więcej

pomorskie

Sinice opanowały Bałtyk - sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-07-06 (16:50) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 15 godzin i 56 minut temu
drukuj

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic na innych kąpieliskach.

Sanepid zdecydował o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk - Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk - Jelitkowo - poinformował Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk.

Pawelec wyjaśnił, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi.

W Sopocie tamtejszy sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech lokalnych miejsc przeznaczonych do kąpieli: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne - Grand Hotel, Łazienki Południowe - Karlikowo oraz Sopot - Zdrój.

Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Zamknięte są kąpieliska Śródmieście, Redłowo i Orłowo, czynne są Babie Doły. Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzegła też o możliwości pojawienia się sinic w wodzie na wysokości innych kąpielisk na terenie województwa. - Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.


(tw)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 55 84.62%
nie 10 15.38%

Przeczytaj też

Po zakwicie sinic zamknięta większość kąpielisk w Trójmieście

dodane 2012-07-28 (15:50) 2 lata 1 miesiąc 4 dni 16 godzin i 56 minut temu

W Polsce ubywa kąpielisk

dodane 2012-07-19 (05:35) 2 lata 1 miesiąc 14 dni 3 godziny i 11 minut temu

Wszystkie kąpieliska otwarte - sinice odpłynęły

dodane 2012-07-10 (13:35) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 19 godzin i 11 minut temu

Znikające plaże nad Bałtykiem

aktualizacja 2012-07-10 (02:07) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 6 godzin i 39 minut temu

Zakaz kąpieli w jeziorze Krzywym z powodu sinic

dodane 2012-07-06 (10:35) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 22 godziny i 11 minut temu

Sinice opanowały jezioro, sanepid zamknął kąpielisko

dodane 2011-08-03 (14:45) 3 lata 29 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Wakacyjna kąpiel w Bałtyku może zakończyć się tragicznie

dodane 2011-08-03 (11:05) 3 lata 29 dni 21 godzin i 41 minut temu

Sanepid: Mazury coraz mniej przystępne dla turystów

dodane 2009-08-20 (12:05) 5 lat 12 dni 20 godzin i 41 minut temu

Sanepid zamknął kąpieliska - sinice nad Bałtykiem

aktualizacja 2009-07-01 (11:48) 5 lat 2 miesiące 20 godzin i 58 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (91)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
19
~Oli 2012-07-06 (20:24) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 22 minuty temu

A od czego mamy szamana w Toruniu i jego moherów? gdy nastał to same klęski i plagi egipskie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~stefanek 2012-07-06 (22:32) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 14 minut temu

Od kilku lat urlop w tym samym miejscu w Kątach Rybackich w Gościńcu Nad Zalewem. Taniutko, jedzonko pierwszy sort, las, pusta, cudowna plaża bałtycka, Zalew Wiślany, przystań, łapanie rybek z pomostu lub łódki, wieczorem ognisko na samym brzegu. Cudownie. Lepiej nie trzeba.

odpowiedz

4
3
~Jan Ciekawski 2012-07-06 (22:22) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 24 minuty temu

kiedy zamkna prl bis zwany tfuSSkolandem, go SYF tam straszny jeszcze gorszy niz w orginalnym prlu?

odpowiedz

5
1
~ostrzegant 2012-07-06 (22:20) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 26 minut temu

Ja was ostrzegam, bo jestem ostrzegantem z cenzusem! A to nie kąpcię się dobrzy ludkowie w bałtykowym morzu kiedy grasują tam hożo sine nice. Taka sina nica poniekąd ma bo wiem taki metabolizm, że jak nic nie jadła od tygodnia czy nawet tylko od roku, to może z tego niedożywienia nogę odgryźć. Lewą, albo nawet prawą! A jak się taki nieostrożny i nie wyspowiadany kąpielak głebiej zanurzy bezsensownie, to moze stracić i to, co pomiędzy nogą lewą tudzież prawą posiada, co może doprowadzić do utraty zdrowia, życia, a nawet apetytu! W zatroskaniu więc ponawiam konkluzję, coby sie nie namaczać w naszym morzu pięknem, a to celem zachowania zdrowia i psychiki w stanie raczej nienaruszonym i godnym. Dziękuję za uwagę i datki. Może się jeszcze odezwę.

