Strona główna serwisu
Wielka Brytania i USA śledziły izraelskie lotnictwo? Nowe rewelacje Snowdena

Wielka Brytania i USA śledziły izraelskie lotnictwo? Nowe rewelacje Snowdena

• The Intercept: USA i Wlk. Brytania penetrowały łączność izraelskiego lotnictwa
• Tego typu działania miały zacząć się w 1998 roku
• Wykorzystywano do nich stację nasłuchową na Cyprze
• Odkryto to dzięki informacjom udostępnionym przez Edwarda Snowdena
• Siły powietrzne Izraela miały śledzić NSA i GCHQ
Izraelskie F-16 Izraelskie F-16 ()
Jak podał internetowy portal informacyjny The Intercept, w materiałach opublikowanych przez byłego współpracownika podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena znajdują się udostępnione jej przez brytyjską rządową agencje GCHQ zdjęcia z pokładowych kamer wideo izraelskich samolotów bezzałogowych. Dołączono do tego szczegółowe dane na temat tras ich lotów.

The Intercept zaznacza, iż wspomniany zbiór zawiera zarejestrowane w latach 2009-2010 zdjęcia, które mogą przedstawiać samoloty bezzałogowe przenoszące pociski kierowane. Izrael nie przyznał się dotąd oficjalnie do posiadania tego rodzaju uzbrojenia.

Izraelski dziennik "Jedijot Achronot" poinformował, że NSA i GCHQ śledziły działania sił powietrznych Izraela przeciwko celom w Strefie Gazy, Syrii i Iranie. Operacja "Anarchista" dotyczyła także innych państw Bliskiego Wschodu - dodała gazeta. Według niej materiał na temat najnowszych rewelacji Snowdena przygotowuje również niemiecki tygodnik "Der Spiegel".


Będący członkiem gabinetu bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu izraelski minister energetyki Juwal Szteinic wyraził opinię, że obca penetracja sieci łączności lotnictwa wojskowego nie wyrządziła poważniejszych szkód, ale praktykom takim należy zapobiegać.

- Nie sądzę, że jest to sfera najgłębszych tajemnic, ale z pewnością doszło do czegoś, co nie powinno zaistnieć, to jest nieprzyjemne. Z pewnością musimy teraz przyjrzeć się kodowaniu i rozważyć jego zmianę - powiedział Szteinic izraelskiemu radiu wojskowemu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
189
~nbnv 2016-01-29 (15:21) 6 godzin i 50 minut temu

I mają rację, ze monitorują, bo izraelici dokonują napadów przekraczając granice innych państw. Obecnie w Syrii i Iranie bombarduja znienacka, a media milczą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
170
~anom 2016-01-29 (15:27) 6 godzin i 44 minut temu

też bym ich monitorował i nawet śledził gdybym wiedział, że to oni rozpętali wojne w Syrii...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
98
~dobry znak 2016-01-29 (15:24) 6 godzin i 47 minut temu

jedno co wiem to pani Merkel ma kłopoty pochodzące z podsłuchów, nie wiem jedynie czy wykorzystywano stację na Cyprze czy Malcie czy może inną młodszej generacji, zagadką jest czy mają rozgowory z Sopotu

odpowiedz

zgłoś do moderacji