więcej

Polacy lubią Niemców - Niemcy Polaków nie bardzo.

IAR |  dodane 2009-04-08 (11:07) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 12 godzin i 37 minut temu
drukuj

Wizerunek Niemców w Polsce poprawia się, natomiast Niemcy gorzej oceniają Polaków. Oba narody zgodnie twierdzą, że wzajemne stosunki między krajami są gorsze niż kilka lat temu. Takie wyniki przyniosły badania Instytutu Spraw Publicznych, których wyniki przedstawiono w Berlinie. 22 kwietnia zostaną również zaprezentowane w Warszawie.

W Niemczech spada liczba osób, które chętnie widziałyby Polaka jako przyjaciela, szefa lub członka rodziny. W Polsce akceptacja dla Niemców w podobnych dziedzinach rośnie lub utrzymuje się na poziomie poprzednich badań przeprowadzonych w latach 2005 - 2006. 23% Niemców deklaruje, że odczuwa do Polaków sympatię, co piąty niechęć, a prawie 60% stosunek neutralny.

29% Polaków lubi Niemców, 27 żywi do nich niechęć, a 44% - uczucia pośrednie. Te ostatnie coraz bardziej dominują we wzajemnych stosunkach Polaków i Niemców.

Według Polaków i Niemców, relacje między obu krajami w ostatnim czasie pogorszyły się. Zdaniem ekspertów, stało się tak przede wszystkim w czasie rządów źle postrzeganych w Niemczech braci Kaczyńskich. Ponadto, jak mówi szefowa Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, coraz częściej można zauważyć różnicę interesów między Polską a Niemcami. Jej zdaniem, po okresie "lukrowania" wzajemnych stosunków, a później eskalacji napięć, mamy teraz do czynienia z realizmem między obu krajami.

Zarówno Polacy, jak i Niemcy boją się odrodzenia tendencji imperialistycznych w Rosji. Oba narody inaczej natomiast widzą przyczyny upadku komunizmu. Dla większości Polaków decydujące znaczenie miały niewydolność socjalistycznej gospodarki, pierestrojka w ZSRR, a także działalność "Solidarności" i papieża Jana Pawła II. Zaledwie znikomy procent Niemców dostrzega udział "Solidarności" i polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

(ula, kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 50%
nie 1 50%

Przeczytaj też

Polacy będą uczyć Niemców?

dodane 2009-07-21 (00:45) 5 lat 1 miesiąc 28 dni 22 godziny i 59 minut temu

MSZ: artykuł w "Der Spiegel" o Holokauście dobry dla IPN

aktualizacja 2009-05-20 (15:00) 5 lat 3 miesiące 29 dni 8 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Dlaczego Polacy są tacy smutni?

polonia.wp.pl

Informacji na temat życia Polaków za granicą szukaj w serwisie - polonia.wp.pl


Opinie (40)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~abracadabra 2013-05-02 (16:18) 1 rok 4 miesiące 16 dni 7 godzin i 26 minut temu

papież obalił komunizm? a to ci dopiero... xD

odpowiedz

7
0
~zey 2013-01-26 (22:07) 1 rok 7 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 37 minut temu

Dlaczego są tylko artykuły z tytułem "Niemcy nie lubią Polaków", a dlaczego niema tytułów takich jak "Polacy nie lubią Niemców", bo ja na przykład NIENAWIDZĘ SZWABÓW z CAŁEGO SERCA MEGO!!!!

odpowiedz

3
3
~jedrek254 2012-02-17 (18:20) 2 lata 7 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 24 minuty temu

Mam przyjaciol Niemcow z krwi i kosci i zlego slowa nie powiem na nich. Gorzej z tymi Polakami udajacych niemcow . są falszywi , chamscy i czujacy sie bardziej Niemcami od tych rodowitych .

odpowiedz

4
1
~nieprawda 2009-07-21 (08:20) 5 lat 1 miesiąc 28 dni 15 godzin i 24 minuty temu

to nie ejst zgodne z rpawda
Niewiem kto robi te badania ale nie sa one zgodne z prawda te narody nigdy sie nie bada lubily z wielu powodow i nie ma co bzdur wypisywac na ten temat

odpowiedz

3
0
~zbychu 2009-05-26 (12:56) 5 lat 3 miesiące 23 dni 10 godzin i 48 minut temu

miłość polsko=niemiecka
niemców to ja nie lubię,ale niemki = no jaaa!!!!

