Strona główna serwisu
Moskwa stawia zarzuty domniemanym zabójcom Borysa Niemcowa

Moskwa stawia zarzuty domniemanym zabójcom Borysa Niemcowa

• Zarzuty dla 5 osób w związku z zabójstwem Niemcowa
• Komitet Śledczy: chodzi o mężczyzn pochodzenia czeczeńskiego
Borys Niemcow Borys Niemcow ()
Rosyjskie media informują o zakończeniu podstawowej części śledztwa w sprawie śmierci Borysa Niemcowa. Rosyjski Komitet Śledczy postawił zarzuty 5 osobom związanym z zabójstwem opozycyjnego polityka.

W oficjalnym komunikacie Komitet Śledczy poinformował, że chodzi o mężczyzn pochodzenia czeczeńskiego: Zaura Dadajewa, Anzora i Szadida Gubaszowów, Temirlana Eskierchanowa i Hamzata Bachajewa. Są oni oskarżeni o dokonanie zabójstwa na zlecenie i nielegalne posiadanie broni.

Na tym jednak Komitet Śledczy nie zakończył dochodzenia. Oddzielne postępowanie będzie prowadzone przeciwko Rusłanowi Muchudinowi i zarazem w sprawie o ustalenie zleceniodawców zamachu na Borysa Niemcowa. Według rosyjskich opozycjonistów i obrońców praw człowieka, wszystkie ślady tej zbrodni prowadzą do Czeczenii.


Na krótko przed śmiercią Niemcowa, kamera wideo zarejestrowano jego ostrą wypowiedź, dotyczącą czeczeńskiego przywódcy. Opozycjonista domagał się dymisji Ramzana Kadyrowa.

Co najmniej trzech oskarżonych wywodzi się tamtejszej policji. Zostali zatrzymani i aresztowani w marcu 2015 roku. KŚ za główną wersję przyjął zabójstwo na zlecenie, a za zabójcę Niemcowa uznał Zaura Dadajewa, który najpierw przyznał się do winy, a potem odwołał zeznania tłumacząc, że złożył je, bo grożono mu śmiercią.

W połowie stycznia Anzor Gurbaszew przedstawił nową wersję wydarzeń. Oświadczył, że w wieczór zabójstwa Niemcowa zawiózł samochodem Szawanowa i Dadajewa do centrum Moskwy i że to Szawanow zastrzelił Niemcowa, nie mówiąc wcześniej towarzyszom o swoich planach. Adwokat rodziny Niemcowa oświadczył wówczas, że ta relacja nie wpłynie na tok śledztwa.


55-letni Borys Niemcow został zastrzelony wieczorem 27 lutego 2015 roku na moście nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (38)
Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
87
~lepiej wrócmy do Dallas - 2016-01-30 (12:13) 20 godzin temu

jak tam sprawa zabójstwa Kennedy'ego??? może już "wshechmogąca" demosracja Wszechświata znalazła RZECZESWISTEGO przestępce ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
81
~Demokracja klamstwa kreacja 2016-01-30 (12:12) 20 godzin i 1 minutę temu

Nie napinajcie sie tak na Rosje , u nas w Polsce w ciagu dwudziestu pieciu Lat wolnosci zginelo rowniez wiele osob w niewyjasnionych okolicznosciach a na cudownym Zachodzie od czasu do czasu tez samobojstwo w niewyjasnionych okolicznosciach sobie ludzie popelniaja ale zainteresowanych brak lepiej sie na Ruskich dowartosciowac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
54
~JA VOLĘ!!!!!!!!!!!!!! 2016-01-30 (11:09) 21 godzin i 4 minuty temu

CHOCIAŻBY I STU CZECZEŃCOM POSTAWILI ZARZUTY, TO I TAK WINNY JEST TYLKO ON, TAKIE SĄ TOKI MYŚLENIA ZACHODU......

odpowiedz

zgłoś do moderacji