Strona główna serwisu
Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA

Wirus zika może przenosić się drogą płciową. WHO zaniepokojone doniesieniami z USA

• Pierwszy przypadek zakażenia wirusem zika drogą płciową
• Do zakażenia doszło w Stanach Zjednoczonych w Teksasie
• Wirus zika przenoszony jest głównie przez komary
• WHO ogłosiła, że zika stwarza zagrożenie międzynarodowe
• Wyraziła też zaniepokojenie doniesieniami z USA
• Wzrasta liczba przypadków małogłowia w Brazylii, w wyniku zakażenia wirusem zika
Przypadek zakażenia wirusem zika drogą płciową potwierdziło amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. Do zakażenia doszło w Teksasie. Nosiciel sam nie podróżował do krajów, w których rozprzestrzenia się wirus zika. Został zainfekowany po kontakcie seksualnym z osobą, która przebywała w Wenezueli, gdzie wirus jest obecny. WHO jest zaniepokojone tymi doniesieniami.

To pierwszy przypadek zarażenia się tym wirusem na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak sprecyzowano, zarażona osoba nie podróżowała do kraju, gdzie stwierdzono występowanie wirusa, ale odbyła stosunek seksualny z osobą, która wróciła z Wenezueli i tam się nim zaraziła.

Wirus zika jest przenoszony głównie przez komary z rodziny Aedes aegypti, ale naukowcy rozważali możliwość, że wirus jest przekazywany drogą seksualną. Komary Aedes aegypti występują na południu USA, ale dotychczas nie zgłoszono tam przypadku zarażenia się wirusem od ugryzienia tego owada. W 2015 roku udokumentowano w USA 30 przypadków zarażenia; wszystkie osoby zaraziły się przez ugryzienie komara poza granicami USA.


Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła zaniepokojenie informacją ze Stanów Zjednoczonych, że mogło tam dojść do zakażenia wirusem Zika drogą płciową. Podkreślono konieczność dalszych badań.

W poniedziałek WHO ogłosiła, że zika stwarza międzynarodowe zagrożenie. Ostatni taki komunikat organizacja wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli, która w krajach Afryki Zachodniej zabiła ponad 11 tys. osób. WHO szacuje, że w przyszłym roku na świecie może być ok. 4 mln osób zarażonych wirusem zika na kontynentach amerykańskich, nie wydała jednak zaleceń w sprawie ograniczenia podróży czy wymiany handlowej.


(fot. WP)


Jak podkreśla szefowa WHO Margaret Chan, "potrzebna jest skoordynowana międzynarodowa odpowiedź", by zmniejszyć zagrożenie w dotkniętych krajach oraz zmniejszyć ryzyko w innych częściach świata. Najważniejsza ma być ochrona kobiet w ciąży i ich dzieci przed ugryzieniem przez tropikalne komary. Przyspieszone mają być też prace nad szczepionkami i lekami oraz nad tępieniem komarów.

Dwa lata temu WHO podobny status nadała epidemii eboli w Afryce. Organizację krytykowano wtedy, że zrobiła to za późno.

Wzrosła liczba powiązanych z ziką przypadków małogłowia w Brazylii

W Brazylii liczba powiązanych z wirusem zika podejrzewanych i potwierdzonych przypadków małogłowia u noworodków wyniosła pod koniec stycznia ponad 4000, czyli o około 350 przypadków więcej niż tydzień wcześniej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.


Według stanu na 30 stycznia takich przypadków było 4074, a tydzień wcześniej - 3718. Spośród 4783 zgłoszonych od października 2015 roku podejrzeń małogłowia (mikrocefalii) badania pozwoliły wykluczyć 709 przypadków - przekazał resort zdrowia we wtorek czasu miejscowego. Osiem na 10 przypadków małogłowia stwierdzono w biednej, północno-wschodniej części kraju, gdzie Zikę odkryto po raz pierwszy w maju ubiegłego roku. Jedna trzecia potwierdzonych zarażeń przypadła na stan Pernambuco.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na razie nie ma dowodów potwierdzających zależność między wzrostem liczby przypadków mikrocefalii a wirusem zika, a zweryfikowanie takiego związku może potrwać od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Wcześniej we wtorek prezydent Brazylii Dilma Rousseff zapowiedziała, że brazylijscy i amerykańscy naukowcy będą wspólnie pracować nad jak najszybszym wynalezieniem szczepionki, by powstrzymać rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa, dotychczas stwierdzonego w 28 krajach obu kontynentów amerykańskich.

WHO wyraziła obawę, że zika może rozprzestrzenić się także na Afrykę i Azję. Zdaniem organizacji jednym z głównych problemów jest brak niezawodnych testów, które pozwalałyby stwierdzić, czy ktoś jest zarażony. Niepewne wskazania tłumaczą niedokładne szacunki władz w Brazylii, które mówią o 500 tys. do 1,5 mln ludzi zarażonych ziką. U 80 proc. osób zarażenie przebiega bezobjawowo lub objawia się tylko lekką gorączką, bólem głowy i stawów czy zaczerwienieniem skóry.

