więcej

zachodniopomorskie

Kiedy posłać dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Abp Andrzej Dzięga: niech rodzice decydują.

Radio Szczecin |  dodane 2013-10-06 (09:52) 11 miesięcy 24 dni 22 godziny i 5 minut temu
drukuj


Kiedy posłać dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Abp Andrzej Dzięga: niech rodzice decydują
opinie
Rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy posłać swoje dziecko do Pierwszej Komunii Świętej. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga właśnie wprowadził normy porządkujące zasady przygotowania i przeżywania tego sakramentu w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Od tego roku szkolnego dolną granicą wiekową będzie skończone 7 lat - informuje Radio Szczecin.

Radio przypomina, że w związku z wprowadzeniem do szkół sześciolatków, pojawiły się głosy, że dziecko w II klasie nie jest odpowiednio dojrzałe do przyjęcia sakramentu. Niektóre diecezje w Polsce wprowadziły Komunię Świętą w trzeciej klasie. Jednak metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga pozostawił możliwość podjęcia decyzji przede wszystkim rodzicom.

- Jak przypomina Kościół pierwszym nauczycielem i wychowawcą w życiu wiary jest ojciec i matka, czyli rodzice - mówi w rozmowie z radiem ks. Piotr Superlak, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - I to od nich zależy czy dziecko jest gotowe do przyjęcia tego sakramentu, a ze wspólnoty Kościoła odpowiedzialny za przygotowanie jest proboszcz każdej wspólnoty parafialnej - dodaje.

Źródło: Radio Szczecin

(pg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 322 77.59%
nie 93 22.41%

Przeczytaj też

Sześciolatki szybciej rozwijają się w szkole

aktualizacja 2013-09-12 (05:16) 1 rok 19 dni 2 godziny i 41 minut temu

Episkopat: zajęcia z etyki nie są przygotowaniem do sakramentów

dodane 2013-08-29 (17:15) 1 rok 1 miesiąc 1 dzień 14 godzin i 42 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (1615)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~maxi.bxl 2013-10-06 (12:53) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Alez dylematy! Na zachodzie wszystkie dzieci zaczynaja edukacje od 6-go roku zycia i komunie maja w drugiej klasie ( 7 lat) i NIKT nie robi z tego afery...Co wiecej - nie odstawia sie szopek pt. "maly slub" tylko kladzie sie nacisk na przezycie duchowe. Dowcip polega na tym ze na zachodzie do kosciole chodzi malo osob za to przezywaja wszystko jak mowi Pismo Swieta, a w Polsce koscioly w zasadzie pekaja w szwach ale organizowany jest tu raczej show. Jesli kiedys spoleczenstwo w Polsce znormalnieje ( przestanie za wszelka cene gonic za kasa i zyc na pokaz) to wtedy i dzieci zaczna sie koncentrowac na wierze a nie na prezentach i imprezie tuz po. Wiem ze zaraz zostane skrytykowany do granic mozliwosci ale wiem tez ze mam racje.

odpowiedz

13
4
~Lilia 2013-10-06 (12:51) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 6 minut temu

Po 18 roku życia. Jeśli zechce.

odpowiedz

6
5
aluminium 2013-10-06 (12:50) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 7 minut temu

NIGDY

odpowiedz

5
7
~the ktoś 2013-10-06 (12:50) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 7 minut temu

Komunia??? a to ona jeszcze jest???

odpowiedz

2
7
~bb 2013-10-06 (12:50) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 7 minut temu

Ja bym komunie zrobiła na studiach bo te biedne dzieci maja tyle do nauki a nic z tego nie rozumią

odpowiedz

8
7
~szumszynski 2013-10-06 (12:36) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 21 minut temu

A po co przyjmować komunię ? A po co łykać leki w chorobie ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~zioolo 2013-10-06 (12:49) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 8 minut temu

Kiedy posłać dziecko do komunii. Nigdy bo po co. Albo wtedy gdy bedzie chciało

odpowiedz

230
54
~emeryt 2013-10-06 (10:25) 11 miesięcy 24 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Powinna to być podobnie jak i chrzest decyzja świadoma danego człowieka - a wiec po ukończeniu 18 lat. Wszelkie chrzty, komunie i inne sztuczki dokonywane na nieletnich dla zabezpieczania sobie większej ilości uzależnionych od religii aby potem można ich łatwo doić z forsy powinny być nielegalne.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

