Strona główna serwisu
Dyskusja wokół zakazu wstępu dzieci do restauracji w Rzymie

Dyskusja wokół zakazu wstępu dzieci do restauracji w Rzymie

• Małe dzieci nie są mile widziane w restauracjach rzymskich
• Takie zakazy są przyczyną ogólnonarodowej dyskusji
Z powodu wynikających z braku wychowania niemiłych epizodów obecność dzieci poniżej 5 lat, a także wózków i fotelików nie jest mile widziana w tym lokalu - głosi napis wywieszony na drzwiach restauracji w Rzymie. Stał się on przyczyną ogólnonarodowej dyskusji.

Włoskie media informują o decyzji właściciela restauracji w dzielnicy Casalbertone podkreślając, że spowodowała ona falę skrajnych opinii - od poparcia dla jego inicjatywy do słów surowego potępienia i nawoływań do bojkotu tego miejsca.

Obok ogłoszenia widnieją przekreślone jak na znakach zakazu rysunki przedstawiające płaczące dziecko, wózek i nosidełko. Właściciel, który podpisał się jako "Dowódca"(Comandante) wyraził przekonanie, że jego decyzja zostanie przyjęta ze zrozumieniem i z góry podziękował P.T. Klientom.


Decyzja wywołała burzę. W wywiadzie radiowym właściciel restauracji motywował ją tym, że "dzieci są niewychowane". Wyznał zarazem, że nie spodziewał się aż tak wielkiego poruszenia.

- Sam jestem dziadkiem, nie mam nic do dzieci. Mam natomiast zastrzeżenia do rodziców, którzy nie umieją wychować swoich dzieci - podkreślił. Przypomniał, że w jego młodości dzieci chodzące z dorosłymi do lokalu potrafiły się zachowywać jak należy.

- Dzisiaj - dodał - powodują chaos. Jako inny problem wskazał wózki i foteliki (nosidełka), które zajmują przestrzeń między stolikami.


- Wielu moich kolegów restauratorów ma ten sam problem, ale nie mają odwagi tego głośno powiedzieć. Ja natomiast wyszedłem z ukrycia - stwierdził. Opowiedział, że wiele razy zdarzało mu się upominać rodziców, by zajęli się swoimi dziećmi, które biegały po lokalu i chowały się pod stolikami. Jak zauważył, może to być groźne, bo sam był świadkiem, jak na głowę malca siedzącego pod stolikiem o mały włos nie runęło wiaderko z lodem.

Dyskusja na temat zakazu wstępu dla dzieci rozgorzała w mediach i na stronach internetowych, gdzie klienci zamieszczają recenzje z lokali. W jednym z portali pojawiły się wyrazy aprobaty oraz bardzo dużo pełnych oburzenia opinii na temat tego pomysłu. Zdaniem ich autorów to dyskryminacja i anachronizm, tym bardziej niepojęta, że - jak napisał jeden z internautów - wymierzona w dzieci- "sam kwiat ludzkości".

Restaurator odpowiedział swym przeciwnikom: "To ja tu dowodzę, moja decyzja była wielokrotnie analizowana i w konsekwencji została przyjęta". Jego zdaniem nie ma w niej nic niemoralnego.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (102)
Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
558
~Bona 2016-01-20 (08:48) 22 godzin i 22 minut temu

Właściciel MA RACJĘ -- jak idę do restauracji na obiad nie mam ochoty słuchać i oganiać się od cudzych źle wychowanych dzieci biegających między stolikami. Płacę za danie i chcę je zjeść w spokoju i w miłej atmosferze a jak się ma małe dzieci to trzeba sobie je pilnować i odpowiadać za to co robią!! Nikt nie ma ochoty znosić ich płaczu i wrzasków masz dziecko radz sobie z nim a nie obarczaj nim cały świat, inni też chcą spokojnie żyć!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 20

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
413
~tyi7yrthrfhfg 2016-01-20 (07:47) 23 godzin i 23 minut temu

Nie rozumiem w czym problem mają ci lewacy faszystowscy ? Właściciel restauracji może sobie wpuszczać kogo chce i kiedy chce i nic wam do tego. A ilu to ludzi nie wpuszcza się na różne imprezy i bale też będziecie protestować ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
294
~Ewa 2016-01-20 (09:33) 21 godzin i 37 minut temu

Uważam, że potrzebne są również takie restauracje. Jestem matką i często chodzę z córkami do knajpek. Jednak są sytuacje gdy wszędobylskie i bawiące się dzieci przeszkadzają. Każdy ma prawo zrelaksować się, odpocząć przy kolacji, lunchu itp bez mały ludzików. Nie ma w tym nic złego i dyskryminującego dzieci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
110
~guska 2016-01-20 (11:03) 20 godzin i 7 minut temu

Popieram właściciela restauracji...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
104
~qwerty 2016-01-20 (11:03) 20 godzin i 7 minut temu

Bardzo dobrze. Restauracja to nie miejsce do którego chodzi się z małymi dziećmi. Od tego jest McDonalds. Idę do restauracji i nie mam zamiaru słuchać wrzasków, płaczu itp. dzieci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
88
ginekolog 35lat 2016-01-20 (10:56) 20 godzin i 14 minut temu

I dobrze.biegajace i łączące dzieci może być męczące.sa restauracje gdzie z dziećmi można iść nie narażając innych na niekorzystnym wpływ bachorow cudzych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
80
~kocham tw dzieci 2016-01-20 (11:25) 19 godzin i 45 minut temu

bierzmy się za wychowanie dzieci bo coraz więcej mamy małych chamow zle wychowanych nie reagujących na nic.....dzieci oczywiście musza być ale dlaczego nie takie jak trzydzieści lat temu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
81
~knajpa 2016-01-20 (11:15) 19 godzin i 55 minut temu

jako właściciel resteuracji mam prawo decydować kogo przyjmę. co podam na stół. jak komuś to przeszkadza to żegnam. moja knajpa nie jest jedyna przy tej ulicy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
78
~oliwka 2016-01-20 (11:19) 19 godzin i 51 minut temu

