Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

W Polsce jest już ponad 787 tys. potencjalnych dawców szpiku kostnego. "To zupełnie inny świat"

W Polsce jest już ponad 787 tys. potencjalnych dawców szpiku kostnego. "To zupełnie inny świat"

• Dawca: Rezygnując skazałbym drugiego człowieka na śmierć
• Wielgopolan: Wobec białaczki jesteśmy całkowicie bezbronni
• W polskiej bazie dawców komórek macierzystych zarejestrowanych jest ponad 787 tys. osób
• W 2015 r. przeprowadzono w Polsce ponad 1,1 tys. przeszczepów komórek macierzystych
- Dowiedziałem się, że mój znajomy zachorował na białaczkę. Wtedy podjąłem decyzję o rejestracji. To był luty 2014 roku. Ludzie zgłaszają się i czekają czasem całe życie na telefon z ośrodka. Do mnie odezwali się po czterech miesiącach. Nie spodziewałem się, że odbędzie się to tak szybko - mówi Wirtualnej Polsce Mariusz, dawca komórek macierzystych.

Jak podkreśla rozmówca pierwsze badania przeszedł w swoim mieście. Na kolejne musiał udać się już do Drezna. To tam jego szpik został przygotowany do podróży za ocean. W sierpniu odbyły się badania, a miesiąc później zabieg.

- Wszystkie procedury zostały mi wcześniej wyjaśnione. Cały czas wiedziałem, co będzie się działo i w jakiej kolejności. Na każdym etapie wielokrotnie padały pytania o moją zgodę. W każdym momencie, nawet leżąc na stole operacyjnym, mogłem się wycofać. Rezygnując skazałbym drugiego człowieka na śmierć. A tak zyskałem nowego, prawie 70-letniego dziadka z USA - dodaje Mariusz.


W Polsce funkcjonuje 15 ośrodków rejestrujących dawców. Aktualnie zarejestrowanych jest w nich ponad 787 tys. osób, ale tylko jeden proc. z nich będzie miało okazję podzielić się kiedykolwiek swoim szpikiem. Jak wynika ze statystyk z roku na rok wzrasta liczba pobrań komórek krwiotwórczych. W 2013 roku dokonano 659 przeszczepów a w 2015 już 1137. Tylko co czwarty zdiagnozowany pacjent ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć jedynie na bezinteresowną pomoc zarejestrowanych osób.

- Wzrost liczby dawców to efekt zwiększającej się świadomości społecznej. Coraz częściej w mediach pojawiają się materiały dotyczące nowotworów krwi. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to najbardziej śmiertelna choroba pośród dzieci. Innym nowotworom można zapobiegać poprzez odpowiednią dietę lub styl życia. Wobec białaczki jesteśmy całkowicie bezbronni. Chorują zarówno dwutygodniowe noworodki, jak i osoby w podeszłym wieku - mówi Wirtualnej Polsce Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 70 różnych chorób. Początki tej terapii w Polsce były trudne. Pierwszego przeszczepu szpiku kostnego pomiędzy niespokrewnionymi osobami dokonano 19 lat temu w Katowicach. Kłopoty piętrzyły się od samego początku. Samolot z Amsterdamu z komórkami macierzystymi na pokładzie najpierw miał opóźnienie, następnie miał problemy z wylądowaniem w Katowicach ze względu na załamanie pogody. Nad miastem rozpętała się śnieżyca, a lot przekierowano do Krakowa. Ostatecznie pobrany materiał do Śląskiej Akademii Medycznej dowiózł samochodem jeden z lekarzy. Operacja trwała trzy i pół godziny.


- To był zupełnie inny świat. Nie było w Polsce żadnych baz dawców. Wszystkiego trzeba było szukać na własną rękę i za swoje pieniądze. Mój przypadek w warszawskim Instytucie Hematologii prowadziła dr Ilona Seferyńska, która zajmowała się wcześniej pacjentką o podobnym schorzeniu. Tylko dzięki jej doświadczeniu i kontaktom udało się odnaleźć dla mnie dawcę w USA. Szukaliśmy go trzy lata - mówi Wirtualnej Polsce Urszula Jaworska, pierwsza osoba w Polsce, której przeszczepiono szpik kostny od dawcy niespokrewnionego.

Zabieg przeszedł pomyślenie, ale nie zakończył leczenia. Jaworska pozostawała w szpitalu jeszcze przez ponad trzy miesiące. Później dwa razy w tygodniu przychodziła na wizyty kontrolne. Ostatecznie, leczenie zakończyło się po pięciu latach od operacji.

