Strona główna serwisu
Watykan o filmie BBC o życiu Jana Pawła II: więcej dymu niż ognia

Watykan o filmie BBC o życiu Jana Pawła II: więcej dymu niż ognia

• Dokument opisywać ma relacje papieża z kobietami
Film dotyczyć będzie m.in. znajomości z Anną Tymieniecką
Papież Jan Paweł II Papież Jan Paweł II ()
Brytyjska BBC zapowiada na poniedziałek emisję filmu dokumentalnego, który opisywać ma relacje łączące Jana Pawła II z kobietami, w tym z Anną Teresą Tymieniecką, amerykańską filozofką polskiego pochodzenia. Stacja w dokumencie "The Secret Letters of Pope John Paul II" ujawnić ma nieznane listy wymieniane między papieżem a jego przyjaciółką z USA. Watykan już zdystansował się od filmu.

Tymieniecka pomagała kardynałowi Wojtyle w redakcji książki "Osoba i czyn", dzieła filozoficznego dotyczącego seksualności człowieka. Filozofka, która zmarła w 2014 roku, sama mówiła, że w tym okresie, przez cztery lata prowadziła bogatą korespondencję z przyszłym papieżem. To dlatego pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że łączyła ich nie tylko przyjaźń.

Carl Bernstein, amerykański dziennikarz, który napisał w 1996 roku biografię papieża, opisywał Tymieniecką jako osobę, która bardzo pomogła Karolowi Wojtyle. Bernstein rozmawiał z Amerykanką, która zaprzeczała, aby ich znajomość miała podtekst romantyczny. - Jak miałabym zakochać się w duchownym? - pytała.


"Spędzała z Janem Pawłem II setki godzin z nim. Czasami w obecności sekretarki, ale często sama" - pisał z kolei John Cornwell w swojej książce poświęconej pontyfikatowi Polaka.

Brytyjskie media spodziewają się, że w reportażu BBC pojawi się też Wanda Półtawska, z którą również łączyły papieża wyjątkowe relacje.

- Wiadomo, że Jan Paweł II był zaprzyjaźniony z Tymieniecką i Połtawską. Spodziewamy się, że w filmie będzie "więcej dymu niż ognia" - mówi anonimowo w rozmowie z "The Guardian" urzędnik z Watykanu.
telegraph.co.uk, guardian.co.uk

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (675)
Nie zgadzam się z opinią
213
Zgadzam się z opinią
2252
~Beton 2016-02-13 (19:48) 8 godzin i 22 minut temu

Ja tylko czekam i czekam na kontrowersyjny dokument na temat zachowań islamskiej dziczy, zarówno tej w państwach arabskich, jak i tej w Europie. Jakoś doczekać się nie mogę, a chętnie bym obejrzał w TV to co od dawna można obejrzeć w internecie. Z wstrząsających, szokujących materiałów na temat islamu mógłby powstać serial na 10 odcinków. Niestety jakoś tak się złożyło że żadna telewizja nie chce pokazywać samosądów, podpalonych albo ukamienowanych kobiet, chrześcijańskich dzieci palonych żywcem, obcinanych mieczem głów, opowieści muzułmanów jak to będą zniewalać Europejczyków, jak będą podrzynać im gardła, jak będą mordować niewiernych. Nikt nie chce pokazać w TV burd, podpalonych radiowozów, zdemolowanych sklepów, posterunków policji, obsranych przystanków i klatek schodowych. Nikt nie pokazuje wypowiedzi Niemców i Francuzów terroryzowanych, okradanych i bitych przez tzw. uchodźców. Czy ja się doczekam na taki KONTROWERSYJNY dokument ??? Czy jest na świecie choć jedna obiektywna telewizja, która nie boi się pokazać prawdy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 43

Nie zgadzam się z opinią
261
Zgadzam się z opinią
2065
~propozycja do ramówki 2016-02-13 (19:43) 8 godzin i 27 minut temu

Może BBC pokaże dokument o proroku mucha na macie i jego 6-letniej żonie aiszy, którą rozprawiczył gdy była 9-latką...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 37

Nie zgadzam się z opinią
89
Zgadzam się z opinią
1675
~Serotonina 2016-02-13 (19:30) 8 godzin i 40 minut temu

To chyba dobrze, że spędzał czas z kobietą. Wieksza afera byłaby, gdyby spędzał czas z jakimś młodym klerykiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 24