Strona główna serwisu
Rosja kupuje wpływy polityczne i gospodarcze w celu realizowania strategicznych interesów

Rosja kupuje wpływy polityczne i gospodarcze w celu realizowania strategicznych interesów

• Według zachodnich ośrodków analitycznych Rosja kupuje przychylność rządów lub partii bądź inwestuje w polityków
• Rosną obawy, że w Parlamencie Europejskim tworzy się zwarty blok prorosyjski
• Moskwa kupuje wpływy we Francji (w partii Jean-Marie Le Pen), finansuje eurosceptyczne partie w Wielkiej Brytanii i we Włoszech
• Rosja planuje zbudować europejską "konserwatywną międzynarodówkę"
• Rosja kupuje też wpływy na Węgrzech, w Bułgarii, Grecji i Serbii - twierdzi Stratfor
Władimir Putin Władimir Putin ()
"Wyobraźcie sobie nową frakcję polityczną w Parlamencie Europejskim, która ma 38 członków z ośmiu krajów europejskich. Jej członkowie w 93 proc. przypadków głosują, popierając stanowisko Kremla" - pisze wiceprezes waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Heather Conley w artykule "Europa Putina". Tekst ten stanowi część szerszego raportu CSIS zatytułowanego "Globalna Prognoza 2016", w którym wymieniane są światowej trendy, mogące okazać się źródłem zagrożeń.

"Rosną obawy, że w Strasburgu (Parlamencie Europejskim) tworzy się zwarty blok prorosyjski" - napisał w połowie lutego tygodnik "Economist" w tekście pod znamiennym tytułem "W kieszeni Kremla".

Zdaniem Conley Moskwa kupuje te wpływy; opinię tę podzielają prestiżowe think tanki i media. Rzecz w tym, że takie przepływy pieniędzy zazwyczaj trudno jest wytropić. Są zakamuflowane jako biznesowe inwestycje, wyjątkowo dogodne kredyty, transakcje złotem. Gotówki użyczają dziwne spółki zarejestrowane na Cyprze bądź bardzo zamożni Rosjanie.


Jedyną otwartą inwestycją tego typu było dofinansowywanie przez Rosjan francuskiego ultraprawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego (FN) i jego przewodniczącej Marine Le Pen.

Pod koniec 2014 roku francuski portal informacyjny Mediapart ujawnił, że FN otrzymał od Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego (First Czech Russian Bank) wsparcie finansowe rzędu 9,4 mln euro.

Wkrótce potem "New York Times" podał, że również "założyciel i honorowy prezes partii Jean-Marie Le Pen dostał - niezależnie od funduszy dla FN - 2,5 mld dol. od holdingu, którego właścicielem jest były agent KGB". Według "Guardiana" Marine Le Pen otrzymała też kolejne 2 mln euro "od tajemniczej firmy zarejestrowanej na Cyprze".


Dyrektor finansowy FN Wallerand de Saint-Just zapowiedział, że partia zapewne ponownie zwróci się do Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego w Moskwie po kolejne finansowanie. Jak podał "NYT", Saint-Just przyznał też, że w sprawie pożyczek mógł interweniować prezydent Władimir Putin.

Prokremlowska frakcja w PE, przed którą ostrzega CSIS i "Economist", to Europa Narodów i Wolności (ENF), której liderką jest właśnie Marine Le Pen, a jej partia - najsilniejszym ugrupowaniem.

Konserwatywny magazyn francuski "Causeur" napisał, że FN głośno artykułuje nie tylko własne poparcie dla Rosji, ale też postulaty zgodne z życzeniami Kremla, jak zniesienie sankcji nałożonych na Moskwę czy wręcz zerwanie przez Francję więzi z NATO na rzecz nowego sojuszu, do którego weszłaby też Rosja.

Pojawiają się i pogłoski o tym, że Rosja finansuje też eurosceptyczne partie w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, jednak na razie nie sposób tego udowodnić - napisał "Economist". Ale za tym, że "w kieszeni Kremla" znaleźli się tacy politycy, jak lider UKIP Nigel Farage, przemawia to, jak dalece popierają oni Rosję.

"Putin zawsze wierzył, że europejskich polityków, tak jak rosyjskich, da się kupić, jeśli wyda się właściwą sumę" - napisał "Guardian". Przypomniał również, że według portalu WikiLeaks były włoski premier Silvio Berlusconi "skorzystał osobiście i znacząco" na umowach energetycznych zawieranych między Italią a Rosją.


Brytyjski, bliski torysom think tank Centre for Policy Studies (CPS), tak jak CFR, ostrzega, że Putin buduje w Europie prorosyjską koalicję partii bardzo skrajnych, w większości ultraprawicowych i eurosceptycznych, ale nie stroni od takich sojuszników, jak greccy komuniści. Blok ten ma podminować struktury europejskie i ograniczać wpływy USA.

