Strona główna serwisu
Rosja złożyła pozew przeciw Ukrainie za niespłacenie 3 mld USD kredytu

Rosja złożyła pozew przeciw Ukrainie za niespłacenie 3 mld USD kredytu

• Rosja domaga się od Ukrainy spłaty 3 mld dolarów kredytu
• Moskwa nie zgodziła się na restrukturyzację zadłużenia
• Złożono pozew przeciw Ukrainie do sądu w Londynie
• Dług został zaciągnięty w 2013 r. za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza
Rosja złożyła w środę pozew przeciwko Ukrainie do sądu w Londynie w związku z niespłaceniem przez Kijów kredytu w wysokości 3 mld dolarów - poinformował rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Moskwa zażądała od Kijowa uregulowania długu i pokrycia kosztów sądowych.

Siłuanow zarzucił stronie ukraińskiej, że "okazała się niegotowa do prowadzenia w duchu dobrej woli rozmów na temat uregulowania zadłużenia". Pozew złożono "po wielokrotnych nieskutecznych próbach apelowania do Ukrainy o konstruktywny dialog na temat restrukturyzacji zadłużenia oraz o uznanie faktu, że należące do Rosji euroobligacje są kredytem oficjalnym (tj. państwowym)" - powiedział Siłuanow, cytowany przez rosyjskie media. Jak dodał, w związku z takim charakterem tego kredytu zobowiązania powinny zostać uregulowane na lepszych warunkach niż te, jakie Ukraina zaproponowała kredytodawcom prywatnym.


Siłuanow wyraził nadzieję na otwarte i przejrzyste postępowanie sądowe. - Rozpatrzenie takiego sporu w trybie sądowym już samo w sobie jest historycznym precedensem - powiedział minister.

Wystąpienie na drogę sądową przeciwko Ukrainie władze Rosji zapowiedziały w grudniu zeszłego roku. Termin zapadalności euroobligacji przypadał 20 grudnia. Rząd Ukrainy wprowadził 18 grudnia moratorium na spłatę tego długu oraz kredytów zaciągniętych przez ukraińskie firmy w rosyjskich bankach.

W 2013 roku Rosja kupiła ukraińskie obligacje państwowe na sumę 3 mld dolarów emitowane na podstawie prawa angielskiego i notowane na giełdzie irlandzkiej. Prezydentem Ukrainy był wówczas Wiktor Janukowycz, odsunięty od władzy w lutym 2014 roku. Obecne władze Ukrainy uważają, że należność za te obligacje powinna być traktowana jako komercyjne papiery dłużne skarbu państwa.


Rosja traktuje dług jako pożyczkę udzieloną państwu przez państwo. Nie dołączyła się do porozumienia w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy, które władze w Kijowie zawarły z grupą największych wierzycieli prywatnych.

W grudniu zeszłego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy przychylił się do stanowiska Rosji i uznał, że zadłużenie to ma charakter publiczny, a nie komercyjny. Jednocześnie na początku grudnia MFW zmienił swe wewnętrzne przepisy dotyczące przyznawania kredytów. Wcześniej MFW nie miał prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane są za niewypłacalne wobec podmiotu publicznego.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (74)
Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
131
~Kosa 2016-02-17 (21:40) 14 godzin i 38 minut temu

I cóż z tego że został zaciągnięty za czasów Wiktora Janukowycza ?? Czy Polacy moga nie płacić długów zaciągnietych przez Tuska, Lewandowskiego, Rostkowskiego i resztę tej ferajny która sprzedała co mogła a chciała znacznie więcej !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
56
~Leser 2016-02-17 (21:03) 15 godzin i 15 minut temu

Gamoniu pod nickiem Senator, to nie forum dla tematu 500+!!!!!cymbale.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
48
~Ja Ja 2016-02-17 (23:34) 12 godzin i 44 minut temu

4 mld od Dudy im sie przyda. A moze dostana jeszcze wiecej? Tak zeby starczylo na sfinansowanie banderowcow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji