Strona główna serwisu
Wywiad "Financial Times" z Jarosławem Kaczyńskim. "Kingmaker z politycznym nosem"

Wywiad "Financial Times" z Jarosławem Kaczyńskim. "Kingmaker z politycznym nosem"

• Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu londyńskiemu "The Financial Times"
• Z prezesem PIS rozmawiał Henry Foy, korespondent gazety w Warszawie
• "W kontakcie osobistym Kaczyński jest spokojny i pełen rezerwy" - pisze Foy
• Prezes PiS w wywiadzie zapewniał o tym, że "nie jest antyeuropejski i antyunijny"
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński ()
Weekendowy magazyn londyńskiego dziennika "The Financial Times" zamieści wywiad z Jarosławem Kaczyńskim - "Kingmakerem", czyli "twórcą królów" w polskiej polityce, jak go określa w tytule. Warszawski korespondent "Financial Timesa" Henry Foy, podkreśla w podkaście dziennika, że jest to bodaj pierwszy wywiad, jakiego udzielił szef PiS zagranicznej gazecie odkąd utracił tekę premiera w 2007 roku.

Na okładce magazynu znajduje się wizerunek lidera PiS wkomponowany w sylwetkę orła w koronie. Kilkustronicowy tekst szczegółowo omawiający karierę polityczną Kaczyńskiego, przeplatany jest cytatami z wywiadu, którego polityk udzielił brytyjskiej gazecie.




Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest opisywany jako "najpotężniejszy człowiek w Polsce". Foy pisze, że myśl polityczna Kaczyńskiego, na którą składają się wartości katolickie, eurosceptycyzm i "głęboko zakorzeniona" nieufność wobec Niemiec i Rosji, ma miliony oddanych zwolenników, ale też przeciwników. "Poświęcił się misji, by wyrównać szanse polskiego społeczeństwa i "naprawić" kraj, który jego zdaniem kierowany był w złą stronę od roku 1989" - ocenia korespondent "FT".

- Jakkolwiek to będzie trudne, jest konieczne, abyśmy doprowadzili polskie społeczeństwo do stanu równowagi i równości; to konieczne dla funkcjonującej demokracji i rządów prawa - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem były premier.

Henry Foy podkreśla, że w kontakcie osobistym Kaczyński jest spokojny i pełen rezerwy, daleki od publicznego agresywnego wizerunku. Jarosław Kaczyński dał mu jasno do zrozumienia, że Polska obrała błędny kierunek już w 1989 roku, a zwłaszcza odkąd przystąpiła do Unii Europejskiej. Szef PiS uważa, że ceną za rozwój gospodarczy był europejski model liberalizmu narzucony przez Unię, która nie sprzyja interesom państwa narodowego. Zapewnił jednak "Financial Timesa", że nie jest antyeuropejski i antyunijny.


- Czy promocja tradycyjnego polskiego przywiązania do wolności musi być koniecznie skierowana przeciwko Unii Europejskiej? - powiedział, dodając, że chce, aby Polska jako duże europejskie państwo mogła prowadzić własną politykę zgodną ze swymi interesami, szczególnie w interesie rozwoju.

- Musimy spróbować zjednoczyć polskie społeczeństwo wokół pozytywnych tradycji i wartości, by dać opór czemuś, co nazywam "pedagogiką wstydu". Taka tendencja zdominowała Polskę przez ostatnie 20 lat - mówi w wywiadzie Kaczyński. Foy wskazuje, że oprócz "oczywistej inteligencji i politycznego nosa", Kaczyński odnosi sukcesy korzystając z patriotycznej, często nacjonalistycznej retoryki, która gra na strachu.

Jak podkreślił, w Polsce wciąż istnieją elity dawnego, komunistycznego reżimu. - Dostosowały się do nowego systemu, zachowując swoje przywileje, transformując i zamieniając władzę na własność prywatną. (...) Istnienie tej grupy wciąż jest odczuwalne w świecie mediów, gospodarki i oczywiście, w różnych instytucjach państwowych, np. w sądownictwie - powiedział lider PiS.

