czy naprawde potrzeba takiego dochodzenia? Czy żona biegacza nie była świadoma (i on sam) co robi, że znajduje się w tłumie, i że biega na granicy wytrzymałości organizmu? Czy badał się przed biegiem, czy sam sprawqdzał (czy go to interesowało), gdzie znajdują sie karetki? Itd. itp. zaraz na mecie podjęta była akcja reanimacyjna, potem karetka przebiła się przez tłum i odwiozła do szpitala (w trakcie kontynuowana akcja reanimacyjna) - czy taki był ptrzebieg? jezeli tak, to co szukać Bogu ducha winnych? Ludzie - po pierwsze bądźmy odpowiedzialni sami za siebie. ten sam postulat przesyłam tzw. alpinistom - ani to wielkiie wydarzenie takie wspinanie, ani narodowa sprawa - niech wchodzą sobie gdzie chcą na własna ospowiedzialność i własne koszty. Skupmy się na normalnie pracujących ludziach.

odpowiedz

86
28
~doku 2013-10-09 (11:58) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 13 minut temu

co mysli ze dostanie miliony za mąża i bedzie żyć beztrosko-oco tu chodzi

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

80
27
~kikki 2013-10-09 (11:38) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 33 minuty temu

wariatka jakich świadków po co biegał jak nie miał zdrowia

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

48
3
~marcin_wega 2013-10-09 (14:11) 1 rok 2 miesiące 9 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Ja już nie wiem, czy jestem dorosłym człowiekiem, czy dzieckiem pod opieką państwowych urzędników, którzy za skromnym wynagrodzeniem dopilnują, czy aby na pewno mogę pobiec, pojeździć na rowerze, spacerować po górach. Wszędzie czychają na mnie zagrożenia, mogę się potknąć i upaść, spaść z roweru. Czy możnaby było temu zapobiec, czy odpowiednie badania lekarskie, szkolenia u certyfikowanych trenerów od jazdy na rowerze, spaceru po górach, pokonywaniu przeszkód, jak krawężnik, schody, mogły pozwolić uniknąć nieszczęśliwego zdarzenia. Na pewno tak, a nawet jak się jakiś wypadek zdarzy, to nieszczęśnik, który posiada stosowne certyfikaty i aktualizowane zezwolenia, z czystym sumieniem może zostać uznany za pechowca. Skoro dorosłemu człowiekowi podczas biegu, gdzie jest to naprawdę jedna z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych, trzeba zapewnić ratowników medycznych na każdym kilometrze wraz ze wsparciem karetek, to tym bardziej jest to uzasadnione podczas każdej lekcji wf w szkole. Czy dzieci, za które odpowiedzialni są przecież dorośli, posiadają aktualne badania lekarskie, wydolnościowe itd, zanim dojdzie do jakże ryzykownej lekcji wf. Wszelkie tego typu przesadne działania spowodują, że organizatorzy mniejszych imprez sportowych, nawet o charakterze rekreacyjnym, zrezygnują ze swojej działalności lub zostaną powsadzani do więzienia za narażanie na utratę zdrowia i życia wielu osób. Dlatego najbezpieczniej dla nauczyciela wf jest przyjąć lewe zwolnienie lekarskie, tylko później jacyś specjaliści od zdrowego trybu życia dociekają, dlaczego sprawność fizyczna społeczeństwa tak maleje.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

49
4
~biegacz amator 2013-10-09 (12:10) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Jestem 36-letnim biegaczem amatorem. Biegam od 3 lat i kocham ten sport. Startuję w zawodach na własną odpowiedzialność i moją decyzją jest nie chodzenie do lekarza. Myślę że ten człowiek był podobny do mnie. Umarł robiąc to co kochał w dodatku na własną odpowiedzialność. To smutne, ale jeszcze smutniejsza jest reakcja dziennikarzy, rodziny i znajomych (wyrazy współczucia mimo to). Zastanówcie się czy on chciałby takiego postępowania... Mówicie o bieganiu, że jest niezdrowe, a czy wiecie ile osób umarło w niedzielę z przejedzenia, bezruchu i tkwienia przed telewizorem (i internetem)?

