Strona główna serwisu
Niezwykłe odkrycie brytyjskich naukowców: w grobie Szekspira brakuje czaszki poety

Niezwykłe odkrycie brytyjskich naukowców: w grobie Szekspira brakuje czaszki poety

• Brytyjscy naukowcy dokonali wstrząsającego odkrycia
• W grobie Szekspira nie ma czaszki poety
• To odkrycie potwierdza plotki z XVIII w. o naruszeniu miejsca pochówku
Archeolodzy, którzy za pomocą specjalnego radaru zbadali grób Williama Szekspira w jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon, dokonali zaskakującego odkrycia: według nich wszystko wskazuje na to, że w grobie poety nie ma jego... czaszki.

Podczas skanowania grobu w kościele Świętej Trójcy natrafiono na "dziwne zakłócenia w szkielecie od strony głowy" oraz na ślady datowane na później niż pogrzeb Szekspira.

Zdaniem prowadzącego badania archeologa Kevina Collsa ze Stratrofdshire University potwierdzałoby to pogłoski, po raz pierwszy wzmiankowane w opowiadaniu z 1789 roku, a później odrzucane jako plotka, że w XVIII wieku złodzieje naruszyli miejsce pochówku literackiego geniusza i ukradli stamtąd jego czaszkę.


- Moim zdaniem jest bardzo, bardzo możliwe, że czaszka Szekspira wcale nie znajduje się w kościele Świętej Trójcy - powiedział Colls.

Z parafialnych ksiąg wynika, że 25 kwietnia 1616 roku, dwa dni po swojej śmierci, autor "Hamleta" został pochowany w tej świątyni w swym rodzinnym Stratford-upon-Avon, ok. 160 km na północny zachód od Londynu, w wieku 52 lat.

Zdaniem Collsa odkrycie jego zespołu "niewątpliwie będzie przyczynkiem do dyskusji i debat między uczonymi oraz da początek kontrowersyjnym teoriom". Jednak niektórzy znawcy życia i twórczości Szekspira są sceptyczni - dodaje agencja Associated Press.


Szef Instytutu Szekspira na Uniwersytecie Birmingham Michael Dobson twierdzi, że opowiadanie, w którym po raz pierwszy jest mowa o ukradzionej czaszce, to tylko literacka fikcja, a w XVIII wieku bynajmniej nie panowała moda na rabowanie grobów pisarzy.

Także pastor Patrick Taylor z kościoła Świętej Trójcy nie jest przekonany, że czaszka rzeczywiście została zabrana. Przypomniał, że nie planuje się otwarcia grobu, więc "będziemy musieli żyć z tą niepewnością".

Jak zauważa AP, pozostawienie grobu w spokoju to mądra decyzja, gdy spojrzy się na inskrypcję zdobiącą nagrobek Szekspira: "Przyjacielu, na miłość boską, zaprzestań wykopywania spoczywających tutaj prochów. Błogosławiony ten, który oszczędzi te kamienie, a przeklęty ten, który ruszy moje kości".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
34
~Lucyna 2016-03-24 (22:22) 20 godzin i 6 minut temu

Pewnie potrzebowali rekwizyt, by wystawić Hamleta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
13
~konkretny 2016-03-24 (22:47) 19 godzin i 41 minut temu

Chichot historii? Pewnie ktoś będzie odgrywał scenę: "to be or not to be"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
13
~o 2016-03-24 (21:28) 21 godzin temu

Poszukaj cie na Allegro.

odpowiedz

zgłoś do moderacji