Strona główna serwisu
Brutalne zabójstwo nastolatki sprzed 18 lat. Zarzuty dla dwóch osób, trzecia jest poszukiwana

Brutalne zabójstwo nastolatki sprzed 18 lat. Zarzuty dla dwóch osób, trzecia jest poszukiwana

Prokuratura podejrzewa trzy osoby w związku z zabójstwem 17-letniej Iwony Cygan, do którego doszło 18 lat temu w Łęce Szczucińskiej (Małopolskie). Jedna z nich jest obecnie poszukiwana. W październiku w miejscu znalezienia zwłok dziewczyny przeprowadzono eksperyment procesowy, po którym na policję zgłosiło się z istotnymi informacjami kilku świadków.
Do zabójstwa doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało 17-latki znalazł nazajutrz przypadkowy świadek. Przyczyną śmierci dziewczyny było uduszenie, jednak ponieważ nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo zostało umorzone.

Sprawą ponownie zajęły się wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie oraz policjanci z "Archiwum X" czyli specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat.

W październiku w Łęce Szczucińskiej, gdzie znaleziono ciało zamordowanej, przeprowadzono eksperyment procesowy z udziałem prokuratora, policji, biegłego oraz Żandarmerii Wojskowej, która użyczyła do badań terenu m.in. drona. Podczas akcji odnaleziono drut, który prawdopodobnie został użyty do zabójstwa.


Dzięki wszystkim tym działaniom prokuratura ustaliła, zatrzymała i postawiła zarzuty dwóm osobom. Leszkowi W. prokurator zarzucił nadużycie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo. Chodzi o utrudnianie postępowania poprzez pomaganie sprawcy. Z kolei Renata G.-D. usłyszała zarzut popełnienia czterech przestępstw, dotyczących składania fałszywych zeznań. Trzecia osoba - Paweł K. - pozostaje pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Trwają jego poszukiwania.

W piątek w stosunku do podejrzanej Renaty G.-D. oraz podejrzanych Pawła K. oraz Leszka W. prokurator skierował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Jeszcze przed ustaleniem trójki podejrzanych w tej sprawie, policja i prokuratura uznały, że z zabójstwem Iwony Cygan bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca miejscowości. Mężczyzna ten, w styczniu 1999 r. bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki zostały znalezione po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.


Magdalena Wojnarowska
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
288
~Arek 2016-12-30 (17:27) 18 godzin i 19 minut temu

18 lat temu mieliśmy MIlicję. Bardzo dobrze, że takie archiwum X istnieje. Łapać smieci, niech żadenn lump nie czuje sie bezkarny !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
184
~42 2016-12-30 (17:07) 18 godzin i 39 minut temu

Chwała Wam Dzielni Policjanci za błyskawiczna akcje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
125
~42 2016-12-30 (17:06) 18 godzin i 40 minut temu