Strona główna serwisu
Matwijenko: Rosja gotowa do dialogu z Polską, wybór należy do Warszawy

Matwijenko: Rosja gotowa do dialogu z Polską, wybór należy do Warszawy

• Rosja gotowa do dialogu z Polską - twierdzi szefowa wyższej izby parlamentu Rosji
• Wybór należy do Warszawy - pisze "Rossijskiej Gazecie" Matwijenko
• Politycy i media próbują pozbawić Polaków pamięci historycznej - ocenia
Szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko pisze w "Rossijskiej Gazecie", że Rosja jest gotowa do dialogu, ale wybór należy do Warszawy. Krytykuje ona zabiegi Polski o wzmocnienie obecności NATO. Ocenia, iż w Polsce umniejsza się rolę ZSRR w wyzwoleniu kraju.

Artykuł Matwijenko, szefowej wyższej izby parlamentu Rosji, rządowy dziennik opublikował we wtorek wraz z informacją, iż 22 stycznia w Moskwie odbędą się konsultacje polsko-rosyjskie. Szefowa Rady Federacji zastanawia się w swym artykule, "czy wznowiony zostanie, obok dyplomatycznego, dialog parlamentarny między Moskwą i Warszawą".

Matwijenko stwierdza, że obecnie osłabł impet w rozwoju kontaktów między parlamentami obu krajów. Kontakty dwustronne "znacznie ograniczyły się na wszystkich szczeblach". "Wpłynęło to fatalnie także i na współpracę Rady Federacji i polskiego Senatu" - zaznacza szefowa wyższej izby parlamentu.


Wyraża następnie ocenę, że "wbrew deklarowanemu przez Polskę przywiązaniu do wartości europejskich, w miejsce racjonalnego i spokojnego poszukiwania wyważonego rozwiązania wszystkich problemów, zarówno poszczególni politycy, jak i media w Polsce, próbują z jakąś gwałtownością pozbawić Polaków pamięci historycznej". Kontynuuje: "przypomnijcie sobie, w jakiej atmosferze w Polsce obchodzono 70-lecie jej wyzwolenia przez Armię Czerwoną spod okupacji hitlerowskiej i zakończenia II wojny światowej?"

"W przeważającej większości materiałów w polskich mediach i wypowiedzi polityków nie mówiono ani słowa lub tylko wspominano mimochodem o decydującej roli ZSRR w pokonaniu nazizmu i odnowieniu państwowości polskiej. Akcent zaś kładziono na tym, że jakoby nie było w ogóle żadnego wyzwolenia Polski, a po prostu jedna okupacja zastąpiła drugą. Naprawdę, 'jezuicka' logika!" - pisze Matwijenko.

W innym miejscu artykułu szefowa wyższej izby parlamentu stawia pytanie: "jak z racjonalnego punktu widzenia wyjaśnić aktywne i inicjujące działania strony polskiej dotyczące wzmocnienia zgrupowania wojsk NATO" na terytorium Polski, "a także przyspieszone przezbrojenie polskiej armii?"


"Takie kroki w rezultacie mogą doprowadzić do naruszenia ustalonej równowagi sił i do sztucznego zaostrzania sytuacji na naszych granicach zachodnich, zmuszając władze rosyjskie do podjęcia w odpowiedzi działań w celu wzmocnienia naszej granicy" - ocenia Matwijenko.

Szefowa Rady Federacji dodaje, iż "praktycznie regularne stały się przypadki demontowania czy bezczeszczenia w Polsce pomników żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej". Wzywa do "realizowania w pełni postanowień" umowy międzyrządowej z 1994 r. o miejscach pamięci. Zaznacza: "Nie żądamy wdzięczności, a jedynie liczymy na elementarną ludzką pamięć i strzeżenie prawdy historycznej tam, gdzie jest ona bezsporna". Matwijenko zauważa: "przecież i sami Polacy stanowczo protestują, kiedy ktoś próbuje podawać w wątpliwość pamięć o polskich żołnierzach, którzy zginęli w latach II wojny".

