Strona główna serwisu
Jarosław Kaczyński: przez 26 lat manipulowano Polakami

Jarosław Kaczyński: przez 26 lat manipulowano Polakami

• Wykład Jarosława Kaczyńskiego o manipulacji
• Prezes PiS tłumaczył w Toruniu czym jest "wojna polsko-polska"
• Były premier twierdzi, że przez ostatnie 26 lat manipulowano Polakami
• Działały dwa ośrodki manipulacji: "komunistyczny" i "dysydencki"
Co to jest wojna polsko-polska? To jest starcie o postkomunizm, albo o uchylenie tego wszystkiego, co postkomunizm tworzy - wyjaśnił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wykładu, który wygłosił na sympozjum "Oblicza manipulacji", organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Prezes PiS tłumaczył studentom, że w Polsce przez ostatnie 26 lat działają dwa ośrodki manipulacji - "komunistyczny" i "dysydencki". Jak zdefiniował ten drugi?

- To ośrodek złożony z ludzi, którzy byli w opozycji, ale przedtem mieli jakiś związek z komunizmem. Którzy w drugiej połowie lat 70. i 80. działali w opozycji, ale którzy przeżyli traumę pierwszego kongresu Solidarności. Trauma polegała na tym, że oni tam przegrali - zorientowali się, że w ramach procesów parademokratycznych w tak dużym ruchu oni nie mają szans. Nie zrezygnowali, by Polską rządzić - mówił Kaczyński.


Prezes PiS przekonywał, że komuniści nie chcieli "oddać władzy". - Trzeba było zlikwidować to, co jest społeczną siłą. W sferze instytucjonalnej w połowie lat 80., bo wtedy to się zaczynało, społeczeństwo dysponowało „Solidarnością”, siłą był Kościół, a poza tym swego rodzaju siłę instytucjonalną stanowiło środowisko dysydentów. Były też siły związane ze stanem świadomości, a więc było przywiązanie do Kościoła, tradycji, był patriotyzm, duma narodowa - mówił Kaczyński.

Obecna władza przystąpiła więc, jak stwierdził prezes PiS, do działań "demobilizacyjnych". - Wtedy wprowadzono do obiegu przekazy związane z życiem intymnym, seksem. To była tolerancja wobec muzyki młodzieżowej, rocka. (…) „My się nie boimy tego” - śpiewali rockmani, a młodzież odpowiadała: Jaruzelskiego! To było pewne rozładowanie - mówił.

- Ale potrzebne było coś więcej, potrzebne były zadania jako organizowanie pasywnej aktywności społecznej. To z jednej strony Owsiak i jego stowarzyszenie chińskich ręczników, hasło „Uwolnić słonia”. (…) Były to operacje politycznie puste, ale stwarzały pole do aktywności. Była wreszcie pewna formuła zaproponowana tym, którzy mieli aspiracje polityczne. Tą propozycją była klubizacja polityki - klubów, które rejestrowano, a potem nawet tolerowano - by ominąć „Solidarność” - tłumaczył Kaczyński.


- Wreszcie w ramach tej socjotechniki było konieczne jakieś porozumienie - jak się później okazało, porozumienie z grupą dysydencką. Traktowano to jako porozumienie z Solidarnością, musiały być dokonane zabiegi o charakterze językowym. Powstało pojęcie „opozycji konstruktywnej”, „Okrągłego Stołu”, który miałby sugerować rokowania między wieloma podmiotami, a nie tylko komunistów i Solidarności - mówił.

Zdaniem prezesa PiS, dzięki manipulacjom i zabiegom socjotechnicznym, pomiędzy rokiem 1993 a 2005, "komuniści albo rządzili, albo mieli duży udział we władzy". W manipulacjach, których celem było m.in zdyskredytowanie Kościoła, patriotyzmu i dumy narodowej, zdaniem prezesa, brał udział zarówno tygodnik "Nie", jak i Jurek Owsiak - ze swoim "Róbta, co chceta". Były premier nie szczędził też gorzkich słów "Gazecie Wyborczej". Zarzucił jej m.in. to, że "stała się instytucją akomodacji ludzi PRL w obrębie społeczeństwa" i narzuciła społeczeństwu sposób myślenia na podstawie wykreowanych przez siebie autorytetów.

Prezes PiS mówił również o manipulacyjnych "operacjach specjalnych" jakie siły "komunistyczne" i "dysydenckie" przeprowadzały w tamtym okresie.