Będący przybudówką Kremla rosyjski think tank Centrum Komunikacji Strategicznej przygotował nawet raport pt. "Putin: nowy lider międzynarodowego konserwatyzmu". Centrum rekomenduje eksportowanie wpływów Kremla do UE pod takim właśnie szyldem. Zaleca też dofinansowanie niemieckiej eurosceptycznej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec) przy użyciu skomplikowanych transakcji złotem. Wiceprzewodniczący partii Alexander Gauland już ostrzega w swych wystąpieniach przed "dalszym osłabianiem Rosji".

Specjalizujący się w analizie partii ekstremalnych Anton Szechowcow pisze na swym blogu, że w ramach inicjatywy mającej zbudować pod auspicjami Rosji europejską "konserwatywną międzynarodówkę" Kreml zaprosił do współpracy 58 europejskich partii, ugrupowań bądź ruchów.

"Sunday Telegraph" podał w styczniu, że Kongres USA polecił dyrektorowi wywiadu USA Jamesowi Clapperowi sprawdzić kwestię potajemnego finansowania przez Rosję europejskich partii politycznych w ciągu ostatnich 10 lat. Śledztwo amerykańskiego wywiadu ma określić, czy rosyjskie służby specjalne finansują europejskie partie polityczne i organizacje charytatywne z zamiarem "podkopania politycznej spójności" - przekazał "ST".

Rosja przez ostatnią dekadę wykorzystywała finansowane przez rząd kredyty jako instrumenty subtelnej presji na inne kraje, nie tylko w Europie - podał amerykański ośrodek analityczny Stratfor. Pożyczek tych udziela grupa bankowa VTB, w której rosyjski rząd ma ponad 60 proc. udziałów, lub takie giganty jak Rosnieft, Gazprom czy Rosoboroneksport - pisze Stratfor.


"Bardzo często nie były to w żadnej mierze inwestycje (tych firm) tylko zachęty, mające na celu nakłonienie wybranych krajów do podejmowania decyzji dotyczących polityki zagranicznej, które byłyby zgodne z linią przyjętą przez Moskwę" - wyjaśnia amerykański ośrodek.

Agencje Bloomberga i Reutera, które przeanalizowały historię starań Budapesztu o sfinansowanie rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksie, przypominają, że opiewający na 10,8 mld dol. kredyt, jaki Moskwa obiecała przyznać na ten projekt, to suma równa jest mniej więcej jednej czwartej wpływów budżetowych Węgier.

O możliwość zainwestowania w siłownię w Paksie zabiegały takie giganty, jak GE, Areva czy Westinghouse. Ale rząd premiera Viktora Orbana nagle zrezygnował z przetargu, by przyjąć warunki Rosatomu. "Business Indsider" ocenił, że są one niezwykle hojne.

Stratfor podaje, że Rosja kupuje też wpływy Bułgarii, Grecji i Serbii. Są to np. obietnice kredytów dla firm energetycznych i budowlanych.

Zdaniem CSIS, jak i CPS należy bardzo wnikliwie analizować złożone powiązania między europejskimi ugrupowaniami politycznymi a "ich sponsorami wspieranymi przez rosyjski rząd" (CSIS), co zresztą powinno być zadaniem wywiadów (CPS).


Conley ostrzega, że 9 mln euro, które Rosja zainwestowała we wspieranie FN i Marine Le Pen to wierzchołek góry lodowej, jaką są inwestycje Kremla we wpływy polityczne w Europie. A zrozumienie skali zagrożenia, jakie stanowić może taka polityka Kremla ma dla USA i UE - jak pisze Conley - znaczenie fundamentalne.

Marta Fita-Czuchnowska
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (121)
Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
204
~trycykl 2016-03-02 (10:05) 19 godzin i 38 minut temu

To wszystko nic. Rosja swego czasu kupiła sobie nawet kanclerza Niemiec, tylko że to socjaldemokrata, więc o tym cisza. Prawda jest taka, że Rosja kupuje całe europejskie spektrum polityczne, a właściwie teraz tylko prawicę, bo lewica od dziesięcioleci już jest na jej żołdzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
106
~hm 2016-03-02 (11:57) 17 godzin i 46 minut temu

No to czekajcie bezczynnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
103
y3322 2016-03-02 (10:16) 19 godzin i 27 minut temu

Dlatego powinna zostac zbudowana sciezka szybkiego eliminowania zdradzieckich panstw z unii. Ale usuwanie powinno nastepowac z woli UNII a nie Niemiec !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
34
~Polak 2016-03-02 (15:38) 14 godzin i 5 minut temu

Putin ma ubaw śmieje się z tego europejskiego cyrku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
36
~zibas 2016-03-02 (13:06) 16 godzin i 37 minut temu

Co to za nowina? przeciętnie inteligentny człowiek przeciętnie interesujący się polityką dawno to zauważył -wielkie mi tam halo!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
37
~Ad 2016-03-02 (14:27) 15 godzin i 16 minut temu

Rosja nie kupuje polityków, tylko ich przekonuje o swojej racji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
~Polak 2016-03-02 (15:30) 14 godzin i 13 minut temu

Co tu sobie wyobrażać, byli kanclerze Niemiec dostają posady w gaspromie i ściślej mówiąc wysokie pensje bo trudno nazwać pracą nieróbstwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
26
~Patyczak 2016-03-02 (13:53) 15 godzin i 50 minut temu

