Strona główna serwisu
Sinice opanowały Bałtyk -​ sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście

Sinice opanowały Bałtyk -​ sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic na innych kąpieliskach.
Sanepid zdecydował o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk - Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk - Jelitkowo - poinformował Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk.

Pawelec wyjaśnił, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi.

W Sopocie tamtejszy sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech lokalnych miejsc przeznaczonych do kąpieli: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne - Grand Hotel, Łazienki Południowe - Karlikowo oraz Sopot - Zdrój.


Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Zamknięte są kąpieliska Śródmieście, Redłowo i Orłowo, czynne są Babie Doły. Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzegła też o możliwości pojawienia się sinic w wodzie na wysokości innych kąpielisk na terenie województwa. - Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (91)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~ostrzegant 2012-07-06 (22:20) 5 godzin i 41 minut temu

Ja was ostrzegam, bo jestem ostrzegantem z cenzusem! A to nie kąpcię się dobrzy ludkowie w bałtykowym morzu kiedy grasują tam hożo sine nice. Taka sina nica poniekąd ma bo wiem taki metabolizm, że jak nic nie jadła od tygodnia czy nawet tylko od roku, to może z tego niedożywienia nogę odgryźć. Lewą, albo nawet prawą! A jak się taki nieostrożny i nie wyspowiadany kąpielak głebiej zanurzy bezsensownie, to moze stracić i to, co pomiędzy nogą lewą tudzież prawą posiada, co może doprowadzić do utraty zdrowia, życia, a nawet apetytu! W zatroskaniu więc ponawiam konkluzję, coby sie nie namaczać w naszym morzu pięknem, a to celem zachowania zdrowia i psychiki w stanie raczej nienaruszonym i godnym. Dziękuję za uwagę i datki. Może się jeszcze odezwę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Moher_komuch 2012-07-07 (00:21) 3 godziny i 40 minut temu

a w latach pięćdziesiątych imperialiści zrzucali nam z samolotów stonkę ziemniaczaną przy brzegu ,aby rozwalić sojusz robotniczo-chłopski miast i wsi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~stefanek 2012-07-06 (22:32) 5 godzin i 29 minut temu

Od kilku lat urlop w tym samym miejscu w Kątach Rybackich w Gościńcu Nad Zalewem. Taniutko, jedzonko pierwszy sort, las, pusta, cudowna plaża bałtycka, Zalew Wiślany, przystań, łapanie rybek z pomostu lub łódki, wieczorem ognisko na samym brzegu. Cudownie. Lepiej nie trzeba.

odpowiedz

zgłoś do moderacji