- Pierwsza taka operacja była podczas tzw. konferencji antykorupcyjnej, to był 1991 rok. Nas, którzy zorganizowali tę konferencję przedstawiono jako złodziei. Afera Telegrafu, której nigdy nie było… Mieliśmy z tymi aferami tyle wspólnego, co nic. Głoszono intensywnie, że tak właśnie jest. Że ja jestem człowiekiem niezwykle bogatym dzięki aferom, choć nie miałem najmarniejszego majątku. I to przypisywano również innym ludziom - mówił Kaczyński. - Pokazało to, że nie ma żadnych granic - że można oskarżyć mnie o współpracę z Gestapo, a kiedy powiedziałbym, że urodziłem się po wojnie, to odparto: „A cóż to za argument, i tak współpracował!".

Do "operacji specjalnych" były premier zaliczył także odwołanie rządu Jana Olszewskiego oraz "atak na Radio Maryję".


Zdaniem prezesa PiS opisany przez niego system manipulacji upadł w 2002 roku wraz z aferą Rywina.

- Powodem było to, że te dwa ośrodki, dysydencki i komunistyczny, do końca nie zintegrowały. Kiedy komuniści poczuli się w 2001 roku bardzo pewnie, doszli do wniosku, że imperium Michnika można potraktować jako zasób. Że można sięgnąć po pieniądze - i to już moja teoria- stworzyć duży koncern medialny - powiedział Kaczyński.

Część wykładu Kaczyński poświęcił Platformie Obywatelskiej, której "okoliczności powstania to zadanie dla historyków". Jego zdaniem, to właśnie PO przeprowadziła "kolejną manipulację". Najpierw jej przedstawiciele przedstawiali się jako "osoby antysystemowe". Gdy przegrali wybory w 2005 roku "całkowicie zmienili kierunek działania. (…) To było powtórzenie tamtej socjotechniki, ale jeszcze ostrzej. Ta wrogość była totalna".

- Skonstruowano mit „strasznych rządów lat 2005-2007”. W trakcie tych rządów nic strasznego się nie stało, był to okres świetny pod względem gospodarczym i społecznym. Ale wmówiono społeczeństwu, że doszło do zagrożenia demokracji. Pomyślcie sobie - władza jest atakowana przez opozycję bez ograniczeń, zdecydowana część mediów jest antyrządowa, dochodzi do okupacji KPRM - i nie reaguje się na to siłą. A ludziom wmawia się, że to dyktatura - mówił Kaczyński.

Zdaniem Kaczyńskiego zastosowano wobec PiS jeszcze jeden socjotechniczny zabieg: "odczłowieczania wroga - doprowadzenie do zupełnej zmiany znaków wartości w sprawie walki z korupcją i przestępczością elit".


- Okazało się, jak przy lustracji - że winni są nie złodzieje, ale policjanci. Cała kampania 2007 roku w istocie była pod hasłem, że to, co my robimy w walce z korupcją to nadużycie. Próbowano to zmienić w decyzje procesowe, wszystkie skończyły się umorzeniem - poza przypadkiem Mariusza Kamińskiego, ale o tym nie będę mówił, bo to inna sprawa. On nie był winien, ale szczególnie się naraził i były dodatkowe okoliczności, które doprowadziły do skazania go - mówił były premier.

- Nie udało się - jednak przejęliśmy władzę mimo olbrzymiej przewagi instytucjonalnej drugiej strony - stwierdził na zakończeniu wykładu Kaczyński. - Ale ta kampania trwa, przede wszystkim dochodzi do kwestionowania faktu oczywistego, że w Polsce jest demokracja.
wpolityce.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (3505)
Nie zgadzam się z opinią
462
Zgadzam się z opinią
2006
~GIVI 2016-01-23 (17:02) 22 godzin i 14 minut temu

Nie tylko manipulowano ale również rozkradano.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 44

Nie zgadzam się z opinią
297
Zgadzam się z opinią
1458
~madry 2016-01-24 (02:43) 12 godzin i 33 minut temu

26 lat prania mozgow !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
342
Zgadzam się z opinią
697
~wudu 2016-01-23 (18:14) 21 godzin i 2 minuty temu

Boże miej w opiecę nasza Ojczyznę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
271
Zgadzam się z opinią
566
~Bez szacunku !!! 2016-01-23 (17:00) 22 godzin i 16 minut temu