Henry Foy podkreśla historyczny rodowód idei Kaczyńskiego, urodzonego po wojnie w zrujnowanej przez Niemców i opanowanej przez Rosjan Warszawie i nadal postrzegającego Polskę pomiędzy dwoma wrogami. Jego idea to zapewnić Polsce siłę, niezależność i kontrolę nad własnym przeznaczeniem i lider PiS nie kryje, że do jej realizacji potrzebuje co najmniej dwóch kadencji sejmowych. Korespondent "Financial Timesa" zauważa, że jest to wspólna wizja obu braci Kaczyńskich i Jarosław kontynuuje misję swego brata, Lecha, którego śmierć dotknęła go bardzo boleśnie. Realizując ją nie zamierza zaś oglądać się na krytykę z Zachodu.
IAR, "Financial Times"

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (310)
Nie zgadzam się z opinią
223
Zgadzam się z opinią
660
~Zwykły prosty chłop spod siekiery. 2016-02-26 (16:37) 12 godzin i 51 minut temu

Polacy za granicą na sprzątaniu i zmywakach , na budowach i w zakładach wszyscy oni poza wyjątkami boją się lub wstydzą że rozmawiają po Polsku. Sami oceńcie czy tak jest dobrze. Poza tym skąd się tyle naszych za granicą wzięło , dla czego Niemcy nie jadą do nas pracować ? Stocznie w rozsypce , kopalnie , huty , co większe zakłady polikwidowane - a tu i tam słyszymy że ktoś z rządu przytula nielegalnie kasę taką że trudno policzyć. Obiecanki cacanki - zielona wyspa , druga Irlandia , Kopacz w przemowie powiada że jesteśmy lepiej rozwinięci niż Szwajcaria czy Francja - to już jest S/F Teraz wyłazi że obalenie komuny to mit i bajka że Pan prezydent Lech był na sznureczku człowieka z wywiadu i służb specjalnych ( osobiście myślę że Wałęsa to raczej dobry koleś ale sam nic nie mógł zrobić i jeszcze ten bacik u Kiszczaka więc rządził i robił dobrą minę) Kolejne rządy podległe Rosji , Niemcom i tak w kółko. Polski rozwój zablokowany bądź to przepisami UE bądź to brakiem kasy a teraz jeszcze brakiem specjalistów. I kto nas tak urządził ? Ano tacy ludzie jak Petru , Schetyna , Tusk , Kopacz , Kiszczak , Lisy , Budki , Balcerowicze - można by ich wymieniać bez końca. A teraz taki Kaczyński chce coś zmienić , chce zaszczepić Polskość w ludziach i to jest problem. Nikt już nie widzi tych afer co były , nikt już nie widzi uchodźców co Kopacz chciała wpuszczać tysiącami , rurociągów z Rosji. W ostatnim tchnieniu Polacy zagłosowali za radykalną zmianą , za przywracaniem tożsamości narodowej , za porządkiem i jakimś lepszym prawem. Czy chcemy by nasze dzieci uczyły się w szkołach że tata i mama to także może być dwoje mężczyzn ? Że ślimak to ryba ? Że człowiek który zgwałci moje dziecko bo wiara mu na to pozwala - że ten człowiek nie powinien być za to piętnowany i karany ? Ok. Być może i będę miał tych parę złotych mniej za rządów PIS ale chcę być bezpieczny , chcę by moja córka nie była gwałcona w szkole , chcę wiedzieć że wychodząc do miasta wrócę cały i zdrowy. My Polacy i tylko my jesteśmy w stanie zrobić u siebie porządek nikt za nas tego nie uczyni. Niemcy i Rosja nigdy nie chciały by Polska była silna bo interesy by im nie szły. Dużo rzeczy PIS robi nie tak jak trzeba ale w całokształcie i tak bije na głowę wszystkich darmozjadów i malwersantów którzy do tej pory rządzili w Polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 30

