Strona główna serwisu
Wypadek prezydenta: BOR przyznaje się do winy

Wypadek prezydenta: BOR przyznaje się do winy

• BOR miał nowe opony do pancernego bmw prezydenta - ustaliła "Rzeczpospolita"
• Sprowadził je w lutym, ale zostały założone do innego auta
• Do prezydenckiego bmw założono więc oponę wycofaną z użytku
Prezydencka limuzyna po wypadku Prezydencka limuzyna po wypadku ()
Komplet nowych opon do pancernego bmw prezydenta sprowadzono. Ale założono je do innego samochodu - ustaliła "Rzeczpospolita".

Niewygodne dla Biura Ochrony Rządu informacje ujawniliśmy w piątkowej "Rzeczpospolitej". W pancernym bmw, którym jeździł Andrzej Duda, założono w połowie lutego wycofaną z użytku oponę. Trzy tygodnie później, 4 marca, ta właśnie opona rozleciała się, gdy samochód wiozący prezydenta pędził autostradą A4.

Tego dnia ochrona głowy państwa popełniła wiele błędów. Np. zamiast przewieźć prezydenta w góry (do Karpacza) śmigłowcem, wykorzystano pancerny samochód, którego nie powinno się używać w trudnym terenie. Podczas powrotu na A4 jechano co najmniej dwa razy szybciej niż należało. Zbagatelizowano również sygnały o niskim ciśnieniu w kołach. Powód? Prezydent był o prawie godzinę spóźniony na kolejne spotkanie.


Tekst wywołał natychmiastową reakcję rządu. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak wszczął w BOR zewnętrzną kontrolę. To dowód braku zaufania wobec szefa Biura Andrzeja Pawlikowskiego, którego zespół wyjaśniał w wewnętrznym postępowaniu przyczyny wypadku.

W piątek późnym wieczorem BOR wydał oświadczenie, w którym potwierdził informacje "Rzeczpospolitej" o nieprawidłowościach. "Wstępne wnioski z realizowanych w Biurze Ochrony Rządu czynności dały podstawę do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, odpowiedzialnych za nieprawidłowości w ramach obsługi transportowej, jak również stanowiły przesłanki rozwiązywania umów o pracę z pracownikami naruszającymi podstawowe obowiązki pracownicze".

Dopiero po publikacji "Rzeczpospolitej", w piątek płk Pawlikowski złożył zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Biura i narażenia prezydenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Nie wyjaśniono, kogo wskazano w zawiadomieniu i czy wśród nich był szef ochrony Dudy Bartosz Hebda, który zdecydował o wyborze tego auta.


Jeszcze trzy dni wcześniej odpowiedzialnością za incydent Pawlikowski obarczał swych poprzedników w BOR: generałów Mariana Janickiego i Krzysztofa Klimka. W środę wysłał do prokuratora generalnego zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przez nich przestępstwa (śledztwo będzie prowadziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu). Zarzucał im, że wydali instrukcje użytkowania opon do samochodu wbrew zaleceniom producenta.

"Rzeczpospolita" ustaliła jednak, że zalecenia BMW w kwestii opon pokrywały się z przepisami wprowadzonymi przez Klimka i Janickiego.

Jak ustaliliśmy, BOR miało w lutym nowy komplet opon do samochodu prezydenta. Sprowadziło je od Bawaria Motors z Warszawy, dilera, z którym od sierpnia 2015 r. ma podpisaną umowę na dostarczanie pełnego asortymentu oryginalnych części do bmw.

Nowego ogumienia jednak nie założono. Dlaczego? BOR nie odpowiedziało nam na to pytanie. Z naszych informacji wynika, że po prostu założono je do drugiego bmw, które również nie miało zimowych opon.

