Strona główna serwisu
Jakie zasiłki można dostać w Niemczech

Jakie zasiłki można dostać w Niemczech

Obciążenia fiskalne są w Niemczech jednymi z najwyższych, choć z polskiego punktu widzenia duża część pieniędzy z podatków wraca do obywateli pod postacią licznych świadczeń socjalnych. Polacy także z nich korzystają. Przyglądamy się najpopularniejszym formom pomocy państwowej w Niemczech.
Wohngeld - zasiłek na mieszkanie

To ratunek dla tych, którzy ze swojej pensji nie są w stanie opłacić mieszkania. Z pomocą przychodzi wtedy państwo i gmina pół na pół. Ci, pobierają już zasiłek socjalny, nie muszą nawet składać wniosku o ten rodzaj pomocy. Wohngeld dotyczy osób wynajmujących mieszkanie lub zamieszkujących mieszkania własnościowe. Z prawa do jego otrzymywania wykluczeni są uczący się zawodu (Auszubildende), odbywający obowiązkową służbę wojskową oraz pobierający Arbeitslosengeld II. Wysokość świadczenia zależy od liczby domowników, wysokości zarobków w rodzinie oraz wysokości czynszu. Z Wohngeld korzysta wielu Polaków, wśród nich ci, którzy zarabiają niewiele ponad pomoc socjalną ALG II.

ALG II/Sozialgeld


Prawo do zapomogi dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld - ALG II) ma w Niemczech osoba, która w ciągu ostatnich trzech lat przed zwolnieniem z pracy pracowała 360 dni kalendarzowych i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Należy się zarejestrować w urzędzie pracy jako poszukujący pracy i przeznaczać na ten cel 15 godzin tygodniowo. Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Może być przedłużony do 960 dni w szczególnych przypadkach.

Osoby samotne i wychowujące dzieci bez współmałżonka lub będące w związku z osobą niepełnoletnią waha się od ok. 330 euro do 345 euro w zależności od landu (wschodni/ zachodni). Dla małżeństw jest to nieco mniej, odpowiednio 298 i 311 euro.

Osoby, które nie ukończyły 14 lat mogą liczyć na kwotę ok. 200 euro. W wieku 14-18 lat kwota świadczenia oscyluje wokół 270 euro, od 2006 roku podobnie jest z młodzieżą mieszkającą w domu rodziców do ukończenia 25 roku życia. Poza tym nie mają prawa (poza szczególnymi wyjątkami) do osobnego mieszkania opłacanego przez Arbeitsamt.


Bezrobotni, którzy nie mogą podjąć pracy ze względu na wiek, stan zdrowia czy dzieci, mieszkający w jednym gospodarstwie domowym z pobierającym ALG II, otrzymają Sozialgeld. Największe szanse na uzyskanie takiej pomocy państwa mają obcokrajowcy z pozwoleniem na pracę lub posiadający niemieckie obywatelstwo.

Mutterschaftsgeld

O zabezpieczenie finansowe nie muszą się w Niemczech obawiać także matki w okresie ciąży. Jeśli ze względu na pracę ciąża jest w zagrożeniu bądź nie mogą jej wykonywać kobiety ciężarne, wtedy można skorzystać z sześciotygodniowego okresu ochrony macierzyństwa, który może zostać wydłużony. Podczas tego okresu ochronnego zapewnione jest zabezpieczenie finansowe tzw. Mutterschultzlohn.

Urlop macierzyński trwa 8 tygodni, a dla ciąż mnogich i przedwczesnych wydłuża się do 12. Kasa chorych wypłaca wtedy zasiłek macierzyński, równy zasiłkowi chorobowemu – nawet, kiedy matka i dziecko zdrowe wracają do domu.

Młode matki mogą się także ubiegać o regularną pomoc (od 13 miesiąca ciąży) i wyprawkę dla dziecka z ARGE (Arbeitsgemeinschaft), choć tu finansowa pomoc różni się w zależności od landu. Polki skarżą się czasem na te różnice. Kasia z Bochum jest jedną z nich. - Na wyprawkę dla dziecka wyliczyli mi 260 euro, podczas gdy koleżance z innego miasta przyznali 500 euro. Słyszałam, ze gdzieś jeszcze można składać wnioski i kobiety dostają po 500, 1000 euro jednorazowo w ramach Babyerstattung – opowiada.


Na wyprawkę można liczyć także w niemieckim Caritas. Wtedy ze wszystkich zebranych świadczeń może się uzbierać ciekawa sumka. Przykładowe kwoty to: 70 euro miesięcznie do narodzin z ARGE (Mehrbedarf), jednorazowa wyplata (wyprawka) 560 euro również z ARGE, i do tego 400 euro z Caritas właśnie.

