Strona główna serwisu
Niewolnicza praca w Niemczech. Jak oszukują Polaków

Niewolnicza praca w Niemczech. Jak oszukują Polaków

Wyłudzenia, brak noclegu, niewolnicza praca, pobicia i zmuszanie do popełniania przestępstw - to tylko niektóre pułapki, jakie czyhają na Polaków, którzy mają pecha trafić na oszustów obiecujących pracę w Niemczech. Przeczytaj jak nie dać się wykorzystać!
Urząd Pracy w Duisburgu Urząd Pracy w Duisburgu ()
Często spotykaną formą oszustwa jest legalne zatrudnienie, ale z ukrytym akordem i zawyżonymi normami do "wyrobienia".

Niewolnicza praca w Niemczech

- W umowie miałam wpisane 1000 euro netto, miesięcznie. Przez pierwszy miesiąc pracy byłam kompletnie nieświadoma tego, że jest jakiś dziwny system ewidencji pracy. Przeżyłam prawdziwy szok po tym jak zobaczyłam na koncie wypłatę w wysokości 562 euro - wspomina pani Agata, która, mimo, że w umowie miała oferowaną godzinową stawkę pracy, to w praktyce okazało się, że pracuje na akord. Praca polegała na sprzątaniu pokoi hotelowych, tyle, że w ciągu 8 godzin pracy można było zarobić tylko część obiecanej dniówki, a to za sprawą długiej listy pokoi do posprzątania i bardzo wygórowanych norm efektywności pracy.

Podobny problem miał pan Waldemar, który w Niemczech pracował, jako tapicer. - Szefem firmy, dla której pracowałem był adwokat. Mocno obcykany gość, który niejednego już oszukał. Miałem zarabiać 1200 euro (tyle obiecywali na szkoleniu), a dostawałem jedynie 750 - 850. Wytrzymałem 3 miesiące - po 10-12 godzin, plus soboty. Kiedy pytaliśmy, dlaczego tak mało otrzymujemy, to wmawiali nam, że jesteśmy zbyt wolni. Dawaliśmy z siebie wszystko, a pracę tapicera znam nie od dziś - wspomina pan Waldemar.

Z kolei pan Łukasz pracował przez 5 tygodni, jako elektromonter. Nie dość, że musiał zapłacić za benzynę za dojazdy do miejsca pracy i z powrotem - w sumie 2500 km, to jeszcze otrzymał 50% obiecanego wynagrodzenia. Na wyciągu z pensji widniały zaś dziwne potrącenia i nieprawdziwe informacje. Polak próbował wyjaśnić sytuację u osoby, która go zwerbowała w Polsce, jednak jego pytania mailowe zostały bez odpowiedzi. Żeby skontaktować się bezpośrednio, telefonicznie, to najpierw należało "przebić się" przez 5 niemieckich pracowników, którzy kontaktu nie ułatwiali. Przeciwnie.

Prawdziwą gehennę przeszedł, jednak inny Polak, który w Niemczech pracował jak niewolnik, za głodową stawkę. Jego przykład pokazuje, że wykorzystywanie pracowników fizycznych z Polski, nie jest zjawiskiem wyjątkowym.

- Mieszkaliśmy w kontenerach na terenie firmy. Praca zaczynała się od 6 rano. Praktycznie mogliśmy pracować dzień i noc, ponieważ byliśmy zawsze do dyspozycji kierownika. Myślałem, że praca będzie, tak jak w Polsce - od 7 do 15. Jakież było moje zdziwienie, gdy o godzinie 15 nikt nic nie wspomina o fajrancie. Godzina 18 - nadal cisza, dopiero o 21.30 kierownik mówi: kończcie. Jak się później okazało nikt nie miał zapłaconych nadgodzin. Każdego dnia zapisywano nam 8 godzin roboczych, żeby nie płacić ludziom więcej i, żeby grało w papierach w razie kontroli odpowiednich organów niemieckich. Nie wytrzymałem tego oszustwa długo. Po miesiącu zrezygnowałem - wspomina Polak, dodając, że dwie kolejne prace, które udało mu się znaleźć w Niemczech były dokładnie takie same: praca od rana do późnej nocy bez zapłaty za nadgodziny oraz przyzwolenie niemieckich właścicieli na łamanie praw pracowniczych.