Izabela Kacprzak

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (258)
Nie zgadzam się z opinią
60
Zgadzam się z opinią
727
~Igor 2016-03-21 (09:46) 6 godzin i 55 minut temu

To może min płaszczak wyduka wreszcie do czyjego samochodu założono te nowe opony? Do auta macierewicza czy do skodziny prezesa?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
419
kpt.Sowa 2016-03-21 (09:52) 6 godzin i 49 minut temu

No jestem ciekaw, co teraz powiedzą miszczowie w odwracaniu kota ogonem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
420
~odmi 2016-03-21 (09:45) 6 godzin i 56 minut temu

Założono je do limuzyny ważniejszej osoby, znaczy Kaczyńskiego??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
433
~widz 2016-03-21 (09:59) 6 godzin i 42 minut temu

Oto cały PiS. Banda oszustów i tchórzy, którzy potrafią swoje błędy zwalać na innych. Nie dość, że bagno moralne, to i merytoryczne. Rzygać się chce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
380
~Jacek 2016-03-21 (09:46) 6 godzin i 55 minut temu

Dobra zmiana , jednak PO -PSL nie wszystkiemu winne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
325
help7 2016-03-21 (10:03) 6 godzin i 38 minut temu

Kłamcy i jeszcze raz kłamcy . Pani Klępa do dymisji , oskarża wszystkich tylko nie siebie . Błaszczak i Zieliński do dymisji . Czy w kazdym wypadku trzeba sprawdzać prawdomówność przedstawicieli rządu PiS . Czy Wam PiSowcy nie jest po prostu wstyd ?????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
316
~mak444 2016-03-21 (09:44) 6 godzin i 57 minut temu

I w takiej sytuacji ktoś kto dał ciała powinien zapłacić za naprawę auta i za dochodzenie przyczyn wypadku a na pewno nie ubezpieczyciel samochodu i z kasy państwa ani jednej złotówki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
307
~nico 2016-03-21 (09:54) 6 godzin i 47 minut temu

To napewno wina Tuska!! Po prostu żenada poniżej poziomu mulu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
283
~tom 2016-03-21 (10:03) 6 godzin i 38 minut temu

Każdy myślący człowiek wie jak było. Wiadomo, że decyduje prezydent, a nie jakiś generał z BOR-u. Prezydent nie chciał lecieć śmigłowcem, ani terenówką tylko limuzyną i pojechał, a że nie było nowych opon to polecenie musi być wykonane nie ma dyskusji, PAD chce i już (Lech też chciał lądować za wszelką cenę w Smoleńsku to wylądował na tamtym świecie - dyskusji też nie było, Jarek też maczał w tym palce, czemu nie ujawnią ostatniej rozmowy bracie z samolotu). Później PAD był godzinkę spóźniony to kazał kierowcy depnąć (nie ważne, że kierowca zgłaszał niskie ciśnienie w oponach- rozkaz jest rozkaz). No i się stało, całe to gadanie, kontrole, zwalnianie bogu ducha winnych ludzi to przykrywka do ich nieodpowiedzialności i sposobu sprawowania władzy, buta i pycha. Na szczęście drugi prezydent PIS przeżył. Ale nic ich to nie uczy, że kłamstwo nie popłaca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
231
~Anka 2016-03-21 (09:43) 6 godzin i 58 minut temu

Ludźmi władzy na różnych szczeblach powinno się zapełniać więzienia za niedopełnianie obowiązków, wtedy normalni, odpowiedzialni ludzi mniej by się do tej władzy rwali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
84
~Rafał 2016-03-21 (10:00) 6 godzin i 41 minut temu

Opony założono najważniejszej osobie w państwie - nadpremierowi. Co tam jakiś prezydent będzie się woził na nowych oponach, jak Jarosławowi Zbaw Polskę były potrzebne bardziej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
84
kolo 2016-03-21 (10:03) 6 godzin i 38 minut temu

Następny wyjazd na narty pociągiem i to drugą klasą jaki prezydent taki transport

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
83
~Polak 2016-03-21 (09:57) 6 godzin i 44 minut temu

do innego auta? Cz jest ktoś wazniejszy w Polsce od Prezydenta? Chyba że OjciecDyr. lub jakiś biskup...to co innego :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
81
~miki 2016-03-21 (10:10) 6 godzin i 31 minut temu

Leszek też był spóźniony i też się spieszył

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
82
~niedouczony suweren ??? 2016-03-21 (10:09) 6 godzin i 32 minut temu

9 MARCA po "wypadku" prezydenckiego BMW na A4 skomentowałem wpisem - ".... Nawet niedouczony "suweren" i marny rowerzysta wie że borowik "leciał" BMW A4 z prezydentem ile fabryka dała bo tak mu się spieszyłooo na narty ???!!!! - jakoś nie spieszno mu z terminem "NIEZWŁOCZNIE" w sprawie TK !!!!!!!!. A - Ludzie widzą jak borowiki "lataj" i panoszą się na naszych autostradach. A tu jak 2+2 na fotografii widać że przy 200-220km "wyniosło" go z prawego łuku, złapał lewe pobocze (wilgotna trawka), postawiło go bokiem i wylądował w prawym rowie !!! ot i wszystkoooooo !!!! I nie potrzebna tu komisja śledcza Antka Maciarewicza o zamachu na Dudę, ani też "ekspertyzy" ogumienia, samochodu, asfalty, łuku czy innych wypadków w "odległości" 10km od zdarzenia !!!!! Nagana dla borowików za: szybką i niebezpieczną jazdę na drodze gdzie jest ograniczenie do 130km (łuk nie był projektowany dla prędkości 200-220km) - Prezydent pokazuje kolejny raz, że ŁAMIE PRAWO i stawia się ponad prawem i jeszcze wychwala swego "pirata kierowcę" !!!!! A na marginesie - od kiedy to z urlopu (wycieczka na narty jest przecież urlopem !!!) wraca się służbowym autem i obstawą opłacaną z podatków ???-!!! Podobnie jak regulowanie rachunków za prywatne "bankiety" służbową i państwową KARTĄ "debetową" ???-!!! Zwyczajny, szeregowy pracownik za coś takiego i takiego wyleciałby dyscyplinarnie z roboty !. Żenadaaaaaaa !!!!!! świętych krów ?! ....wszystkich ludzi na stanowiskach powymieniali nawet w stadninach, a o oponach zapomnieli ??? Ciemnotę o wystrzale opony czy "szukanie" przyczyn wcześniejszych kolizji (10km) a nie brawury, indolencji, nieodpowiedzialności i braku wyobraźni rządzący mogą wciskać tylko swojemu elektoratowi i moherowym beretom bo ten elektorat jeździ jeszcze wozami drabiniastymi i nie używa KART (chyba jedynie do gry w "wojnę"). ps. Kiedyś premier Miller chwalił pilota helikoptera, który "przyziemił" (spadł-rozbił się z nim) - a potem okazało się, że "bohater" mimo komunikatów pogodowych nie włączył odmrażania (przeoczył ???) - a taki doświadczony !!! z 20 letnim stażem ???. ..." - no comments -

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
78
~ccc 2016-03-21 (10:30) 6 godzin i 11 minut temu

Kłamliwa Kempa powinna teraz oficjalnie przeprosić i powiedzieć , kupiliśmy , mieliśmy opony - tylko dla kogo ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
78
jutek 2016-03-21 (10:04) 6 godzin i 37 minut temu

To efekt zmieniania ludzi z pewnym doświadczeniem na ludzi, których jedyną zaletą jest przynależność do partyjnego klanu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
78
~WTF 2016-03-21 (10:48) 5 godzin i 53 minut temu

Na rocznicowe obchody w Katyniu delegacja naszego rządu też była bardzo spóźniona. Robiono co się dało, żeby przyśpieszyć nie bacząc na bezpieczeństwo. I mamy Smoleńsk. Tych ludzi nic nie uczy. Żadna tragedia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
75
~Stefka 2016-03-21 (10:20) 6 godzin i 21 minut temu

Do Smoleńska też byli spóźnieni, bo Nieudaczny Kartofel myślał, że każe pilotom lecieć 3 000 km/godz. Wszędzie nieudacznictwo pislamu. ŻENADA i szukanie winnych poza sobą. pislam ośmiesza się tam, gdzie tylko może. Banda nieudaczników obciążających za swoją nieudolność kogo się da. Takich partaczy wybraliście sobie. Dobrze Wam tak.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
70
~Babcia Marzanna 2016-03-21 (09:53) 6 godzin i 48 minut temu

Ważne, że szef BOR ma porządną służbową bryczkę. Ale zgraja amatorów: od samej góry, po sam dół. Dno!

odpowiedz