Strona główna serwisu
Apel francuskich naukowców do prezydenta Dudy ws. Jana T. Grossa. "Odebranie orderu zaszkodzi reputacji Polski, to byłby radykalny krok wstecz"

Apel francuskich naukowców do prezydenta Dudy ws. Jana T. Grossa. "Odebranie orderu zaszkodzi reputacji Polski, to byłby radykalny krok wstecz"

• 50 francuskich naukowców wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy
• Bronią Jana T. Grossa i proszą o nieodbieranie mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP
• Sygnatariusze przesłali list redakcji "Le Monde", który go opublikował
• "Odebranie orderu zaszkodzi reputacji Polski, to radykalny krok wstecz"
• Sadurska: do kancelarii wpłynęły wnioski, by prezydent odebrał order Grossowi
Prawie 50 francuskich naukowców wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie się z zamiaru odebrania Janowi Tomaszowi Grossowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP. Sygnatariusze przesłali list redakcji "Le Monde", który go opublikował.

"Dzięki swoim badaniom nad Zagładą i aktami przemocy polskich 'sąsiadów' wobec Żydów, dzięki swym książkom i wystąpieniom Jan T. Gross wniósł zasadniczy wkład do krytycznego spojrzenia Polaków na swoją przeszłość. Jego analiza historii i pamięci stosunków polsko-żydowskich była szeroko dyskutowana w instytutach naukowych i publicznych dyskusjach demokratycznej Polski. Liczne dalsze badania, prowadzone m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2001-2002, potwierdziły wnioski jego prac" - napisali pracownicy naukowi francuskich uczelni.

Autorzy listu uważają, że ewentualne odebranie Grossowi orderu zagrozi swobodzie badań naukowych, a twierdzenia, że zaszkodził on "reputacji Polski (...) są też groźne same w sobie, zwiastując powrót do starej opowieści narodowej o niepokalanej, bohaterskiej Polsce, której hołdowano w latach Polski Ludowej. Oznaczałoby to radykalny krok wstecz".


"Apelujemy więc do Prezydenta Andrzeja Dudy, by odstąpił od swych zamiarów. Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat Polska okryła się chlubą, podejmując analizę swej przeszłości i biorąc na siebie jej brzemię, tak jak to zrobiły Niemcy i Francja. Żaden inny kraj z byłych demokracji ludowych tego nie zrobił. Dorobek ten może być zniweczony w oczach opinii światowej, gdyby zasługi historyka, który sumiennie wykonał swoje zadanie, miały być napiętnowane" - głosi list opublikowany w "Le Monde".

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała na początku lutego, że do kancelarii wpłynęły wnioski, by prezydent odebrał order Grossowi. Wyjaśniła, że zaczęły one napływać po tym, gdy Tomasz Gross powiedział, że Polacy zabili podczas wojny więcej Żydów niż Niemców.

Sadurska powiedziała dziennikarzom, że opinię w tej sprawie ma wyrazić minister spraw zagranicznych.


69-letni Gross to socjolog i historyk. Po aresztowaniu go przez władze PRL za udział w strajkach studenckich w marcu 1968 roku wyemigrował do USA. Jest profesorem historii Uniwersytetu Princeton. Zajmuje się historią zagłady Żydów w Europie w XX w. Jego książka "Sąsiedzi" z 2001 roku o mordzie w Jedwabnem zapoczątkowała debatę o Polakach uczestniczących w mordowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Tej też tematyce były poświęcone kolejne książki Grossa: "Złote Żniwa" (razem z Ireną Grudzińską-Gross) i "Strach".

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1282)
Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
3890
~Jon 2016-02-25 (20:29) 7 godzin i 18 minut temu

Co naukowcy mają do zwykłego chohsztaplera szkalującego dobre imię PolskiPolski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
3828
~henryk 2016-02-25 (20:26) 7 godzin i 21 minut temu

Co to za naukowcy, którzy w oficjalnym liście do PAD kłamią, pisząc, że polakożerca Gross "sumiennie wykonał swoje zadanie". Sumiennie w stosunku do "przedsiębiorstwa holocaust" ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
3744
~Mierk 2016-02-25 (19:25) 8 godzin i 22 minut temu

zabojady wiedza co to takiego Gross? , dobre sobie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
3506
~Davro 2016-02-25 (19:26) 8 godzin i 21 minut temu

Zabojady maja tutpet. Sami niech popatrza krytycznie na "zaslugi" wysylania swoich zydow do Oswiecimia w czasie II wojny swiatowej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
3426
~Jazzz 2016-02-25 (21:19) 6 godzin i 28 minut temu

