Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

W Polsce zabraknie lekarzy? Drastycznie wzrasta średnia wieku medyków

W Polsce zabraknie lekarzy? Drastycznie wzrasta średnia wieku medyków

• W Polsce pracuje tylko 0,5 proc. lekarzy z zagranicy
• Winne temu są procedury
• 22 lekarzy przypada na 10 tys. osób
• Ponad 60 proc. chirurgów skończyło 50 lat
• Hamankiewicz: pomysły wprowadzenia odpłatności za studia nie są metodą na zatrzymanie młodych ludzi w Polsce
Lekarze, którzy skończyli medycynę poza Polską od wielu lat skarżą się na problem uznania ich kwalifikacji. Przyjeżdżający nad Wisłę medycy muszą ponownie ukończyć dwustopniową specjalizację oraz zdać egzamin. Problem ten dotyczy m.in. obywateli Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów byłego ZSRR, w tym także osób z Kartą Polaka. W związku z brakiem medyków w Polsce mogliby oni wykonywać swój zawód, ale przeciągające się w czasie procedury nie pozwalają im na to. W efekcie specjaliści pracują poniżej swoich możliwości, np. w marketach.

Jak podkreśla Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich najważniejsze jest prowadzenie kompleksowej polityki integracyjnej, która powinna uwzględniać naukę języka, zapewnienie miejsca zamieszkania i zdobycie pracy. Obecnie brakuje myślenia jak to zrobić. A problem jest poważny.

- Polska może pozazdrościć sąsiadom, bo według OECD mamy 2,2 lekarza na tysiąc mieszkańców, a Niemcy mają 4,1, Czechy 3,7. Jak przyjrzymy się liczbie studiujących w 2014/2015 to w Niemczech jest to prawie 88 tys. W Polsce niewiele ponad 21 tys. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej co roku apelowało do Ministra Zdrowia o zwiększenie liczby miejsc na studia lekarskie. Zapowiedziane w roku akademickim 2016/2017 zwiększenie o 20 proc. to dobry znak, choć w stosunku do potrzeb to i tak jeszcze za mało - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.


Kto wyjeżdża za granicę? Do tej pory mówiło się, że wyjeżdżają głównie młodzi medycy. Jednak statystyki Naczelnej Izby Lekarskiej za ubiegły rok nie potwierdzają tego. Lekarze i dentyści do 30. roku życia pobrali odpowiednio tylko 28 i 36 proc. zaświadczeń potrzebnych do podjęcia pracy w Unii Europejskiej. W efekcie emigracji polscy lekarze się starzeją, np. w gronie ginekologów i położników aż 73,5 proc. to osoby powyżej 50. roku życia. Podobnie jest w chirurgii, gdzie prawie 60 proc. to lekarze, którzy ukończyli 50 lat.

W efekcie tych procesów wiele szpitali ma problem z obsadzeniem specjalistycznych etatów. Najnowsze dane wskazują, że w naszym kraju zatrudnionych jest tylko 0,5 proc. lekarzy spoza UE, tymczasem w Wielkiej Brytanii jest to blisko 30 proc. Co zrobić, aby zatrzymać ten niekorzystny trend?

- Zmniejszyć biurokrację i zmienić system specjalizacyjny w zakresie szkoleń specjalizacyjnych, trybie przeprowadzania egzaminów, sposobu nadzoru nad prawidłowością kształcenia. Na pewno pomysły wprowadzenia przymusowej odpłatności za studia nie są dobrą metodą na zatrzymanie młodych ludzi w Polsce - wylicza Hamankiewicz.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
55
~Lekarzyk. 2016-02-24 (16:47) 22 godzin i 20 minut temu

Za 2 tygodnie koncze specjalizacje i spadam z kraju dobrej zmiany z pensja 3500 brutto. I macie racje lekarz nawet i 10 tysiecy zarobi ale w domu z dziecmi jest 2 dni w miesiaca. Reszta czasu w robocie. Koniec z wyzyskiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
~Ja 2016-02-24 (18:25) 20 godzin i 42 minut temu

Jeszcze j.chiński dodajcie do matury jako obowiązkowy :D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
~gad 2016-02-24 (15:31) 23 godzin i 36 minut temu

Wyrywanie zebów w dziale windykacji podatkowej urzędu miejskiego?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
24
~Marian 2016-02-24 (20:17) 18 godzin i 50 minut temu

Młodzi lekarze mają więcej rozsądku niż. np. prezydent Duda (który przez 20 lat po studiach nie zrobił żadnej specjalizacji) albo wicepremier Bieńkowska i nie będą przy swoich kwalifikacjach pracować w Polsce za dziadowskie pieniądze. Na zachodzie zostaną docenieni, będą mieli do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt i nikt ich nie będzie aresztować po nocy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~Lekarz 2016-02-25 (12:17) 2 godziny i 50 minut temu

To oczywiste.Nie okłamywać się.Szybciej myśleć i działać.Zrównać dochody kontraktowe lekarzy w Polsce z dochodami w krajach rozwiniętych.Nikt nie będzie wyjeżdżał.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~xxxx 2016-02-25 (10:06) 5 godzin i 1 minutę temu

