Strona główna serwisu
Rosja ćwiczyła symulowany atak atomowy na Szwecję

Rosja ćwiczyła symulowany atak atomowy na Szwecję

• Raport sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga
• W ostatnich latach Rosja ćwiczy ataki symulowane na Szwecję
• W ciągu trzech ostatnich lat Rosja przeprowadziła ok. 18 dużych symulacji ofensywnych
Rosyjski Tu-22M3 w akcji Rosyjski Tu-22M3 w akcji ()
Rosja ćwiczyła symulowany atak atomowy na Szwecję. Potwierdza to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w swoim rocznym raporcie.

Czytaj także: Rosyjski atak jądrowy na Polskę? Ekspert dla WP.PL: niewyobrażalny scenariusz

Rosjanie ćwiczyli atak z użyciem broni atomowej w kwietniu 2013 roku, w pobliżu Gotlandii na Bałtyku. Hipotetycznymi celami były prawdopodobnie siedziba Instytutu Obrony Radiołączności na wyspie Lovön oraz baza lotnicza Hagshult w Smalandii.


Szwedzki dziennik "Expressen" informował, że dwa rosyjskie bombowce Tu-22M3, w kodzie NATO Backfire C, naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w okolicach Sztokholmu. Zanim szwedzka obrona przeciwlotnicza zdążyła zareagować, samoloty wróciły do Rosji.

Podstawowe środki rażenia w bombowcu TU-22M3 Backfire C to zestaw trzech pocisków powietrze-ziemia typu Raduga Ch-22, w kodzie NATO AS-4 Kitchen, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Zareagowała za to Dania, która wysłała swoje samoloty zwiadowcze z bazy NATO położonej na terytorium Litwy.


O tym, że rosyjska armia ćwiczyła symulowane ataki atomowe na cele w Szwecji pisała już wcześniej tamtejsza prasa. Teraz informacje te uzyskały oficjalne potwierdzenie ze strony NATO.

W raporcie napisano między innymi, że w ciągu trzech ostatnich lat Rosja przeprowadziła co najmniej 18 dużych symulacji ofensywnych. W niektóre z nich było zaangażowanych nawet sto tysięcy żołnierzy.

Podobne symulacje przeprowadzała Rosja w ubiegłych latach także na cele w Polsce. Rosyjskie scenariusze, w przeciwieństwie do doktryny NATO, zakładają użycie broni nuklearnej we wczesnej fazie potencjalnego kryzysu, tzw. uderzenie deeskalacyjne. Jednak należy pamiętać, że broń jądrowa to w głównej mierze broń polityczna, psychologiczna - ma przede wszystkim odstraszać. I właśnie taki sygnał wysyła Zachodowi Rosja - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Jacek Durkalec, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (93)
Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
173
~racz 2016-02-03 (09:42) 21 godzin i 43 minut temu

Taka juz jest natura każdej dyktatury. Musi miec wroga, bo inaczej zginie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
75
~W 2016-02-03 (10:32) 20 godzin i 53 minut temu

Jeśli jesteś słaby, udawaj silnego. Sun Tzu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
96
~xz 2016-02-03 (10:09) 21 godzin i 16 minut temu

.................................. ruskie trolle na forum

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
39
~polo 2016-02-03 (10:21) 21 godzin i 4 minuty temu

To możne co jakoś czas samoloty NATO powinny naruszyć przestrzeń powietrzną Rosji ćwicząc atak atomowy na Moskwę? Zobaczymy jak zareagują Rosjanie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
20
~ememe 2016-02-03 (10:46) 20 godzin i 39 minut temu

W razie konfliktu zbrojnego Rosja ma jedną przewagę - działa jako jeden twór podległy jednemu wodzowi, więc potrafiła by rozegrać działania wojskowe szybko i skutecznie. Wadą NATO jest powolne działanie ponieważ decyzję o podjęciu obrony i działań wojennych musi zaakceptować gro państw i urzędników, nie ma też ustalonej formy ani zakresu takiej pomocy napadniętemu państwu. Każdy daje tyle pomocy ile uzna za konieczne. Zanim państwa NATO doszły by do porozumienia kto i ile wojska przeznaczy na obronę to już mogło by być mocno pozamiatane. Nie mówiąc już o formie pomocy napadniętemu państwu - członek NATO może wysłać takiemu krajowi np racje żywnościowe zamiast sprzętu i realnej pomocy. W przypadku agresji Rosji na Polskę, taka Hiszpania czy Francja którą są odległe nie czuły by się zagrożone i miały by gdzieś nieść pomoc i niepotrzebnie poświęcać swoich żołnierzy dla sprawy Polski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
20
~Polo 2016-02-03 (14:01) 17 godzin i 24 minut temu

Szwedzka prasa nie napisała ile szwedek jest codziennie zgwalconych przez muzułmanów bo codziennie kłamią o rosyjskich nalotach !!! Hahahahahahahahahahaha !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
29
~Adam 2016-02-03 (10:33) 20 godzin i 52 minut temu

Dziwne. Próby ataku? A może obrona i rutynowe loty zwiadowcze w przestrzeni własnego kraju... Skoro zawrócili, rozumiem nie weszli w przesztrzeń obcego państwa, tylko rutynowo patrolują swoje granice. A pismaki sieją ferment...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
23
~m 2016-02-03 (10:33) 20 godzin i 52 minut temu

A USA i NATO cwiczylo i cwiczy w druga strone !!!!! i co za afera !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
17
~Słąwek 2016-02-03 (11:10) 20 godzin i 15 minut temu

A skąd oni to wiedza? A co wiedza Rosjanie jakie symulacje ćwiczy NATO?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
18
~picek 2016-02-03 (10:47) 20 godzin i 38 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
16
~tu 2016-02-03 (10:09) 21 godzin i 16 minut temu

ale pisza BAJKi , co jeszcze wymyśla ??????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~alex 2016-02-03 (22:03) 9 godzin i 22 minut temu

Przecież Szwecji wkrótce nie będzie. Ruski ćwiczą atak na szwedzki kalifat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
jan 9041 2016-02-03 (10:12) 21 godzin i 13 minut temu

Niech ćwiczą wszyscy aż doprowadzą do wybuchu wielkiej wojny i do zagłady świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
12
~oboj 2016-02-03 (18:46) 12 godzin i 39 minut temu

Zanim szwedzka obrona przeciwlotnicza zdążyła zareagować, samoloty wróciły do Rosji. ""To ja już wole turecka obronę.Tam wystarczyło 17 sek.i wrak na ziemi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
11
~gajowy 2016-02-03 (10:56) 20 godzin i 29 minut temu

po coby mieli to robić skoro Szwedzi sami się wykańczają przyjmujac azylantów

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
15
~bummmm 2016-02-03 (10:11) 21 godzin i 14 minut temu

biedna skandynawia--ale to nic wichury-wiatry są nieprzewidywalne i to co spuścili na skandynawie dmuchnie z dwojoną siłą na Moskwę--OK!????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
45
Zgadzam się z opinią
52
~ukr 2016-02-03 (07:53) 23 godzin i 32 minut temu

gdyby nademna 25 chlopa wywijalo kijami ja tez bym sie szykowal do samoobrony, ale jakos do tej pory rosja nie niukowala nikogo, kto inny to zrobil

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~ty, Zagłobo z olgino 2016-02-03 (11:37) 19 godzin i 48 minut temu

Wy oddajcie nasze obrazy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
~rex 2016-02-03 (10:23) 21 godzin i 2 minuty temu

no tak ale jak amerykańce i polacy ćwiczą swoje ataki to chyba na pingwiny złóż wypowiedzenie pismaku gdyż jesteś denny

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
10
~desant64 2016-02-03 (10:20) 21 godzin i 5 minut temu

Przecież to normalne, jak byłem w wojsku to ćwiczyliśmy "zajęcie" wyspy Bornholm !

odpowiedz