Zmuszanie do popełniania przestępstw

Osoby bezrobotne i będące w trudnej sytuacji życiowej mogą paść ofiarą jeszcze bardziej bezwzględnych przestępców niż opisani powyżej. Jedna z grup przestępczych, działających na terenie województwa lubuskiego, proponowała rzekomą pracę na zagranicznych budowach, w skupach złomu i podobnych miejscach. Zachętą była możliwość zarobienia 100-200 euro tygodniowo. Zwerbowani w ten sposób robotnicy przewożeni byli w głąb Niemiec, najczęściej w okolice Hamburga i Lubeki. Na miejscu dowiadywali się, że pracy nie ma, natomiast w zamian za "obowiązek zwrotu kosztów podróży" groźbą i przemocą zmuszani byli do kradzieży i oszustw. Na podstawie zabranych im dokumentów przestępcy zawierali umowy kredytowe, kupowali sprzęt RTV i zakładali konta bankowe na swój użytek. Zgromadzone przez policję dowody potwierdzają, że w opisany sposób wykorzystano 45 osób, natomiast straty sięgają setek tysięcy euro.

Trzeba dokładnie zwracać uwagę na zawartość ogłoszeń o pracę i to, zanim podpisze się kontrakt i wyjedzie za granicę, podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską Ewa Urbańska, założycielka serwisu oszukany.pl.

Dowiedz się więcej:
Lebenslauf - zobacz jak napisać, skorzystaj z szablonu
CV po niemiecku - przydatne wzory
- Większość ogłoszeń oszustów dotyczy prostych prac w rolnictwie lub przetwórstwie. Charakteryzują się podejrzanie dobrą stawką i minimalnymi wymaganiami odnośnie kwalifikacji. Sporo jest także ogłoszeń dla fachowców z branży budowlanej. Spora część potencjalnych pracowników przygodę z pracą w Niemczech kończy jeszcze w Polsce. Po zadeklarowaniu swego zainteresowania pracą i wpłacie na konto oszusta 50 - 200 zł, za różnego rodzaju "niezbędne" formalności, zazwyczaj urywa się wszelki kontakt z pośrednikiem - ostrzega Ewa Urbańska.

Oszukują już w Polsce

Tego typu działalnością zajmował się 24-letni oszust, zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji w Iłowej, który zdążył zamieścić około 20 ogłoszeń, dotyczących rzekomej pomocy przy organizowaniu pracy na terenie Niemiec. Na poczet tej pomocy, mężczyzna pobierał opłatę (około 150 zł), która miała być przekazywana przelewem na konto bankowe. Po otrzymaniu pieniędzy zrywał jakikolwiek kontakt z pokrzywdzonymi. Ofiarą tego procederu mogło paść kilkadziesiąt osób. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Tego typu przestępstwami zajmują się zazwyczaj pojedynczy oszuści, ale zdarza się też, że niektóre agencje pośrednictwa potrafią popisać się źle rozumianą kreatywnością i nieetycznym działaniem. Załatwianie pracy za granicą w praktyce polega w tym przypadku na wyszukaniu danych adresowych pracodawcy w internecie i sprzedanie tej informacji, jako oferty pracy. Po wpłaceniu wymaganej przez firmę opłaty pracownik otrzymuje właściwie nic nie warte adresy do pracodawców z formularzem umowy o pracę do podpisania. Kontaktować się z pracodawcą musi się już sam. Gdy już uda mu się wykonać telefon do polecanego pracodawcy, to okazuję się, że ten nic nie wie o firmie pośredniczącej, a tym bardziej nie ma do zaproponowania żadnej pracy.

Groźniejszą wersją oszustwa, o której opowiedziała Wirtualnej Polsce Ewa Urbańska, jest opcja, w której oszust nie pobiera żadnych pieniędzy za "niezbędne formalności", natomiast pobiera "opłatę za mieszkanie". Po przyjeździe do Niemiec potencjalny pracownik jest proszony o zaliczkę za wynajęcie. Zdarzały się nawet przypadki pobicia opornych. - Daliśmy zaliczkę na zakwaterowanie w hotelu, od rzekomego pracodawcy otrzymaliśmy kartę magnetyczną do pokoju, wszystko wyglądało jak najbardziej ok, tymczasem okazało się to oszustwem, a hotel o niczym nie wiedział opowiada Damian, który został w ten sposób oszukany razem z kolega, z którym wspólnie szukali pracy w Niemczech.