Ale czasy... A wydawałoby się, że po II wojnie światowej wszystko się jakoś poukładało...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~SAM 2016-03-02 (18:31) 11 godzin i 12 minut temu

Organizacja Batorego w Polsce jest wspomagana finansowo przez SOROSA , a Petro wziął 15mln $ od niego tez na " obronę demokracji " ??? Nie musisz sie bać obcego , jak sami nasi biorą od nich kasę ... I jeszcze wrzeszcza o " Naszej Demokracji " ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
26
~rob 2016-03-02 (16:21) 13 godzin i 22 minut temu

Ciekawe skąd KOD ma kasę na organizowanie swoich demonstracji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
19
~Wasyl 2016-03-02 (16:29) 13 godzin i 14 minut temu

Putin ma rację. Przykładem kupionego polityka jest Schreder, który za duże pieniądze pobierane od Putina lobbuje na jego korzyść w Niemczech. Pieniądze widać nie śmierdzą. Putin doskonale wie, że każdego można kupić, potrzeba tylko dać mu odpowiednią dużą kwotę. Wasyl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
23
~wiki 2016-03-02 (15:45) 13 godzin i 58 minut temu

Rosja kupuje wpływy a jankesi zrzucają bomby. Jest różnica ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
20
~Mirek 2016-03-02 (16:55) 12 godzin i 48 minut temu

Brawo Panie Putin. Milo slyszec o polityku-zawodowcu. Reszta to szczyle. Moze drodzy rodacy trzeba wyciagnac jakies wnioski ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
16
~Zak 2016-03-02 (15:11) 14 godzin i 32 minut temu

15 komentarzy, 1500 nie puszczonych - propaganda

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~pit 2016-03-02 (19:28) 10 godzin i 15 minut temu

to bardzo dlugo potrzebowala żeby zajarzyć...zachód robi to już 50 lat...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
20
~Polak 2016-03-02 (15:26) 14 godzin i 17 minut temu

Bo ludzie widzą ,że taka poliytyka konfrontacji z Rosją nic nie daje.Amerykanie tez finansują swoich ludzi w innych krajach aby mieć tam swoje wpływy.Chciałbym mieć tyle kasy ile jankesi tylko włożyli w Polskę aby obalić tzw.komunę.Jakoś o tym nikt nie pisze ,że zachód finasuje różnej maści terrorystów na bliskim wschodzie ,Afryce i Azji. A tu jeśli ktoś głosuje za zmianą polityki w stosumnku do Rosji od razu wszyscy mówią ,że Putin go finansuje.czysta fantazja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
20
~marco 2016-03-02 (15:34) 14 godzin i 9 minut temu

Żałosna jest ta propaganda o charakterze antyrosyjskim i antynarodowym w stosunku do narodów cierpiących niedole przez działania syjonistów. Wszystkie katastrofy wywołane przez syjonistów w Europie i poza nią, syjonistyczna maszynka propagandowa próbuje przypisać Rosji. W ciągu ostatnich tygodni można się dowiedzieć, że to Rosja odpowiada za najazd nielegalnych imigrantów na Europę, choć jest to niezwykle absurdalne w obliczu wojny w Syrii wywołanej pięć lat temu przez terrorystów zbrojonych i inspirowanych przez Usrael, a także sojusznika tego państwa z NATO, czyli Turcję. Kolejnym aspektem tej kampanii dezinformacyjnej, jest kwestia europejskich partii politycznych sprzeciwiających się syjonistycznym działaniom na Bliskim Wschodzie, które z racji swojej działalności uderzającej w syjonistyczne interesy, są pomawiane o finansowanie z Rosji, choć w rzeczywistości jest to wierutna bzdura. Walka z opozycją narodową w krajach eurokołchozu w iście stalinowskim wydaniu, gdzie określenia "kapitalistyczni agenci" i "burżuje" zastąpiono "rosyjskimi agentami". W obliczu braku jakichkolwiek logicznych argumentów, aby przekonać ludzi do aprobowania inwazji na suwerenne kraje przez Usrael i jego pacynki, a także braku zgody Europejczyków na zalewanie ich krajów nielegalnymi imigrantami, syjoniści wykorzystują starą, sprawdzoną metodę oskarżania o finansowanie z zagranicy, choć sami siedzą na smyczy Usraela niszcząc państwa, którymi kierują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
12
~srakazm 2016-03-02 (15:29) 14 godzin i 14 minut temu

Jak to dobrze, ze nikt inny nie kupuje w Europie wplywow, uff! Widac golym okiem, ze politycy europejscy dzialaja w interesie Europejczykow i na pohybel tej paskudnej Rosji! Chwala Unii Europejskiej!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~mensa 2016-03-03 (06:18) 23 godzin i 25 minut temu

Moralnosc Kalego w wykonaniu pieskow USA...rzygac mi sie CCR na ta chora propagande

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
13
~wera 2016-03-02 (17:38) 12 godzin i 5 minut temu

WYNOCHA RUSKIE TROLLE Z FORUM WAS TEZ PUTIN KUPIL ZA RUBLE

odpowiedz

zgłoś do moderacji