więcej

Jakie zasiłki można dostać w Niemczech .

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2009-12-02 (18:37) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 8 godzin i 39 minut temu
drukuj


Jakie zasiłki można dostać w Niemczech
opinie
Obciążenia fiskalne są w Niemczech jednymi z najwyższych, choć z polskiego punktu widzenia duża część pieniędzy z podatków wraca do obywateli pod postacią licznych świadczeń socjalnych. Polacy także z nich korzystają. Przyglądamy się najpopularniejszym formom pomocy państwowej w Niemczech.

Wohngeld - zasiłek na mieszkanie

To ratunek dla tych, którzy ze swojej pensji nie są w stanie opłacić mieszkania. Z pomocą przychodzi wtedy państwo i gmina pół na pół. Ci, pobierają już zasiłek socjalny, nie muszą nawet składać wniosku o ten rodzaj pomocy. Wohngeld dotyczy osób wynajmujących mieszkanie lub zamieszkujących mieszkania własnościowe. Z prawa do jego otrzymywania wykluczeni są uczący się zawodu (Auszubildende), odbywający obowiązkową służbę wojskową oraz pobierający Arbeitslosengeld II. Wysokość świadczenia zależy od liczby domowników, wysokości zarobków w rodzinie oraz wysokości czynszu. Z Wohngeld korzysta wielu Polaków, wśród nich ci, którzy zarabiają niewiele ponad pomoc socjalną ALG II.

ALG II/Sozialgeld

Prawo do zapomogi dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld - ALG II) ma w Niemczech osoba, która w ciągu ostatnich trzech lat przed zwolnieniem z pracy pracowała 360 dni kalendarzowych i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Należy się zarejestrować w urzędzie pracy jako poszukujący pracy i przeznaczać na ten cel 15 godzin tygodniowo. Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Może być przedłużony do 960 dni w szczególnych przypadkach.

Osoby samotne i wychowujące dzieci bez współmałżonka lub będące w związku z osobą niepełnoletnią waha się od ok. 330 euro do 345 euro w zależności od landu (wschodni/ zachodni). Dla małżeństw jest to nieco mniej, odpowiednio 298 i 311 euro.

Osoby, które nie ukończyły 14 lat mogą liczyć na kwotę ok. 200 euro. W wieku 14-18 lat kwota świadczenia oscyluje wokół 270 euro, od 2006 roku podobnie jest z młodzieżą mieszkającą w domu rodziców do ukończenia 25 roku życia. Poza tym nie mają prawa (poza szczególnymi wyjątkami) do osobnego mieszkania opłacanego przez Arbeitsamt.

Bezrobotni, którzy nie mogą podjąć pracy ze względu na wiek, stan zdrowia czy dzieci, mieszkający w jednym gospodarstwie domowym z pobierającym ALG II, otrzymają Sozialgeld. Największe szanse na uzyskanie takiej pomocy państwa mają obcokrajowcy z pozwoleniem na pracę lub posiadający niemieckie obywatelstwo.

Mutterschaftsgeld

O zabezpieczenie finansowe nie muszą się w Niemczech obawiać także matki w okresie ciąży. Jeśli ze względu na pracę ciąża jest w zagrożeniu bądź nie mogą jej wykonywać kobiety ciężarne, wtedy można skorzystać z sześciotygodniowego okresu ochrony macierzyństwa, który może zostać wydłużony. Podczas tego okresu ochronnego zapewnione jest zabezpieczenie finansowe tzw. Mutterschultzlohn.

Urlop macierzyński trwa 8 tygodni, a dla ciąż mnogich i przedwczesnych wydłuża się do 12. Kasa chorych wypłaca wtedy zasiłek macierzyński, równy zasiłkowi chorobowemu – nawet, kiedy matka i dziecko zdrowe wracają do domu.

Młode matki mogą się także ubiegać o regularną pomoc (od 13 miesiąca ciąży) i wyprawkę dla dziecka z ARGE (Arbeitsgemeinschaft), choć tu finansowa pomoc różni się w zależności od landu. Polki skarżą się czasem na te różnice. Kasia z Bochum jest jedną z nich.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

W innych serwisach


Opinie (52)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Brydzia 2014-09-29 (17:13) 1 miesiąc 22 dni 10 godzin i 3 minuty temu

Mam tez pytanie witam miesxkam z corka 2 miesiace w niemxzech pracuje na basis 1,5 miesiaca zaczelam chidzic na jyrs prosze mi oiwiedziec czy nalezy mi sie pomoc . Jestem samotna matka moje zarobki to 328euro

odpowiedz

0
0
~DB 2013-04-12 (11:10) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 16 godzin i 6 minut temu

Chętnie pomożemy Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. Jesteśmy kancelarią prawną specjalizującą się w prawie socjalnym na terenie Niemiec. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres kindergeld(at)o2.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Dawid 2013-01-06 (13:03) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 14 godzin i 13 minut temu