35
14
~Paweł 2013-10-06 (11:16) 11 miesięcy 24 dni 20 godzin i 41 minut temu

Czy w waszych miastach też jest tak,że wierni parkują samochody jak najbliżej kościoła tak,że czasem przejechanie miedzy nimi graniczy z cudem ?Wystarczy zaparkować kawałek dalej a ale wiernemu nie w głowie,żeby przejść to parędziesiąt metrów piechotą lepiej stanąć pod kościołem i utrudniać przejazd innym Gdzie wasza pomoc bliźniemu ?Jakby mogli to wjechaliby do środka!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
3
Realista101 2013-10-06 (12:47) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 10 minut temu

Wcale nie posyłać. Po co ten zbędny ceremoniał?

odpowiedz

9
2
~MM 2013-10-06 (12:46) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 11 minut temu

ZAPYTAJ DZIECKO PO CO SIE IDZIE DO KOMUNI -ODPOWIE BO DOSTANIE PREZENTY I TYLE W TEMACIE SEKTA

odpowiedz

9
0
~monika 2013-10-06 (12:46) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 11 minut temu

kiedys dzieci nauczyły sie pacierza i podstawowych modlitw na lekcji religij i poszły do komuni to samo bylo z bierzmowaniem przyjechał Biskup do parafi dzieci i młodzież sie zebrały i odebrały sakramęt bierzmowania czy komunij teraz przynajmniej w mojej parafj w dęb..... robią z tego szopkę dzieci maja podpisywane indeksy -choć to nie jest najważniejsze według księdza ale jednak sprawdzane są te podpisy-chodzenie do kościoła zaliczanie praktycznie każdej mszy a potem przed samym bierzmowaniem czy komunia dzieci chodza dzien w dzień nieważne ze muszą lekcjie odrobić ze mają dodatkowe zajęcia a poprzez te indeksy księża zmuszaja młodzież do chodzenia na msze oni jednak powinni robic to dobrowolnie ....

odpowiedz

2
1
~katolik 2013-10-06 (12:44) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 13 minut temu

Apel do Rodzicow ktorzy maja dzieci w wieku Komunijnym-posłuchajcie Papieza i nic za komunie Klechom niepłaccie

odpowiedz

1
0
figaro.winner 2013-10-06 (12:42) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 15 minut temu

... w ogóle...!!!

odpowiedz

44
68
~maja 2013-10-06 (11:05) 11 miesięcy 24 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Przestańcie pluć, bo kiedyś wiatr zawieje Wam ślinę na Waszą własną twarz. Ja byłam u I Komunii Św., nadal przystępuję do Eucharystii i sakramentu pokuty, i nie wyobrażam sobie życia bez sakramentów. Jestem tez gotowa płacić podatek na mój Kościół. Nie mam nic przeciwko, może wtedy ustałyby te ataki i oszczerstwa.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

11
1
~miron 2013-10-06 (12:15) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 42 minuty temu

To proste, mamy nasladować Jezusa bo takie sa jego słowa; Kto chce isc tam gdzie ja ide, niech porzuci wszystko i mnie nasladuje!!! A więc po 30-tce !!! A najlepiej wcale, bo Jezus nic nie wiedział o komuniach, to nie jego wymysł!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
2
~! 2013-10-06 (12:36) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 21 minut temu

Komunia święta-echo ludożerstwa!

odpowiedz

5
3
~Kamila 2013-10-06 (12:36) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 21 minut temu

Ha,ha...wiadomo! To rodzina musi zdecydować kiedy uciuła kasę dla księżulka-nieroba. W kraju, gdzie zdziera się podatek nawet od minimum socjalnego 500,49,-zł skarbówka spokojnie patrzy jak ktoś bez żadnych problemów dorabia się wielkich pieniędzy. To chore!! Wszystkim polecam www.polskabieda.pl - może te tabele zmuszą w końcu kogoś do myślenia w jak bandyckim żyjemy państwie

odpowiedz

13
3
~andrzej 2013-10-06 (12:34) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 23 minuty temu

najlepiej nigdy lepiej dziecko do kina wyslac mniejsze ryzyko ze trafi na zboczka

odpowiedz

26
7
~sam 2013-10-06 (12:05) 11 miesięcy 24 dni 19 godzin i 52 minuty temu

precz ze zbrodniczą i zboczoną sektą watykańską

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Dreamliner zawrócił do Warszawy. Na pokładzie zmarł pasażer
dodane 2014-09-30 (20:11) 11 godzin i 46 minut temu

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 16 godzin i 36 minut temu

UE nie złagodzi sankcji wobec Rosji
dodane 2014-09-30 (14:20) 17 godzin i 37 minut temu

Znany ksiądz "wyprał" 67 mln zł. Zapadły wyroki ws. afery Stella Maris
dodane 2014-09-30 (13:28) 18 godzin i 29 minut temu

Zmarł mężczyzna pobity przez ochroniarza w nocnym klubie
dodane 2014-09-30 (13:41) 18 godzin i 16 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 2604