"Nasze podejście jest niezmienne. Strona rosyjska zawsze będzie gotowa do konstruktywnego dialogu na zasadach dobrosąsiedztwa, wzajemnego szacunku i uwzględniania wzajemnych interesów. Słowo i wybór należy do Warszawy" - konkluduje szefowa Rady Federacji. W zakończeniu artykułu zapewnia: "Tak jak wcześniej odnosimy się z wielką sympatią do narodu polskiego, uważamy Polskę za ważnego partnera Rosji, z którym łączy nas wspólna granica, ponadtysiącletnia wspólna historia i bliskość tradycji kultury".

Matwijenko w artykule przypomina, że pod egidą polskiego Senatu i Rady Federacji Rosji powstało Forum Regionów - mechanizm współpracy samorządów obu krajów. Odbyło się ono pięciokrotnie, na przemian w Rosji i Polsce.

W marcu 2014 roku ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odwołał Forum Regionów, które miało się odbyć w Gdańsku, tłumacząc te decyzję sytuacją polityczną związaną z agresją Rosji na Ukrainę.


Również w marcu 2014 roku szefowa Rady Federacji została objęta sankcjami UE i USA z powodu jej publicznego poparcia dla wysłania wojsk rosyjskich na Krym.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (214)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
249
~Ssss 2016-01-19 (12:36) 22 godzin i 25 minut temu

Można rozmawiać, trzeba rozmawiać ale należy pamiętać o tym, że jest to dziki niedźwiedź, który może rozszarpać mimo sympatycznego wyglądu. Z dystansem i ostrożnie proszę. Nie zapominajmy o tym, że ci chętni do rozmowy Rosjanie szpikują obwód kaliningradzki bronią ofensywną ( rakiety). Tak nie postępują miłujący pokój, bogobojni ludzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
182
~jakie wyzwolenie 2016-01-19 (12:27) 22 godzin i 34 minut temu

Wyzwolili to Amerykanie Francje i jakoś nie zapomnieli wrócić do domu. W Polsce zmienił się jeden okupant na drugiego,zabłądziły biedulki i 50 lat nie mogli do domu trafić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
151
~red 2016-01-19 (12:17) 22 godzin i 44 minut temu

buahahaha Niemcy z jednej , Ruscy z drugiej, każdy własna wersja historii, gdzie jest środek? W Polsce i jej historii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
100
~Kazimierz 2016-01-19 (12:26) 22 godzin i 35 minut temu

Myślę, że rozmowa może być trudna. Przypuszczam, że p.Matwijenko chodziła do rosyjskiej szkoły, w której "od smarkacza" uczono ją, że ZSRR wyzwolił Polskę. Nie jest w stanie zrozumieć, że to ZSRR (razem z Niemcami) wywołał II w.św. i dokonał kolejnego rozbioru Polski. "Pokłócił" się później z nimi i wygrał -przy okazji okupując resztę naszego kraju przez prawie pół wieku. W latach 1939-1945 zabił przy tym bardzo wielu polskich obywateli -nie tylko w Katyniu i koło Wilna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
97
piter204k 2016-01-19 (12:26) 22 godzin i 35 minut temu

