Strona główna serwisu
Zenon Kubiak

Zenon Kubiak

Jak Poznań zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza?

Jak Poznań zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza?

• W Poznaniu wzrosła liczba dni z niebezpiecznie zanieczyszczonym powietrzem
• Wszystko to przez mroźny początek roku
• Program wymiany pieców węglowych na ogrzewanie gazowe nie przyniósł większych efektów
• Władze miasta będą rozważać kolejne kroki
Tej zimy sporo się w Polsce mówi o zanieczyszczeniu powietrza tzw. pyłem zawieszonym. Jest on bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ powoduje choroby płuc i układu krążenia. Szacuje się, że każdego roku na choroby spowodowane wdychaniem zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce nawet 40 tys. osób. Głównymi powodami zanieczyszczenia powietrza są spaliny samochodowe oraz dym z pieców opalanych węglem.

Za prawdziwą stolicę polskiego smogu uchodzi Kraków. Z opublikowanego przed rokiem raportu Najwyższej Izby Kontroli wynikało, że w całej Europie tylko w bułgarskim Perniku przekroczenia dopuszczalnych norm zdarzają się częściej niż w stolicy Małopolski.

Tej zimy sytuacja w Krakowie była tak zła, że aby zachęcić mieszkańców do rezygnacji z jazdy samochodem, w niektóre dni można było korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Niedawno krakowscy radni zdecydowali też, że od 1 września 2019 r. palenie węglem będzie całkowicie zakazane.


W Poznaniu jakość powietrza na tle innych polskich miast jest o wiele lepsza, co nie znaczy, że zadowalająca. Przyjęta norma mówi, że w ciągu roku może dojść maksymalnie do 35 przekroczeń poziomu pyłu PM10 w powietrzu. Tymczasem w 2015 r. udało się to osiągnąć tylko w jednej stacji pomiarowej przy ul. Szymanowskiego. W stacjach przy ulicach Chwiałkowskiego, Polanka i Dąbrowskiego doszło w minionym roku do ponad 50 przekroczeń.

Rok 2016 może być jeszcze gorszy, ponieważ mroźne pierwsze tygodnie stycznia sprawiły, że przy ul. Polanka i Dąbrowskiego w ciągu 26 dni tego roku doszło już do odpowiednio 13 i 11 przekroczeń norm, co niepokoi wielu poznaniaków.

Jak miasto zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza? To było jedno z pytań, jakie mieszkańcy zadali podczas wtorkowego spotkania wiceprezydentowi Maciejowi Wudarskiemu.


- Chcemy w ciągu najbliższych dwóch lub trzech miesięcy zorganizować spotkanie z naukowcami oraz marszałkiem województwa wielkopolskiego oraz wszystkimi podmiotami, które mogą się zaangażować w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Ustalimy podział zadań, aby podjęte działania był jak najefektywniejsze – zapowiedział Wudarski.

Wiceprezydent przypomniał też już podejmowane przez miasto kroki. To m.in. duży nacisk na rozwój transportu publicznego tak, aby jego jakość zachęcała jak największą liczbę mieszkańców do tego, by w drogę do pracy wybierali się autobusem lub tramwajem, a nie samochodem. Wudarski szczególnie liczy na efekty, jakie ma przynieść kolej metropolitalna. Miasto od lat prowadzi też akcję „Trzymaj ciepło”, w ramach której można sprawdzić szczelność budynku pod względem termicznym. W minionym roku ruszył też program „Kawka”, w ramach którego mieszkańcy, którzy zrezygnują z ogrzewania mieszkania piecem węglowym i podłączą się do miejskiego cieplika, mogą liczyć na pokrycie nawet 80 proc. kosztów inwestycji ze strony miasta.

- W 2015 r. z tej możliwości skorzystało tylko kilkadziesiąt, może sto osób, dlatego być może w 2017 r. zdecydujemy się, aby udział miasta w kosztach był jeszcze wyższy – przyznał Wudarski.

Wiceprezydent przyznał, że na razie nie ma możliwości prawnych, aby w dni, gdy dochodzi do zbyt wysokiego poziomu szkodliwego pyłu, ograniczyć ruch samochodowy, np. zakazując jazdy w konkretne dni na przemian autom o parzystych i nieparzystych numerach rejestracyjnych. Takie rozwiązanie stosują niektóre europejskie miasta, gdzie problem smogu jest szczególnie uciążliwy.