Popieram właściciela. Sama mam dzieci i chodzę z nimi do restauracji, ale nie ma mowy zeby biegały międzu stolikami i przeszkadzały innym. Nic mnie bardziej nie wkurza jak rozwrzeszczane towarzystwo biegajace po całej restauracji. Jadąc na wakacje bez dzieci sama wybieram np. hotele, w którym nie ma ułatwień dla rodziny i dzieci. Jak jadę z dziecmi to szukam miejsca z placem zabaw itp. Powinny być i takie miejsca i takie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
71
~fox 2016-01-20 (11:22) 19 godzin i 48 minut temu

Popieram właściciela restauracji. Ma prawo taki zakaz ustanowić. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby istniały restauracje, gdzie rodzice z małymi dziećmi są mile widziani i gdzie małe dzieci wstępu nie mają. Dorośli też mają czasem prawo w spokoju zjeść posiłek i w ciszy spędzić czas, bez dziecięcych krzyków i przeszkadzania. Dzieci mają swoje prawa, ale dorośli także.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
74
~mika 2016-01-20 (11:14) 19 godzin i 56 minut temu

I ma w 100% rację !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
68
~ave 2016-01-20 (11:24) 19 godzin i 46 minut temu

Zgadzam się. Niewychowane dzieciaki i oraz ich głupi, egoistyczni rodzice bywają bardzo uciążliwi w miejscach publicznych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
62
~... 2016-01-20 (12:06) 19 godzin i 4 minuty temu

Kiedy byłam mała, rodzice zabierali mnie i siostrę do restauracji, cukierni, muzeum, kościoła, znajomych i wielu innych miejsc, ale po to żebyśmy nauczyły się odpowiedniego zachowania w każdym z nich. Kiedy zaczynałyśmy się nudzić i marudzić, wycieczka przenosiła się do parku lub wracaliśmy do domu. Nie było do pomyślenia żeby z np. restauracji robić plac zabaw. Nie rozumiem niektórych współczesnych rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom terroryzować innych ludzi. Przecież nie ucząc ich życia w społeczeństwie, poprzez wpajanie zasad dobrego wychowania, robią im krzywdę. A podstawą jest, żeby i dziecku było dobrze w świecie, i światu z dzieckiem (przyszłym dorosłym) też było dobrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
54
~natali54 2016-01-20 (11:11) 19 godzin i 59 minut temu

jestem za wypraszaniem rodzin, które zakłócają spokój w takowych miejscach, jednak są dzieci, które są grzeczne i szkoda ich karać za innych. dorośli też czasem zachowują się niestosownie, ale od tego jest opcja "tam są drzwi". jeśliby ujął to w inny sposób, np. restauracja dla osób powyżej 5.r.ż. - zabrzmiałoby to normalnie i nie cisnęłoby w rodziny jako ZAKAZ WSTĘPU DLA DZIECI. jak szłam z wózkiem do restauracji, to zwyczajnie pytałam czy mogę z wózkiem - kultura.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
54
dsgdghdg 2016-01-20 (07:44) 23 godzin i 26 minut temu

Z kumplami pewnie bym poszedł do tego lokalu ale już moja żona była by oburzona!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
49
~Beata 2016-01-20 (11:30) 19 godzin i 40 minut temu

To jest jego prywatna restauracja i ma prawo decydować, kto przychodzi. A to PRAWDA dzieci zachowują się skandalicznie i rodzice nie reagują!!!! Wiec nich najpierw zaczną wychowywać swoje pociechy!!!!! Sama mam syna i na szczęście uniknęła publicznej kompromitacji w związku z fanaberiami. Raz tylko pokazał swoje pazury i zareagowałam. Pomogły mi a tej reakcji również osoby postronne, które widziały jego reakcję i zwróciły mu również uwagę. Od tej pory, a syn już teraz jest dorosły, nie próbował pokazywać swoich fochów!!!! Osobiście popieram zachowanie właściciela w/w/ restauracji!!! BRAWO!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
86
~ESTETA34 2016-01-20 (10:42) 20 godzin i 28 minut temu

ŚMIAĆ MI SIĘ CHCE JAK WIDZĘ OBURZONE MACIORY. JESTEM SINGLEM I SAM WYBIERAM LOKALE GDZIE NIE PRZYŁAŻĄ TĘPE MATKI ZE SWOIMI ROZWYDRZONYMI BACHORAMI. ZA TAKI KOMFORT MOGĘ ZAPŁACIĆ WIĘKSZĄ CENĘ W MENU, ALE CHCĘ SPOKOJNIE ZJEŚĆ I PODYSKUTOWAĆ Z MOJĄ TOWARZYSZKĄ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
45
~tilia_cordata 2016-01-20 (12:01) 19 godzin i 9 minut temu

Ale o co chodzi? W UK już od dawna w niektórych pubach i restauracjach są zakazy wstępu z małymi dziećmi. Jakoś nikogo to nie bulwersuje. Jeśli są lokale dla matek z dziećmi, to tak samo są lokale dla matek bez dzieci. Każdy ma prawo przebywać w takim otoczeniu, jakie mu odpowiada, tym bardziej, że wizyta w lokalu wiąże się z wydatkiem finansowym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
37
~zxcvbn 2016-01-20 (11:10) 20 godzin temu

Co ci rodzice powiedzą na luksusowe hotele- resorty typu 18+?

odpowiedz