Jak się nie dać oszukać?

- Nie powinno się korzystać z pomocy nieznanych osób bądź też z lakonicznych ogłoszeń prasowych, tylko z usług profesjonalnego pośrednika zajmującego się zagranicznym rynkiem pracy. Legalność działania pośrednika można sprawdzić pytając o certyfikat wydany przez Urząd Marszałkowski województwa, w którym prowadzi działalność. Przed wyjazdem za granicę powinniśmy otrzymać od pośrednika adres i numer telefonu pracodawcy, a następnie skontaktować się z nim. Umowa musi być zawarta na piśmie - radzi nadkomisarz Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

Wyjeżdżając za granicę trzeba koniecznie zaopatrzyć się w adres i numer telefonu najbliższej polskiej ambasady i konsulatu. Natomiast rodzina w Polsce musi mieć adres i nr telefonu do pracodawcy oraz adres pobytu wyjeżdżającego.

- Po przybyciu na miejsce należy skontaktować się z bliskimi w kraju i przekazać informację o swojej sytuacji, a także określić jak często będziemy się z nimi kontaktować telefonicznie. Pamiętać należy też o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego z aktywnym roamingiem oraz pieniędzy, które wystarczą, aby w razie niespodziewanej sytuacji kupić bilet na powrót do kraju - wylicza komisarz Bieniak, dodając, że w sytuacji utraty pieniędzy i dokumentów zawsze można i należy zwrócić się do ambasady lub konsulatu. Trzeba tez koniecznie pamiętać, że najbardziej niebezpieczna jest praca "na czarno", trzeba mieć, to na uwadze, gdy otrzymujemy tego typu ofertę i policzyć, czy naprawdę się nam, to opłaca.

Dowiedz się więcej:
Lebenslauf - zobacz jak napisać, skorzystaj z szablonu
CV po niemiecku - przydatne wzory


Jarosław Kozakowski, Wirtualna Polska

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (285)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
67
~z forum 2012-02-10 (11:52) 10 godzin i 14 minut temu

