Strona główna serwisu

oprac.Adam Styczek

USA: zięć doradcą ds. handlu i Bliskiego Wschodu

USA: zięć doradcą ds. handlu i Bliskiego Wschodu

35-letni zięć prezydenta elekta Donalda Trumpa, Jared Kushner obejmie w Białym Domu stanowisko doradcy ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu - poinformował zespół Trumpa ds. przekazania władzy.
O tym, że Kushner - magnat rynku nieruchomości i członek sztabu wyborczego Donalda Trumpa, a zarazem mąż jego córki Ivanki, ma objąć stanowisko starszego doradcy informował wcześniej w poniedziałek "New York Times".

Dzienniki utrzymywał, że oficjalna decyzja w sprawie mianowania Kushnera będzie podana do publicznej wiadomości we wtorek.

Jednak już w poniedziałek przedstawiciele zespołu Trumpa ds. przekazania władzy podali tę informację do wiadomości publicznej w trakcie konferencji prasowej w Waszyngtonie. Wziął w niej udział również prawnik reprezentujący interesy Jareda Kushnera.


W trakcie konferencji podano, że Kushner jest gotów zaakceptować nominację, po uprzednim zasięgnięciu porady u prawników, którzy twierdzą, że wcześniejsze wyroki sądów ws. nepotyzmu i konfliktu interesów nie mają zastosowania do administracji w Białym Domu, nie ma więc przeszkód prawnych dla tej nominacji.

Sprawą zajmował się nowojorski adwokat Jamie Gorelick, który pełnił funkcję zastępcy prokuratora generalnego w czasach prezydentury Billa Clintona i został zatrudniony przez Kushnera dla wyjaśnienia kwestii czy jego nominacja stanowiłaby pogwałcenie regulacji zwalczających nepotyzm z 1967 r.

Gorelick wyjaśnił w poniedziałek, że decyzja Kongresu z 1978 r. pozostawia prezydentowi USA pełną swobodę w zatrudnianiu pracowników swej administracji. Zgodnie z nią Biały Dom nie podlega federalnemu prawu o zwalczaniu nepotyzmu, bo "nie może być traktowany jak agencja rządowa".


Niezależnie od tego, Jared Kushner zamierza pozbyć się niektórych aktywów, aby pozostać w zgodzie z zasadami etyki - podkreślił Gorelick. Dotyczy to przede wszystkim jego akcji w piśmie "New York Observer", spółkach "Thrive Capital" i "666 Avenue". Zrezygnuje też z udziału we wszelkich inwestycjach zagranicznych - poinformowali przedstawiciele zespołu Trumpa ds. przekazania władzy.

Swoje udziały w sieci spółek składających się na imperium Trumpa zamierza ograniczyć również Ivanka Trump - podkreśla Reuters.

- Ivanka, jedna z najbardziej zaufanych doradczyń Donalda Trumpa w trakcie kampanii prezydenckiej, nie zamierza obejmować żadnych stanowisk państwowych i skoncentruje się na sprawach związanych z przeprowadzką swej rodziny do Waszyngtonu i umieszczeniem dzieci w szkole" - podano w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej.

W listopadzie "WSJ" napisał, że na dołączenie do grona doradców Białego Domu mieli Kushnera namawiać zarówno przyszły szef kancelarii prezydenta Reince Priebus, jak też główny starszy doradca ds. strategicznych Trumpa Steve Bannon.

Oprac. Adam Styczek
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (22)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
46
~calver56 2017-01-10 (04:08) 20 godzin i 58 minut temu

Prezydent Kenedy mianował brata prokuratorem generalnym , a potem rozprawili się wspólnie z lobby prawniczym umożliwiając wszystkim absolwentom prawa wykonywanie zawodu. Od tej chwili w USA mamy najlepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla ubogiej części społeczeństwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
43
~opat 2017-01-10 (06:13) 18 godzin i 53 minut temu

Możecie Panu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej najwyżej naskoczyć !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
31
~mol 2017-01-10 (04:55) 20 godzin i 11 minut temu

Z rodziną raźniej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1