Strona główna serwisu
Lech Wałęsa nie pojawi się na wiecu KOD w Gdańsku: będę tam sercem, ale nie ciałem. O dokumentach IPN powiedział, że "nieźle je podrobili"

Lech Wałęsa nie pojawi się na wiecu KOD w Gdańsku: będę tam sercem, ale nie ciałem. O dokumentach IPN powiedział, że "nieźle je podrobili"

• Mimo wcześniejszych zapowiedzi Lech Wałęsa nie pojawi się na wiecu w Gdańsku
• - Będę tam sercem, ale nie ciałem - powiedział były prezydent
• Z tego, co patrzę na te papierki, to nieźle je podrobili - powiedział o dokumentach IPN
• Dodał, że w teczkach "są nazwiska, których w życiu nie widział"
• W Gdańsku o godz. 14 ruszyła manifestacja KOD w obronie byłego prezydenta
Masz pytanie do Lecha Wałęsy? Zadaj je! Jutro o godz. 9 program #dziejesienazywo z byłym prezydentem

Lech Wałęsa zapowiedział, że nie będzie obecny na wiecu poparcia dla niego, organizowanym w Gdańsku przez pomorski Komitet Obrony Demokracji. - To jeszcze nie czas na Wałęsę - powiedział, dodając, że "jeszcze będzie gorzej". - Będę tam sercem, ale nie ciałem. Mam po prostu inną robotę - dodał.

Dodał, że jeszcze nie widział akt TW "Bolka", a zna je tylko z tego, co jest w internecie. - Myślałem, że mi to grzecznościowo przyślą - powiedział o dokumentach z IPN. - Boją się, że ja to wszystko wykażę - dodał.


- Z tego, co patrzę na te papierki, to nieźle je podrobili - mówi Wałęsa o zawartości udostępnionych przez IPN teczek. Były lider "Solidarności" jest przekonany, że "to wszystko jest sfałszowane" przez tajne służby PRL, m.in. na podstawie tego, co "wpadało na rewizji".

Podkreślił, że w udostępnionych przez Instytut teczkach "są nazwiska, których w życiu nie widziałem". - Są te trzy dokumenty, które były wcześniej uznane za sfałszowane, a jestem przekonany, że to wszystko jest sfałszowane - oświadczył. Dodał, że prawdopodobnie posłużono się "materiałami, które na rewizji wpadały".

- Z tego, co patrzę na te papierki, to nieźle je podrobili - mówi Lech Wałęsa o zawartości udostępnionych przez IPN teczek TW "Bolka". B. lider "Solidarności" jest przekonany, że "to wszystko jest sfałszowane" przez tajne służby PRL, m.in. na podstawie tego, co "wpadało na rewizji".


Indagowany, czy wystąpi o wznowienie swego procesu lustracyjnego, Wałęsa powiedział: "Jak będzie taka potrzeba, to tak, Nie wiem, ja jeszcze nie wiem, za szybko na takie decyzje".

Odnosząc się do sobotniej manifestacji KOD w Warszawie, której jednym z celów było wyrażenie poparcia dla Wałęsy, powiedział, że "cieszy się, że ludzie pamiętają o mnie, że jednak trochę mi wierzą, a nie wierzą w Kiszczaka i w bezpiekę; to mnie cieszy".

Wałęsa piątek wrócił do kraju po dłuższym pobycie za granicą.

Zgodnie z ustawą o IPN, Instytut wysłał Wałęsie oficjalne powiadomienie o możliwości zapoznania się z nową dokumentacją o nim, znalezioną w domu Czesława Kiszczaka, ostatniego szefa komunistycznego MSW. Według ustawy o IPN, każdy ma prawo do wniesienia do dokumentów IPN na swój temat własnych uzupełnień, sprostowań, uaktualnień, wyjaśnień oraz dokumentów. "Dane już zawarte w dokumentach nie ulegają zmianie" - stanowi ustawa.

Wałęsa nie ma zaś prawa zastrzec dostępu do dokumentów udostępnianych obecnie przez IPN, bo przysługuje to tylko osobom, które nie współpracowały ze służbami PRL - mówił Rafał Leśkiewicz, szef archiwów IPN.


W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL. Wałęsę lustrował sąd z urzędu jako kandydata w wyborach prezydenckich.