Prośba Polaków. Weryfikacja Konstytucji RP. Nie potrzeba nam w tej chwili ani urzędu prezydenta, ani senatu, ani tak ogromnego sejmu, najwyżej 60 posłów ale za to najwyższej klasy wykształconych specjalistów, a nie prymitywnych polityków. Wprowadzenie okręgów jednomandatowych. Likwidacja powiatów. Cofnięcie dotacji dla partii rządzących. Wprowadzenie pełnej odpowiedzialności i likwidacja bezkarności decydentów za ich wszelkie poczynania w produkcji tysięcy gniotów ustawowych we wszystkich urzędach państwowych. Zatrudnienie w administracji państwowej na wszystkich szczeblach urzędowych tylko i wyłącznie prawdziwych specjalistów a nie cwaniaków i miernot, przypadkowych nawiedzonych oszołomów, dotujących ogromnymi miliardami, administratorów obcego państwa. Zlikwidowanie parlamentarzystom immunitetu, wszelkich przywilejów, limuzyny, mieszkania, nielimitowane rozmowy telefoniczne, lecznictwo, podróże, zniżki bankowe oraz usługi i przywileje dla ich rodzin. Funkcja parlamentarzysty powinna być szczególnym wyróżnieniem, służbą prawdziwych patriotów i fachowców dla dobra kraju i godnego życia jego obywateli, a nie korytem dla egoistycznych, materialistycznych miernot. Zmniejszenie ich uposażenie do najniższej krajowej, bo syty nie czuje głodnego. Zlikwidować diety dla radnych na wszystkich szczeblach administracji rządowej i samorządowej, które rodzą patologię bo dotuje się tylko i wyłącznie koryto nie zważając na to, jakiego pasożyta się pasie. Zostaną za to tylko ludzie najwartościowsi, którym na sercu leży Polska a nie prywata. Wprowadzenie pełnej kontroli finansowej nad faktycznymi wydatkami każdego ministerstwa i każdego urzędu w samorządowej jednostce organizacyjnej. Będzie wiadomo ile i na co idą nasze pieniądze. Natychmiastowe rozwiązanie konkordatu. Wprowadzenie całkowitego rozdziału państwa od kościoła. Zakaz patologicznego finansowania jakichkolwiek grup wyznaniowych pieniędzmi wszystkich podatników. Rozliczenie komisji majątkowej. Reorganizacja kilkunastu deficytowych molochów państwowych z karuzelowymi, bardzo miernymi prezesami, oraz likwidacja IPN, KRRiTV i innych dzikich tworów wysysających pieniądze z budżetu państwa. Natychmiast znieść wszelkie przywileje grupom pseudo uprzywilejowanym, prokuratorom, sędziom i innym, których ostatnio namnożyło się w Polsce dzięki różnym układom politycznym. Te zaoszczędzone ogromne pieniądze natychmiast przeznaczyć na największy skarb narodu, na nasze dzieci, na ich godną przyszłość. Priorytetem rządzących powinna być pełna dotacja dla żłobków, przedszkoli i szkół. Najważniejsza dla naszych dzieci powinna być profilaktyka służby zdrowia już na etapie szkoły podstawowej, rozwój psychofizyczny młodzieży, przystosowanie do roli jednostki w społeczeństwie obywatelskim, pełne szkolenie informatyczne oraz laboratoria języków obcych już od najmłodszych lat. Dość już tego obecnego, dzikiego, egoistycznego, złodziejskiego i patologicznego systemu uprawiania tej samej polityki upodlania Polaków od dziesiątków lat, przez prymitywne grupy trzymające władzę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
51
~Edyta 2012-02-10 (12:07) 9 godzin i 59 minut temu

tylko nie zastanowiliście sie kto jest temu winien, że Polacy muszą wyjeżdżać z kraju i są traktowani jako niewolnicy od 1989 roku jak ci oszuści przejęli władzę zniszczyli prawie cały Polski przemysł rozkradli majątek nordowy Polaków, i dzisiaj pławią się w luksusach, a Wy tułacie się po świecie i szukacie pracy żeby tylko przeżyć nikt się nie zastanowił żeby wreszcie tą bandę rozliczyć i postawić przed sądem sami widzicie jak rudzielec traktuje Polaków sam bawi się Brukseli, a Polacy ledwie wiążą koniec z końcem ale trzeba wreszcie otworzyć oczy i tym oszustom powiedzieć dosyć ale do tego trzeba mieć mózg ale jak widać to jak Polacy dają sobą pomiatać to znaczy, że w tych głowach mają chyba sieczkę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
33
~Andy71 2012-02-09 (23:35) 22 godzin i 31 minut temu

W Niemczech mozna pracowac normalnie tylko trzwba znac niemiecki. Nit normalny bez podstaw jezyka nie jedzie do pracy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
33
~Ja 2012-02-10 (11:41) 10 godzin i 25 minut temu

Ja mogę się wypowiedzieć o firmie P.P.S. GmbH z Paderborn, stawka godzinowa u nich na umowie - 7.89e/h. Praca teoretycznie 8h dziennie 5 dni/tydz, praktycznie 7:00-16:30 pon-so czyli 9.5h dziennie 6 dni w tyg. jakieś 230-240h/mc. Firma potrąca za mieszkanie (10osób/2łazienki/1kuchnia/1pralka) 150e/mc, transport z domku do pracy i z powrotem (w jedną stronę 30km) na własną rękę, własne narzędzia pracy, na konto dostaje się 650-750e. Praca w warunkach granicy ludzkiej wytrzymałości, masz zapie***lać bez względu na wszystko, zero chorobowego bo lecisz z pracy, przerwa tylko w wyznaczonych godzinach bez względu że padasz na pysk. Nie polecam nikomu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
33
~Mona 2012-02-10 (12:36) 9 godzin i 30 minut temu

