więcej

Czy Polonia powinna mieć prawo do głosowania? .

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2010-06-29 (11:58) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 15 godzin i 37 minut temu
drukuj


"Uważam, że Polacy zamieszkali na stałe za granicami Polski, powinni powstrzymać się przed udziałem w polskich wyborach" - napisał w liście, mieszkający w USA, Piotr Grzegorz Chmiel. Wirtualna Polska zapytała o udział Polonii w wyborach doktora Tomasza Słomkę, ustrojoznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Paulina Matysiak: Internauta w liście do Wirtualnej Polski nawołuje Polonię do powstrzymania się w udziale w wyborach, ponieważ mieszkając za granicą nie powinno się wpływać na politykę Polski.


Doktor Tomasz Słomka: - Prawa wyborcze nie zależą od miejsca zamieszkiwania. Nie działa tu żadna zasada domicylu (miejsce zamieszkania), a jedynym kryterium jest przynależność do wspólnoty politycznej, czyli posiadanie obywatelstwa.

Przeczytaj: Co zrobić, żeby głosować za granicą?

Rzeczywiście czasem jest tak, że osoby mieszkające przez dłuższy czas za granicą tracą styczność z problemami państwa. Przykład Tymińskiego pokazuje, że można całkowicie nie wiedzieć, co się dzieje w państwie, a czynnie i biernie uczestniczyć w wyborach.

Jest również bardzo duża liczba osób, które tylko na określony czas wyjeżdżają z państwa, ale zarabiając, mieszkając gdzieś za granicą, mają pojęcie o tym, co się dzieje w kraju. I mogą mieć też prawo do tego, by współtworzyć kształt polityczny państwa.

Nie jestem przekonany, czy odebranie praw wyborczych byłoby zgodne z ładem konstytucyjnym, ale również nie byłoby celowe, ponieważ wiele osób tutaj takie prawa posiada. Kto nie chce, nie musi głosować , ponieważ nie ma przymusu wyborczego.

Serwis wyborczy Wirtualnej Polski - kandydaci, komentarze, informacje - zobacz więcej.

A co z głosowaniem w wyborach w dwóch krajach?

- Jeżeli ktoś ma podwójnie obywatelstwo, to oczywiście, że może to robić.

W wyborach prezydenckich w 2005 roku za granicą uprawnionych do głosowania było około 74 tysiące osób. Zagłosowało 52 tys. Czy może to w znaczący sposób wpłynąć na wynik wyborów?

- W przypadku wyborów prezydenckich głosy Polonii wpływają na wynik w mniejszym stopniu, ponieważ cały kraj jest jednym okręgiem wyborczym. Wybiera się kandydatów z jednej listy. Natomiast w przypadku wyborów do parlamentu głosy te odgrywają większą rolę, ponieważ wszystkie osoby głosujące za granicą są przyporządkowane do okręgu warszawskiego.

W tym przypadku rzeczywiście głosuje się tylko na kandydatów startujących w Warszawie i kilka tysięcy głosów może stworzyć jakieś zróżnicowanie w wynikach. Kandydaci z Warszawy spotykają się z wyborcami za granicą, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z siły tych głosów.

Liczba uprawnionych do głosowania to tylko osoby, które zgłosiły chęć udziału w wyborach do obwodów za granicą. Gdyby większość Polonii zdecydowała się wziąć w nich, to rzeczywiście mogłoby to wpłynąć na wynik…

- Mogłaby, ponieważ gdybyśmy popatrzyli na pewne szacunki, to one nie mówią o tysiącach, ale o milionach rozsianych po świecie Polaków. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że nie zawsze sklasyfikowanie Polonii jest takie samo, ponieważ niektórzy zaliczają do niej tylko tych, którzy mają powiązania polityczne z państwem. Inni zaliczają do niej tych, którzy odwołują się do tradycji polskich, ale nie posiadają obywatelstwa, więc ta rozbieżność od 8 do 15 milionów jest duża. Po drugie to są osoby w różnym wieku, więc nie wszyscy są uprawnieni do udziału w wyborach.

W przypadku uzbierania się 2-3 milionów wyborców za granicą ich głosy miałby znaczenie nawet w wyborach prezydenckich.

W poprzednich wyborach prezydenckich Donald Tusk otrzymał 49% głosów, Lech Kaczyński 39%, a Marek Borowski 6%. Wynika z tego, że Polacy za granicą głosują na najbardziej znanych kandydatów.