- Twierdzę, że w ciągu ostatnich 19 lat największy postęp nastąpił właśnie w kwestii dawstwa komórek macierzystych. Od ośmiu lat funkcjonuje dobra ustawa. Dzisiaj jednym problemem chorego na białaczkę jest to, czy znajdzie się dawca. Nie trzeba go samemu szukać. Nie trzeba samemu płacić za leczenie. Ja przez trzy lata na walkę z chorobą wydawałam co miesiąc 30 tys. zł. Akredytowane szpitalne oddziały specjalistyczne mają nie tylko kadrę na światowym poziomie, ale również sprzęt. I co rzadkie, nie ma do nich kolejek - dodaje Jaworska, prowadząca dziś swoją fundację.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (37)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
58
~popieramDKMS 2016-01-11 (17:44) 4 godziny i 9 minut temu

Ja 30 lat byłem w banku dawców i nie doczekałem by komuś ratować życie bo przekroczyłem już limit wieku 60 lat. Jednak fundacja przysłała mi piękne podziękowanie za wytrwałość z informacją że limit wieku zakończył bycie kandydatem na dawcę. Ci którzy tak krytykują te fundacje nie życzę im by ktoś z ich rodziny miał problem z białaczką lub innymi organami oraz by przeżywali dramaty. Ja mam to w rodzinie więc wiem co to ból kiedy małe dziecko zachoruje na takie choroby. Jesli mowa na forum o Niemców , dowiedz się krytyku ilu Niemców również oddało szpik Polakom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
37
~Monika 2016-01-11 (21:16) 37 minut temu

Lekcja pokory - proszę wszystkich o wizytę na oddziałach onkologii szczególnie tej dziecięcej ! Ja spędziłam tam 8 miesięcy i wiem co tzn."rak" . Nigdy w życiu nie zawahałabym się oddać szpiku !!! Dla nas to tylko szpik dla nich życie ( bez bólu i ciągnących się godzin, dni przykutych do tykających pomp niekiedy cięższych od nich samych) Więc nie spierajmy się o to kto zarabia mam to głęboko w d...e tylko pomagajmy jak możemy .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
68
~Qkacz 2016-01-11 (13:43) 8 godzin i 10 minut temu

Tylko dlaczego mamy oddawać szpik poprze Niemcy (DKMS to niemiecka organizacja). Czy Polacy sami nie potrafią? Na każdym przeszczepie Niemcy zarabiają kilkadziesiąt tys. euro, kto do tego doprowadził?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~wojtasSs 2016-01-11 (23:30) 22 godzin i 23 minut temu

Jestem dawca zarejestrowanym w Dkms.marze zeby ktos potrzeboowal tego co nosze w sobie przypadkowo.Splacilbym dług tego ze jestem zdrowy i mam swietna rodzine. Bylbym z siebie w 100% dumny!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~Pluto77 2016-01-11 (23:11) 22 godzin i 42 minut temu

Oddałem swój szpik wiosna 2014r. Biorcą była jak mi przekazano 30 letnia dziewczyna. Nie wiem kim jest, co lubi robić , jak żyje ale to jest nieważne. Myślę o niej jako mojej siostrze której nigdy nie miałem i byc moze nigdy nie poznam. Zawsze w zyciu nurtuja mnie rozterki czy postepuje slusznie, czy dokonuje trafnych wyborów - tu ich nie miałem decyzja aby podzielic sie czastka mnie samego byla własciwa. Powodzenia moja anonimowa a jakze bliska siostrzyczko niech CI sie wiedzie w życiu !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~atha 2016-01-12 (02:11) 19 godzin i 42 minut temu

Wszystkich, których się zarejestrowali uważam za bohaterów. Bez względu na to, czy mieli okazję faktycznie oddać ten szpik. Jedna z moich najlepszych koleżanek choruje na chłoniaka i przeszczep jest ostatnim etapem leczenia. Mówiła, że gdy zadzwoniono, że jest zgodny dawca popłakała się - nie ze szczęścia czy strachu, tylko ze wzruszenia, że ktoś obcy, kto jej w życiu nie widział na oczy, zdecydował się oddać jej kawałek siebie i ona dzięki temu ma szansę na wyleczenie. Wszyscy uważamy go za bohatera, do którego żaden superman się nie umywa. Życzymy ci, Człowieku, tak wspaniałego życia, jak ty sam! Mam nadzieję, że za dwa lata poznasz Karolinę i zobaczysz, jaką zarąbistą osobę uratowałeś!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~niedawca 2016-01-11 (20:38) 1 godzinę i 15 minut temu