On to manipulowal ale tylko pisowcami !!! Tymi co nie mysla za siebie i potrzebuja kogos co mowi im co maja robic i jak myslec !!! Dla mnie Kaczynski to jest pieniacz ktory szuka szacunku ale ktorego NIGDY NIE BEDZIE MIAŁ !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
147
Zgadzam się z opinią
393
~Jurek 2016-01-23 (18:10) 21 godzin i 6 minut temu

Wszyscy kłamią tylko Jarek powie nam prawde:-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
218
Zgadzam się z opinią
427
~renia 2016-01-23 (18:14) 21 godzin i 2 minuty temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
250
Zgadzam się z opinią
424
~lolek 2016-01-23 (18:12) 21 godzin i 4 minuty temu

nawet najgorliwsza wielbicielka Kaczora pani Jadzia Staniszkisz, powiedziała że największym manipulatorem jest Jaruś

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
414
Zgadzam się z opinią
588
~samson 2016-01-23 (18:12) 21 godzin i 4 minuty temu

Co się dzieje w mózgu tego człowieczka!!!!!!!!!!! To są jakieś schizofreniczne teorie spiskowe!!!!!!!!!!! I tego słuchają studenci?????????? Boję się o nowe pokolenie. Boże dopomóż nam to przetrwać!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
221
Zgadzam się z opinią
387
~-po-po- 2016-01-23 (18:12) 21 godzin i 4 minuty temu

Sam Kaczyński manipulował i podpuszczał ludzi i swojego brata yak manipulował że dziś został sam ze swoimi pisowcami na jak długo zobaczymy nie dajmy wciągnąc się w jego manipulacje i Rydzyka bo to ci co chcą kraj przejąc w swoje ręce i skłucić a potem zrobić nas malenkich ale my się nie damy i nie pozwolimy na dalsze manipulacje NIECH ŻYJE POLSKA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
164
Zgadzam się z opinią
326
~tetu 2016-01-23 (18:13) 21 godzin i 3 minuty temu

Chory człowiek i tyle nie ma co komentować straszy komunizmem a sam tworzy czarny komunizm oparty na służbach wojsku i kościele.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
171
Zgadzam się z opinią
332
~toja 2016-01-23 (18:12) 21 godzin i 4 minuty temu

Bełkotu p. Kaczyńskiego nie dało się słuchać...To On jest głównym manipulatorem Polakami ,dał dzisiaj tego dowód...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
298
Zgadzam się z opinią
459
~BOLEK 2016-01-23 (18:11) 21 godzin i 5 minut temu

Człowieku rozlicz Kamińskiego i Ziobro. A dopiero mów o jakiejkolwiek uczciwiści.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
170
Zgadzam się z opinią
327
~pepe11 2016-01-23 (18:14) 21 godzin i 2 minuty temu

sam chamie nazywałes RM ruskim agentem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
346
Zgadzam się z opinią
495
~wania.kalkstein 2016-01-23 (18:08) 21 godzin i 8 minut temu

Karzeł kłamco gdzie jest 3 miliony mieszkań ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
241
Zgadzam się z opinią
389
~EWA 2016-01-23 (18:14) 21 godzin i 2 minuty temu

większym manipulatorem jak kaczuch to nie było nie ma i nie będzie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
240
Zgadzam się z opinią
378
~Ja 2016-01-23 (18:14) 21 godzin i 2 minuty temu

Tych bzdur juz nie mozna czytac. Az sie zygac chce. Made in Poland

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
142
Zgadzam się z opinią
280
~drugi sort 2016-01-23 (18:05) 21 godzin i 11 minut temu

nawet psychiatra już nie pomoże tak skażony umysł

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
223
Zgadzam się z opinią
352
~jaruś-pissduś 2016-01-23 (18:07) 21 godzin i 9 minut temu

chory człowiek...izolatka na długie lata...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
148
Zgadzam się z opinią
270
~karolus2016 2016-01-23 (18:11) 21 godzin i 5 minut temu

Tylko Kaczyński jest prawdą a jest to prawda objawiona przez boga Kaczyńskiego bo Kaczyński jest objawieniem i prawdą i bogiem jedynym a jedynym jest bóg pod postacią Kaczyńskiego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
71
Zgadzam się z opinią
174
LelumPolelumHej 2016-01-23 (18:12) 21 godzin i 4 minuty temu

Czy jakiś psychiatra zdiagnozował już ten przypadek ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4