więcej

Ognisko Polskie spodobało się pani ambasador.

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2012-05-18 (10:32) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 23 godziny i 9 minut temu
drukuj


Ambasador Barbara Tuge-Erecińska (w środku) i prezes Ogniska Andrzej Morawicz (obok) w Ognisku Polskim w Londynie.
Ambasador Barbara Tuge-Erecińska (w środku) i prezes Ogniska Andrzej Morawicz (obok) w Ognisku Polskim w Londynie. opinie
Polska ambasada w Londynie jest zainteresowana nabyciem Ogniska Polskiego z przeznaczeniem na rezydencję ambasadora. Byłaby to jedna z najokazalszych siedzib dyplomatów akredytowanych w Wielkiej Brytanii. I raczej droga.

Zamiar sprzedaży Ogniska, okazałego gmachu przy Exhibition Road, przekazanego ponad 70 lat temu polskiej społeczności przez brytyjskie władze, wywołał w polskim Londynie burzę. Pospolite ruszenie przeciwników sprzedaży zaowocowało licznymi protestami, wspartymi przez osobistości polsko-brytyjskiej High Society. W tej sprawie zabrała głos także ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Erecińska, która wyraziła przekonanie, iż obiekt powinien pozostać w polskich rękach, służyć polskiej społeczności, a wszelkie działania obecnych zarządców powinny być przemyślane i transparentne.

Pani ambasador poinformowała też o możliwości nabycia Ogniska przez polskie władze. "Kierując się troską o przyszłość tego historycznego obiektu Ambasada RP zadeklarowała, że gdyby statutowe władze Ogniska uznały, iż jedynym wyjściem w obecnej trudnej sytuacji będzie sprzedaż budynku, to jesteśmy gotowi przystąpić do rozmów w sprawie ewentualnego jego nabycia" - napisała Barbara Tuge- Erecińska.

Siedziba nie od parady

W Ognisku miałaby znaleźć się rezydencja ambasadora, która byłaby "miejscem realizacji zarówno funkcji reprezentacyjnych jak i przedsięwzięć z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej, służąc do organizowania koncertów, spotkań, konferencji naukowych i innych tego rodzaju wydarzeń" - głosi oświadczenie.

Byłby to kolejny okazały gmach polskiej placówki dyplomatycznej w centrum Londynu, po ambasadzie przy Portland Place oraz znajdującym się nieopodal Konsulacie. W pobliżu Ogniska znajduje się, dużo mniejsza gabarytowo, rezydencja ambasadora Holandii. Tam, na ostatnim piętrze, mieszczą się apartamenty do wyłącznej dyspozycji holenderskiej królowej, gdy odwiedza Wielką Brytanię. Przyszły król Polski ma teraz szansę na ładniejsze lokum.

Prestiż za grube miliony

Ambasador Tuge-Erecińska podkreśliła jednocześnie, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy podejmowaniu ostatecznej decyzji kierować się będzie zarówno dobrem publicznym, jak i koniecznością racjonalnego gospodarowania środkami z pieniędzy polskiego podatnika. Obiekt Ogniska Polskiego szacowany jest na około 15 milionów funtów. Przy zmianie przeznaczenie potrzebny byłby kapitalny remont i częściowa przebudowa wnętrza. Trudno sobie wyobrazić, żeby w rezydencji ambasadora funkcjonowała restauracja. Poza pokoikami dla obsługi nie ma tam również części mieszkalnej. Modernizacja czterokondygnacyjnego obiektu pochłonie kolejne miliony.

Niedawno z pompą otwierano nową siedzibę polskiego ambasadora w Waszyngtonie. Tam kupiono budynek w prestiżowej okolicy (w pobliżu ambasady Wielkiej Brytanii oraz domu Hillary i Billa Clintonów) za 9,5 miliona dolarów. Remont trwał cztery lata.

Z Londynu dla polonia.wp.pl
Robert Małolepszy

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 50%
nie 1 50%

Przeczytaj też

Londyn: Ognisko Polskie uratowane. Teraz do roboty

dodane 2012-07-05 (14:20) 2 lata 3 miesiące 19 dni 19 godzin i 21 minut temu

Londyn: Polak znaleziony nieprzytomny na ulicy

dodane 2012-05-24 (15:28) 2 lata 5 miesięcy 18 godzin i 13 minut temu

Londyn: lordowie bronią polskiej własności

dodane 2012-05-23 (14:42) 2 lata 5 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 59 minut temu

Polak mistrzem przemawiania po angielsku

dodane 2012-05-22 (15:38) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 18 godzin i 3 minuty temu

Polacy poprawili poziom brytyjskich szkół

dodane 2012-05-22 (13:41) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Polki rodzą na Wyspach rekordową liczbę dzieci

dodane 2012-05-19 (05:05) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 4 godziny i 36 minut temu

W innych serwisach


Opinie (30)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Anatol 2013-03-02 (11:34) 1 rok 7 miesięcy 22 dni 22 godziny i 7 minut temu

Jestem gotów jako międzynarodowy projektant wziąć udział w projekcie renowacji Domu Polonia za niewielkie pieniądze, ale z jednym zasadniczym warunkiem umieszczenia herbu (Coat of Arms) Łodzia w widocznym miejscu tym bardziej, że jedną z legen jest udział w wyprawie po Złote Runo Jazona i Navis przypłyniecie w czasach wczesnego śedniowiecza z Anglii do Polski

odpowiedz

0
0
~mrzonki 2013-02-24 (10:13) 1 rok 8 miesięcy 23 godziny i 28 minut temu

"Przyszły król Polski ma teraz szansę na ładniejsze lokum" jaki król?..nie chcemy żadnego króla.

odpowiedz

0
0
~hatinka 2012-05-23 (15:54) 2 lata 5 miesięcy 1 dzień 17 godzin i 47 minut temu

nikt nie powinnien tego dostac nawet jakas ambasador polski siedz tam gdzie siedzisz

odpowiedz

0
0
~masakra 2012-05-23 (15:30) 2 lata 5 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 11 minut temu

ona to se moze kupic klozet wara szpiegom komunistom od polskiej kolebki to chamy zbolale nawet tam siegaja ,a skad ta pani ma kase na kupno z ubeckich przekretow?

odpowiedz

8
0
~JK 2012-05-18 (12:16) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 25 minut temu

Jak taka baba może być ambasadorem w tak poważnym kraju

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~Angelina 2012-05-19 (09:27) 2 lata 5 miesięcy 6 dni i 14 minut temu

Nie wiedziałam, że Polska jest takim bogatym krajem i kupuje takie okazałe rezydencje za granicą. A my tu składamy się na sprzęt medyczny dla szpitali, zamykają przedszkola, podnoszą ZUS itd. - bo nie ma kasy, Ciekawe priorytety.

odpowiedz

4
0
komp. 2012-05-19 (08:11) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 30 minut temu

Sprowadzić ją do Polski -dobrobyt przewrócił jej we łbie!!!!

odpowiedz

4
0
~elka51 2012-05-18 (23:43) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 9 godzin i 58 minut temu

...nie będę narzekać ale nasi umiłowani przywódcy..,nam POLAKOM zaciskają pasa jak się da a już na chorych i starszych to do granic wytrzymałości się oszczędza!!!!...np. plastry przeciw bólowe, które kosztują {sztuk 5}ponad 80zł.i taki emeryt starszy, cierpiący...bo ma różne bóle, że aż się zwija z -,.. jest zmuszony wykupić za sto procent owe plastry bo jego jednostka chorobowa nie kwalifikuje się do zniżki na plastry, mimo, że boli jak cholera!!!..do zniżki trzeb mieć koniecznie nowotwora OKROPNOść!!!!-,..JAK ŻYĆ PANIE PREMIERZE????

odpowiedz

14
1
~Kolo wróżbita 2012-05-18 (11:58) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 43 minuty temu

A co słychać u naszego kluczowego ambasadora w Watykanie ? Pani ambasador Suchocka (zawsze dziewica) ma się dobrze ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~mama 2012-05-18 (12:59) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 20 godzin i 42 minuty temu

jak sie ma wieczny ambasador Polski w watykanie - "świeta" suchocka? To już przeszło 10 lat jak ta baba żyje tam na koszt polskiego podatnika. W polsce też jako premier nic wielkiego nie zrobiła.

odpowiedz

7
0
~ta 2012-05-18 (12:04) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 37 minut temu

Oby żyło się lepiej !!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~obywatel 2012-05-18 (12:13) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 28 minut temu

Teraz wiecie podatnicy na co idą wasze pieniądze z podatku 23%, zafundowanego przez Tyska i jego bandę - na luksusowe, wystawne życie przedstawicieli Polski za granicą, kolesiów Radka Sikorskiego. Tysiące Polaków przymiera głodem aby ta chołota za granicą i w Polsce żyła ponad stan. I takie oto są skutki wyboru byłych sługusów SB i PZPR, którzy doszli do władzy na plecach Solidarności. W Moskwie w luksusie żyje ambasador, były Sbcki i PZPRowski sługus. Chyba warto się przyjżeć kto wysłał i opłacił wyjazd i studia Radusia Sikorskiego na Oxford do Anglii w stanie wojennym??????

odpowiedz

3
0
~elmi 2012-05-18 (12:09) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Moze poprosic Kulczyka, dla niego to kieszonkowe. Moglby zrobic cos dobrego dla Polakow.

odpowiedz

1
8
~egon 2012-05-18 (12:07) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Taż w Wielkiej Brytanii mnóstwo Polaków , wiec przyda się . Poprwi się komfort ich obsługi . Więc dlaczego PISiarnia tak ujada . Czyżby nie chodziło im o dobro Polaków tylko o piane nienawiści do rządu .

odpowiedz

10
0
~Jerzy 2012-05-18 (11:50) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 51 minut temu

A tymczasem w ambasadach polskich w krajach trzeciego swiata (np. w Jordanii) zwalnia sie pracownikow miejscowych i wydaje krocie na prawnikow aby nie wyplacac im naleznych odpraw gwarantowanych przez prawo miejscowe. Swoja droga to ciekawe, ze czlonek UE jakim jest Polska, tak marnie traktuje pracownikow lokalnych zatrudnionych w polskich placowkach w innych krajach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~gipser 2012-05-18 (12:01) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 40 minut temu

remont trwał 4 lata ?

odpowiedz

8
2
~alek 2012-05-18 (11:56) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 45 minut temu

Palace dla pejsaczy,ale sie cieszymy zasuwajac po 12 godz. do starosci

odpowiedz

10
2
~Polak 2012-05-18 (11:11) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 22 godziny i 30 minut temu

a już myslalam ze dla p. ambasaodor Suchockiej w WATYKANIE - to ta Zydówa co nam potejemnie przed narodem KONKORDAT popisal !

odpowiedz

10
1
~Odessa 2012-05-18 (11:43) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 58 minut temu

Gratulacje okazala Ambasada RP.Ruskich szlak trafi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~KazioP 2012-05-18 (11:54) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 21 godzin i 47 minut temu

W dobie internetu ,komórek i innych komunikatorów placówki dyplomatyczne to zbyteczny wydatek.Ciepłe posadki dla kolesi z BS i UB

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 2 godziny i 6 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 3 godziny i 17 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 1 dzień 1 godzinę i 7 minut temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 1 dzień i 46 minut temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 1 dzień 3 godziny i 15 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 1 dzień 3 godziny i 55 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 13718