Strona główna serwisu

IAR

Polacy lubią Niemców - Niemcy Polaków nie bardzo
Polacy lubią Niemców - Niemcy Polaków nie bardzo

IAR

Polacy lubią Niemców - Niemcy Polaków nie bardzo

Wizerunek Niemców w Polsce poprawia się, natomiast Niemcy gorzej oceniają Polaków. Oba narody zgodnie twierdzą, że wzajemne stosunki między krajami są gorsze niż kilka lat temu. Takie wyniki przyniosły badania Instytutu Spraw Publicznych, których wyniki przedstawiono w Berlinie. 22 kwietnia zostaną również zaprezentowane w Warszawie.
W Niemczech spada liczba osób, które chętnie widziałyby Polaka jako przyjaciela, szefa lub członka rodziny. W Polsce akceptacja dla Niemców w podobnych dziedzinach rośnie lub utrzymuje się na poziomie poprzednich badań przeprowadzonych w latach 2005 - 2006. 23% Niemców deklaruje, że odczuwa do Polaków sympatię, co piąty niechęć, a prawie 60% stosunek neutralny.

29% Polaków lubi Niemców, 27 żywi do nich niechęć, a 44% - uczucia pośrednie. Te ostatnie coraz bardziej dominują we wzajemnych stosunkach Polaków i Niemców.

Według Polaków i Niemców, relacje między obu krajami w ostatnim czasie pogorszyły się. Zdaniem ekspertów, stało się tak przede wszystkim w czasie rządów źle postrzeganych w Niemczech braci Kaczyńskich. Ponadto, jak mówi szefowa Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, coraz częściej można zauważyć różnicę interesów między Polską a Niemcami. Jej zdaniem, po okresie "lukrowania" wzajemnych stosunków, a później eskalacji napięć, mamy teraz do czynienia z realizmem między obu krajami.

Zarówno Polacy, jak i Niemcy boją się odrodzenia tendencji imperialistycznych w Rosji. Oba narody inaczej natomiast widzą przyczyny upadku komunizmu. Dla większości Polaków decydujące znaczenie miały niewydolność socjalistycznej gospodarki, pierestrojka w ZSRR, a także działalność "Solidarności" i papieża Jana Pawła II. Zaledwie znikomy procent Niemców dostrzega udział "Solidarności" i polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (40)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~zey 2013-01-26 (22:07) 5 godzin i 17 minut temu

Dlaczego są tylko artykuły z tytułem "Niemcy nie lubią Polaków", a dlaczego niema tytułów takich jak "Polacy nie lubią Niemców", bo ja na przykład NIENAWIDZĘ SZWABÓW z CAŁEGO SERCA MEGO!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~harlan 2009-04-08 (12:34) 14 godzin i 50 minut temu

Ich kenne sehr viele Polen in Deutschland. Und ich liebe Polen. Die besten Menschen der Welt. Alles Gute zu Ostern Freunde !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Borysław IV. 2009-04-08 (12:31) 14 godzin i 53 minut temu

nienawidzę Niemców i myślę że żaden Polak nie powinien mieć uczucia sympatii dla hitlerowców ... nie dość że są bogatszym krajem to jeszcze się panoszą na Polskich ziemiach dla których nasi pradziadkowie stracili głowy, abyśmy mogli żyć wolnością na ojczystej ziemi o barwie bieli i czerwieni ... symbol czystości przelany krwią ... dlatego od zawsze miałem chęć stania na czele ,,powstania" służącego dalszego przesunięcia granicy Polski z Niemcami dalej na zachód ... bliżej Berlina ... tak czy tak moja NIENAWIŚĆ DO NIEMCÓW to rzecz całkiem dla mnie historyczno-naturalna ... pozdrowienia dla szlachty żyjącej dalej w 2009 roku i dla prawdziwej patriotycznej Polskiej krwi która ma dalej chęci niszczenia faszystowskich Niemców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~mcr 2009-04-08 (11:51) 15 godzin i 33 minut temu

jacy polacy??? badania na śląsku robione czy co? tysiąc lat przyjaźni polsko-niemieckiej nie może tak łatwo pójść w zapomnienie. DOMAGAM SIĘ ZWROTU HISTORYCZNEJ SŁOWIAŃSKIEJ ZIEMI - od łaby do odry!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~nieprawda 2009-07-21 (08:20) 19 godzin i 4 minuty temu

Niewiem kto robi te badania ale nie sa one zgodne z prawda te narody nigdy sie nie bada lubily z wielu powodow i nie ma co bzdur wypisywac na ten temat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~zbychu 2009-05-26 (12:56) 14 godzin i 28 minut temu

niemców to ja nie lubię,ale niemki = no jaaa!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
dod 2009-04-09 (12:01) 15 godzin i 23 minut temu

a tu że Polacy lubią Niemców?! :D buhahahahaa doooobre

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~soperes 2009-04-08 (14:00) 13 godzin i 24 minut temu

lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~slaw 2009-04-08 (12:19) 15 godzin i 5 minut temu

Aż zaplułem monitor za śmiechu.Każdego kogo znam to nikt nie lubi tej nacji.Co za i...a napisał takie bzdury?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~lala 2009-04-08 (21:27) 5 godzin i 57 minut temu

Niemcy to grube swinie w merolach, sa glupi, zadufani w sobie, zabijali naszych dziadkow zachowywali sie gorzej jak zwierzeta a my mamy ich lubic?Nie trawie ich jezeyka, jak go slucham to mnie skreca.Nienawidze Niemcow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
matylda 2009-04-08 (11:44) 15 godzin i 40 minut temu

dużo czasu upłynąć zanim zapomnimy o naszych animozjach historycznych !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~abracadabra 2013-05-02 (16:18) 11 godzin i 6 minut temu

papież obalił komunizm? a to ci dopiero... xD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
5
~rulko 2009-05-20 (15:09) 12 godzin i 15 minut temu

Polakowi nie będzie bratem". Zawsze bylem wychowywany w atmosferze - i w rodzinie, że największymi wrogami Polaków są: 1.Niemcy, 2.Ukraińcy, 3. Żydzi. Przyjaciółmi zaś: 1. Serbowie, 2. Włosi, 3.Węgrzy ("Polak - Węgier dwa bratanki..."). Fakt, że nie powinniśmy tej wrogości podsycać - lecz pragmatycznie korzystać z sąsiedztwa, bo zawsze "Zgoda buduje - niezgoda - rujnuje".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~elka 2009-04-17 (17:15) 10 godzin i 9 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Tento 2009-04-09 (16:41) 10 godzin i 43 minut temu

Jak moze Polak Niemcow lubic? Polacy sami siebie nienawidza!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~soperes 2009-04-08 (14:00) 13 godzin i 24 minut temu

lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~normalny 2009-04-08 (13:21) 14 godzin i 3 minuty temu

Damy się wydy...ać za ojro i układy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~slaw 2009-04-08 (12:18) 15 godzin i 6 minut temu

Aż zaplułem monitor za śmiechu.Każdego kogo znam to nikt nie lubi tej nacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~depedro 2009-04-08 (12:18) 15 godzin i 6 minut temu

oddajta cośta zabrali!! parszywy pomiot!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3
~jedrek254 2012-02-17 (18:20) 9 godzin i 4 minuty temu

Mam przyjaciol Niemcow z krwi i kosci i zlego slowa nie powiem na nich. Gorzej z tymi Polakami udajacych niemcow . są falszywi , chamscy i czujacy sie bardziej Niemcami od tych rodowitych .

odpowiedz