odpowiedz

5
3
~rulko 2009-05-20 (15:09) 5 lat 3 miesiące 29 dni 8 godzin i 35 minut temu

"Jak swiat swiatem - Niemiec
Polakowi nie będzie bratem". Zawsze bylem wychowywany w atmosferze - i w rodzinie, że największymi wrogami Polaków są: 1.Niemcy, 2.Ukraińcy, 3. Żydzi. Przyjaciółmi zaś: 1. Serbowie, 2. Włosi, 3.Węgrzy ("Polak - Węgier dwa bratanki..."). Fakt, że nie powinniśmy tej wrogości podsycać - lecz pragmatycznie korzystać z sąsiedztwa, bo zawsze "Zgoda buduje - niezgoda - rujnuje".

odpowiedz

1
0
~elka 2009-04-17 (17:15) 5 lat 5 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 29 minut temu

ale mi duuuubel wyszedł;)
j/w

odpowiedz

5
0
~mcr 2009-04-08 (11:51) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 53 minuty temu

polacy lubą niemców?
jacy polacy??? badania na śląsku robione czy co? tysiąc lat przyjaźni polsko-niemieckiej nie może tak łatwo pójść w zapomnienie. DOMAGAM SIĘ ZWROTU HISTORYCZNEJ SŁOWIAŃSKIEJ ZIEMI - od łaby do odry!

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Tento 2009-04-09 (16:41) 5 lat 5 miesięcy 9 dni 7 godzin i 3 minuty temu

Polacy lubią Niemców
Jak moze Polak Niemcow lubic? Polacy sami siebie nienawidza!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~fud 2009-04-09 (22:41) 5 lat 5 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

polacy lubią niemców
a czy ktoś lubi jeszcze Polaków

odpowiedz

3
0
dod 2009-04-09 (12:01) 5 lat 5 miesięcy 9 dni 11 godzin i 43 minuty temu

myślałem że prima aprilis już był
a tu że Polacy lubią Niemców?! :D buhahahahaa doooobre

odpowiedz

3
0
~harlan 2009-04-08 (12:34) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 10 minut temu

Alles Gute zu Ostern Freunde !!!
Ich kenne sehr viele Polen in Deutschland. Und ich liebe Polen. Die besten Menschen der Welt. Alles Gute zu Ostern Freunde !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~lala 2009-04-08 (21:27) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 2 godziny i 17 minut temu

polacy nienawidza Niemcow!
Niemcy to grube swinie w merolach, sa glupi, zadufani w sobie, zabijali naszych dziadkow zachowywali sie gorzej jak zwierzeta a my mamy ich lubic?Nie trawie ich jezeyka, jak go slucham to mnie skreca.Nienawidze Niemcow

odpowiedz

0
0
~Patryk GB 2009-04-08 (15:45) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 7 godzin i 59 minut temu

Polacy lubią Niemców ale tylko jak Niemcy zostawiaja kluczyki ich nowych samochodow w stacyjce. Do tego jako premia jeszcze papiery!

odpowiedz

4
0
~soperes 2009-04-08 (14:00) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 9 godzin i 44 minuty temu

mozna
lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

1
0
~soperes 2009-04-08 (14:00) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 9 godzin i 44 minuty temu

mozna
lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

1
0
~normalny 2009-04-08 (13:21) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Polacy to polityczne geje!
Damy się wydy...ać za ojro i układy.

odpowiedz

5
0
~Borysław IV. 2009-04-08 (12:31) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 13 minut temu

Patriotyzm.
nienawidzę Niemców i myślę że żaden Polak nie powinien mieć uczucia sympatii dla hitlerowców ... nie dość że są bogatszym krajem to jeszcze się panoszą na Polskich ziemiach dla których nasi pradziadkowie stracili głowy, abyśmy mogli żyć wolnością na ojczystej ziemi o barwie bieli i czerwieni ... symbol czystości przelany krwią ... dlatego od zawsze miałem chęć stania na czele ,,powstania" służącego dalszego przesunięcia granicy Polski z Niemcami dalej na zachód ... bliżej Berlina ... tak czy tak moja NIENAWIŚĆ DO NIEMCÓW to rzecz całkiem dla mnie historyczno-naturalna ... pozdrowienia dla szlachty żyjącej dalej w 2009 roku i dla prawdziwej patriotycznej Polskiej krwi która ma dalej chęci niszczenia faszystowskich Niemców.

odpowiedz

0
0
~histeryk 2009-04-08 (12:20) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 24 minuty temu

Ale to Wanda nie chciała Niemca!
Niemiec chyba chciał?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~slaw 2009-04-08 (12:19) 5 lat 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 25 minut temu

POLACY LUBIĄ NIEMCÓW?
Aż zaplułem monitor za śmiechu.Każdego kogo znam to nikt nie lubi tej nacji.Co za i...a napisał takie bzdury?

odpowiedz