Nie zgadzam się z opinią
80
Zgadzam się z opinią
308
~dron 2016-02-26 (16:00) 13 godzin i 28 minut temu

podoba mi sie ten czarny orzeł

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
213
~Life 2016-02-26 (20:38) 8 godzin i 50 minut temu

A dlaczego mamy oglądać się na krytykę zachodu?Tenże zachód ma sporo za uszami w stosunku do Polski:1939r,Jałta,a nawet mimo ,że USA wiedzieli o planowanym stanie wojennym,też nic nie powiedzieli.Oni wszyscy myślą o swoich krajach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
93
romka 2016-02-27 (22:00) 7 godzin i 28 minut temu

Ludzie , otworzcie oczy, bo az wstyd ! Rzadzili nami Rosjanie,Niemcy zrobili nam przewrot,bo chcieli zjednoczenia i rynku zbytu w Europie wschodniej. Tusk - Schoßhund pani Merkel. Chciala byc swieta przy pomocy Polakow. My mielibysmy 500 000-1 000 000 uchodzcow.Rocznie ! Przeciez polityka niemiecka i unii to to dazenie do hegemonii za wszelka cene ! Kaganiec na buzie wszystkim narodom Europy. Na szczescie spoleczenstwo Europy sie budzi ze snu. Oby nie za pozno ! Mamy rozsadny rzad i partie rzadzaca. Nie zepsujmy tego ! Chociaz targowica lezy w naszych genach !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
66
~BRAWO !!! 2016-02-27 (20:33) 8 godzin i 55 minut temu

Brawo p.J Kaczyński- jest pan wybitnym politykiem , wielkim patriota,uczciwym czlowiekiem kochającym Polske i Polakow !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
70
~Penejos 2016-02-27 (21:26) 8 godzin i 2 minuty temu

Intelektualista i erudyta, przez maluczkich nigdy nie zostanie zrozumiany. Dla nich się liczy wygląd Petru, arogancja Schetyny czy przaśność Kalinowskiego. Biedna Polska, nigdy nie doceniala swoich patriotów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
213
Zgadzam się z opinią
248
~fryzjer 2016-02-26 (15:42) 13 godzin i 46 minut temu

Polecany niezwłocznie szampon przeciw łupierzowi.....ochyda....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
35
~nikodem 2016-02-27 (19:46) 9 godzin i 42 minut temu

Wychwalanie i popieranie oszusta i zdrajcy mówi samo za siebie ! Okradanie, opluwanie Polski, zdrady, zabójstwa polityczne to pochwała PO+Starożytna (nowoczesna) ! Polska jest skażona komuną i trzeba poczekać co najmniej dwa pokolenia aż to gó..no wyschnie ! Tylko złodziej, oszust, zdrajca będzie popierał równego sobie ! Szkoda, że ludzie którzy źle życzą Polsce znajdują tylu naiwnych zwolenników...Polska to kraj skoloniolizowany przez siły zła (żydomasonerię) i tylko totalna wojna światowa może nas wyzwolić z ciemnoty, chamstwa i wyzysku......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
73
~Niezależny 2016-02-26 (16:08) 13 godzin i 20 minut temu

Myślenie jak na Kubie i w Korei a może tam zamieszka, ja wolę np. Norwegię gdzie mamy dużo wolności ale prawo jest przestrzegane bezwzględnie. A u nas ???????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~fnh 2016-02-28 (15:10) 14 godzin i 18 minut temu

Henry Foy podkreśla historyczny rodowód idei Kaczyńskiego, urodzonego po wojnie w zrujnowanej przez Niemców i opanowanej przez Rosjan Warszawie i nadal postrzegającego Polskę pomiędzy dwoma wrogami. Jego idea to zapewnić Polsce siłę, niezależność i kontrolę nad własnym przeznaczeniem i lider PiS nie kryje, że do jej realizacji potrzebuje co najmniej dwóch kadencji sejmowych. Korespondent "Financial Timesa" zauważa, że jest to wspólna wizja obu braci Kaczyńskich i Jarosław kontynuuje misję swego brata, Lecha, którego śmierć dotknęła go bardzo boleśnie. Realizując ją nie zamierza zaś oglądać się na krytykę z Zachodu ----- niech mi odpowiedzą lemingi co w tym jest złego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
17
~Rav 2016-02-28 (12:20) 17 godzin i 8 minut temu

