więcej

pomorskie

Manifestacja przed komisariatem policji w Gdańsku ws. śmierci 30-latka.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-08-17 (18:05) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 4 godziny i 37 minut temu
drukuj


Marsz przeciwko brutalności policji
Marsz przeciwko brutalności policji opinie
Ok. 300 osób uczestniczyło w Gdańsku w manifestacji przed komisariatem policji dotyczącej śmierci 30-latka. Według protestujących przyczyną zgonu mężczyzny, do którego doszło dwa tygodnie temu, było brutalne pobicie przez funkcjonariuszy.

Demonstrujący przeszli ulicami dzielnicy Dolny Wrzeszcz pod budynek komisariatu policji. Po drodze przed jedną z kamienic, gdzie policja zatrzymała Pawła Tomasika (ojciec ofiary zgodził się na podanie jego nazwiska) zapalono znicze.

Pod siedzibą policji manifestujący skandowali m.in. "mordercy" i "gestapo", złożyli także zapalone znicze oraz pogrzebowy wieniec ze zdjęciem Tomasika.

W tłumie były też transparenty z takimi napisami jak: "Ustrój się zmienił, metody te same", "Dość bezkarnej przemocy policji", "Stop przemocy policji", "Stop mundurowej przemocy", "Domagamy się ukarania winnych śmierci Pawła". Czerwoną farbą na białym płótnie wymalowano słowo "Mordercy". Część ludzi miała też na sobie koszulki z czarno-białym zdjęciem Tomasika, trzymającego na rękach 3,5 letnią córkę.

- Żądamy wyjaśnienia tej sprawy i brutalnego pobicia na śmierć mojego syna. Jego stan był nie do opisania - powiedział ojciec 30-latka dziękując zebranym za udział w godzinnej pikiecie i przemarszu.

Jeden z demonstrujących Łukasz Muzioł zapewniał, że sprawa śmierci mieszkańca Gdańska nie będzie zapomniana aż do pełnego jej wyjaśnienia.

- Nie odpuścimy tego. Ci ludzie czują się bezkarni i dlatego biją, a czasami zabijają. Zwracam się też do policjantów, aby wyplenili ze swoich szeregów czarne owce - mówił Muzioł.

Podczas demonstracji pod komisariatem nikt z policjantów nie wyszedł do protestujących.

Tomasik zmarł 5 sierpnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Jak informowała wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, z dotychczasowych ustaleń wynika, że 4 sierpnia ok. południa funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Gdańsku podjęli interwencję na jednej z ulic Dolnego Wrzeszcza.

Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna, którym okazał się potem Tomasik, próbował dostać się przez znajdujące się na parterze budynku okno, do mieszkania 72-letniego mężczyzny. Według relacji tego ostatniego, 30-latek rzucał w niego doniczkami z kwiatami i groził mu, że go zabije.

Wawryniuk poinformowała, że podczas zatrzymania 30-latek stawiał opór i nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Użyto więc wobec niego miotacza gazu i leżącemu na ziemi założono kajdanki. Podczas umieszczania w radiowozie mężczyzna kopnął w brzuch jednego z funkcjonariuszy i groził mu zabójstwem. Zatrzymany ponownie został położony na brzuchu i obezwładniony.

W związku z tym, że mężczyzna była nadal agresywny, przy wyprowadzaniu go z radiowozu potrzebni byli dodatkowi policjanci.

- Z uwagi na coraz silniejsze pobudzenie zatrzymanego wezwano pogotowie ratunkowe. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki, mężczyzna nagle stracił przytomność. Policjanci podjęli akcję reanimacyjną, która była prowadzona do czasu przyjazdu lekarza - napisała w komunikacie rzeczniczka gdańskiej prokuratury.

Jak podała Wawryniuk, ze wstępnej opinii sądowo-lekarskiej po sekcji zwłok wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny była "ostra niewydolność krążenia i oddychania". - Przy czym na tym etapie biegli nie ustalili przyczyny i mechanizmu śmierci. Natomiast jako przyczynę zgonu wykluczyli: uraz mechaniczny, termiczny, porażenie prądem oraz zatrucie substancjami - zaznaczyła.

Śledztwo ws. wyjaśnienia okoliczności śmierci 30-latka prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kartuzach.

(ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 542 71.98%
nie 211 28.02%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1585)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
2
~lj 2013-08-18 (00:33) 1 rok 4 miesiące 22 godziny i 9 minut temu

Coś mi tu pachnie naćpanym typem, któremu dziadzia chciał zwrócić uwagę, żeby zamknął pysk i przez to chciał dziadzię zlikwidować. Potem dragi zaczęły działać zbyt mocno...

odpowiedz

9
2
~Stalker 2013-08-17 (23:19) 1 rok 4 miesiące 23 godziny i 23 minuty temu

Każdy bandzior powinien być tak samo traktowany.Dobra robota Glin.

odpowiedz

9
2
~zus 2013-08-17 (21:54) 1 rok 4 miesiące 1 dzień i 48 minut temu

Dobry chłopak był i mało pił.

odpowiedz

7
0
~inna 2013-08-17 (21:29) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 13 minut temu

Czy to był jego dziadek?

odpowiedz

13
6
~Joker 2013-08-17 (21:05) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 37 minut temu

Nie wierzę w takie przypadki. Zdrowy facet umiera na "zawał" w trakcie ataku na policjantów. Faktycznie, lepsze kity wymyślała SB. Bardziej łebskich i z wyobraźnią mieli pracowników niż obecna policja.

odpowiedz

10
3
~samo życie 2013-08-17 (21:00) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 42 minuty temu

niewydolnośc krążenia i oddychania, to stara metoda medyków przyczyny niewyjasnionej śm ierci. Bo kto im udowodni, że tak n ie było.

