Strona główna serwisu
Rosyjskie samoloty przechwycone nad Bałtykiem. Start alarmowy myśliwców NATO

Rosyjskie samoloty przechwycone nad Bałtykiem. Start alarmowy myśliwców NATO

• Hiszpańskie odrzutowce wystartowały z bazy w Szawlach
• Piloci zidentyfikowali dwie rosyjskie maszyny: Ił-20 i Tu-134
• Rosyjskie samoloty miały wyłączone transpondery
Rosyjski Ił-20 sfotografowany przez hiszpańskich pilotów nad Bałtykiem. Rosyjski Ił-20 sfotografowany przez hiszpańskich pilotów nad Bałtykiem. ()
Hiszpańskie myśliwce, które uczestniczą w misji NATO Baltic Air Policing, po starcie alarmowym zidentyfikowały dwa samoloty operujące w pobliżu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - informuje defence24.pl. Okazało się, że to dwie rosyjskie maszyny: szpiegowski Ił-20 oraz Tu-134.

Incydenty nad Bałtykiem miały miejsce 19 stycznia wczesnym popołudniem. Para hiszpańskich Eurofighterów wystartowała z bazy w litewskich Szawlach po otrzymaniu informacji o niezidentyfikowanej maszynie, która miała wyłączony transponder. Hiszpanie zidentyfikowali samolot jako Ił-20 rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Podczas powrotu do bazy na Litwie hiszpańskie myśliwce otrzymały sygnał o drugim samolocie, który znajdował się nad Morzem Bałtyckim i również nie wysyłał sygnałów identyfikacyjnych. Okazało się, że to lecący w kierunku Petersburga rosyjski Tupolew Tu-134 w wersji VIP.


Baltic Air Policing to kryptonim operacji NATO, prowadzonej od marca 2004 roku w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO. Misja ta polega na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Od września 2015 roku liczba myśliwców w ramach operacji została zmniejszona z 16 do 8 maszyn.
defence24.pl, emad.mde.es

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (399)
Nie zgadzam się z opinią
357
Zgadzam się z opinią
1467
matrix2 2016-01-21 (16:51) 9 minut temu

najlepiej Turcy-pukneli i mają juz spokój

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 42

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
870
~witek88 2016-01-21 (17:08) 23 godzin i 52 minut temu

Przechwycenie uwarzam że obcy samolot został zmuszony do lądowania na terytorium państwa nad którym nie powinien latać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
195
Zgadzam się z opinią
973
~pilot 2016-01-21 (16:55) 5 minut temu

...to na pewno nie były rosyjskie maszyny! Czy Hiszpanie nie wiedzą, że takie samoloty można kupić w każdym sklepie modelarskim???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
140
~klon 2016-01-21 (16:58) 2 minuty temu

dwa samoloty operujące w pobliżu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - informuje defence24.pl. Okazało się, że to dwie rosyjskie maszyny: szpiegowski Ił-20 oraz Tu-134. w pobliżu czy w strefie, naruszyły strefę terytorialną czy były w strefie miedzynarodowej...? Słowo przechwycenie ma bardzo dokładne znaczenie.. w tresci przekazanego newsa zostało potraktowane na wyrost

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
145
~Jerry 2016-01-21 (17:21) 23 godzin i 39 minut temu

Od kiedy Bałtyk jest morzem Natowskim?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
159
warszawski R 2016-01-21 (16:58) 2 minuty temu

czy juz ruscy nie moga latac w przestrzeni miedzynarodowej nad Bałtykiem ?a Hiszpanie mogą ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
128
~maria 2016-01-21 (16:50) 10 minut temu

Przechwycone? jak to wyglada? sila je zmuszono do londowania?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
105
~obatel RP 2016-01-21 (17:27) 23 godzin i 33 minut temu

.... Rosyjskie samoloty przechwycone nad Bałtykiem. Dupiozo jeden, jak o czymś piszesz, to pisz ... dokładnie a nie jakieś bzdury. Czy ty wiesz, co to jest.... przechwycenie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
133
~DaX. 2016-01-21 (17:14) 23 godzin i 46 minut temu

Temat zastępczy. PO i Nowoczesna ZAORANE w Brukseli. Targowica 2016 leży i kwiczy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
123
~klex 2016-01-21 (16:58) 2 minuty temu

Nad Bałtykiem są u siebie, w odróżnieniu od Hiszpanów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
94
~HG 2016-01-21 (17:48) 23 godzin i 12 minut temu

To, że rosyjskie samoloty latają nad Bałtykiem to chyba nie dziwota, przecież Rosyjska granica przebiega przez Bałtyk (dla przypomienia autorowi defence24), natomiast co w tym miejscu robią samoloty amerykańskie typu AWAX???? przecież USA nie graniczy z Rosją na Bałtyku...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
68
~Głupiutka 2016-01-21 (17:10) 23 godzin i 50 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
73
~Siwy57 2016-01-21 (17:32) 23 godzin i 28 minut temu