- Do kolejnej zimy opracujemy strategię działania na sytuacje kryzysowe – podsumował Maciej Wudarski.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (50)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
50
~Passenger 2016-01-27 (15:42) 5 godzin i 1 minutę temu

A w MPK wreszcie załapią, że wysokie ceny biletów = mniej podróżnych? Obecnie opłaca mi się bardziej jechać SAMEMU samochodem niż tramwajem, czy autobusem, a jak jadę z rodziną, to już w ogóle jest jakaś masakra cenowa w komunikacji miejskiej w Poznaniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
62
~POLAK. 2016-01-27 (12:25) 8 godzin i 18 minut temu

TUSK WRÓCI , ALE DO WIEZIENIA DO KOŃCA ŻYCIA....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
47
~Znafca 2016-01-27 (16:33) 4 godziny i 10 minut temu

Znam prosty ale niestety drogi sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia-darmowa komunikacja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~ola 2016-01-27 (18:16) 2 godziny i 27 minut temu

Jak wymieniłam piec węglowy na gazowy bo miało być i taniej i ekologiczniej, to dowalili cenę za gaz tak ,że niestety trzeba było wrócić do węgla.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
16
~Ludw_K 2016-01-27 (16:22) 4 godziny i 21 minut temu

Dopłaty za wymianę systemu ogrzewania, no pięknie, ale czy ktoś bierze pod uwagę fakt, że po tej wymianie trzeba później całe życie płacić za ogrzewanie i że tu właśnie leży problem iż ludzie tak niechętnie rezygnują z węgla który jest zdecydowanie najtańszym źródłem energii cieplnej. Czy nie należałoby wprowadzić dopłaty za ogrzewanie mieszkań gazem i szczególnie najdroższym prądem a także za centralne ogrzewanie, które nie jest drogie jeśli ktoś utrzymuje podczas mrozów temperaturę w mieszkaniu w granicach 18 - 20 stopni. Tylko, że zwłaszcza w centrach miast mieszka wiele ludzi starszych dla których nie jest to ani komfort cieplny ani bezpieczeństwo dla ich zdrowia. Co więcej - nie wiem jak jest w Poznaniu, ale w Katowicach w wielu budynkach komunalnych i wspólnot mieszkaniowych centralne ogrzewanie nie zawsze daje możliwość utrzymania w mieszkaniu temperatury wyższej niż 18 stopni a o przekroczeniu 20, można zapomnieć. Gdyby było inaczej ludzie sami chętnie pozbywaliby się pieców węglowych które co prawda są najtańsze ale ich eksploatacja wymaga dużego wysiłku fizycznego. Co do komunikacji - to pomysły z opłatami za wjazd (tak samo parkowanie) także uważam za niesprawiedliwe ze społecznego, punktu widzenia, eliminują one bowiem z ruchu wyłącznie ludzi najuboższych, a nie tych którzy wcale nie muszą do centrum samochodem wjeżdżać lecz robią to z lenistwa lub nawyku. Do rezygnacji z samochodów na rzecz komunikacji zbiorowej zachęcać powinno sprawne i spełniające oczekiwania działanie tej komunikacji, gdy tymczasem w Poznaniu (podobnie w wielu innych miastach) drastycznie ogranicza się połączenia bezpośrednie co ma swoje poważne uzasadnienie ekonomiczne, ale bynajmniej wcale nie jest wygodne dla pasażerów, zwłaszcza gdy wydłuża czas dojazdu, a każda przesiadka stanowi pewien dyskomfort, ponadto często oznacza jeszcze wyższy koszt przejazdu (dla osób korzystających z biletów jednorazowych). Połączenia przesiadkowe mają sens tylko wówczas, gdy wiążą się ze znacznym wzrostem częstotliwości i tym samym praktycznie nie wydłużają lub nawet skracają czas podróży. Oczywiście do korzystania z komunikacji zbiorowej zachęcać musi także możliwie najniższa cena. Warto także zastanowić się i przeprowadzić rzetelne badania czy na wzrost emisji spalin nie ma wpływu tzw. "strefa 30" de facto wydłużająca czas przejazdu każdego samochodu oraz wymuszająca jazdę na niższym biegu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
22
~przyjezdni 2016-01-27 (15:14) 5 godzin i 29 minut temu

Powinni placic za wjazd i przesiadac sie na komunikacje miejska parkingi tylko dla aut z PO i po klopocie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
12
~solei 2016-01-27 (20:49) 23 godzin i 54 minut temu

Najgorzej jest po pochodach kodu, co oni jedzą?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~Marta 2016-01-28 (08:22) 12 godzin i 21 minut temu

Niedaleko Polanki będzie nastepna galeri a handlowa - znowu więcej samochodów dostawczych, osobowych. Będzie gorzej. I to jest powód zanieczyszczeń w mieście - nadmiar galerii handlowych, do tórych jeździ sie samochodami!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~rolnik 2016-01-27 (12:25) 8 godzin i 18 minut temu

palić od góry tłumoki to nie będzie kopcić

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Paweł 2016-01-28 (08:56) 11 godzin i 47 minut temu

A może wreszcie zakończyć przedłużające się remonty ważnych węzłów komunikacyjnych (Kaponiera, Dąbrowskiego, Dębiec). Zmniejszą się korki, będzie mniej spalin a następne remonty planować tak by trwały krócej i nie nakładały się na jeden rejon jednocześnie. To nie wymaga dodatkowych nakładów tylko właściwej, mądrej organizacji a z tym ZDM ma poważny problem...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~odyn 2016-01-28 (11:38) 9 godzin i 5 minut temu

Karolin kontrolować , cały smog z tego komina idzie , czym oni tam palą pyłem węglowym bo taniej ? jak wiatr idzie z zachodu to się człowiek dusi od tego .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~alicja 2016-01-28 (10:53) 9 godzin i 50 minut temu

ja piernicze,mam ponad 40 lat,astmy dorobilam sie trzy lata temu, jak myslicie dlaczego?dlatego ze ludzie pala w piecach weglowych??zawsze palili i nikt nie chorowal,problemem sa samochody i trujace spaliny,problemem jest ogrzewanie gaowe i jego spaliny plus chemia ktora serwuja nam w Polsce wielkie zachodnie firmy produkcyjne o samolotach latajacych po polskim niebie nie wspome,to wszystko ma wplynac na zniszzenie naszej gospodarki w calosci i oslabienie ludnosci chorobami i nie siejcie propagandy czlowiek rozumy i ie omamiony wie ze to co napisalam jest prawda tylko sa tez tacy ktorzy sraja pod siebie ze strachu zeby tylko prawdy nie powiedziec

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~Znafca 2016-01-27 (16:32) 4 godziny i 11 minut temu

" Program wymiany pieców węglowych na ogrzewanie gazowe nie przyniósł większych efektów" Dopiero w połączeniu z darmowym gazem to mogą być efekty.Tylko niech urzędasy ten gaz wyczarują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
6
~qqq 2016-01-27 (20:08) 35 minut temu

BZDURY Jaśkowiak nie będzie drugiej kadencji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~cichy 2016-01-28 (17:38) 3 godziny i 5 minut temu

A, może znieś podatek VAT od prądu, gazu i cieplika. Będzie taniej i nie będzie się opłacało palić węglem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Poznaniak z Łazarza 2016-01-27 (20:06) 37 minut temu

Władze tak rozważają że nie wystąpiły do WFOŚ w tym roku o pieniądze na program "Kawka". Ruchy pozorne jak zwykle.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~parki 2016-01-28 (12:01) 8 godzin i 42 minut temu

Jeszcze dobudują kolejne bloki by nie było wietrzenia miasta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
5
~jaki 2016-01-27 (15:12) 5 godzin i 31 minut temu

Niech placa za wjazd do miasta przyjezdni !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
5
~jak jak 2016-01-27 (15:12) 5 godzin i 31 minut temu

Bramki i oplaty za wjazd do miasta jak w londynie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Amerykanin 2016-01-27 (13:36) 7 godzin i 7 minut temu

ten post był przeznaczony do poprzedniego artykułu przepraszam

odpowiedz

zgłoś do moderacji