- Za granicą głosuje się na bardziej popularnych, medialnych, wyrazistych kandydatów i stąd taka polaryzacja nie jest zaskakująca. Wpływają na to również miejsca, w których przebywają. Powiązane są z tym pewne tradycje, przekonania polityczne. Na przykład Polonia amerykańska głosuje zazwyczaj na bardziej prawicowe ugrupowania.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 35.71%
nie 9 64.29%

Przeczytaj też

Polacy za granicą masowo ruszają na wybory

dodane 2010-07-02 (14:51) 4 lata 5 miesięcy 15 dni 12 godzin i 44 minuty temu

Tajemnica 98 kart do głosowania

dodane 2010-07-01 (07:35) 4 lata 5 miesięcy 16 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Więcej Polaków w Kanadzie weźmie udział w wyborach

dodane 2010-07-01 (05:02) 4 lata 5 miesięcy 16 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Wałęsa: jeśli ktoś się czuje odpowiedzialny - do urny

dodane 2010-06-29 (15:05) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 12 godzin i 30 minut temu

Urlopy mogą przesądzić o wynikach drugiej tury

dodane 2010-06-23 (10:44) 4 lata 5 miesięcy 24 dni 16 godzin i 51 minut temu

Jak głosują funkcjonariusze przebywający na służbie?

dodane 2010-05-30 (07:05) 4 lata 6 miesięcy 17 dni 20 godzin i 30 minut temu

Czy Polonia powinna mieć prawo do głosowania?

dodane 2010-05-25 (15:55) 4 lata 6 miesięcy 22 dni 11 godzin i 40 minut temu

Wyjeżdżasz z kraju? Przeczytaj, jak głosować poza Polską

dodane 2010-05-24 (16:15) 4 lata 6 miesięcy 23 dni 11 godzin i 20 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Wybory Miss Pytamy 2012. GŁOSOWANIE!

Opinie (1549)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~max 2010-07-05 (14:36) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 12 godzin i 59 minut temu

Czy Polonia powinna
Polonia nie powinna mieć prawa głosu i nie powinna wybierać władz w kraju który opuścili i tu nie mieszkają .

odpowiedz

2
0
~jan 2010-07-05 (14:01) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Przyjeżdżajcie do Polski
NIkt Polonii nie odbiera prawa do głosowania. Jesteś Polakiem, chcesz głosować, przyjedź do Polski. To takie proste i nie trzeba będzie się bawić w punkty wyborcze poza granicami kraju. Wtedy większość "patriotów" bardzo szybko zrezygnuje z prawa do głosowania. Jak może ktoś wybierać mi tu prezydenta jak 20 lat nie był w kraju i nie wie z autopsji jak nam się tu "ciężko żyje z kaczorami"

odpowiedz

2
0
~kotka 2010-07-04 (21:34) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Polonia nie powinna wybierać nam Prezydenta.Nie mieszka w Polsce nie płaci tu podatków więc nie powinna decydować kto ma w Polsce rządzić.Przyjeli inne obywatelatwo,co to znaczy mieć dwa obywatelstwa.Nigdy nie widział Polski,nie zna polskiego jężyka a decyduje o przyszłości Polski.Jaki on Polak,manipulowany przez wrogie siły naszej demokracjii.

odpowiedz

2
0
~Max 2010-07-04 (18:38) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 57 minut temu

Nie wybierajcie nam prezydenta
Polonia to patrioci, ale nie mieszkają w Polsce i dla czego mają nam wybierać prezydenta my im prezydenta nie wybieramy. To oni wybrali kraj w którym chcą żyć i takie ich prawo lecz jest rzeczą nie moralną narzucanie ich woli ludziom mieszkającym w kraju.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~bogdan 2010-07-04 (09:24) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 18 godzin i 11 minut temu

POPIERAM ,POPIERAM>>
GDZIE MIESZKAJĄ TO NIECH TAM SOBIE WYBIERAJĄ.JA POLAKOM W ANGLII NIE WYBIERAŁEM CAMERONA!

odpowiedz

1
0
~nadin 2011-02-04 (12:00) 3 lata 10 miesięcy 13 dni 15 godzin i 35 minut temu

re
Załosny jesteś-trzeba było nie dawać a teraz wypominasz jakieś gówno warte paczki z używaną odzieżą .Jakie masz prawo do głosowania "polaczku"??? Chcesz głosować wracaj do Polski, żyj tu, pracuj,płać podatki a nie siedzisz za granicą na stałe i decydujesz o NAS !!!

odpowiedz

1
0
~andrew 2010-07-08 (08:24) 4 lata 5 miesięcy 9 dni 19 godzin i 11 minut temu

Prawo do głosowania ??? !
Jako obywatel Polski mieszkający na terenie kraju nie życzę sobie, żeby o losie moim , moich dzieci, mojej Ojczyzny decydowali ludzie, którzy przed "wiekami" porzucili kraj, nie byli w nim od wieków, nieznający problemów z jakimi my musimy się borykać, karmieni na co dzień propagandą "publicznej" TVP dla zaspokojenia potrzeb ludzi chorych na władzę. Uprawnienia do głosowania powinni mieć tylko ci , których wyjazd z kraju jest czasowy, a nie ci których z krajem łączy tylko wpis w akcie urodzenia i propaganda "publicznej " TVP, czy też propaganda odszczepieńca od wiary, który przy okazji kręci niecne interesy.

odpowiedz

1
0
~szkodagadać 2010-07-05 (16:43) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Oczywiście, że tak, że mają prawo
wybrać sobie prezydenta na uchodźctwie, następcę Kaczorowskiego, a OD RZECZYPOSPOLITEJ WARA.