Dzięki platformie, hasło "Arbeit macht frei" nabrało nowego znaczenia...Odżyło!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~czarny 2012-02-10 (11:35) 10 godzin i 31 minut temu

lepiej napiszcie jak polscy pracodawcy traktują nas na tych śmieciowych umowach i za jakie pieniądze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
29
~Hanys 2012-02-10 (12:12) 9 godzin i 54 minut temu

Nach Deutschland? Nein, Danke. To dla mnie ostatni kraj w Europie, gdzie pojechalbym pracowac.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
25
~studentka 2012-02-10 (11:41) 10 godzin i 25 minut temu

Może napiszcie coś o niewolniczej pracy w Polsce,nie trzeba daleko szukać. Mam 21 lat, i za sobą wiele prób znalezienia normalnego, dającego wyżyć zatrudnienia. Przez pewien czas pracowałam w Call Center w telemarketingu. Obiecano mi pensje 2000-3000zł, możliwe premie od sprzedaży, fajną pracę. Co do czego, była to harówa w wiecznym hałasie 300 trajkoczących przez telefon ludzi na sali, niemożliwe wysokie normy sprzedaży do wyrobienia jako premie, od których odciągano podatki i żenujące stawki 7 zł za godzinę. Stając na głowie z bolącym od ciągłego nawijania gardłem, zarobiłam ok.800zł. Pracodawca ciągnie krocie z tych biednych konsultantów, którzy nie mają innego wyjścia i sprzedają te badziewia przez telefon, zarabiając przy tym grosze i zdzierając gardło.I TO WSZYSTKO LEGALNIE W TYM KRAJU.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
22
~Cynik 2012-02-10 (12:35) 9 godzin i 31 minut temu

Jeśli ktoś jest rolowany, oszukiwany czy okradany, to jest to Polak lub Rumun. I o dziwo zawsze maczają w tym łapki polscy pośrednicy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
24
boghonojczyzna 2012-02-10 (11:30) 10 godzin i 36 minut temu

każdy wyborca PO to głąb.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~Jarek 2012-02-10 (12:25) 9 godzin i 41 minut temu

co gorsza bardzo czesto to Polak Polakowi podstawi noge bedac za granica....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~ak 2012-02-10 (11:53) 10 godzin i 13 minut temu

jak maja szanowac Polakow za granica kiedy we wlasnym kraju nas wykorzystuja jak tylko moga i maja na to przyzwolenie wladzy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
28
~karol 2012-02-10 (12:28) 9 godzin i 38 minut temu

Polacy to dzis najbardziej wyzyskiwany i ponizany kraj swiata A za KOMUNY polacy zyli godnie,szczesliwie i byli szanowani na calym swiecie Dzis rzadzacy polska tez poniewieraja polakami i sprowadzili polakow do nedzarzy i niewolnikow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
19
~Ja 2012-02-10 (12:36) 9 godzin i 30 minut temu

Macie reaktywację III Rzeszy i roboty przymusowe. Co się odwlecze, to nie uciecze, polnische arbeiteren...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
14
~r5y 2012-02-10 (12:14) 9 godzin i 52 minut temu

niewolnicza praca w Polsce Polaków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
18
~EDI 2012-02-10 (11:26) 10 godzin i 40 minut temu

