Strona główna serwisu
Radosław Rosiejka

oprac.Radosław Rosiejka

Muzeum Katyńskie w finale konkursu Miesa van der Rohe

Muzeum Katyńskie w finale konkursu Miesa van der Rohe

Muzeum Katyńskie w Warszawie coraz bliżej zdobucia „architektonicznego Oscara”. W finale konkursu imienia Miesa van der Rohe rywalizuje z czterema innymi budowlami. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w połowie maja.
Muzeum Katyńskie Muzeum Katyńskie ()
Dariusz Matlak z Muzeum powiedział, że wyróżnienie jest tym większą nobilitacją, że siedziba muzeum nie jest w rzeczywistości nowoczesną architekturą rodem z XXI wieku, a projektanci z BBGK Architekci starali się uszanować zabytkowe otoczenie muzeum.

Do konkursu zgłoszono 355 budynków z Europy, ale nominowanych do nagrody zostało tylko 40 projektów.

Muzeum Katyńskie w Warszawie

Kompleks Muzeum Katyńskiego jest jedynym reprezentantem Polski w konkursie im. Miesa van der Rohe. Muzeum obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami i centralnie usytuowanym symbolicznym Lasem Katyńskim.

Jury konkursu zna Muzeum Katyńskie tylko ze zdjęć. Dlatego wkrótce jury odwiedzi placówkę i zdecyduje o ostatecznym wyniku konkursu.


Według prezesa Fundacji Miesa van der Rohe, Daniela Modola, konkurs "pokazuje, w jaki sposób architektura stawia czoła rozmaitym wyzwaniom oraz zapewnia rozwiązania w różnorodnych realiach miejskich i społecznych”.

Nagroda im. Miesa van der Rohe

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W 2015 roku zdobyła ją Filharmonia w Szczecinie. W tym roku wybierając finalistów konkursu kierowano się kryteriami tożsamości Europy i świadomości jej przeszłości.

Ludwig Mies van der Rohe był żyjącym w latach 1886-1969 niemieckim architektem modernistycznym, przedstawicielem stylu międzynarodowego. Zaprojektował m.in. biurowiec IBM w Chicago i wieżowiec Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Polon64 2017-02-16 (16:28) 15 godzin i 48 minut temu

Katyń.... No coz wrogowie ludu znalezli swoj koniec...

odpowiedz

zgłoś do moderacji