Strona główna serwisu
Kreml: Władimir Putin i Baszar el-​Asad rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Syrii

Kreml: Władimir Putin i Baszar el-​Asad rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Syrii

• Prezydenci Rosji i Syrii omówili telefonicznie kwestie syryjskiego konfliktu
• Według służb prasowych Kremla, Asad jest skłonny do "uregulowania" sprawy
• Kreml: Asad potwierdził gotowość, by wesprzeć ustanowienie rozejmu w Syrii
Władimir Putin Władimir Putin ()
"Przedyskutowane zostały różne aspekty kryzysu syryjskiego w świetle zadań dotyczących realizacji oświadczenia Rosji i USA (...) o przerwaniu działań zbrojnych w Syrii od 27 lutego 2016 roku" - poinformowały służby prasowe Kremla.

Asad ocenił propozycje zawarte w amerykańsko-rosyjskim komunikacie "jako ważny krok w kierunku uregulowania politycznego". W szczególności prezydent "potwierdził gotowość pomocy rządu syryjskiego w ustanowieniu rozejmu" - głosi komunikat prasowy.

Putin i Asad potwierdzili również wagę "dalszej bezkompromisowej walki z Państwem Islamskim (IS), Frontem al-Nusra i innymi grupami terrorystycznymi, które znajdują się na liście Rady Bezpieczeństwa ONZ" - podały służby prasowe.


Zgodnie z ogłoszonymi w poniedziałek we wspólnym komunikacie amerykańsko-rosyjskimi ustaleniami rząd syryjski i sprzymierzone z nim siły oraz zbrojne grupy opozycyjne w Syrii zaprzestaną wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni, w tym pocisków rakietowych, moździerzowych czy przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ustalenia te mają wejść w życie od soboty.

Waszyngton i Moskwa uzgodniły przy tym, że przerwanie walk nie obejmuje operacji przeciwko IS i Frontowi al-Nusra.

Reżim w Damaszku we wtorek ogłosił, że zgadza się na wstrzymanie operacji zbrojnych. Zapowiedział zarazem, że będzie uzgadniać z Rosjanami, które grupy i obszary będą objęte wstrzymaniem tych działań.


USA i Rosja są współprzewodniczącymi w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, zrzeszającej 17 krajów.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (26)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
7
~INFO 2016-02-24 (16:21) 17 godzin i 32 minut temu

OLGINO JUŻ TU PIEJE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
14
~no nie 2016-02-24 (16:21) 17 godzin i 32 minut temu

Spotkało się dwóch demokratów ha ha ha.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
6
~Polak 2016-02-24 (20:16) 13 godzin i 37 minut temu

Putin planował podbicie Kijowa. W lutym 2014 r. ponad 200 rosyjskich wozów bojowych i 50 czołgów było przygotowanych do ataku na stolicę Ukrainy. Czekano tylko na rozkaz z Moskwy - wynika z treści stenogramów wojskowych opublikowanych w poniedziałek przez ukraiński parlamentarny komitet ds. bezpieczeństwa i obrony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji