Strona główna serwisu
Rosja tnie finansowanie programu kosmicznego

Rosja tnie finansowanie programu kosmicznego

• Wydatki na rosyjski program kosmiczny zostaną ograniczone o 30 proc.
• Załogowa misja na Księżyc zostanie opóźniona co najmniej o 5 lat
• Roskosmos musi też zrezygnować z budowy rakiety wielokrotnego użytku
• Cięcia mają związek z kryzysem gospodarczym w Rosji
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zgodził się obciąć wydatki na rosyjski program kosmiczny o 30 proc. - informuje Reuters wskazując, że jest to element starań o zapanowanie nad wydatkami państwa w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego.

Aprobując plan przedstawiony w styczniu przez agencję Roskosmos, Miedwiediew polecił zredukowanie budżetu programu kosmicznego na lata 2016-2025 z 2 bilionów rubli (28,16 mld USD) do 1,4 biliona (19,71 mld USD).

- To jest wielki program; potrzebujemy takich dużych programów, nawet w sytuacjach, kiedy nie wszystko ma się dobrze w gospodarce - zacytowała premiera agencja TASS.


Reuters pisze, że program kosmiczny, zakorzeniony jeszcze w "wyścigu kosmicznym" z czasów zimnej wojny, jest w Rosji przedmiotem dumy. Jednak wraz z innymi kosztownymi projektami, takimi jak przygotowania do piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku, państwowe wsparcie dla Roskosmosu pada ofiarą recesji gospodarczej, podsycanej przez spadek cen ropy naftowej i zachodnie sankcje.

W związku z redukcją finansowania Roskosmos zgodził się opóźnić o pięć lat załogowy lot na Księżyc, co planowano na 2030 rok, a także zrezygnować z planów skonstruowania rakiety wielokrotnego użytku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (151)
Nie zgadzam się z opinią
119
Zgadzam się z opinią
223
(gość serwisu) 2016-03-17 (20:19) 15 godzin i 35 minut temu

Czknęło się polskie jabłuszko, kiełbaska, i baleronik ;-). No i wojaczki się zachciało, a to kosztuje oj kosztuje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
259
~Jan324 2016-03-17 (20:16) 15 godzin i 38 minut temu

Za to Polska nie tnie swojego programu kosmicznego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13