Strona główna serwisu
Wirusem Zika można się zarazić przez transfuzję krwi

Wirusem Zika można się zarazić przez transfuzję krwi

• Z Brazylii napływają nowe informacje dotyczące wirusa Zika
• Rozprzestrzeniać mogą go nie tylko komary
• Wirusem można zarazić się także w szpitalu
Władze medyczne w brazylijskim mieście Campinas poinformowały w czwartek o przypadku zarażenia wirusem Zika przez transfuzję krwi. Pacjentowi z ranami postrzałowymi przetaczano w kwietniu 2015 roku krew od kilku dawców, z których jeden okazał się zarażony.

Według brazylijskiego resortu zdrowia pacjent zmarł, ale w wyniku ran postrzałowych, a nie z powodu wirusa, choć został nim zarażony.

Centrum krwiodawstwa przy Uniwersytecie Campinas koło Sao Paulo ujawniło, że w maju ubiegłego roku u innego dawcy krwi stwierdzono zarażenie wirusem Zika, ale u pacjenta, któremu tę krew przetoczono, nie doszło do zarażenia.


Wirus Zika jest przenoszony głównie przez komary Aedes aegypti. W Dallas odnotowano jednak również przypadek przeniesienia go drogą płciową.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (21)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
35
~STOP NWO !!! 2016-02-04 (18:04) 23 godzin i 44 minut temu

NWO NWO NWO to oni stworzyli genetycznie modyfikowane komary w celu ,,walki'' z malarią, a tak na prawde chodziło o ten wirus.... by zaczą sie rozprzestrzeniać.... zobaczcie to http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wypuszczenie-srodowiska-naturalnego-komarow-gmo-moglo-spowodowac-epidemie-wirusa-zika

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
26
~ss 2016-02-05 (08:59) 8 godzin i 49 minut temu

To świństwo może być gorsze od HIV.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
20
~wuwhbc 2016-02-06 (13:57) 3 godziny i 51 minut temu

"Nie ma dzieci gorszego sortu"... dlatego za rządów PO przywaliliśmy wszystkim dzieciom po równo podatek od ubranek podnosząc go z 8 na 23%. Weź się Schetyna schowaj i nie wychodź lepiej. Obrońca dzieci się znalazł...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2