Bzdury, w następnym roku podwójna liczba absolwentów medycyny, dozowane są niektóre specjalizacje, brak wolnych etatów w szpitalach. najlepiej mieć tatę lub wujka lekarza wtedy możesz mieć pewność, że dostaniesz się na wymarzona specjalizację, w przeciwnym razie bierzesz co ci łaskawie dadzą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~lekarz 2016-02-25 (13:47) 1 godzinę i 20 minut temu

Dalej utrudniajcie jak możecie,nie dawajcie wiecej miejsc na specjalizację ,dawajcie wiecej pracy papierkowej zamiast praktyki,nie dawajcie zarobic-po zawodówce zarabiaja wiecej(to tak na marginesie) i nie dziwcie sie ze szukamy pracę poza krajem,wszędzie mozna godnie zycg,,,,,ajeszcze i jak tu załozyc rodzinę - za co pytam????????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~czosnek 2016-02-25 (10:23) 4 godziny i 44 minut temu

Problem nie w tym ilu kończy studia tylko ilu zostaje w kraju, jasne można prowadzić nabór nawet na 50000 miejsc rocznie tylko jak 45000 wyjedzie to i tak poprawy nie będzie. Sponsoring za darmo? jakie państwo na to stać?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~maciejos89734 2016-02-25 (16:36) 22 godzin i 31 minut temu

To jest kolejny przykład na to, że w Polsce za kilka/kilkanaście lat zdrowie będzie tylko dla wybranych osób. Już teraz w coraz większej liczbie przychodni i szpitali słychać język ukraiński, a będzie jeszcze gorzej jak ci Ukraincy dojdą do wniosku że lepiej ruszyć dalej na Zachód. Trzeba zrobić gruntowną przebudowę służby zdrowia. Przede wszystkim ograniczyć do minimum bezsensowną papierologię, dać ludziom większą swobodę zakupu leków, a nie wprowadzać coraz więcej leków na receptę. Trzeba także zmienić system pracy lekarzy i pielęgniarek płacąc godziwie jednocześnie dając im wybór albo pracujecie prywatnie albo państwowo tak aby nie było patologii że lekarz jednocześnie siedzi w trzech przychodniach lub siedzi na dyżurach po 72 godziny. Inna sprawa każda wizyta powinna kosztować np. 10 zł przez co skończyłoby się chodzenie niektórych babć "dla sportu" żeby poplotkować z innymi babciami. Wtedy ludzie będą szli jak już będą musieli. Co do studiowania na kierunkach medycznych powinny być one płatne i wtedy kwestię czy ktoś powinien oddać za studia jak wyjedzie za granicę czy nie mamy z głowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
8
teofilosek 2016-02-24 (20:18) 18 godzin i 49 minut temu

Co tu się dziwić, kaczor wyjoł z worka co miał. Dobrze że pisiory kota nie wybrały...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~edek 2016-02-25 (14:31) 36 minut temu

należy uwolnić ten zawód - na rynku zostają fachowcy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Marian 2016-02-25 (22:00) 17 godzin i 7 minut temu

znam chirurga po 50 tce. Ma depresję pije , trzęsie mu się ręka i dorabia po szpitalach na oddziałach jednodniowch bo nikt go nie chce zatrudnić na etat. Takich ludzi powinno się eliminować ze środowiska medycznego. ALE zniszczył wielu innych kolegów donosami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~doktorek 2016-02-25 (16:36) 22 godzin i 31 minut temu

jest dobrze a będzie lepiej....dobra zmiana

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Nieznośny Bul 2016-02-25 (16:04) 23 godzin i 3 minuty temu

Do Tworek dziada, jeśli chory. Ale czy ubezpieczony?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~Ara 2016-02-25 (15:02) 5 minut temu

Przysłowie mówi,że trzy rzeczy na świecie są najlepsze,gdy są stare:LEKARZ,WINO,SKRZYPCE.Nie ma więc o co się martwić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
13
~miki 2016-02-24 (16:31) 22 godzin i 36 minut temu

to dlaczego blokują przyjmowania lekarzy z zagranicy to jakaś mafia a może byliby tańsi od naszych i to ich boli...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
1
~HoożyDoctor 2016-02-25 (12:48) 2 godziny i 19 minut temu

Obowiązkowa praca 10 lat w Polsce po skończeniu darmowych studiów!!! Potem może sobie wyjechać, po powrocie obowiązkowy egzamin !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
0
~Krakusek 2016-02-25 (13:05) 2 godziny i 2 minuty temu

Powinni dać większe uprawnienia pielegniarką i ratownikom medycznym - na wzór Anglii. Problem się rozwiąże

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
3
~TORA 2016-02-25 (01:05) 14 godzin i 2 minuty temu

darmowe studia a po 10 lat pracy OBOWIAZKOWO IWSZELKIE SPECJALIZACJE ZA SWOJA KASE BIEDNI LEKARZE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
4
~john 2016-02-24 (22:41) 16 godzin i 26 minut temu

Niech zwracają koszty za studia i mogą sobie jechać gdzie chcą.W Stanach aby mieć lekarza w rodzinie odkłada się na studia przed 2 pokolenia lub zrzutę robi kilka rodzin.

odpowiedz