NO COZ ! POLSKA DOSKONALE PAMIETA I POLITYCY I MEDIA ABSOLUTNIE POMNIEJSZAJA PAMIECI ZOLNIERZY RADZIECKICH W WALCE Z NAZISTOWSKIMI NIEMCAMI. PROBLEM JEST TYLKO TAKI , ZE ROSJA NIE TRAKTUJE POLSKI JAKO PARTNERA A TRAKTUJE JAK PAROBKA . POLSKA CZEKA NA ODTAJNIENIE I PRZEKAZANIA DOKEMNTACJI NKWD , KTORZY BESTIALSKO MORDOWALI POLAKOW I GRZEBALI W MIEJSCA NIE DO DZISIAJ ZNANYCH POLAKOM. WIEC TO ROSJA ZAWSZE BYLA PROBLEMEM W KOMUNIKOWANIU SIE Z POLAKAMI . POLACY NIE SA ROSYJSKA REPUBLIKA I NIGDY NIE ZOSTANA . A CO DO ZBROJENIA SIE POLSKI TO MAMY TAKIE SAMO PRAWO SIE ZBROIC JAK ZBROI SIE ROSJA . POLACY NIE NAPADAJA NA SAIADOW I NIE WYSYLAJA ZIELONYCH LUDZIKOW NA OBCE TERYTORIA . TO ROSJA ROBI CIAGLE KLAMLIWOSCI PRZED CALYM SWIATEM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
52
~xxxx 2016-01-19 (12:20) 22 godzin i 41 minut temu

nie umniejsza się, w TV ciągle powtarzają czterech pancernych i od najmłodszego każdy Polak wie, że wyzwalaliśmy Polskę razem z Rosjanami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
70
~swojak 2016-01-19 (12:23) 22 godzin i 38 minut temu

nikt nie kazał sowieckiej Rosji wchodzic na terytorium Polski mogli pozostac w swoich granicach sami weszli i zostali zabijając tysiące Polaków czekając na wykrwawienie się powstania warszawskiego niech teraz nie płaczą i żyją sobie w takim kraju na jaki zasługują i z takim wodzem jakiego tolerują

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
57
~Marcin 2016-01-19 (11:50) 23 godzin i 11 minut temu

Jezuici to wykształceni ludzie, skoro jezuicką logiką jest że okupacja radziecka zastąpiła niemiecką to ja się z tym zgadzam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
46
~danton 2016-01-19 (15:52) 19 godzin i 9 minut temu

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.My Polacy widzimy to zupełnie inaczej.A Katyń,a zabory,zsyłki na Sybir,porywanie Polaków do ZSRR,potajemne morderstwa-to tylko niektóre Wasze winy.Nikt nie neguje pokonania faszystów przez Armię Czerwoną.Nikt nie neguje wyzwolenia Polski spod niemieckiej okupacji-i tu stop.Gdybyście wyzwolili i poszli do siebie,to Polska dzisiaj by była zupełnie innym krajem.I wcale nie wykluczone,że byśmy się z Wami zaprzyjaźnili i zostali Waszym sojusznikiem.Ale na zasadach dobrowolności i poszanowaniu wzajemnym.Tylko Wy nas do tego zmusiliście.Nie dziwcie się więc,że dzisiaj nie darzymy Was sympatią.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
43
~Przeciwnik idiotów 2016-01-19 (12:23) 22 godzin i 38 minut temu

Warszawa już ruch wykonała. Podpisała kontrakt na dostawy ropy za 42 dol za baryłkę, przy obecnych cenach 30 dol za baryłkę... W nagrodę mamy dostać...wrak samolotu prezydenckiego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
38
~lol 2016-01-19 (12:46) 22 godzin i 15 minut temu

zrobic tak jak Orban, dogadac sie, zeby gaz byl tanszy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
34
~strateg 2016-01-19 (17:21) 17 godzin i 40 minut temu

Panią Matwijenko nasi politycy powinni pouczyć jak wygląda proces gdy ktoś kogoś wyzwala.Rosja wcale nie miała zamiaru wyzwalać Polski.Pokonali Niemców przy pomocy popierających ich Polaków po to by przez ponad 50 lat rządzić w Polsce,poprzez swoich namaszczonych sekretarzy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
55
Zgadzam się z opinią
82
ski 54 2016-01-19 (11:47) 23 godzin i 14 minut temu

My som tera amerykany na dodatek demokratyczne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
29
~ziomek 2016-01-19 (15:35) 19 godzin i 26 minut temu