Wzmianka o tym że to zagrozi swobodzie badań naukowych to chyba przesada, bo do końca życia zapamiętam bardzo dziwną i niezrozumiałą decyzję polskich władz o zaniechaniu badań archeologicznych w Jedwabnem, pod naciskiem żydowskich organizacji religijnych. Badania były we wstępnej fazie. Wtedy naukowcy powinni zaprotestować. Bo do dzisiaj, legendarna wręcz zbrodnia, nie została zbadana i udokumentowana. Czy to nie dziwne ? Żydzi nie chcą znać prawdy ??? Czy coś się nie zgadza z założeniami ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
3361
~bea 2016-02-25 (19:46) 8 godzin i 1 minutę temu

Doprawdy...wzruszająca troska. Mam prośbę. Niech kraje unijne zajmą się wreszcie sobą. Wtrącają się już doprawdy do wszystkiego. To nasza polska sprawa, honor naszego kraju. Niedługo zaczną doradzać co mamy jeść na śniadanie...oczywiście dla naszego dobra

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
3297
~Leonidas 2016-02-25 (22:00) 5 godzin i 47 minut temu

Skandalem jest fakt, że pewien kmiot uhonorował faceta za bezpodstawne opluwanie Polaków, ale jeszcze większym skandalem jest wzięcie go w obronę przez francuskich >niby< naukowców. Panowie, jeśli nie macie bladego pojęcia o historii Polski to nie kompromitujcie siebie i Francji. To Wy powinniście się wytłumaczyć za kolaborację z nazistami! Gdy w Polsce za ukrywanie Żyda zabijano całe rodziny, w waszej śmiesznej Vichy-Francji za wydawanie Żydów Niemcy płacili Wam kasę! Douczcie się Francuskie nieuki!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3277
~Jacques Chirac 2016-02-25 (21:46) 6 godzin i 1 minutę temu

Francuscy naukowcy stracili dobrą okazję, aby siedzieć cicho!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
3256
~luka 2016-02-25 (21:19) 6 godzin i 28 minut temu

Gross to fałszerz historii jego książki to historyczne Sciencie- Fiction .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3194
~jajokur 2016-02-25 (19:47) 8 godzin temu

Francuzi swoich żydów podali Hitlerowi na tacy i sami wysłali do Auschwitz jak by nie mogli ich eksterminować we Francji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3126
~wak 2016-02-25 (20:17) 7 godzin i 30 minut temu

pseudonaukowcy z Francji, może nawet dzieci kolaborantów z czasów II wojny - precz od Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3119
~asd 2016-02-25 (21:48) 5 godzin i 59 minut temu

neich sie jak najszybciej odpierdziela od Polski. To dla nas sprawa honoru zeby odebrac odznaczenie ktore przyznalismy czlowiekowi ktory teraz nas robi syf na arenie miedzynarodowej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3034
~Dir 2016-02-25 (21:47) 6 godzin temu

Dziekuje za taka reputacje. Precz z wielkim kłamca

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3016
~aleksander 2016-02-25 (19:56) 7 godzin i 51 minut temu

potwierdziły wnioski jego prac ?????? to jakiś żart ?????? już po tym widać co to za naukowcy.......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3005
~zosia 2016-02-25 (19:45) 8 godzin i 2 minuty temu

Francuscy naukowcy niech się zajmą francuską nauką. Nasz Prezydent zrobi to co uzna za stosowne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
2966
~gre 2016-02-25 (20:15) 7 godzin i 32 minut temu

Francuscy naukowcy dbają o reputację Polski, jasne, jasne. Czy te ściemy lewackie się kiedyś skończą?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
2928
~po stronie prawdy 2016-02-26 (10:51) 16 godzin i 56 minut temu

Gross to antypolak!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2924
~Gussepe 2016-02-26 (11:03) 16 godzin i 44 minut temu

Niech mu francuzi przyznają legie honorowa za to,ze nieopisal jak to francja wystawila Niemcom swoich zydow,bez zadnego wyraźnego polecenia czy rozkazu ze strony okupanta,ot taka przysluga zabojadow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2920
~antyżabiec 2016-02-25 (20:11) 7 godzin i 36 minut temu

Francuskie "nałukowce" "pocałujta Wójta" Jak checie, to możecie mu wręczyć raz do roku, albo i częściej, Legię Honorową. To wasza sprawa, a od nas trzy kroki w bok - na stałe!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
828
~mazur 2016-02-25 (19:39) 8 godzin i 8 minut temu

Temu rządowi o to właśnie chodzi. Zniszczyć totalnie aż do średniowiecza.

odpowiedz