Moi drodzy koledzy w Niemczech jest tak że zależy to od tego czy cokolwiek dostaniesz od osoby do której na biurko trafią twoje papiery i czy bedzie miała ta osoba dobry dzień czy też nie więc powodzenia bo szczęście sie tutaj też liczy ;)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~dorota 2014-05-09 (21:54) 6 miesięcy 11 dni 5 godzin i 22 minuty temu

Witam! od roku z mężem i córką siedzimy w Niemczech na początku wydawało się, ze jest pięknie, kolorowo, ze państwo pomaga daje zasiłki a co się okazało po roku czasu mieszkania ,ze teraz mąż dostał podwyżkę wiec Kinderzuslag kazali nam oddać i to za wszystkie miesiące co mieliśmy przyznane a Wongeld tez prawdopodobnie zabiorą także lepiej o nic się nie starać bo szkoda czasu i paliwa , najlepiej szukać pracy.Wiadomo wtedy ,ze nikt nam nic nie zabierze!! Pozdrawiam

odpowiedz

2
0
~gg 2014-03-04 (10:11) 8 miesięcy 16 dni 17 godzin i 5 minut temu
2
4
~moni 2013-09-08 (22:17) 1 rok 2 miesiące 12 dni 4 godziny i 59 minut temu

mieszkam w de od dwoch lat i nie narzekam. ok jest sporo wnioskow i chodzenia ale sie oplaca. przepracowalam 1.5 roku.mam dwoje dzieci i jestem w ciazy z trzecim dzieckiem. nie narzekam. socjal oplaca mi mieszkanie dostaje pieniadze na zycie, mam rodzinne, wyprawka do szkoly oplacona pzrez socjal, na zakup potrzebnych rzeczy dla malenstwa terz dostalam kase. w polsce mozna pomarzyc o takiej pomocy. trzeba sie postarac i nachodzic ale spie spokojnie i na nic mi nie brakuje a i nie jestem w zwiazku z niemcem. polacy duzo krzycza i wymagaja chca wszystko na zlotej tacy a tak niestety sie nie da. trza sie postarac. a jak sie komus nie podoba to do polskiej rzyczywistosci zapraszam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~renata08 2013-03-26 (00:44) 1 rok 7 miesięcy 26 dni 2 godziny i 32 minuty temu

Ja otrzymalam duzo pomocy ze strony niemiec. Otrzymujemy 3 zasilki 1. Kindergeld 184 Euro na dziecko, z powodu niskich zarobków mamy tez wohngeld czyli dodatek na mieszkanie i kinderzuschlag , dodatek do rodzinnego. Wszyscy nauczyli sie tylko narzekać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~zagubiona 2013-09-20 (15:41) 1 rok 2 miesiące 11 godzin i 35 minut temu

Hej. ....mam pytanie. ..Właśnie rozstalam się z mężem. ..i zostalam bez żadnych dochodów. Dodam że mam dwoje dzieci, dostaje na nie rodzinne......PROSZĘ pod powiedzcie gdzie mogę udać się o jakość pomoc. ....W chwili obecnej nie mam nawet aby zapłacić za czynsz, a już nie wspomnę że żyć też trzeba. ...z góry dziękuję. ...

odpowiedz

0
0
~ania 2013-09-10 (17:58) 1 rok 2 miesiące 10 dni 9 godzin i 18 minut temu

mam pytanko od roku mieszkam(zameldowana jestem) w DE a pracuje legalnie 2 lata na umowe(30h tygodniowo)..chce sciagnac dziecko do siebie(8lat)niestety zostało mi 2 m-ce do konca umowy i kierowniczka powiedział ze nie dostane nowej:( czy jezeli dostane zasiłek i wynajme teraz sama mieszkanie dostane pomoc? byłam dzis w roznych Urzedach i kazdy inaczej mnie poinformował??? dziekuje

odpowiedz

10
4
~justii 2013-08-09 (13:16) 1 rok 3 miesiące 11 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Witam, czy mieszkając/WYNAJMUJĄC mieszkanie 80 m2 z partnerem, ktory pracuje i mając roczne dziecko dostaniemy Wohngeld?

odpowiedz

0
0
~pan 2013-07-17 (01:16) 1 rok 4 miesiące 4 dni 2 godziny i 1 minutę temu

A u nas co jest? Gów..!

odpowiedz

0
0
~emilka010279@wp.pl 2012-05-27 (18:04) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 9 godzin i 12 minut temu

dzien dobry prosze o pomoc , gdyz zostalam zatrudniona w niemczech na rok czasu jako opiekunka do osoby starszej .moim posrednikiem byl caritas24. teraz mialam urlop.minelo mi 10 miesiecy pracy,brakuje mi 2 miesiace do zasilku 1. niestety rodzina podjela decyzje ze odda moja podopieczna do domu starcow 30 maja. ja podnajmowalam mieszkanie od nich, chciala bym zostac w niemczech,niestety w przyszly piatek musze opuscic mieszkanie. w kwietniu juz zarejestrowalam sie w urzedzie pracy ze po tej umowie chce pozoostac w niemczech i nadal pracowac.wiec jestem zarejestrowana. 29 maja.mam termin w zatrudniaku.teraz brakuje mi do zasilku 2 miesiace , zostane bez mieszkania. czy mam jakie kolwiek prawo ? czy moge liczyc na jakas pomoc ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~madzia 2011-06-13 (14:33) 3 lata 5 miesięcy 7 dni 12 godzin i 43 minuty temu

zasilki w niemczech
to ty chyba nie masz pojecia o zasilkach w niemczech ja mieszkam w niemczech nie mam niemieckiego paszportu i otrzymalam od nich bardzo doza pomoc placili mi czynsz i dali jeszcze na zycie