IPN nie może wnieść o wznowienie tego postępowania w związku z ujawnieniem nowych dokumentów. Ustawa lustracyjna przewiduje bowiem, że po 10 latach od wyroku nie można wznowić postępowania lustracyjnego na niekorzyść osoby lustrowanej. O wznowienie postępowania może zaś wnieść sam Wałęsa. Według IPN wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r. "nie ogranicza swobody badań naukowych ani swobody wypowiedzi. Tym bardziej, że od jego wydania znane są nowe dokumenty, które nie były przedmiotem badań sądu w postępowaniu lustracyjnym".

Według wydanej w 2008 r. przez IPN książki pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa ówczesnych historyków Instytutu Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, nie wiadomo, na jakiej podstawie sąd w 2000 r. wysnuł wnioski, że autentyczna teczka "Bolka" nigdy nie istniała, a Macierewicz w 1992 r. dysponował aktami sfałszowanymi przez SB.

Sąd replikował wtedy, że wniosek, iż Macierewicz dysponował w 1992 r. aktami sfałszowanymi przez SB, sąd wysnuł na podstawie opinii grafologicznej z listopada 1990 r. stwierdzającej, że własnoręczne "doniesienie" z dnia 12 stycznia 1971 r. i dwa pokwitowania odbioru pieniędzy z lutego 1971 r. i czerwca 1974 r. nie zostały sporządzone przez Wałęsę.

IPN udostępnił teczkę personalną i teczkę pracy TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego". Według opinii eksperta archiwisty z IPN dokumenty "Bolka" są autentyczne.


"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia" - zapewniał Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji. Ostatnio podał, że esbecy musieli wykazywać, że współpracuje i pisali za niego donosy, by brać na jego konto pieniądze.

IPN wszczął śledztwo ws. przestępstwa poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej w dokumentach TW "Bolka". W ramach śledztwa dokumenty z akt będą poddane ekspertyzom, w tym badaniom pisma ręcznego.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2029)
Nie zgadzam się z opinią
2062
Zgadzam się z opinią
7242
~jan 2016-02-28 (11:51) 12 godzin i 43 minut temu

Pisoskie Kundelki w akcji. Nikt tyle nie zepsuł w ciągu 100-dni co pis. Chciał kupić za nędzne srebrniki i to tylko dla części dzieci za rozwalenie T.K. TVP. i inwigilacje to są prawdziwe osiągnięcia tego rządu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 59

Nie zgadzam się z opinią
381
Zgadzam się z opinią
3559
~leśK 2016-02-28 (14:04) 10 godzin i 30 minut temu

Po raz kolejny zajmujemy się Wałęsą a Kaczyński ? polak inaczej; katolik inaczej; ojciec inaczej RAZ powiedział, że jego LOJALKA został sfałszowana w 1990 roku i cio?? rządzi marionetkami jak duda, szydło czy bielan i suski- o błaszczaku czy brudzińskim szkoda klikać mo można się ubrudzić !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
366
Zgadzam się z opinią
3533
~STOP KACZYZMOWI 2016-02-28 (11:24) 13 godzin i 10 minut temu

Mohery na te manifestacje ludzie z własnej woli przychodzą nie z nakazu księdza z ambony nie bo tak ktoś im tak napisał palacie nienawiścią jak wasz nadprezes rozumiem że tesknicie za powrotem czerwonych książeczek z napisem PZPR i dla tego niszczycie to co my wywalczylismy w latach 80 tych PREZYDENCIE Z KOMUNISTYCZNYMI LAPAMI OD WALESY gdzie był wasz nadprezes jak my na ulicach krew przelewalismy a teraz obraża nas nazywając gorszym sportem to na naszych plecach ta karykatura dopisała się do władzy a dziś jakim prawem śmie opłukać tych co walczyli o Polskę STOP DLA KACZYZMU W POLSCE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
221
Zgadzam się z opinią
2750
~REALISTA 2016-02-28 (11:33) 13 godzin i 1 minutę temu

ZARA ZARA...TO TERAZ DLA KACZOROW KISZCZAK TO BOHATER!!!!!JAKOS NIE WIDZIALEM BY WALESA GUMOWA PALA PRAL ROBOTNIKOW...CZOLGIEM WJEZDZAL DO KOPALNI ....I UCZYL POPIELUSZKI PLYWAC!!!!NIE MA NIC GORSZEGO JAK SRAJACA KACZKA W SWOJE GNIAZDO!!!!!PLOTUCHY OGARNIJCIE SIE I POPATRZCIE JAK DZIALALO SB I JAK NISZCZYLO NORMALNYCH OBYWATELI,ZOLNIERZY AK,.......STALINOWSKIE METODY!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
2410
~trol 2016-02-28 (22:42) 1 godzinę i 52 minut temu