Rzeczywiście wielu Polaków zostało tak zindoktrynowanych komunizmem i eurokomunizmem że nie jest w stanie pozytywnie odnieść się do elementarnych wartości takich jak patriotyzm, honor, ojczyzna. Każdy kto zwraca na to uwagę to dla nich obiekt wściekłej nienawiści. Mentalność niewolnika to trwałe brzemię. A czy sie to komuś podoba czy nie Kaczyński to obecnie jedyny liczący się polityk który ma wizję pozytywnego rozwoju Polski jako Polski a nie jako baraku eurokołchozie dostarczającym taniej siły roboczej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
103
Zgadzam się z opinią
114
~marek 2016-02-26 (15:48) 13 godzin i 40 minut temu

To wizytówka czarnej mafii-nędzna ta wizytówka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
123
Zgadzam się z opinią
134
~BasiaK 2016-02-26 (15:47) 13 godzin i 41 minut temu

A rozmawiali w jakim języku?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
20
~Obywatel Robert 2016-02-27 (23:37) 5 godzin i 51 minut temu

Obecna polityka PiS jest taka jakiej zawsze oczekiwali Polacy. Polacy a nie czosnkowe s..syny od Sorosa, aferały Tuskowe, chciwe gnoje z PSL czy konformistyczne nieroby pseudo lewicy. Nasz szacunek i wdzięczność Panie Prezesie!! Brawo PiS!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
82
~tak 2016-02-26 (16:10) 13 godzin i 18 minut temu

a kiedyś nie odróżniał świąt bożego narodzenia od wielkanocy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
45
Zgadzam się z opinią
54
~romi 2016-02-26 (16:54) 12 godzin i 34 minut temu

poprostu jest mi wstyd naprawde.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~Tomek 2016-02-28 (09:51) 19 godzin i 37 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
77
Zgadzam się z opinią
84
~koczerga 2016-02-26 (16:05) 13 godzin i 23 minut temu

No cóż, jak zwykle katalog pobożnych zyczeń, jak w 2005-2007 roku. Tamte skończyły się gigantycznym smrodem, teraz będzie powtórka. Co do pana Foy'a, to nie kryje tego, jak anachroniczna i kompletnie nieprzystająca do obecnej Europy jest filozofia polityczna jego rozmówcy. Błedny kierunek "od kiedy przystąpiła do Unii Europejskiej"... No cóż, czy sa jeszcze tacy naiwni, którzy wierzą iż Kaczyński nie jest zaciekłym wrogiem UE? Jeśli tak, to wspólczuje ślepoty....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
51
~Keith no More 2016-02-26 (15:51) 13 godzin i 37 minut temu

A mnie się nieodparcie kojarzy tak cudownej jakości Kingmaker z herbatą Ulung. Nie znacie tego stwierdzenia? Gdzie się taki sk.....n ulung? Za komuny to było na Gierka, ale idealnie pasuje. Szkoda, że Henry nie wspomniał chociażby jednym zdaniem o fascynacjach Kingsajza na przykład filozofią niemiecką autorstwa niejakiego Carla Schmitta. Anglicy z pewnością mieli by orgazm do środy do 3.15 rano i wtedy z panią premier mogli by to zaliczyć do spełnionej obietnicy numer 2378. W tym wywiadzie czuć na milę Rycha Cz. - niech jakiś dobry szperacz sprawdzi czy ne grają w coś popołudniami. Bo minister Spr. grał ostro na giełdzie i ten..no wąchał czy przyjmował...hehehe. Niezła ferajna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
153
Zgadzam się z opinią
160
ptak 1 2016-02-26 (15:40) 13 godzin i 48 minut temu

I w tym problem , miał naprawiać ,a psuje.

odpowiedz