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
2
kuba25020 2012-06-09 (20:00) 2 lata 5 miesięcy 11 dni 7 godzin i 16 minut temu

Witam mam pytanko mieszkam i pracuje w niemczech juz prawie rok sam jestem jedynym zywicielem rodziny na utrzymaniu mam zone i dwoch dzieci gdzie mam sie udac po jakas pomoc dofinansowanie do mieszkania i wogule prosze o porade

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
2
~MAMA 2012-11-04 (08:37) 2 lata 16 dni 18 godzin i 39 minut temu

Czy moze mi ktos odpowiedziec jakie swiadczenia należa się matce samotnie wychowujacej dziecko w Niemczech??? Dziecko urodzilo sie w niemczech, matka ma pozwolenie na prace.

odpowiedz

0
0
~Marzena 2012-05-09 (09:33) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 17 godzin i 43 minuty temu

Wiutam ja mam pytanie do tych tu co piszą te komentarze poniewasz widze ze co nie kturzy znają sie lepiej niz ja ,ja tu mieszkam w niemczech 2 rok i wiem ze nie jest tak jak tu piszą te bzdur .:).Ale nie o to chodzi mam pytanie mam znająmą bez pochodzenia jest juz w niemczech od 8miesiecy chodzi na kurs ktury miasto jej pokrywa ale mam pytanie gdzie mozemy uderzyć by pomogli jej w załatwieniu mieszkania i czy oni by jej pomogli chociasz troszke???

odpowiedz

0
0
~Maja 2012-05-08 (08:43) 2 lata 6 miesięcy 12 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Jakie Ty bzdury piszesz,,gdybys byla na jej miejscu inaczej bys mowila.Wszyscy maja miec firmy a kto bedzie od Ciebie kupowal???chyba swiety mikolaj.

odpowiedz

0
0
~??? 2010-01-28 (23:15) 4 lata 9 miesięcy 23 dni 4 godziny i 1 minutę temu

???
Mieszkam w niemczech już kilka lat i mogę powiedzieć tylko tyle: Nie czytajcie tego artykułu, bo to "stek bzdur"!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
5
malutka1984 2009-12-04 (14:59) 4 lata 11 miesięcy 16 dni 12 godzin i 17 minut temu

Zasilek w Niemczech? To chyba jakis zart. Ci co ten artykul pisali nie mieszkali raczej w Niemczech i nie mieli chyba zadnego doswiadczenia z opieka socjalna w Niemczech, poniewaz zeby tam dostac jakikolwiek zasilek, to trzeba wiecej sobie zadac trudu niz to warte a na koncu i tak sie okaze, ze jako Polak czy tez Polka tego zasilku sie nie otrzyma a nawet i jesli to beda to marne jednorazowe 50 czy tez 100 Euro.Jesli juz Niemcom nie daja zasilkow prawie w ogole to z jakiej racji mieliby dac nam Polakom??? Jedyni chyba co te zasilki dostaja, to sa imigranci z Afryki - ci to w Niemczech maja najlepiej, wszystko prawie dostaja za darmo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~zuzia 2012-01-05 (16:43) 2 lata 10 miesięcy 15 dni 10 godzin i 33 minuty temu

gdzie starać się o zasiłki w Niemczech?
mam obywatelstwo niemieckie,na razie mieszkam w Polsce z 7 letnią córką chorującą na epilepsje,tutaj żyjemy ze świadczeń rodzinnych i alimentów na córkę. chcę w tym roku wyjechać do Niemiec na stałe, ale nie wiem czy i gdzie mogę się starać o pomoc i mieszkanie? będę wdzięczna za pomoc,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Włoska prasa: papież Franciszek zagrożony, wzmocniono ochronę
dodane 2014-11-20 (10:25) 16 godzin i 51 minut temu

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin proponuje 3 debaty
dodane 2014-11-19 (12:28) 1 dzień 14 godzin i 48 minut temu

Bogdan Borusewicz: to błąd PKW, a nie jej świadomy zamysł
dodane 2014-11-20 (08:43) 18 godzin i 33 minuty temu

Konwój OBWE ostrzelany koło Doniecka
dodane 2014-11-20 (10:55) 16 godzin i 21 minut temu

PKW zawiadomi prokuraturę o cyberataku na swoje strony internetowe
dodane 2014-11-19 (12:14) 1 dzień 15 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy interesujesz się wynikami wyborów samorządowych?

liczba oddanych głosów: 8467