odpowiedz

2
6
~trojmiasto 2012-07-06 (22:06) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 40 minut temu

tylko pogody nie można przewidzieć, reszta to kwestia wyboru !! Po co się pchacie tam gdzie tłok, drogo i korki !! Blisko Gdyni i Sopotu w Mechelinkach, Rewie dużo taniej, fajna plaża i bez korków świeża rybka prosto z kutrów i całkiem miło można wypocząć !!

odpowiedz

9
0
~hihi 2012-07-06 (21:16) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 11 godzin i 30 minut temu

smieszne te komentarze hihi w belgii tez morze smierdzi bbrzydkie dlatego obok baseny pobbudowali tylko zeby isc na basen to poco jechac az nad morze...

odpowiedz

11
0
~wizjoner 2012-07-06 (21:10) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 11 godzin i 36 minut temu

A mogli dach nad Bałtykiem zasunąć....

odpowiedz

15
10
POlak 2012-07-06 (19:57) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 49 minut temu

Zapraszam nad Kałtyk! Zimna brudna woda z sinicą, brunatnicą i kupą całego kraju ( w końcu wszystkie ścieki płyną rzekami do Kałtyku), plaże pełne petów, puszek po piwie, wszechobecna dożyzna zadziwiająca swoim POziomem, w przypadku brzydkiej pogody ( ok 95% czasu) jedyna atrakcja to chlanie w knajpach... Ludzie otrząśnijcie się i jedźcie do Chorwacji, Włoch, Hiszpanii-zobaczycie co to WCZASY NAD MORZEM.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

64
3
~Hydrolog 2012-07-06 (17:43) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 15 godzin i 3 minuty temu

Czy to nie pospolity syf jest przyczyną zakwitu sinic? Temperatury póki co jeszcze są niskie, zresztą nad Morzem Śródziemnym temperatury powyżej 30 stopni są przez 3/4 roku i sinic ani śladu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
3
~san epid 2012-07-06 (20:22) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 24 minuty temu

a SYF przestepczej organizacji jak g.... zalal Polske.....

odpowiedz

19
5
~K.L 2012-07-06 (20:20) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 26 minut temu

Woda 16 stopni, temp. powietrza podobnie do tego brak slonca piwo po 8 zl. i jakas zaraza Sinica w morzu. Zapraszamy nad Baltyk...

odpowiedz

7
2
~kiko 2012-07-06 (20:09) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 37 minut temu

A ja byłem dzisiaj w polskim Saint Tropez - nad Jeziorem Charzykowskim k. Chojnic i po co jeździć nad morze?

odpowiedz

23
2
~juras 2012-07-06 (19:50) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 56 minut temu

...że to ściekowisko w ogóle otwierają to jest cud.Pewnie elyty mają tam swoje byznesy.

odpowiedz

35
1
~Tom 2012-07-06 (18:52) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Na plaży pod Grand Hotelem powinni gościom tabliczkę postawić: "Chcesz mieć wrzody? Wejdź do wody!"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
1
~PO musi zniknac 2012-07-06 (18:51) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 13 godzin i 55 minut temu

bulwersujace jest to ze nazywa sie kurortem i bierze kase prezydent ktory ma sinice

odpowiedz

19
8
~kibic 2012-07-06 (18:10) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 36 minut temu

tej Polsce to jeden wielki syf...

odpowiedz

18
3
~gaja 2012-07-06 (18:08) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 38 minut temu

ta zatoka to taki smrodliwy syf, ze nie wiem kto by sie chciał tam kąpać. Jedynie chyba desperaci na kajtach w Chalupach albo zdezelowanych rowerach wodnych w Jastarni

odpowiedz

14
0
~dyziek 2012-07-06 (17:59) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 47 minut temu

Ni ma plum plum.

odpowiedz

15
7
~Maria z Torunia 2012-07-06 (17:50) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 56 minut temu

Siedem plag Pan zsyła na Polskę za tego antychrysta.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk w programie "Tomasz Lis na żywo"
dodane 2014-09-01 (22:03) 10 godzin i 43 minuty temu

Minister Wolfgang Schaeuble ironizuje: Nagrodę Karola Wielkiego - Putinowi
dodane 2014-09-01 (19:25) 13 godzin i 21 minut temu

Terrorysta z Donbasu grozi Polakom
dodane 2014-09-01 (18:13) 14 godzin i 33 minuty temu

680 żołnierzy ukraińskich w niewoli u separatystów
dodane 2014-09-01 (14:15) 18 godzin i 31 minut temu

CBOS: 73% Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu
dodane 2014-09-01 (15:43) 17 godzin i 3 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?

liczba oddanych głosów: 8856