Wirus zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Naukowcy podejrzewają, że zika jest powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Na zikę nie wynaleziono dotąd szczepionki. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone (np. mikrocefalię) i doprowadzić do śmierci dziecka.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (24)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
45
~Pan 2016-02-03 (10:12) 21 godzin i 9 minut temu

Następny wires made in Usrael

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
40
~andrzej 2016-02-03 (11:10) 20 godzin i 11 minut temu

USA testuje nowa bron biologiczna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
29
~gg 2016-02-03 (11:01) 20 godzin i 20 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~wstrzemięźliwość 2016-02-03 (13:45) 17 godzin i 36 minut temu

miłośniczki "antyfaszysty roku" Simona Mola oraz "ubogacających kulturowo" "uchodźców" powinny zacząć się bać:P

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~STOP NWO 2016-02-03 (16:27) 14 godzin i 54 minut temu

Ja #$@! ale NWO walczy z ludzkością... Najpierw zalew Europy niby emigrantami (armia) a później NAGLE Z KAPELUSZA WIRUS ZNANY OD 1947R zaczął w tym samym czasie atakowac juz na całym świecie.. postanowił (wirus) przenosić się też droga płciową... (do tej pory nie miał takiej możliwości)... Oj coraz bardziej NWO prubuje nas zniszczyć, już nawet sie z tym prawie nie kryją... Ten wirus jest ulepszony w laboratoriach w celu eliminacji jak największej liczby istot ludzkich...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
9
~32 2016-02-03 (11:56) 19 godzin i 25 minut temu

A PO 57 MLN ZŁ NA GAZETE WYBORCZĄ ZA PLUCIE NA PIS..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~nick 2016-02-03 (16:43) 14 godzin i 38 minut temu

Wirus ZIKA jest od SKAZONEJ ZYWNOSCI.Tam pestycydy i rakotworcze inne nawozy wyprodukowane w MONSANTO przekroczyly dawke prawie 200% i dalej zmusza sie rolnikow do ich stosowania w opryskach.Nikt nie stwierdzil i nie ma takich danych ze choroba jest przenoszona przez komary,ktore zostaly zmodyfikowane i wypuszczone w Brazyli.Choroba ZIKA to rezultat opryskow rakotworczych w zywnosci,sa na to dowody ale o tym nie dowiecie sie na tym portalu!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~epidemiolog 2016-02-03 (16:46) 14 godzin i 35 minut temu

DLATEGO NIE WOLNO SIę BZYKAĆ w plenerze tam gdzie masowo występują komary ! Ryzyko zarażenia się wzrasta wtedy dwukrotnie !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~POLAK 2016-02-04 (19:51) 11 godzin i 30 minut temu

Powinni zbadać się wszyscy na głowę w szpitalu psychiatrycznym,jak mi ktoś wytłumaczy dlaczego Putin miał zlecić zamach na Polski samolot i w jakim celu, bo na razie to tylko chore i obłędne domysły prezesa i macierewicza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~anp2 2016-02-04 (13:12) 18 godzin i 9 minut temu

To nic nowego ! Pierwsza odmiana wirusa zika szalała w świecie zachodnim w latach 50-tych i 60-tych powodując tylko kurczenie się mózgów - teraz widać, że większość ofiar tego wirusa trafiła do polityki i wojskowych ośrodków strategicznych... Obecna odmiana wypełnia tylko powstałą w głowie pustkę...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~RSP 2016-02-03 (15:52) 15 godzin i 29 minut temu

Nie ufam i nie lubię oszustów takich jak Kurski. Nie dotrzymał słów przysięgi małżeńskiej. Kto raz oszukał i to w tak ważnej sprawie ten zawsze będzie oszustem. To człowiek podły i nie zasługujący na szacunek. Skoro PIS popiera takich ludzi to też nie jest więcej warte niż PO.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~aaa 2016-02-04 (10:18) 21 godzin i 3 minuty temu

ten kto skończył 18 lat to nie jest już dzieckiem, co z tego ze się uczy... niech zarabia na siebie....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~OLLLLLLAAA 2016-02-03 (15:36) 15 godzin i 45 minut temu

NIECH NIE KOPULUJĄ I BĘDZIE SPOKÓJ.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
5
~lyrczas 2016-02-03 (12:39) 18 godzin i 42 minut temu

Znaczyłoby to ,że Pan Bóg kolejny raz ostrzega współczesną ludzkość przed zgubą życia wiecznego z powodów grzechów cudzołóstwa,niewierności i zdrad. Ale czy zechcemy to zrozumieć i wrócić na Boże drogi wierności i czystości małżeńskiej?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
5
~Marek 2016-02-03 (12:23) 18 godzin i 58 minut temu

To kara Boża za rozpasanie seksualne. Trzeba skończyć z tym wyuzdaniem i wrócić do Bożych zaleceń.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jadatutaj 2016-02-04 (20:18) 11 godzin i 3 minuty temu

muslimy go roznoszą!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Ben 2016-02-03 (17:13) 14 godzin i 8 minut temu

Na każdym bilecie powinna być kwota na jaką ubezpieczony jest pasażer. Suma na leczenie,utrata życia tak jak w liniach lotniczych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji