Strona główna serwisu
Siergiej Ławrow: Rosja nie chce przyjmować z powrotem imigrantów z Norwegii

Siergiej Ławrow: Rosja nie chce przyjmować z powrotem imigrantów z Norwegii

• Ponad 5 tysięcy migrantów w Norwegi ma zostać wydalonych do Rosji
• Oslo zaostrzyło politykę azylową
• Deportacja dotyczy tych, którzy mają ważne rosyjskie wizy
• Rosja nie ma zamiaru ich przyjąć
• Powód? - Podali fałszywe dane o celu przyjazdu do Rosji - tłumaczy szef MSZ Rosji
Oslo, Norwegia Oslo, Norwegia ()
Rosja nie chce przyjąć z powrotem z Norwegii tych imigrantów, którzy trafili tam z Rosji i podali nieprawdziwy cel pobytu na jej terytorium - poinformował we wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na dorocznej konferencji prasowej.

Rząd w Oslo poinformował, że chce deportować do Rosji ponad 5,4 tys. osób, które przedostały się do Norwegii z Rosji. Prawicowe władze norweskie zaostrzyły w grudniu politykę wobec ubiegających się o azyl, chcą odesłać do Rosji tych, którzy przybyli z tego kraju. Oslo twierdzi, że Rosja jest dla uchodźców krajem bezpiecznym.

Minister Ławrow oświadczył, że Rosja nie chce przyjąć z powrotem migrantów, którzy podali nieprawdziwe dane na temat celu pobytu na rosyjskiej ziemi.


- Chodzi o ludzi, którzy przyjechali do Rosji w celu podjęcia pracy lub w odwiedziny do krewnych i którzy nie informowali, że celem przybycia do Rosji było przedostanie się tranzytem do Norwegii - podkreślił szef rosyjskiego MSZ.

- Podali fałszywe dane o celu przyjazdu do Rosji, toteż takich ludzi nie chcemy z powrotem przyjąć; naruszyli nasze prawa i ustaliliśmy z właściwymi władzami Norwegii, że na razie zapauzujemy i wypracujemy algorytm, który pozwoli rozwiązać ten problem w interesie zarówno Rosji, jak i Norwegii - dodał Ławrow.

Norwegia - jak pisze Reuters - twierdzi, że kontaktowała się w tej sprawie z rosyjskim MSZ i ma zapewnienie Moskwy, że ta jest gotowa na przyjęcie przynajmniej pewnej części z 5 400 osób, które przekroczyły w ubiegłym roku granicę między oboma państwami; wiele takich osób pochodzi z Syrii.


Rzecznik norweskiego ministerstwa Rune Bjastaad powiedział, że chodzi o możliwość odesłania do Rosji tych, którzy mają ważną wizę i zezwolenie na pobyt.

W ubiegłym tygodniu władze Norwegii odesłały do Rosji pierwszą grupę 13 migrantów z Syrii, Afganistanu, Jemenu i Pakistanu. Rząd Norwegii argumentuje, że odsyła tylko tych migrantów, którzy przeszli przez Rosję i mają pozwolenie na pobyt w tym kraju, dlatego Rosja powinna przyjmować ich z powrotem.

W roku 2015 do Norwegii przez wszystkie granice przybyło ok. 31 000 migrantów. Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale podobnie jak Szwecja jest częścią strefy Schengen.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (53)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
143
~piter 2016-01-26 (18:00) 9 godzin i 59 minut temu

Ale zaczyna sie jazda ze każdy kraj powoli zaczyna sie orientować i chce pozbyć sie tego gorącego kartofla. Bedzie sie działo...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
122
~nie dla muzulmanow 2016-01-26 (17:38) 10 godzin i 21 minut temu

jeli jeden popelnia przestepstwo to wszystkich deportowac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
117
~adam8888 2016-01-26 (18:39) 9 godzin i 20 minut temu

Rosjanie powinni ich przyjąć i wydalić do kraju z którego do nich przyszli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2