Czy to pretekst żebyśmy utrzymywali nstp darmozjadow w Polsce. Co tutaj robili Hiszpanie. Przylecieli na ME w rękę? Kawałek Rosji jest nad Bałtykiem to są i samoloty.przestańcie podpuszczac.na zbrojenie będzie kasa a na emerytury nie????obrońcy w wieku 35 lat będą latali ale do Turcji na wakacje na tłustej emeryturce mundurowej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
63
~Fang 2016-01-21 (17:06) 23 godzin i 54 minut temu

Nie róbcie ludziom wody z mózgów.Samolot przechwycony nad wodami gdzie może latać każdy?Przechwytują w takim przypadku piraci. Samolot przechwycony to taki który jest zmuszony do wylądowania bądź zniszczony. Kto to pisze takie bzdury.Do szkól a nie redakcji.Znów pewnie z nadania politycznego. Sianie zamętu by odwrócić uwagę od tego co było w Brukseli i jak Polska dała d..y o czym świadczą choćby notowania na giełdach i kurs złotego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
41
~mx 2016-01-21 (17:12) 23 godzin i 48 minut temu

Trzeba było - na hol i do bazy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
27
~hey 2016-01-21 (17:36) 23 godzin i 24 minut temu

Myśliwce NATO namierzyły nad Bałtykiem Rosyjski samolot pasażerski TU 134 . Coś niesamowitego jak samoloty NATO są sprawne .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
24
~Trochę historii ku pokrzepieniu ... 2016-01-21 (22:05) 18 godzin i 55 minut temu

... polskich serc - początek 2-dniowej Bitwy pod Połonką zakończonej znakomitym zwycięstwem nad Rosjanami wojsk Rzeczypospolitej hetmana Pawła Sapiehy i wojewody Stefana Czarnieckiego. Zdarzenie to miało miejsce podczas wojny polsko-rosyjskiej z lat 1654-1667. Obaj polscy dowódcy z 13 tysiącami żołnierzy szli na odsiecz twierdzy Lachowicze oblężonej od trzech miesięcy przez prawie 30- to tysięczną rosyjską armię Iwana Chowańskiego. Pierwsze starcie straży przednich obu stron nastąpiło 27 czerwca i zakończyło się zwycięstwem rosyjskiego księcia Ordin-Naszczokina nad Litwinami dowodzonymi przez Samuela Kmicica. Jednak już następnego dnia polski oddział Aleksandra Połubińskiego przeprowadził udane starcie zaczepne nad groblą na rzeczce Połonka. Teraz do boju ruszyli polscy dragoni i husarze, którzy zwarli się z jazdą rosyjską. W tym czasie pułkownik Gabriel Wojniłłowicz ze swoją jazdą chyłkiem przekradł się mokradłami nad Połonką, obszedł lewe skrzydło Rosjan i zaatakował ich od tyłu, rozbijając w Ważgintach zgrupowaną tam rosyjską piechotę z działami. W tym momencie ponownie uderzyła husaria Czarnieckiego i jazda litewska Sapiehy. Szyk rosyjski załamał się. Widząc nadchodzącą klęskę Chowański ze swoją jazdą rzucił się do ucieczki w kierunku Połocka, ścigany przez Litwinów. Największą zawziętością w pościgu za Rosjanami wykazał się Samuel Kmicic, który usiłując powetować sobie niezbyt udany występ dnia poprzedniego gonił ich przez 60 kilometrów aż do Miru. Sam Chowański - choć "dwa razy w łeb cięty" - zdołał się uratować. Natomiast rosyjska piechota, która uciec nie mogła, schroniła się w pobliskim lesie i bynajmniej nie zamierzała się poddawać. Wtedy Polacy i Litwini skierowali na las działa - własne i zdobyte - i ogniem artyleryjskim zniszczyli przeciwnika całkowicie. Łącznie Rosjanie stracili ok. 15 tys. ludzi i całą artylerię. Armia Chowańskiego przestała istnieć, twierdza w Lachowiczach została uratowana, a wojska Rzeczypospolitej zajęły następnie Kojdanów, Nowogródek i dotarły do Mińska. Wyzwolono litewskie ziemie po górny Dniepr na wschodzie i Dźwinę na północy. Źródła odnotowują też, że w czasie bitwy pod Połonką stała się rzecz niespotykana - jeden z polskich husarzy podczas szarży nabił na swoją kopię... 6 Moskali na raz! ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
14
~frank 2016-01-21 (19:46) 21 godzin i 14 minut temu

Putin nie jest idiota.kolejna zachodnia propaganda.O takich zdarzeniach na ogol sie nie mowi oficjalnie.kaczka dziennikarska

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
13
~Polak 2016-01-21 (19:33) 21 godzin i 27 minut temu

hahaha smieszne jakie przechwycenie.Przecież oni nie naruszyli niczyjej przestrzeni powietrznej.Oni lecieli korytarzem międzynarodowym gdzie wszyscy mogą latać.Redaktorku trochę wiadomości i spokoju.I nie siać tutaj żadnego zamętu.

odpowiedz