Agnieszka Świderska 2010-10-09 07:29:52, aktualizacja: 2010-10-09 21:38:51 Możesz ważyć nawet ponad 100 kilogramów i być byłym ochroniarzem. I tak cię złamią, bo nie będziesz mógł nic zrobić, żeby odzyskać swoje ciężko zarobione pieniądze. Przekonało się o tym boleśnie dwóch mieszkańców Trzcianki, którzy w Bretten (Niemcy) trafili na firmę budowlaną Richarda B. Edward Roguski do pracy w Niemczech zaczął wyjeżdżać już pod koniec lat 80. Przez te wszystkie lata z niejednego niemieckiego pieca jadł już chleb. - Trafiałem na różnych niemieckich szefów, ale żaden z nich nie traktował tak Polaków jak on - mówi Edward Roguski. W firmie Richarda B. pojawił się 18 czerwca. Umówili się na 11,5 euro na godzinę. Spędził tam zaledwie półtora dnia. - Już pierwszego dnia słyszałem, jak szykanował i zastraszał ludzi, krzycząc, że ma policję pod sobą - opowiada Edward Roguski. - Kiedy następnego dnia usłyszałem "Szybciej śmierdziuchu, bo nic nie dostaniesz" nie wytrzymałem. Doszło do pyskówki. Zażądałem, żeby odwiózł mnie do domu. Powiedział, że zaraz przywiezie mi pieniądze. Nie przyjechał sam. Kiedy otworzyłem drzwi, dostałem gazem po oczach. Potem poczułem kopniaki. Na koniec usłyszałem " To są k... twoje pieniądze". U Richarda B. pracował wtedy Tadeusz Sobolewski, również z Trzcianki. Razem pojechali na policję w Bretten, gdzie policjant nie chciał nawet spisać protokołu z pobicia. Potraktowano ich poważnie dopiero w Karlsruhe. Udzielono im jednak niemieckiej lekcji "sprawiedliwości". - Jeżeli Niemiec cię uderzy, nic mu nie zrobią - mówi Tadeusz Sobolewski. - Możesz wytoczyć mu jedynie proces. Na pytanie policjanta, a co, jeśli ja go uderzę, usłyszałem, to pójdziesz siedzieć. Po incydencie z Edwardem Richard B. oświadczył Tadeuszowi, że już nie ma dla niego roboty i pieniędzy też nie ma. Dał mu tylko 150 euro na paliwo do Polski. Tymczasem był mu winien około 3 tys. euro. - Pracowaliśmy od 7 do 21. bez wody, bez jedzenia - mówi Tadeusz Sobolewski. - Mówił, że termin jest pilny, że jak nie skończymy, to nie dostaniemy pieniędzy. Przez cały czas słyszałem tylko wyzwiska. Znosiłem to, bo chciałem dostać swoje pieniądze. Tadeusz Sobolewski, były ochroniarz w jednym z trzcianeckich lokali, przepracował tak kilka tygodni. - Mechanizm działania takich jak Richard B. jest prosty - mówi Edward Roguski. - Przy pierwszej robocie płacą ci całość, żeby nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Ufasz im, kiedy przy kolejnej robocie dostajesz tylko zaliczkę, która wystarcza ci tylko na przeżycie. Potem zaczyna się psychiczny terror. Poniżanie na każdym kroku. Znosisz to, bo jeszcze liczysz na to, że w końcu ci zapłaci. Tymczasem on robi to po, żebyś w końcu nie wytrzymał, rzucił pracę i wyjechał. I albo to robisz, albo on każe ci pewnego dnia "spier....". I tak nie dostajesz żadnego grosza. Tadeusz Sobolewski już nie wierzy, że odzyska swoje pieniądze. - Żeby założyć sprawę, trzeba mieć pieniądze - mówi . - Nie założysz jej, bo przecież nie masz żadnych pieniędzy, bo do Polski wróciłeś z niczym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
18
~ir 2012-02-10 (12:35) 9 godzin i 31 minut temu

a co wym dziwnego ,rękami Tuska nawet w Polsce rządzi Merkel

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~markus 2012-02-10 (12:02) 10 godzin i 4 minuty temu

cytat: "W umowie miałam wpisane 1000 euro netto, miesięcznie." - klamstwo , klamstwo , klamstwo . W niemczech nigdy umowa nie dotyczy zarobkow netto .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~abc 2012-02-10 (12:34) 9 godzin i 32 minut temu

Każdy, Kto z góry wymaga wpłaty pieniędzy za rzekome pośrednictwo w znalezieniu pracy jest złodziejem, jeżeli ktoś wpłaca takiemu pieniądze jest sam sobie winien.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
16
~zielona wyspa 2012-02-10 (12:32) 9 godzin i 34 minut temu

ludzie co sie dziwic glosoaliscie na tuska to tera macie!!!!! nie czaje unia w irlandii stawka godznowa ok 10 euro w polsce? cena paliwa ta sama cena zywnosci ta sama do czego tu wracac... na gran canarii stawka godzinowa ok 10 euro cena zywnosci alkoholu polowa tansza paliwo 85 centow kto nas okrada kto!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1