W Polsce ludzie odpowiedzialni za dzialania bankow szpiku kostnego powinni najpierw zachorowac a pozniej brac sie za organizacje !!! Zanim naplujecie , zwyzywacie powiem co sie stalo kilka lat temu. Piec lat temu zglosilem sie jako dawca dobrowolny , napisalem maila z zapytaniem do jakiej placowi moge sie zglosci bo jestem chetny i chce pomagac. Najblizszy oddzial miesci sie we Wroclawiu tak przekazala mi informacje Warszawa . Napisalem maila ,ze zostalem skierowany przez Warszawe do Wroclawia otrzymalem odpowiedz ,ze dobrze kiedy moge sie zglosci. Napisalem ,ze mieszkam na stale za granca, ze na swoj koszt przyjade oddam szpik a jesli sie okaze ,ze w przyszlosci bede mogl komus pomoc rowniez na swoj koszt przylece i poniose wszelkie platnosci z tym zwiazane. Moja dobra wola! Co sie okazalo w odpowiedzi dostalem ... NIC zaro maila, zero telefonu, zero zadnego kontaktu choc by z podziekowaniem czy informacja ,ze nie jestesmy zainteresowani. Napisale ponownie z pytaniem dlaczego nie dostalem zadnej odpowiedzi wiec poraz kolejny nikt mi nic nie odpowiedzial co oznacza ,ze osrodki maja dawcow w powazeniu. Tyle w temacie do pewnych spraw ludzie nie dorosli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~stanvip@wp.pl 2016-01-11 (20:08) 1 godzinę i 45 minut temu

Może i mamy w Naszym kraju "fachowców" od >BIAŁACZKI<, ale nie we Wrocławiu, a szkoda. Lekarze ze szpitala przy ulicy Pasteura (szczególnie panie, a i jeden śpiący lekarz) traktują pacjentów szczególnie tych najmłodszych (18 lat) jako zło konieczne. Zasad izolacji pacjentów od środowiska zewnętrznego w zasadzie nie ma, każdy sobie może wejść na oddział prawie jak chce, z jednej lub z drugiej strony. Z tego co najbardziej pamiętam po śmierci córki to firmowe perfumy pani lekarz prowadzącej i zero zasad izolacji od środowiska zewnętrznego przez lekarzy - ich ubiór ochronny nie dotyczył. Może teraz to się zmieniło, daj Boże. Pan ordynator też miał plany na sukces ale się nie udało - tak to łatwo powiedzieć. Pozdrawiam cały personel i życzę sukcesów w walce z białaczką, szczególnie tych nastoletnich którzy wchodzą z takim bagażem w dorosłe życie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Smutaska 2016-01-13 (22:49) 23 godzin i 4 minuty temu

Eh, ja wolałabym umrzeć na białaczkę niż męczyć się przez niemal całe życie z depresją i co dwa lata chodzić na komisję zusowską

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~liga 2016-01-12 (07:35) 14 godzin i 18 minut temu

Czy nie trzeba dać mocnego kopniaka w tłuste d.psko starej Europy, żeby zrozumiała, ze dżihad trwa od samego początku zaborczej ideologii, robiącej za "religię" i nie ustanie, dopóki Europa nie zostanie całkowicie podbita?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~hfffhyf 2016-01-11 (23:37) 22 godzin i 16 minut temu

Dla szczekaczy..rejestracja nic nie kosztuje xa moze zdazyc sie tak ze Wasze dzieci beda mowic "moj ojciec bohater-ratuje zycie".tyle..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~ppp 2016-01-11 (18:53) 3 godziny temu

co wy za bzdury wypisujecie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
0
~woj-tek 2016-01-12 (02:57) 18 godzin i 56 minut temu

jak tak dalej pójdzie to będa handlować szpikiem z okupantami Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
2
~Ringo 2016-01-11 (16:44) 5 godzin i 9 minut temu

OKRAGLY STOL + SOLIDARNOSC!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
2
~Ddfghjj 2016-01-11 (17:28) 4 godziny i 25 minut temu

Taka rejestracja to dla nich duuuuzy biznes

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
5
~majcioluga 2016-01-11 (16:59) 4 godziny i 54 minut temu

bzdura! jaka propaganda, chciałem się zarejestrować 10 lat temu prosiłem, szukałem...mieli mnie w majci!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
4
~onkolog 2016-01-11 (19:07) 2 godziny i 46 minut temu

Nie mogę walczyć z czymś, co nie istnieje - coś takiego jak "rak krwi" nie istnieje; białaczka to nowotwór, ale nie rak...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
3
~Karbid 2016-01-11 (17:46) 4 godziny i 7 minut temu

No to teraz nowy dziadek z Ameryki odpali kilka dolców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
5
~Uubu 2016-01-11 (20:05) 1 godzinę i 48 minut temu

Mógłbym oddać ale nie za darmo to Moj szpik i chce kasy za niego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
18
~kolejorz 2016-01-11 (16:33) 5 godzin i 20 minut temu

A potem ci zarejestrowani dawcy szpiku , których dane dziwnym trafem wyciekły za granice :) nagle zasilają rzeszę osób zaginionych w Polsce . I tak co roku ginie w Polsce 15 tyś. ludzi , bo staliśmy się tanią fabryką organów do przeszczepów w europie .

odpowiedz