"wybór należy do Warszawy" moze Rosja najpierw musi wyleczyc sie ze swojego kompleksu wyzszosci i wtedy moze beda dialogi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
24
~whirlpool0pl 2016-01-19 (13:06) 21 godzin i 55 minut temu

Podać rękę na zgodę i nic poza tym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
21
~Pawel 2016-01-19 (12:40) 22 godzin i 21 minut temu

Myślę,że zawsze należy rozmawiać.Ale jakie to mają być rozmowy,czego dotyczące. W każdej takiej sytuacji każda ze stron ciągnie swoją stronę aby uczknąć coś dla siebie .Problemem będzie zawsze niechęć do współpracy w rozwiązaniu spraw typu samolot (Smoleńsk),Katyń,pewne historyczne sprawy nieuregulowane do tej pory.Co nam może Rosja zagwarantować.Ropę po niższej cenie,wzmocnienie granic po stronie Rosji,ograniczenie importu,zawsze coś jest pod górkę ,że nie zgodne z ich prawem normami,aby tylko na przekór dla Polski i Polaków. Jak jakaś trwoga to do Pan Boga?.Skoro sami Rosjanie chcą dyskusji to mają w tym swój cel,czy plan na dalsze lata,małymi kroczkami ale do przodu.przodu. Teraz jakiś malutki kroczek w interesach Federacji,potem drugi a w następnym wyjdzie cel do czego dążą.Dlatego należy uważać w co się gra a gracz nie byle jaki. wystarczy westchnień.Rozmawiać oczywiście należy,aby nie robić sobie wroga przy granicy.Z sąsiadem żyć trzeba w zgodzie jeżeli on chce tak z nami. Pozdrawiam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
40
~rekonesans 2016-01-19 (12:26) 22 godzin i 35 minut temu

Swój rozpozna swego ,pierwsze umizgi do niego- czytaj pisu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~Oj Rosjanie, chłodno i głodno u was... 2016-01-20 (13:55) 21 godzin i 6 minut temu

...i z dnia na dzień, z godziny na godzinę gorzej! Jaka jest dolna granica, na której mogą zatrzymać się spadki cen ropy i kursu rosyjskiej waluty? Na razie jej nie widać, zaś Bank of America Merrill Lynch zapowiada, że w tym roku wartość rubla może obniżyć się prawie 3-krotnie! O godzinie 10:00 w środę cena ropy Brent spadła do 27,85 USD za baryłkę, a kurs rosyjskiej waluty do poziomu prawie 81 rubli za dolara (ok. 13:00). Tym samym rubel przebił swój najniższy poziom, na którym przebywał wcześniej tylko przez kilka godzin - w grudniu 2014 r. w wyniku nagłego wybuchu paniki na rosyjskim rynku. Na co czeka rosyjski naród?!! ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~Kacapy, oto wasze zmartwienie... 2016-01-19 (20:35) 14 godzin i 26 minut temu

...na światowych giełdach cena ropy Brent znowu spadła w poniedziałek ( 18.01.2016) po południu o kolejne ponad 2 proc. do poziomu 28,5 USD za baryłkę. W ślad za tym kurs rosyjskiego rubla wobec dolara spadał po południu również o kolejne 2 proc. Czyżby miała się spełnić ubiegłotygodniowa prognoza zapowiadająca dla Rosji "czarny poniedziałek" po tym jak do gry na naftowym rynku wrócił Iran? Nie mogę pojąć, że żywotne interesy Rosjan zostawiacie na pastwę losu, a zajmujecie się ubiegłowiecznymi sprawami jakiś niby bohaterów, dziwnego nieistniejącego już państwa ZSRR :) ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~danton 2016-01-19 (16:03) 18 godzin i 58 minut temu

Ta Matwijenko to ma typową rosyjską urodę,ale jest bardzo ładna.Szkoda tylko,że propaganda rosyjska wyprała jej mózg.Radzę poczytać trochę zachodnich książek historycznych i może wtedy pojawi się obiektywizm.

odpowiedz

zgłoś do moderacji