Ciekawe dla kogo pracuje Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk może dla SB?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
200
Zgadzam się z opinią
2441
~ula 2016-02-28 (11:32) 13 godzin i 2 minuty temu

Niech żyje I sekretarz Jarosław Słońce Północy!!! Niech żyje drugi sekretarz Dudaszenko!!!! Niech żyje trzeci sekretarz Kukpiśnięty!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
256
Zgadzam się z opinią
2419
~Haron 2016-02-28 (13:41) 10 godzin i 53 minut temu

Z jednej strony wielka postać którą zna cały świat - z drugiej miernota łamiąca konstytucję z opuchniętą twarzą, drobny cwaniaczek który oszukiwał Polaków na swoich poselskich uczelnianych wyjazdach. Nie chcę wymieniać więcej jego "osiągnięć". Wstyd mi że Polska ma kogoś tak miernego jak Duda za prezydenta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
192
Zgadzam się z opinią
2349
~A teczka j.k. 2016-02-28 (13:11) 11 godzin i 23 minut temu

Gdzie teczka agenta Jarosława Kaczynskiego ? Już zniszczył ? A może były prezydent Lech Kaczynski też był agentem ? A to możliwe !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
212
Zgadzam się z opinią
2366
~Jerzy 2016-02-28 (12:31) 12 godzin i 3 minuty temu

Polaku, miej sie na bacznosci, uwazaj na pisowca. On moze czaic sie wszedzie. To osobnik wyjatkowo podstepny, intrygant, insynuator, oszczerca i klamca. Bedzie chcial Cie zaskoczyc zarzucajac Ci brak patriotyzmu i to, ze nie jestes prawdziwym Polakiem. Pamietaj, ze wsrod najbardziej znanych targowiczan, w tym wielu biskupow, wszyscy kreowali sie na wielkich Polakow i patriotow dzialajacych w imieniu Polski i Polakow zas w rzeczywistosci od poczatku w imie wlasnych korzysci i interesow kolaborowali z najwiekszymi wrogami Polski, ktorzy dokonali jej rozbiorow. Ci targowiczanie oczerniali i zarzucali brak polskosci i patriotyzmu prawdziwym obroncom Polski i jej interesow narodowych. To targowiczanie-biskupi nakazywali wiernym modly w kosciolach za caryce i wielka Rosje juz po rozbiorach. Pamietaj o tym Rodaku, badz czujny, mysl samodzielnie, nie ufaj falszywym oraz zlotustym prorokom i zbawcom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
298
Zgadzam się z opinią
2442
~kama 2016-02-28 (11:03) 13 godzin i 31 minut temu

Polacy lekceważą PiS, a potem, jak zmienią ordynację wyborczą i konstytucję to będzie za późno!!! Już przejęli media, za chwilę sądy i prokuratury!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
194
Zgadzam się z opinią
2325
~Rys 2016-02-28 (13:09) 11 godzin i 25 minut temu

Wałęsa to bohater polski a Kaczyński to zakompleksiony nieudacznika gadzie jest teczka Jarka jak ludzie stali w kolejkach on wpływał w dobrobycie czym się zajmował jego ojciec czemu ten temat nie istnieje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
251
Zgadzam się z opinią
2351
~Warszawianka 2016-02-28 (12:06) 12 godzin i 28 minut temu

PiS-owcy Hejterzy na forum. Wstyd. Hańba, ŻENADA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
171
Zgadzam się z opinią
2229
~pik 2016-02-28 (11:23) 13 godzin i 11 minut temu

pisiaki szczekają a karawana jedzie dalej.Po co się tak napinacie piski(tzn.za ile).Każdy ma prawo do myślenia i wasze szczekanie tutaj tego nie zmieni.Nie chcesz to nie idż nikt Cię nie zmusza,ale też nikogo to nie interesuje co masz do powiedzenia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
193
Zgadzam się z opinią
2247
~Jarek 2016-02-28 (11:24) 13 godzin i 10 minut temu

Trwa pisowskie pajacowanie budowanie państwa wyznaniowego , fanatycznego kosztem myślących ludzi!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
161
Zgadzam się z opinią
2215
~DERAtyzator 2016-02-28 (11:16) 13 godzin i 18 minut temu

PIS-głupy szaleją jak pchły na kaczej kotce posypane azotoxem !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
211
Zgadzam się z opinią
2263
~Olo 2016-02-28 (11:45) 12 godzin i 49 minut temu

W miastsch całej Polski powinny się odbyć takie protesty.Propaganda pisowska Kaczyńskiego ,niszczy zaslugi Wałęsy , które przewyższają jego potknięcia młodości. A ci co nazywają go kapusiem to z pewnością lizusy pisowskie bez honoru

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
111
Zgadzam się z opinią
1820
~Bea 2016-02-28 (12:23) 12 godzin i 11 minut temu

Jestem rozczarowana obecną władzą a już próba zniszczenia dobrego imienia Pana Prezydenta Wałęsy to już szczyt wszystkiego najgorszego.Możliwe,że za czasów komuny był naciskany,możliwe też ,ze miał chwile słabości,ale w tamtych czasach nie było promyka nadziei. Jesteśmy wdzięczni Panu Wałęsie za wszystko i jest naszą dumą .Nie można pozwolić by zniszczono nasze Polskie Dobro Narodowe.Panie Prezydencie jesteśmy z Tobą Nie daj się

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
1714
~Haron 2016-02-28 (13:37) 10 godzin i 57 minut temu

Zawartość szafy Kiszczaka uruchomiła medialny i polityczny sabat. TVPiS zmieniło ramówkę, by ostatecznie upokorzyć Lecha Wałęsę, a mit przywódcy "Solidarności" przebić osinowym kołkiem. Wstający godnie z kolan minister Witold Waszczykowski spieszy informować cały świat, że "Wałęsa mógł być marionetką sterowaną i że niektóre decyzje podejmowane wtedy ciągle rzutują na współczesność". Tak się przeprowadza "redystrybucję godności". Prezydent Andrzej Duda z dziką satysfakcją mówi, "że to właśnie jest III RP". Ludzie, którzy tak chętnie odzierają z godności innych i podają w wątpliwość ich zasługi, powinni zadać sobie pytania, gdzie sami wtedy byli i co robili. Gdy w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu strzelano do robotników, Lech Wałęsa był członkiem komitetu strajkowego, a Andrzeja Dudy nie było jeszcze na świecie. Gdy w grudniu 1979 r. Wałęsa przemawiał pod II bramą Stoczni, mówiąc, że "za rok każdy z nas przyniesie kamień i zbudujemy pomnik poległych stoczniowców", siedmioletni Duda zaczynał naukę liter. W 1983 r., gdy Wałęsa otrzymał pokojowego Nobla, Duda myślał o wstąpieniu do harcerstwa. W 1989 r., gdy Wałęsa w Kongresie USA wymawiał pośród owacji słynne: "My, Naród", Duda do matury miał jeszcze półtora roku. Z całym szacunkiem dla prezydenta, ale samo zestawienie nazwisk "Duda" i "Wałęsa" zwalnia z komentarza. Czy przy takich dysproporcjach trzeba się tą sprawą w ogóle zajmować? Niestety, tak, bo Andrzej Duda jest głową naszego państwa. Jak dotąd położył ogromne zasługi w dewastacji polskiej demokracji. Swą służalczością wobec swego szefa - prezesa Polski - rujnuje prestiż urzędu. Teraz Duda próbuje obalić symbol "S" i ustanowić nową hierarchię autorytetów. Nie pierwszy raz pogardliwie mówi o III RP, której mieni się niezłomnym prezydentem. Pragnie być uosobieniem powagi i majestatu Rzeczypospolitej, ale pozostaje uosobieniem Andrzeja Dudy. Lech Wałęsa, gdy był głową państwa, mawiał: "Takiego macie prezydenta, jakiegoście sobie wybrali". Może choć temu powiedzonku Wałęsy Duda nie zaprzeczy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
62
Zgadzam się z opinią
1676
~Haron 2016-02-28 (13:42) 10 godzin i 52 minut temu

Jeszcze trochę i PiS wyciągnie listę płac z kamieniołomu pod Krakowem i sponiewiera Karola Wojtyle twierdząc, że brał pieniądze od hitlerowców. A potem już tylko krok do uznania Lecha Kaczyńskiego za mesjasza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
59
Zgadzam się z opinią
1653
~MH 2016-02-28 (13:00) 11 godzin i 34 minut temu

Najgorsze co Polskę spotkało to Kaczyński i PIS!

odpowiedz