odpowiedz

44
9
~sl 2013-10-09 (14:13) 1 rok 2 miesiące 9 dni 12 godzin i 58 minut temu

POlandia/TUSKolandia = kraj w którym pizza przyjeżdża szybciej niż karetka...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

49
17
~Rafał 2013-10-09 (14:56) 1 rok 2 miesiące 9 dni 12 godzin i 15 minut temu

Widzę, że na WP jak zwykle w większości motłoch i żulia. Większość obszczekuje rodzinę, która chce wyjaśnić przyczyny tragedii. Badając tą sprawę robią przysługę nam wszystkim, bo każdy może się kiedyś znaleźć w podobnej sytuacji. Czy fakt, że ten człowiek wziął udział w 10km biegu odbiera mu prawo do szybkiej pomocy lekarskiej ? Być może nikt nie zawinił, ale rodzina ma prawo to sprawdzić.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

39
7
~kobieta 2013-10-09 (11:44) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 27 minut temu

Wysportowany ? Albo miał jakąś wadę,albo biegł na siłę,10km można wytrenować bardzo szybko,szczególnie w tym wieku.Az nieprawdopodobne,żeby zdrowa trenujaca regularnie osoba zmarła po takim dystansie. Powinni wprowadzic podobnie jak w wielu krajach zaświadczenia od lekarza o stanie zdrowia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

36
5
~Magda 2013-10-09 (12:09) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 2 minuty temu

Teraz wyjdzie, że było za mało karetek, brak sprzętu i ogólnie zła organizacja.Gdyby nie doszło do tej tragedii, czy ktoś zastanawiałby się, czy bieg był prawidłowo przygotowany? U nas wszystko działa byle jak, bo zysk jest najważniejszy a my niestety dajemy na to przyzwolenie. Gdyby ten biegacz wiedział jak wygląda zaplecze medyczne tego biegu, czy wycofałby się? Pewnie nie, bo nie przyjąłby do wiadomości, że może stać się coś złego właśnie jemu.Żal człowieka a jeszcze bardziej jego rodziny.

odpowiedz

36
5
~ted 2013-10-09 (11:48) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 23 minuty temu

a co go zamordowali ze szukają świadków tysiące ludzi się temu przyglądało dziwne to wszystko biegł na swoja odpowiedzialność

odpowiedz

35
5
~FILUTEK. 2013-10-09 (11:55) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 16 minut temu

ciekawe kiedy powstanie stowarzyszenie rodzin poszkodowanych w biegu? paranoja sięga zenitu.

odpowiedz

31
2
~Gogol 2013-10-09 (15:38) 1 rok 2 miesiące 9 dni 11 godzin i 33 minuty temu

To jakiś absurd!!! Był to przypadek - takie rzeczy się zdarzają i niczyja to wina. Jeżeli tak będziemy postępować, to nie będzie żadnych imprez masowych czy sportowych, bo potencjalni organizatorzy będą się bali.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

34
5
~MM 2013-10-09 (13:58) 1 rok 2 miesiące 9 dni 13 godzin i 13 minut temu

Ile karetek powinno być?? Ilu ratowników medycznych, przedmedycznych i td. jest to ktoś sensownie wyliczyć?? 1 karetka na 100 czy 500 czy 1000 osób?? Gdzie ustawione?? co 100 metrów, co kilometr czy co 5?? Jakby organizatorzy nie zrobili zawsze będzie mozna im zarzucić, że tego było za mało a to było za daleko. A może Tomek biegł tydzień wczesniej Maraton Warszawski i najnormalniej w swiecie organizm nie wytrzymał?? Jest to tragedia zarówno dla rodziny jak i organizatorów!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

34
7
~iopolanin 2013-10-09 (11:49) 1 rok 2 miesiące 9 dni 15 godzin i 22 minuty temu

ja ci... przeciez on umarł nie z powodu organizatorów tylko umarł bo nie wytrztyymał jedenm organizm.ludzie nie umieraja z pwodou braku karetki, braku pomocy czy niewprawnej pomocy-umieraja na skutek chorób. a przy tego typu działaniach-bywa.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 16 godzin i 47 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 17 godzin i 6 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 17 godzin i 16 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 15 godzin i 11 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 14 godzin i 41 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28500