odpowiedz

7
0
~Harry Callahan 2013-08-17 (20:49) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 53 minuty temu

You Made My Day :)

odpowiedz

21
14
~zxc 2013-08-17 (20:41) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 1 minutę temu

Piszę teraz do lemingów - jeżeli ktoś z was myśli że policja jest od tego żeby was chronić albo bronić - to jesteście w grubym błędzie albo jesteście naiwniakami, policja to zbrojna grupa o charakterze przestępczym, zbrojne ramię gangu państwowego czyli aparat przymusu, celem działania policji nie jest ochrona kogokolwiek tylko ochrona aparatu państwowego i przymuszanie niewolników do decyzji i prawa stanowionego przez gang państwowy. Zauważcie lemingi że prawo które stanowi gang państwowy nigdy nie jest na waszą korzyść albo dla waszego dobra. A jeżeli mają zrobić prawo dla waszego dobra to jest to zrobione tak pokrętnie, że nic z tego nie wynika.

odpowiedz

12
5
~nieżyd_nosa 2013-08-17 (20:39) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 3 minuty temu

Niedługo mundurówka będzie organizowała protest w Warszawie bo im za mało płacą.Za co podwyżki ? Za brutalność?

odpowiedz

10
3
~QWERTYx 2013-08-17 (20:28) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 14 minut temu

To jeden z takich co sąsiedzi mówią: "To był taki miły człowiek, zawsze mówił mi dzień dobry" Bandyta i tyle. Tak powinni kończyć bandyci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

9
2
~TEMIDA 2013-08-17 (20:16) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 26 minut temu

DZIWNA OPINIA "CO BY7 NIE ROBIŁ NIE ZASŁUGIWAŁ NA NAJWYŻSZY WYMIAR KARY" JAK TO? A GDYBY GWAŁCIŁ BIŁ I ETC???????? DLACZEEGO DOBIJAŁ SIĘ DO STARUSZKA CZŁOWIEK MÓGŁ UMRZEĆ NA ZAWAŁ ZE STRACHU?!!!!!!!!!!W USA GDY KTOŚ PRZEKRACZA TWÓJ PRYWATNY TEREN NIE MA ZMIŁUJ!!!!!! LUDZIE TO KOMPLETNIE ZIDIOCIELI......

odpowiedz

10
3
~sas 2013-08-17 (19:55) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 47 minut temu

MONITORING na komendach to KONIECZNOŚĆ - paniska czuja się bezkarni a jeden drugiego kryje (w przypadku gliniarzy niemal zawsze jest zmowa)

odpowiedz

14
7
~kora 2013-08-17 (19:49) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 2 godziny i 53 minuty temu

...policjanci kłamią..!!! ludzie zawsze, ale to zawsze gdy policjanci kogoś pobiją to "z urzędu" składaja zawiadomienie że ten pobity stawiał opór i naruszył ich nietykalność cielesną.....to zwykłe ściemnianie sprawy, aby zamydlić prawdę...aby sprawa pobicia nigdy nie wyjaśniła się....to łgarze i kłamcy.....takich spraw sa Siedlec....zauważcie ich komendant mówi- pomio dowodów_ że oni są czyści !!!!! to szok....komendant nazchowuje się jak mafioso !!!!!

odpowiedz

31
24
~jonasz 2013-08-17 (19:36) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 3 godziny i 6 minut temu

Jest jak w PRL policja jak milicja. Taka jest Polska Tuska.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
7
~prokurator Alicja Horn 2013-08-17 (19:25) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 3 godziny i 17 minut temu

OK. Wiemy już jaka jest wersja oficjalna, a teraz poprosimy o prawdziwą wersje wydarzeń !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
3
transportfh12 2013-08-17 (19:20) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 3 godziny i 22 minuty temu

najlepiej jak on by skopał policjantów , zabił przy okazji ze dwie inne osoby i paradował sie po ulicy

odpowiedz

13
6
~świadek 2013-08-17 (19:04) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 3 godziny i 38 minut temu

"300 osób"? Tam nawet 200 nie było... A ich bezsensowny przemarsz tylko sprawia, że teraz naśmiewają się z Gdańska.

odpowiedz

9
2
~yale 2013-08-17 (18:36) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 4 godziny i 6 minut temu

Brawo polska policja.Jezeli zgon wystapil bez waszego udzialu to musicie lapac zlodzieji i bandytow.placi sie na was podatki to i sie wymaga.Wstyd osadzac Policje bez dowodow.

odpowiedz

9
2
~tata 2013-08-17 (18:34) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 4 godziny i 8 minut temu

Taki miły grzeczny chłopiec trochę narozrabiał .Powstańcie ludu ziemi aby bronić nas od złego .

odpowiedz

10
4
~aha 2013-08-19 (10:55) 1 rok 3 miesiące 29 dni 11 godzin i 47 minut temu

Przeczytalem pare komentarzy i jestem w szoku. Ludzie niedosc ze wierza takiej "informacji" na wp.pl , ktora pochodzi z jednego zrodla , byla zredagowana przez osobe nieobiektywna , (jak wiekszosc tekstow na wp.pl ) ,a martwy nie moze sie bronic ... Wystarczy ze probowal sie bronic jak go pakowali do wozu , nie dowiemy sie prawdy. A nawet jesli taka jest, to policjanci przekroczyli swoje uprawnienia i powinni byc za to skazani , ZABILI CZLOWIEKA Ludzie .

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 12 godzin i 18 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 12 godzin i 37 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 12 godzin i 47 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 10 godzin i 42 minuty temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 10 godzin i 12 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28395