odpowiedz

1
0
~Krajan 2010-07-05 (13:41) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Popieram
popieram

odpowiedz

1
0
~Polka 2010-07-05 (13:39) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 13 godzin i 56 minut temu

Nie powinni głosować
Moim zdaniem szczytem bezczelności jest wybierać nam Prezydenta, Parlament gdy wyjedzie się z kraju i tam płaci podatki i żyje.Przyjeżdża się do Polski konsumować nasze dobra, leczyć "za darmo", korzystać z naszych usług za darmo.Leczcie się tam gdzie płacicie podatki, kształćcie dzieci tam gdzie zarabiacie i tam wybierajcie.Każdy kto ma ograniczony obowiązek podatkowy , zarabia za granicą , a wydaje w Polsce nie powinien GŁOSOWAĆ i nie ważne czy glosuje na tego, którego ja popieram, czy na mojego przeciwnika .

odpowiedz

1
0
~afreda 2010-07-05 (11:13) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 16 godzin i 22 minuty temu

W Poloni rządzi O Rydzyk i nadaje kierunek.
Słusznie prezydenta powinni wybierać Polacy mieszkający w kraju lub czasowo będący za granicą.To biedota kościelna wyjechała x lat za granicę za chlebem i dziś chcą decydować o kraju.

odpowiedz

2
1
~Polak 2010-07-04 (17:24) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 10 godzin i 11 minut temu

OCZYWIŚCIE ,ŻE POWINNI GŁOSOWAĆ
Polonia ma tak samo święte prawo jak wszyscy Polacy.Niektórzy chcieliby , by w naszym kraju głosowali tylko przestępcy ! Wtedy wygrana by była 75%. Pozdrawiam wszystkich Polonusów, bo to mądra i inteligentna część naszego społeczeństwa!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Jan 2010-07-04 (01:05) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 2 godziny i 30 minut temu

Za Granicą nie POWINNI GŁOSOWAĆ,Oni już dokonali wyboru,nie chcą tu mieszkać tu żyć,jakim prawem nam wchodzą buciorami w życie??!!

odpowiedz

1
0
~romjuvic 2010-07-03 (19:59) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 7 godzin i 36 minut temu

głosowanie
Osoby które wyjechały na pobyt czasowy , powinły mieć mozliwość głosowania Ale nie te które wyjechały zaaklimatyzowały sie bo jest im tam dobrze nie powinły mieć takiego prawa .Nie chcę tu powiedziec ze niemaja prawa do kraju ,ale nie sa realnie zorientowne co sie dzieje,i wypaczaja obraz zdarzeń. Pozdrawiam

odpowiedz

1
0
~romjuvic 2010-07-03 (19:58) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 7 godzin i 37 minut temu

głosowanie
Osoby które wyjechały na pobyt czasowy , powinły mieć mozliwość głosowania Ale nie te które wyjechały zaaklimatyzowały sie bo jest im tam dobrze nie powinły mieć takiego prawa .Nie chcę tu powiedziec ze niemaja prawa do kraju ,ale nie sa realnie zorientowne co sie dzieje,i wypaczaja obraz zdarzeń. Pozdrawiam

odpowiedz

1
0
~gigi 54 2010-07-02 (09:58) 4 lata 5 miesięcy 15 dni 17 godzin i 37 minut temu

nie powinni głosować bo tu nie żyją , jakim prawem ktoś obcy ma mieć wpływ na życie POLAKÓW.

odpowiedz

1
0
~ab, 2010-06-30 (09:10) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 18 godzin i 25 minut temu

Polonia napewno nie powinna
miec prawa wyboru Prezydenta, posłów itp. gdyż nie żyje i nie pracuje w Naszym Kraju i nie zna faktycznych realiów naszego życia, gdzie żyje się coraz gorzej i trudniej.Rządy wywodzące się z NSZZ SOLIDARNOSC zmieniły wszystkie postulaty z sierpnia 80. Naród będzie szczęśliwy gdy postulaty te będą zrealizowane. NaraZie jest walka o stołki i obiecanki, które nigdy nie będą zrealizowane co pokazała historia XX lat.

odpowiedz

1
0
~FRANCUZ51 2010-06-27 (07:14) 4 lata 5 miesięcy 20 dni 20 godzin i 21 minut temu

POLAK KTORY MIESZKA ZAGRANICOM
TO JUZ NIE POLAK....CZYLI NIE POWINIEN MIEC PRAWA GLOSU....;;;§§§§!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Anna 2010-06-26 (20:04) 4 lata 5 miesięcy 21 dni 7 godzin i 31 minut temu

Nie płacisz podatków - nie głosuj
Powinny głosować tylko te osoby, które rozliczają się z fiskusem w Polsce. W przeciwnym wypadku, radośni emigranci ubierają nas później w ustawy, które ich nie dotyczą.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~andre 2010-06-25 (09:13) 4 lata 5 miesięcy 22 dni 18 godzin i 22 minuty temu

wyborca
opuściłeś nasz Kraj i dorabiasz innych ,więc nie wtrącaj się w wybory

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 15 godzin i 35 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 15 godzin i 5 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 16 godzin i 35 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 16 godzin i 45 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 15 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26957