Zasiłek wychowawczy (Erziehundgeld/ Elterngeld)

Dla osób, które urodziły się w 1986 roku i później został wprowadzony dodatek Erziehundsgeld (zasiłek wychowawczy), będący pomocą państwa dla rodziców wychowujących co najmniej jedno dziecko. W założeniu ma to być pomoc finansowa dla tego rodzica, który wykonuje pracę w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie 30 godzin tygodniowo). Nie dotyczy to więc np. studentów. Ograniczeniem są określone dochody.

Dokładna kwota pomocy jest uzależniona od miesięcznych dochodów. Jeśli wnioskujący zdecyduje się na regulacje budżetowe (Budgetbetrag), otrzymuje 450 euro miesięcznie przez okres 12 miesięcy, przy czym okres ten nie może być przedłużony. Jeśli zaś rodzice decydują się na rozwiązanie regulowane (Regelbetrag) otrzymują na początku 300 euro, miesięcznie przez okres roku, potem zasiłek może być przedłużony o dalszy rok. Zasiłek przysługuje na każde dziecko, czyli np. bliźnięta mają prawo do podwójnego świadczenia.

Z dniem 01.01.2007 w życie wszedł nowy zasiłek pod nazwą Elterngeld, przysługujący pracownikom prowadzącym działalność gospodarczą, urzędnikom uczniom i studentom. W zasadzie okres jego wypłacania to pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. W odróżnieniu od dotychczasowego Erziehungsgeld zmianie uległa głównie wysokość nowego zasiłku, który teraz zależny jest od dochodu netto osiąganego przez ostatni rok przez tego z rodziców, który poświęci się wychowaniu dziecka i zrezygnuje na ten czas z pracy. Miesięcznie można liczyć na zasiłek w wysokości 67% dochodu netto, który jednak nie może przekroczyć granicy 1800 euro. Dolną granicę ustalono na poziomie 300 euro. Co ciekawe, z zajęcia zarobkowego może przynajmniej na 2 miesiące zrezygnować drugi z rodziców, który także chce wychowywać dziecko i również otrzyma wtedy za ten okres Elterngeld.


Ze składaniem wniosku należy się spieszyć i najlepiej dopełnić formalności od razu po przyjściu dziecka na świat, bo Elterngeld zostanie wypłacony wstecz najwyżej za trzy miesiące.

Jest oczywiste, że wszystkie powyższe zapomogi wypłacane są najchętniej osobom posiadającym obywatelstwo, lub będącymi w związku z Niemcem. Jednak z relacji Polaków, mieszkających w Niemczech wynika, że szansę ma każdy kto zada sobie trud złożenia odpowiednich wniosków w odpowiednim czasie.

- System jest dosyć szczelny i dobrze sprawdza, czy dana osoba nabyła uprawnienia do danego świadczenia – mówi Kasia z Bochum. - Dlatego nie ma też problemów w rodzaju tych, jakie prezentowała brytyjska prasa, podgrzewając nastroje antypolskie w związku z pomocą finansową dla dzieci, jakie Polonia na Wyspach uzyskiwała – dodaje.

Z Drezna dla polonia.wp.pl
Witold Horoch

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (73)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
16
~samotna matka 2009-12-07 (13:18) 18 godzin i 59 minut temu

u nas to jest pomoc???jestem samotną matką z 14 letnią córką w niewielkim miasteczku, mam 33 lata, mój dochód netto 1250 zł plus 300 alimenty ,wynajmuję mieszkanie po opłaceniu wszystkich należności pozostaje mi 500 zł na utrzymanie i co??? i nic mi się nie należy z pomocy socjalnej bo mój dochód na osobę przekracza kwotę wyznaczoną przez kogoś, nawet nie otrzymuję zasiłku rodzinnego na córkę bo jestem za bogata.Radzę sobie jak mogę ale jak długo jeszcze dam radę nie wiem od czasu do czasu moją pomocą socjalną jest babcia gotuje obiady i matka kupi coś do ubrania.Tak działa pomoc socjalna w naszym państwie, radź sobie jak potrafisz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~madzia 2011-06-13 (14:33) 17 godzin i 44 minut temu

to ty chyba nie masz pojecia o zasilkach w niemczech ja mieszkam w niemczech nie mam niemieckiego paszportu i otrzymalam od nich bardzo doza pomoc placili mi czynsz i dali jeszcze na zycie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~ja 2009-12-02 (20:54) 11 godzin i 23 minut temu

Kto to pisał? "...od 13 miesiąca ciąży" Czyżby chodziło o słonia lub wieloryba,bo chyba nie o kobietę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji